V. 3. 1853. NOTIFICATIE. PUBLICATIE. 4öe Jaargang. COURANT* De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j m/w dh W - Gewone ad-vertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avend, uitgezonderd op feestdagen. j iTIlill 11 (Itiifl lil Januarii. I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. O e® behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. Dn Gedeputeerde staten van zreland, doen te weten, d;.t, in hunne vergadering van. heden n". 65, is vastgesteld, hetgeen volgt: Het besluit van den 23sten julij jongstleden no 46, (provinciaal blad n°. 77), wordt ingetrokken, weshalve het wederom en tot daaromtrent nader zal ivo den beschikt, geoorloofd is rundvee te lossen aan den steiger te Wol- pflaartsdljk. Dit besluithetwelk door de zorg van Burgemeester en Weihouders in al de gemeenten van de eilanden Walcheren, Zuid-Beveland en Noord-Beveland zal worden aangeplakt, treedt in werking met den dag zijner afkondiging. Het zal voorts in het provinciaal blad worden opgenomen. Gegeven te Middelburg den 30 december 1858 De Gedeputeerde Staten voornoemd, S. van HEEMSTRA, tooizitter S. van der SWALME, Griffier BEHOJDMAEIMG- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze den ingezetenen en verdere belanghebben den hekend, dat, volgens circulaire van Z. E. den Staatsraad, commissaris des konings in de provincie Zeelandvan den 53 October 1850, A. no. 6588' 3de afdeeling, (Provin ciaal Blad no. 144.) door hen jaarlijks vóór of op den 31 jannarij, aan de heeren controleur der directe belastingen en van liet kadaster in Zeeland en den bewaarder der hijpotheken en van het kadaster te Goes, opgaven behooren te worden ingezonden, betrekkelijk Indijking van tegen de zee, of tegen (le vrij In zee nit. btroomendc rivieren, liggende buitengronden, ontgin ning van woeste grondendroogmaking van niet boezem w ater bezette eigendommen stichting her bouw bijbouw of veitimmering, splitsing van per- ceéieu, geiieele of gedeeltelijke slooping van gebouwen. En noodigen mitsdien een ieder dien het aangaat uit, om ben, door eene tijdige inzending ter secretarie dezer gemeente, uiterlijk op den 26 der loopende maand, van de daartoe benoodigde opgaven, voor zoo veel deze gemeente betreft, in staat te stellen hieraan zoo volledig mogelijk te voldoen; zullende diegenen welke hierin nalatig is zich zeiven de nadeelen te wijlen hebben, die daaruit zullen ontslaan. En opdat niemand onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan te Goes, den 8 januarij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris 11. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, loepen een iegelijk op, welke van die gemeente over hel algeluopen jaar 1858 iets te vorderen heeft, wegens ge dane WERKZAAMHEDENLEV ER A 5 Tl EN en dergelijke, om zijne declaratie daarvan vóór liet einde dezer maand bij hen in le dienen: zullende diegene, welke verzuimen mogt hieraan te voldoen, zich zelvcn do onaangenaamheden le wijten hebben, daaruit voortvloeijendc. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 8 januarij 1859, Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. Do Secretaris, II. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BEKIGTEN. In het afgeloopen jaar zijn in deze gemeente geboren 106 mannel 94 vrouwel.zanten 200. Levenloos 9 m, 4 v., zamen 13 Overleden 80 m 92 v., zamen 172 Onder de overledenen waren 49 kinderen beneden het jaar, 39 personen boven de 60. De oudste bereikte 87 jaren. Voorleden week is de plaatselijke commissie van genees kundig toevoorzigt geïnstalleerd, in welke vergadering bij de eerste stemming tot voorzitter is gekozen dhr. L. C de Pevatgcmeenle geneesheer. De heer Cdien/els, voormalig voorzitter, heeft besloten zijn ontslag als iid der commissie te nemen. Bij resolutie van Z. E den minister van financiën dd. 24 dec. jl. is geagreëerd als klerk ten postkantoor alhier, J. P. R/Jser Bij de Kamer van koophandel en fabrieken alhier, zijn voor het loopende jaar benoemd tot voorzitter, de heer C. Pilaar en tot onder-voorzitter de lieer O. Verhagen. Wij vernemen dat dezelfde Kamer bij vernieuwing het initiatie! genomen heeft, ten aanzien van eene zeer belang rijke aangelegenheid voor de welvaart dezer gemeente cn hoezeer wij deswegens nog in geene bijzonderheden kunnen tre len zijn ons toch zulke mededeeliiigen gedaan dat wij den wensch niet willen onderdrukken dat hare po gingen bij allen die geroepen zijn om de belangen onzer gemeente voor te staan en te helpen bevorderen zullen worden ondersteund. Wij hopen hierop nader terug te zuilen kunnen komen. Men schrijft nit Middelburg, dat vernomen wordt dat in de eerste helft der maand febi uarij a. s. de heer mr. Prudens van Duyse, uit Gent, voornemens is in de concertzaal al daar eene soirée littéraire te geven, waarbij hij ais inprovi- salor zal optreden, en voor andere voordragten zal worden bijgestaan zoo door den heer mi'. A. F Si'flé als door de daar gevestigde rederijkerskamer Concordia. De op brengst is bestemd tot bijdrage voor het grafteeken te Rijs wijk ter eere van den aldaar ontslapenen dichter Tellens Ter uitbreiding van het onderwijs in ned. Oost'.-Indie, zullen in den loop van dit jaar derwaarts worden gezon den 12 onderwijzersom onderwijs te geven in de laagste klassen der gouveruementsseholen. Voor die betrekking zijn opgeroepen onderwijzers kwcekelingen tusschen do 16 en 18 jaren oud. Zij, die naar deze betrekking wenschen tc dingen, moeten zich ten -spoedigste, bij gezegeld request, tot liet departement van binnenlandsche zaken wendenmet opgave der schoolin welke zij werkzaam zijn en met overlegging hunner geboorte-acte enz. Do kennis van de strekking cn inrigling van bewaarscholen en met het on derwijs daarin te geven, zal eene aanbeveling zijn De be noemden zullen genieten eene bezoldiging van 75 'smaands, vrij transport naar Batavia, als gouvern. ments-passagiers 1». kl. en eene gratificatie van 400 voor uilrusting Men schrijft uit 's (lage. Dezer dagen vervoegde zich eene dienstmaagd bij den kistenmaker U. alhier, met een touwtjewaarmede zij hem de lengte van een te maken doodkist opgaf, tevens aanduidende, waar die kist legen den volgenden avond moest bezorgd worden. Op den be paalden tijd vervoegde men zich met die kist aari het aan geduide adres, doch aldaar wist men er niets van, waarop mende dienstmeiden roependeer eene van miste. Bij nader onderzoek vond men haar op den zolder, waar zij zich door m ddel van ophanging van het leven had beroofd Op hare ladetafel vond tnen ccnig geld, waarbij een briefje,, de bestemming van liet geld aangevende, als moetende dienen tot betaling van do door baar bestelde doodkist en de dekking van de kosten barer begrafenis. In den smidswinkcl van den heer O. aldaar, heeft een betreurenswaardig ongeluk plaatsgehad. De knechten, uit kortswijl een kleinen jongen ingeroepen hebbende, besmeer den diens gelaat met zwartsel, en, daar hij niet stil w Ide staan, bragt men Item eenige slagen loe, waaronder er een hem nog ai ernstig aan liet lioold schijnt getroffen le hébben. Men verbeelde zich althans de verslagenheid der stneders, toen zij vernamen, dat het kind des avonds, overleden was. Volgens verklaringen van geneeskundigen waren de hersenen gekwetst. Betrekkelijk het voorgev llcnc te Kuinre zie ons vorig n°) wordt nog als bijzonderheid vernomen Dat de vrouw in den avond van den 23 december II. van tweelingen is bevallen, waarvan, uithoofde der verschil- ende geloofsbelijdeniszijnde de man roomscli kalho ijk en de vrouw protestantsch, volgens onderlinge overeenkomst tusschen de eebtgenooten, bet ééne kind r. kalh. en het andere protestantsch zoude worden. Do pastoor Ijet liet den volgen den dag bij den broeder van den man v. d. Vegl vragen, wan neer de kinderen zouden worden gedoopt; deze ging daarop naar zijnen broeder en aldaar vernemende, dat er slechts één der kinderen in de R. K. zoude gedoopt worden, gaf hij of zijne vrouw daarvan kennis aan den pastoor, die zou hebben ge antwoord twee of geen èeri." De bedoelde echtelieden zijn daarop naar hunnen broeder gegaan die in den doop der beide kinderen toestemde, waartegen zich echter de vrouw en hare familie verzette; met dat gevolg, dat, nadat men over en weder woordenwisseling had gehad en een der kin deren door de vrouw van des mans broeder nit het huis werd gehaaldwaarna beide kinderen naar de R. K. kerk werd gebragt en door den pastoor, die niets van het ge beurde wist, werden gedoopt. Inmiddels had zich eene volksmenigte voor het huis van A. v. d. Vegl vereenigd, en toen later de kinderen in het huis zouden worden gebragt, werd de vrouw, die hot thans overledene kind droeg tegengehouden en teruggeduwd, zoo dal zij met het kind vlugtendehetzelve aan haren man heeft moeten overgevendie het in zijne woning bragt waar zijne vrouw hem weldra volgde. Naauwelijks echter waren zij te huis, of de volksmenigte drong voor do deur, wierp de glazen in zoodat de man zich moest verbergen en de vrouw met het kind over een staketsel in het huis van haren buurman moest vtaglen. Ook daar was zij niet veilig; het volk wierp de glazen in en riep «dat men het kind moest uitleveren." De bewoner van het huis, zekere Jaghnanwilde daarop het kind door het vernielde venster aan de menigte overhandigen toen hij door eene flesch die door de glazen werd geworpen, tegen het hoofd werd getroffen, zoodat hij onder het uiten van een gil, liet kind aan de bedoelde vrouw teruggaf, die zich daarop naar het venster begaf, om aan de begeerte van liet volk le voldoen, wanneer een groote steen door het raam zoude zijn gewor pen die het kind zoude hebben getroffenten gwolge waarvan de vrouw het kind van schrik zoude hebben laten vallen Het gelukte den burgemeester op dat oogenbiik het huis van Jaglman te bereiken en liet kind of liever het slagtoffer der blinde volkswoede, mode te nemen, hetwelk na verloop van twee dagen den geest gaf. In den bedoel den nacht hebben er ernstige ongeregeldheden plaats ge vonden, de glazen en vensters van verschillende woningen, waaronder ook die van den pastoor, werden stuk geworpen en vernielden niet zonder moeite is het der overheid mogen gelukken de men gte tot bedaren te brengen. Dooi de verschijning der rijks-policic is de rust spoedig weder hersteld. In hoeverre het der justitie gelukt is, de daders van een en ander op te sporen, is tot nog toe onbekend, doch zooveel is zeker, dat er een streng onderzoek daarom trent wordt gedaan. büitenlandsche" berigteiT DUITSCIILAND. Uit Jeruzalem wordt berigt, dat in de nabijheid van den berg Sion voor korten tijd de eerste wind koornmolen is gebouwd. De benoodigde steenen, kalk, hout enz heeft men met kameelen derwaarts gevoerd uit Jaffawaartoe vier maanden zijn gebezigd. De eigenaars der andere molens in die oorden stellen allerlei pogingen in het werk, om de bewoners diets te maken dat de nieuwe molen eene uit vinding en het werk van den booze is Volgens bcrigten uit Weenen zou bot geheele 3e armee- korps 30,000 man sterk naar de itaiiaanscbe grenzen op marsch zijn gegaan. Sedert eenige dagen was wel bekend dat de garnizoenen van verschillende ituliaanschc steden zouden versterkt worden doch dat eene zoo aanzienlijke krijgsmagt naar de grenzen op marsch gaat, is geen goed teeken. Een en ander bragt eene flaauue stemming aan de londensche beurs te weeg. Te Koningsbergen zijn de slagters gewoon op nieuw jaarsdag aan de bakkers eene monsterworst te schenken, die vooraf door de geheele stad gedragen wordt. Die van den jare 1557 was 198 ellen lang, en werd door 48 man gedragen die van 1583 was 596 ellen lang, woog 431 pond en 61 man moesten haar dragen. De schoonste slagter ging als tamboer-majoor voorop; het boveneinde van den worst was rondom zijn ligchaam ge slingerd, en het overige over dat der opvolgende :i die in rijen van drie achteraan kwanten.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1