V. r> Maandag 17 Januarij. 46' Jaargang. 185#. COURANT, I>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag eji Donderdag I avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,00. De inzending I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 behalve het zegelregt. van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTCUK. BEHEBJBMA&IMG. De BURGEMEESTER van GOESgelet op de 2de alinea van art. 7 der wet van den 4 julij 1850, (staats blad no. 37), tot regeliug van het KI ESI! EGT en benoe ming van afgevaardigden ter EERSTE en TWEEDE KAMER der ST ATEN - C EN El «AAL noodigt de ingezetenen dezer gemeente uit, om, indien zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagendaarvan vóór den 15 februarij eerstko mende ter secretarie der gemeente te doen blijken. Gedaan te Goes, dea 15 januarij 1859. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BESENDSIAZKffG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat hel KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG voor deze gemeente, volgens besluit van den gemeente-raad van den tli maart 1855, gewijzigd bij raadsbesluit van den I november daaraanvolgende goedgekeurd bij konink lijke besluiten van den 18 april en 14 december deszelf den jaars nos. 0(5 en 75; over het loopcnde jaar, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 205 der gemeente-wet, door hen voorloopig vastgesteld van maandag den 17 dezer tot en met uingsdag den 1 /ebtuarij aanstaandevan des voormiddags negen tot des namiddags twee ure, van iede- ren werkdag, ter secretarie ter visie zal liggen, ten einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellen om zijne reclames gedurende die dagen, bij het gemeente-bestuur in te dienen. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadliuize van Goes, den 15 januarij 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BS&ENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: Dal de PATENTEN over het dienstjaar 1858 (loopende van 1 mei 1858 tot ultimo april 1859,) aangevraagd ge durende het tweede kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelycr afgifte, ter secretarie zal gevaceerd worden, van heden af tot den 31 dezer, uitgenomen des zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des na middags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afha ling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, vermits, volgens art. 7 van Zijner Majesteils besluit van den 17 october 1820, de onafgehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door ecnen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de palentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cent, waartoe dan ook den 1 februarij en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuizc van Goes, den 17 januarij 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C PIL A A R. BINNKM.ANDSCHE BKR1GTEN. Bij Z. M. besluit van 13 dezer is herbenoemd tot kan- tonregter te Cortgene, de heer mr. ,1 0. de Backer. In ecne Jl. woensdag te Londen gehouden vergadering der Maatschappij van landaanwinning in de/c provincie, werd de nieuwe regeling van het ncderlandsch gouvernement in overweging genomen. Uien tengevolge zou do maatschappij ontheven worden van do verpligting een kanaal door Zm\- Beveland to graven enz de reods uilgovoerdo werkende gebouwen enz. zouden op het gouvernement overgaan. Men hoopte deze schikking door dc vertegenwoordiging van Nederland te zien aannemen ten einde 1000 acres land, die den aandeelhouders np .ecne som van 4.800.000 le. staan komen, gedurende den aanstaanden zomer te.kunnen bedijken. De nieuwe regeling zal de aandeelhouders ontheffen van de verdere geldelijke vcrphgtingen ten bedrage van 2.400.000, hetgeen althans voor de toekomst iets guns tiger klinkt. Voorts werd aangetoond, dat de uitbreiding der neder- landsche spoorwegen van veel belang voor de ondernoming zoude zijn. Het rapport der directeuren werd met algemeene stemmen goedgekeurd terwijl drie aandeelhouders werden benoemd lot het vooistellen van een finanpie-stelsel dat door de maatschappij kon worden aangenomen. in. vr. totaal. Op I januarij 1858 was de bevolking 2672. 2921. 5593. m. vr. totaal. Geboren zijn: wettige 101, 85, 186. onecht 5, 9, 14. Zamen 106, 94,200. waaronder geen enkele tweeling geboorte. Zijn komen inwonen 167, 187, 354. dus vermeerderd ml 273,281,554. Overleden zijn: 80, 92,172. daarvan hadden hier geen woonplaats 3, 1, 4. Zamen 77, 91,468. terwijl in andere ge meenten overleden zijn, die hier woonpl. hadden 3, 2, 5. Zamen 80, 93, 173. Uit de gemeente vertrokken 161,166,327. dus verminderd met 241,259,500. Hetgeen verschilt in meer 32. 22. 54. Zoodat de wettige bevolking op 31 December jl. bedroeg2704. 2943. 5047. terwijl zij feitelijk bestond uit 2660. 298 7. 5647 Betrekkelijk de godsdienstige gezindheden was de bevol king verdeeld in: 4005 ned. herv.2 waalschc, I cpis- copaalsch26 evang. lutherschen 3 doopsgezinden, 369 afgescheidenen, 1114 foSmsch-kath, en 67- israëlietcn De bevolking uit 1341 gezinnen beslaande, woonde in 867 woningen en drie gestichten. Het plan van de 238° staats-loterij is thans door den minister van financien vastgesteld, op den voet van do thans nog trekkende. De eerste trekking zal plaats hebben op den 7 maart e. k. Den 10 dezer is le Breda eenc soiree gegeven geheel ten voordcele der ongelukkige familie Naereboulonder de leiding van den met roem bekenden pianistden heer E Engelberts. De opbrengst was zeer aanzienlijk en ovcrlrof aller verwachting, terwijl nog talrijke scharen aan de deuren, bij gebrek aan plaats, moesten afgewezen worden. BUITENLANDSCHE BEBIGTEK. DUITSCIILAND. Bij de inwijding van den spoorweg tusschen Straats burg en Mühlhatisen las rnen in do feestzaal van eerst genoemde stad, waar een gr.oot banket gegeven werd, on der anderen, dc volgende inscriptie: Eene reis van Mühl- hausen naar Straatsburg duurde in het jaar 1500, acht dagen; 1600, zes dagen; 1700, vier dagen; 1800, twee dagen; thans twee uren. ENGELAND. Dc voornaamste bijzonderheden in de inilische dag bladen zijn de overgave van den Nuwab van Baneda een der voornaamste belhamels. Tantih Topcc is steeds vrij en verijdelt alle pogingen lot gevangenneming. De ex-koning van Delhio is eindelijk in ballingschap vervoerd geworden, volgens sommigen naar Rangoun, doch zijne ware bestem ming schijnt do Kaap de Goede Hoop te zijn. Twee zijner vrouwen en verscheidene leden zijner familie vergezellen hem Door hol onvoorziglig afbreken van twee verdiepingen bij het vergrooten van cenen winkel te Liverpoolis de middenmuur op de onderste verdieping gévallenheeft de zolder van den winkel mede genomen., en de zich daarin hevindnnde. personen met den vloer in de kelder begraven. 4 of 5 menschen zijn gedood en zes gewond, nog twee worden vermist. Eenige dagen geleden vond een bezoeker der menagerie te Wombuel er behagen in den olifant knippen op den snuit te geven, tot dat het dier zijne tromp rond den hals van zijnen kweller slingerde en hem tot aan de zoldering optilde, tot grooten schrik der omstanders, die terstond den oppasser riepen. Toen deze op strengen loon den olifant toevoegde, «wat doet gij daar?" begreep het dier die be straffing en liet den bezoeker, als ware deze een appel ge weest op den grond rollen, zoodat hij met den schrik vrij kwam. Maar, ware de oppasser niet zoo spoedig ter hulp toegeschoten, de straf zou gewis wel zwaarder geweest zijn- FRANKIUJK. Men deelt mede, dat het een Dinanter gelukt zou zijn om op dinanter koeken even als op papier, daguerréo type portretten te maken waarvan velen ter gelegenheid van het nicuwjaarfeest als volkomen gelukt waren tentoongesteld. Gelukkige bewoners van Dinant die zich zeiven kunnen opeten. Dezer dagen werd een engelschuian wegens schulden gearresteerd. Niettegenstaande hij weigerde zijne rotting af te gevenontnam men hem die, daar dit door het regle ment wordt voorgeschreven. Achttien maanden bragt hij in de gijzeling door, terwijl hij geen dag liet voorbijgaan, zonder in het engelsch om zijn stok le vragen daar hij geen woord fransch verstond. Eindelijk heeft men mede lijden met zijne manie en geeft hem het verlangde voorwerp terug Hij schroeft bedaard den knop af, haalt een rolletje banknoten uit den slok, betaald de 35,000 francs, die hij schuldig is, benevens de kosten, en vertrekt opgetogen met zijne rotting in de hand. OVERZIET van het door gedeputeerde staten van Zeeland ingediende ontwerp van een algemeen reglement voor de polders der provincie Zeeland. Men kan liet niemand euvel opnemen, wanneer zonder nevenbedoelingen pogingen worden naugew, nd, om eene zaak als die van het ontwerp van een algemeen reglement voor de polders dezer piovincie, ter kennis van belanghebbenden of belangstellenden te brengen. Wie in de zaak zelve belang stelt moet better harte gaan, dat allen die bij baar belang hebben zich eenigzins ver trouwd maken met bedoeld ontwerp. lie slaten van Zeeland besloten o. m. de gevoelens dei- ingelanden over dit ontwerp le doen inwinnen. Teregt want zij zijn allereerst diegene, wier belangen onmiddeitjk daarbij betrokken zijn. Ik voor mij behoor onder ben. die gelooven dat liet onf. werp ontwerp blijven zal en nooit tol wet zal verbeven worden dat liet zal zijn en blijven «le rêve d'un bomme de Men." Niettemin bet verdient gekend te worden. De stoute greep, dien bet waagt om met de historie te breken en die zijn- val vermoedelijk met zich sieeplmoet bier niet van af schrikken. De belanghebbendenwier gevoelens worden uitgelokt, dienen liet onderzocht te hebben om van die ge voelens te kunnen doen blijken. Ik vereenig mij dus niet ten volle met het ingezonden stuk in de Goessc/ie Courant van 3 dezer, u". 1, waarbij na eene zeer korle aanwijzing van enkele bepalingen of hoofd rubrieken van bet ontwerp, eenvoudig wordt voorgesteld bet eerste artikel, dat een der grondbeginselen bevat, in rondvraag te brengen en bij verwerping daarvan de zaak ais afgedaan le beschouwen, iiij aanneming alleen de verdere bepalingen in discussie te nemen. Door een dergelijk voorstel wordt eene wijze van lielian deling aangegeven, volmaakt gesclnkl, niet om iiet onlwerp te óeoordeelen, maar terstond le reroordeelen, iels wal liet zeker niet verdient. Het snijdt bovendien eene gunstige gelegenheid af om de gevoelens der belanghebbenden te vei nemen omlrent de wijze van regeling der gewigtigste belangen van Zeelauds grondeigenaren. Al mogt art. 1 niet inden smaak vallen noch der polder besturen, nocli der ingelanden, hunne laak is daarmede niet afgedaan. Gelijk laier blijken zal is er slof genoeg om eenc gedacblenwisseling le doen plaats hebben, ware het alleen om een gewijzigd en verbeterd polderbeheer, niet geheel eu al met de historie brekende te erlangen. Ik meen dus, dal men de boven aangegevene handelwijze niet ubsotunt als de meest geschikte kan beschouwen om de gevoelens van ingelanden over bet ontwerp le keutien. Kr zullen ongetwijfeld stemmen opgaan, wien bel hoofdbeginsel toelachtja zells, dunkt mij. moeien er polders zijn, wien, vooral zoo de mogelijkheid daar was van bekendheid, welke polders tot een waterschap zullen gevormd worden, de zaak op zich Zelve wemcltelijk voorkomt. Zoo, dunkl mij, zullen de polders van groolen omvang legen de wording van een waterschap niet zoo veel bezwaar kunnen hebben, terwijl diegene, welke kleiner zijn. van zelf daai- tegen zuilen ge stemd wezen, dewijl bun veel van eigene regering ontnomen wordtiets dat allijd verdrietig is. en omdat zij de vrees niel zullen kunnen onderdrukken, dat zij, om zoo le zeggen, stadskind kunnen worden van de grootere polders- Hoe bet lij, ik acht voor mij da gektele zaak een onder zoek «verwaardig.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1