46e Jaargang. 1859. Donderdag 19 Januarij. Do wit-gave dezer Courant geschiedt- Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De px'ijs per kwartaal is f 3,75, franco per post f 1,90. De inze plaatselijk bestuur. BEKENDMAKING De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier van het PATENTREGT voor deze ge meente, over het 2e kwartaal van het dienstjaar 1858 - 1 859, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderdop heden ter invordering is gesteld in handen van den ont vanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhaize van Goes, den 13 januarij 1859 De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. binnenlandsche berigten. Volgens informatieu is het verslag der tweede kamer, over het wets-onlwerp lot bekrachtiging van eehlge artikelen van de spoorvvegconcessie van de heeren Sloel cn Reuchlin nog niet geheel afgewerkt, en zullen waarschijnlijk nog 5 a tl (lagen verloopenalvorens dit zeer uitvoerig stuk naai de landsdrukkerij zal verzonden worden. Men schrijft uit Zierikzeedat er thans ernstig sprake van den reeds meermalen besproken spoorweg van Brou wershaven is. Bereids zou bij de hooge regering daarvoor concessie zijn aangevraagd. Het vereischt echter nadere bevestiging. Men zegt dat eene verplaatsing van ambtenaren bij de bureaux van den rijks-lclegraaf, voornamelijk wat Zeeland en Noordbraband betreftophanden is. Benoemd tot kerkelijkcn ontvanger van Sinoutskerke en secrete.iis-penningmeesler van de algemeene armbesturen van Sinoutskerke en Baarsdorp, de heer Z. D. van der Iliit La Motlh- Ji secretaris en gemeenteontvanger van 's Heer Abtskerke c. a. Men heeft thans een aanvang genomen met de voorloo- pigc werkzaamheden voor een te bouwen gevangenhuis alhier en is druk bezig met de gelijkmaking van den grond en het stellen eener heining. Verleden maandag vierden de leden der typographische vereeniging «Ter cere van L. Jsz. Koster1 alhier, hun jaar- lijksch feest. De aanwinst van leden getuigde van op prijsstel ling van het nuttige en schoone doel dezer instelling dooi de beoefenaren van bet vak in deze kleine plaats, terwijl de daaraan verbonden ziekenbeurs reeds in liet afgelooperi jaar een paar broeders was te hulp gekomen, op tijden dat zij bullen slaat waren de gewone werkzaamheden te verrigten en voor de hunnen het uoodigc te verdienen, elkander te ondersteunen ingeval van nood cn daartoe aanleiding le vinden in het streven naar vooruitgang in die niet ge noeg gewaardeerde kunst, zij eene aanmoediging om den ingeslagen weg te volgen. In het afgeloopen jaar zijn te Neuzen uil dit eiland en Walcheren aangevoerd 607 stuks rundvee, groolendccls be stemd naar Belgic, voor den handel. Op den 21 dezer zal te Middelburg worden aanbesteed het driejarig onderhoud van het neder!,indsch gedeelte van het kanaal van Neuzen cn het zijkanaal naar de Axclsche sassing, ingaande met den dag der goedkeuring van de besteding cn eindigende den 31 december 1861, daaron der begrepen het leveren van de benoodigdc materialen en gereedschappen. Gelijk vroeger gemeld is zal 's konings verjaardag thans weder, even als voren gevierd worden. Bij die gelegen heid zullen bij de korpsen des legers weder do gewone feesten plaats hebben, cn zullen prijzen of belooningen worden uitgeloofd aan de onderwijzers en leerlingen in de verschil lende vakken van onderwijsdie zich verdienstelijk gedragen hebben. Er zullen alsdan ook benoemingen plaats hebben van meesters en prévóts in de verschillende wapens. De commissie lo zaahslai», belast met het inzamelen van giften tot wering der bedelarij op nieuwjaarsdag, zag hare .ding van advortsïitiën moet geschieden vóór drie uren des na: poging op nieuw met eeneii gunstige» uitslag- bekroond. Zij mogt, hij vrijwillige inschrijving, aan haar toevertrouwd zien, in geld, eene som van f 570,96'/2, en in graan, eene hoeveelheid van ruim 37 zakken, te zarnen eene gelds waarde van omstreeks 870 galden uitmakende, waardoor zij in staat gesteld is, om op gepaste wijze in den hulp behoevenden toestand van vele armen te gemoet te komen. Een gedeelte van den nederlandschen handelsstand, meer dan honderd der voornaamste amsterdams.che en rottcrdamsclie huizen, hebben zich bij adres tot den koning gewend, met verzoek om den nadeeiigen invloed welke uit den te nemen maatregel te wachten slaat, n. I. het openstellen van een aantal havens in Neerl Oost-Jndie, af tc wenden en dien aftekenren. Bij de barrière op den stads straatweg te Halderen (eene buurt tusschen Vught en Boxel) is eene brutale diefstal gepleegd. De voerman van Bontel op 's Bosch met zijn ezelskarretje huiswaarts keerendeging even het tolhuis binnen en in dien tijd werd hem "een koffertje met twee zakken geld (een met 954 en een met f 500) ontstolen. De dieven schijnen door de spoedige terugkomst van den voerman verrast te zijn geworden, althans zij hebben alleen den zak met 954 medegenomen en het koffertje lag met de andere waarde verbrijzeld op eenigen afstand van den weg. De ijverigste pogingen der justitie hebben den dader nog niet kunnen ontdekken. Men leest in een der Gentsche bladenEene verga dering van belanghebbenden in de polders van Zeeuwsch- Vlaandercn zal in liet Minards-Koffyhuis alhier plaats heb ben op vrijdag 14 dezer, ten 2 ure 'snamiddags, om elkan der in te lichten over het ontwerp van algemeen reglement voor de zeeuwsche poldersbij aanschrijving van 19 no vember 1858 rondgezonden en slechts na den 15 decem ber ontvangen. In De Volksvriend vindt men tusschen rouwranden be grepen, eene opgave der jeneverrampen, die in 1858 in Nederland zijn voorgevallen, men telt daaronder 1 7 moorden, 53 verwondingen, 69 gevangennemingen en 49 zelfmoorden. BUITENLANDSCHE BERIGTEi*. AZIE. Een te Parijs ontvangen brief uit Japan laat zich over de handelsbetrekkingen, welke met dat rijk zouden kunnen worden aangeknoopt, volgender wijze uit: «Welligt wenscht gij te weten welke de fransche voortbrengselen zijn die in Japan voordeelig geplaatst zouden kunnen worden. Gij zult noglans ligt begrijpen dat mijn verblijf bier nog kort is en dat onze betrekkingen te zeer belemmerd zijn geweest, dan dat ik mij meer dan een zeer oppervlakkig denkbeeld van de zaak zou hebben kunnen vormen. Op de gis af zal ik u dus zeggen wat ik heb kunnen opmerken. De japannczen bezigen voor hunne kleeding niets anders dan katoen en zijde, in zeer verschillende vormen en met zeer veel overleg. Allen die tot den gezeten stand bchooren, trekkenover een of meer gewatteerde kleedingstukken eene soort van zeer heldere cn fijne stof aan, en gaan gewoonlijk met ontbloot hoofd en ontbloote voeten. Bij wijze van uitzondering dragen zij stroohoeden voor do zon, of ver lakte voor den regenen eene soort van geweven katoenen kousenop de beenen onzer lange broeken gelijkende, met dit onderscheid dat in den voet der kous een gat is aan- gebragt om den groolen teen door te steken, hetwelk met do gewoonte in verband staat omals men een vertrek binnentreedt, het schoeisel uit te trekken, dal door eene ligte beweging gemakkelijk wêgvalt. «De klocding der vrouwen is aan die der mannen gelijk, van welke men liaar alleen dooi' het kapsel onderscheiden kandes te meer dewijl de mannen hier tc lande een zeer vrouwelijk voorko nen hebben. Uit dit ceu cn ander kunt gij opmaken dat hier voor onze fabriekanten van stoffen niet veel te doen valt, die met eeuwen heugende gewoonten bij een volk to worstelen zullen bobben dat geencrlei waarde hecht aan wat men liicr mode noemt. Want in Japan be staat gocne mode; er zijn reglementen en eene politie, die zich met den vorm en de""kleur der kleedingstukken, de uren van den maaltijdvan het naar bed gaan en opstaan j G-ewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 .behalve het zegelregt-. der stadsbewoners bemoeit. Iedereen draagt muntstukken of kaartjes bij zich, waarop de namen, het beroep, de huizen en huisgezinnen van den persoon staan uitgedrukt, zoo dat paspoorten overtollig worden, te meer dewijl elk vergrijp, zelfs dat legen de eenvoudige politiewetten, door gaans met het leven geboet wordt. De wetgeving heeft hier eene schrik aanjagende eenvoudigheid, en naardien zij alles te zamen genomenmet de belangen en de zeden des volks in overeenstemming is, beweegt het werktuig zich zonder de minste moeite en met wonderbaarlijke gemakkelijkheid. Om nogtans op het punt van handel terug te komen, moet ik zeggen hoe meermalen door mij is opgemerkt, dat de japannczen onze laken-kleederen met de grootste belangstelling beschouwen en al de voordeelen daarvan schijnen in te zien. Ik weet niet waarom zij het gebruik van wol geheel en al vergelen of verwaarloosd hebbenmaar dit is zeker dat deze stof hun thans ten eenen male onbekend schijnt te zijn, en ik geloof dat in dit artikel de bron voor een aanzien lijken invoerhandel gelegen is, want de regering schijnt z.eh daartegen niet te willen verzetten. «De japannezen hebben met geestdrift alle parfumerien aangegrepen, toiletzeep, de eaux de Cologne en van Portu gal schenen hun hemelgaven toe Onze wijnen, vooral de champagne wijn, bevallen huil uitmuntend, en zij vragen er ons zonder omwegen om als wij hun die niet aanbieden Buiten twijfel zullen vele andere artikelen naar hunnen smaak zijnmaar om regt te weten welkezou veel meer tijd vereischt worden dan ik daaraan heb kunnen wijden. Men zegt dat er ook zeer veel kans om wel te slagen voor gravures en lithographien van klcederdraglen. of uit de vakken der wetenschappen, geschiedenis en veldslagen zijn zou. Ook verhaalt men dat de Japannezen met de groot ste gregliglieid de albums doorbladeren welke hun in ban den kwamenen eene levendige zucht betoonden om de zoodanige tc bezitten, ik heb hiervan geene ondervinding, maar het is mij van goederhand verzekerd." DU1TSCIILAND. Sedert eenige dagen hebben de berigten uit Italië veel onrust verwekt. Men houdt het er algemeen voor dat Rusland den oorlog met wenscht, maar indien hij mogt uitbreken zou de vijandige houdingdoor Oostenrijk aan genomen gedurende den oosterschen oorlogwaarschijnlijk op eene bittere wijze vergolden worden. Men wil te Weenen weten, dat in Lombardije eene wijd vertakte zamenzvveriiig bestaatwaarvan de hoofden zich in Sardinië bevinden. In een beijersch stadje hebben onlangs vier echtparen uit dezelfde familie, op dcnzelfden dag hun gouden bruilofts feest gevierd. Het vervaardigen van papier uit hout wint dagelijks meer veld. Het hout wordt tot eene soort van pap bereid, waaruit dan zeer bruikbaar en goedkoop drukpapier ontstaat. Men gelooft echter dat de drukletters door de hardheid van dit papierspoediger dan gewoonlijk zullen afslijten. Het blijft een volgenden genialen uitvinder voorbehoudendit gebrek weg le nemen. ENGELAND. Aan de admiraliteit is eene door een amenkaan gedane uitvinding te koop aangeboden, namelijk van eene boot, welke zich onzigtbaar onder bet water kan bewegen; de uitvinder biedt aaneene dergelijke boot van 8 ton voor f2 i f5 man te bouwen; in deze boot is plaats voor eene menigte zakken met kruid en andere ontploffende toestellen; zij kan onder water met eene snelheid van 3 mijlen per uur in alle rigtingen worden gestuurden dus in het centrum van vijandelijke vloten dringenschepen en batterijen in de lucht doen springen enz. Ook kan dit vaartuig een stuk zwaar geschut inedencmenom eensklaps te midden van den vijand boven water tc komen, hot kanon af te schieten en weder onder te duiken Het spreekt van zelf, dat deze nieuwe uitvinding ook tot vredelievende doeleinden zooals de parelvisscherijhet vlot brengen van gezonken schepenenz. kan gebezigd worden De Times meldt als gerucht, dat de kanaalvloot met 12 linieschepen zal worden versterkt. Een alhier uit Australië ontvangen brief, dato 10 nov. jl. berigt, dat nabij Bathursl een stuk goud is opge-

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1