N°. 2. 4Öe Jaargang. 1859. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I e ,1 1 f I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. 11011(1(1 .P <11111(11*11* I Geboorte-, huwelijks-en doodberigten, van 1-6 Tegels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. j C? tf behalve hot zegelregt. De inzending van advertentiën mo°t geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Gisteren namiddag is do hulpkabel, die in het Sloe ge broken was, hersteld en de telegrafische gemeenschap tusschcn hier en Middelburg heropend. Naar men verneemt, is het belangrijk voorloopig verslag betreffende het ontwerp van wettot goedkeuring van eenige artikelen der concessie tot uitvoering van de noor derspoorwegen, werkelijk in gereedheid gebragt en zal het eerlang het licht zien Men verzekert, dat daarin het ge- heele vraagstuk van de spoorwegen behandeld en het gevoelen der kamer op vele der daarbij betrokken punten blootge legd wordt. Het wetsvoorslel tot afkoopbaarstelling der tienden van den heer Sloel lol Oldhuis, schijnt ook buiten 's lands weer klank te hebben gevonden, immers bij de eerste kamer zijn te dezer zake twee adressen ingekomen, een van den lieer Carl Stedman, lid van de pruissische ridderschap, eigenaar on wethouder te Ehrenbreitsteinen een van den heer Arnold Weimannuit Creusnach in de Rijnprovincie. Wij vernemen dat ter voldoening aan het uitgedrukt ver langen van gedep. staten dezer provincie bij de toezending van het ontwerp van een algemeen reglement voor de pol ders in Zeeland, het cenigc polderbesturen wenschelijk is voorgekomen om met elkander te overleggen en te bespre ken op welke wijze in deze het meest wenschelijk resul taat te verkrijgen, en daartoe de respective polder besturen in Zuid-Beveland zijn opgeroepen tot het houden cener bij eenkomst op 14 dezer in de prins van Oranje te Goes. Rij besluit van 13 dec. jl. (staatsblad no 104) is de dading goedgekeurd, getroffen van wege den staat met de gemeer.e ambachten van 'slleer Arendskerke c. a. en het ambacht van VVelzingenover den eigendom van gronden in het voormalig kanaal van Weizingen Dc staat heeft daarbij afgezien van zijn vermeend regt van eigendom op de daarbij voorschrevcne platen en bedding, gezamenlijk groot 17 bunders 03,30 ellen, tegen voldoening van f 6000. Men verneemt dat de belgische regering toegestaan heeft, dat de nederlandsche schippersdie op Belgie varenhalf patentTPgt zullen betalen. Rat had vroeger op grond der verdragen plaats, maar sedert dc tractaten niet zijn ver nieuwd was dit het geval niet. Te tvissï\KiiBKE, (Noord-Bcveland) zijn in het jaar 1858, 27 huwelijken gesloten; geboren 70 van het man nelijke en 81 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 160; daaronder waren 6 in onecht geboren en 2 tw'ëelingge- boorlcnlevenloos zijn aangegeven 3 van liet mannelijke en 5 van het vrouwelijke geslacht te zamen 8overleden 42 mannelijke en 34 vrouwelijke ongeliuwden, 9 mannen, 9 vrouwen, 6 weduwnaars en 5 weduwen, te zamen 57 van het mannelijke en 48 van het vrouwelijke geslacht, en dus in het geheel 105. Dc wettige bevolking is met 56 zielen vermeerderd en bedroeg op 31 december 1858, 1362 van het mannelijke en 1401 van hot vrouwelijke geslacht, Ie zamen 2736, verdeeld als volgt2737 .hervormden, 16 christelijk af gescheidenen, 1 evangelisch lutherschen, 4 roomscli catlio- lijkeri en 5 israëlietcii. De feitelijke bevolking bedroeg op 31 december 1858, 1371 van het mannelijke cn 1404 van het vrouwelijke geslacht, tc zamen 2775. Men schrijft uit bath. Een bedroevend ongeluk is den 27 dcc, jl. op de Schelde vóór Antwerpen, gebeurd Twee commissionnarissen, dc hoeren Roec/taerl en Hermans deden zich om 4 ure 's namiddags naar een schip geleiden, lei- hoogte van Austruwee). Op die hoogte gekomen /ij ide, sloeg de boff om en de twee ambtenaren vielen benevens den schipper in liet water. Hermans poogde naar den oever te zwemmen, maar Roeckaertdie niet zwemmen kon, hield hem stuiptrekkend bij zijn been vast. Hermans slaagde er evenwel inzich van deze belemmering te ontdoen en aan land te komen; de schipper was even gelukkig, maar de ongelukkige Roeckaert kwam in de golven om. Men meldt uit hontenisse, 4 januarij. Als een sprekend bewijs van de doelmatigheid onzer nieuwe haven te Walzoorden dient, dat aldaar op den 1 dezer is bin nengekomen en thans in lading ligt, het tweemaslschip Harrietkapt William Crawthorn, van Londen, bestemd voor Antwerpen. Van den 25 tot en met den 31 december II., zijn inde provincie Friesland 17 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven en 17 door die ziekte aangetaste run deren voor rekening der eigenaars afgemaakt, waarmede het totaal der gevallen over het geheele jaar 1858 be draagt 4235. Gedurende hetzelfde tijdvak zijn 14 stallen op nieuw door de ziekte aangetast en 12 veebeslagen gezond verklaard. Ter gelegenheid van het nieuwjaar gingen te Groningen eenige jongelingen eene weddingschap aan, wie de meesle borrels kon drinken. Een 22jarig schippersgezel die er 13 na elkander had gedronken, stierf kort daarna aan eene beroerte. In den avond van woensdag jl. (29 dec), zijn te Kuinre ernstige ongeregeldheden voorgevallen, zoodat bij een aantal ingezetenen de glasruiten zijn ingeslagen en de vensterramen ten deele vernield door eene verbitterde en opgewonden menigte De aanleiding daartoe schijnt gelegon in eene erger lijke gebeurteniswelke die verbittering gaande maakte namelijk dat men twee zuigelingen van welke eene pro- testantsche vrouw bevallen was, aan haar en aan de baker ontweldigd heeftten einde zij beide door den roomschen pastoorop zijne dringende vordering te doen doopen, niet tegenstaande de ouders waren overeengekomen, dat liet eene kind roomsch, het andere profestaiiIscli zou opgevoed worden. De kinderen, na roomsch gedoopt te zijnzijn vier uren lang verborgen en van de radelooze moeder en kraamvrouw verwijderd gehouden. Sedert is een der zuigelingen ten gevolge van geweld in die onstuimige oogenblikken voor gevallen, overleden. Ter voorkoming van verdere ongeregeldheden en onheilen, zijn, op last van den procureur-generaal in Overijssel, eenige gewapende rijksveldwachters derwaarts gezondm, door wier tegenwoordigheid en ontzag verdere wanorde is voorgekomen. Onmiddelijk is ook door'hem voorloopig regterlijk onder zoek op de plaats zelve bevolenten einde de daders van dit ongehoord geweld aan eene moeder in het kraambed gepleegd, zooveel mogelijk ernstig te bestraffen, gelijk ook de onstuimige ongeregeldheden aan de woningen bedreven door de verbitterde volksmenigte De Schat der Gezondheid levert eene opgave van de sterfte in Engeland met betrekking tot de verschillende beroepen. Daaruit blijkt, dat daar onder 100,000 sterf gevallen gemiddeld zijn; 1190 pachters, 1503 schoen makers, 1527 wevers, 1529 kruideniers, 1651 grof- smeden, 1667 timmerlieden, 1674 kleedennakers, 1730 arbeiders' en daglooners2015 mijnwerkers 2121 hak kers2310 slaglers2834 herbergiers. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCIILAND. De prins regent heeft zich zaturdag II. in persoon naar de woning van Alexander von Humboldt begeven, ten einde den edelen grijsaard met liet nieuwe jaar geluk te wenschen. Men heeft opgemerktdat het huis van von Humboldt in den namiddag van geioemden dag door equi pages als belegerd was. In liet arrondissement Menrs is door de verschillende plaatselijke autoriteiten liet besluit genomen om het vaste Iracteincnt der onderwijzers, nadat zij vijf jaren in hunne betrekking werkzaam zijn geweest, op 250 thai, te brengen en daarenboven op andere wijzen tot verhoogmg van het tiactcment mede te werken. In een geschrift over Rusland wordt berekend, dal dit rijk zich in den jongsten tijd door don zoo zeer ge prangde» keizer van China zoo veel grondgebied heeft laten afslaandat de daarvoor verkregen uitbreiding wat de opper vlakte betreft wol zoo groot is als het geheele koningrijk Proissen De keizer van Rusland heeft bevolen, dat alle britsche onderdanen, die in het rijk wonen, of daarin handel drijven, alle voorregten zullen deelachtig zijn, welke franscbe, griek- sche, belgische en nederlandsche onderdanen genieten. De Speelbank te Wiesbaden, is dezer dagen tot den I april gesloten. Onderscheidene personendie alles ver speeld hadden ontvingen van de administratie het noodige reisgeld om de stad te kunnen verlaten. Te Lüchle! heeft eene ontaarde moeder op eene ijzingwekkende wijze haar tweejarig kindje vermoord. Zij vatte liet namelijk bij de beentjesen sloeg het met het hoofdje legen den deurpostzoodat liet wichtje, vreesselijk misvormdonder de hevigste pijnen den geest gaf. De schuldige is bereids te Dusseldorp in hechtenis gebragt. Onlangs schelde een meisje van 8 jaar bij den be roemden schrijver van kinderwerkjes, professor Grimm, aan. Toen zij bij hem was locgelatenkeek zij hem geruimeu tijd aandachtig aan en vroeg eindelijk: «Zijt gij het, die zulke inooije sprookjes geschreven hebt?"«Jalief kind, ik en mijn broeder."- «Hebt gij dan ook dat vertelseltje van dien slimmen kleermaker geschreven, dat eindigt: «Die het nietgelooven wil, betaalt een daalder"?"«Wel zeker." «Nu, dan moet ik u zeggen, dat ik er niets van geloof; want eene prinses zal toch wel niet met een armen kleer maker trouwenmaar den daalder heb ik niet. Hier is echter vooreerst een groschendc rest zal ik u bij gedeelten af betalen." Men kan zich de verwondering van proffessoi' Grimm over de goede trouw en opregtheid van het lieve kind voorstellen. ENGELAND. Do Times zegt, dat Frankrijk en Oostenrijk het oneens zijn omtrent de zaken van Rome. Frankrijk verlangt, dat de fransche en ooslenrijkscbe troepen zullen worden terug getrokken, in dien de paus de hervormingen weigert; Oostenrijk daarentegen heeft besloten den paus onder alle omstandigheden te verdedigen. Tot de vliegende geruchten van den dag behoort dat onder de meeste reserve wordt medegedeeld dat de keizer van het Hemelsche rijk de hulp van Engeland en Frankrijk tegen zijn oproerige onderdanen heeft ingeroepen. Hoe omzigtig men nu in het vertrouwen op eene zoo hoogst- gewigtige tijding moet wezenontbreekt het hier echter niet aan staatslieden, die er iets meer dan een los gerucht van den dag in willen zien, door het met feitelijke tijdingen in verband te brengen en zóó combinatiën te maken Al thans zijdie verder zien vragentot welk einde lord Elgin zoo lang in China bleef, en met welk doel hij de rivier opwaarts stovende, die hem naar Nanking, het brand punt der chincsche oproerlingen moest brengen Zou dit doei vraagt men verder niet kunnen wezen, óf, om de krachten der insurgenten beter te leeren kennen óf, om hen tot eenige beleedigende handeling tegenover de en- getschen aan te zetten ten einde Engeland voor het oog van Europa tot represailles te geregfgen opdat liet hof van St. James alleen de redder, en de voogd van den keizer van China kon worden 1 Het toenemen van den handel te Manchester heeft de vermindering van het pauperisme tot dadelijk gevolg ge had v.oodat op eene bijeenkomst van armverzorgers is geble ken dat het bedeelings-cljfer op dit oogenblik aanmerkelijk minder is dan op hetzelfde tijdstip des vorigen jaars. Twee leden van liet congies, die Indiana en Pennsyl vania vertegenwoordigden hebben den 18 to Washington, op de openbare straat, waar zij elkander ontmoetten, duchtig gevochten. De een maakte van een stok, de andere van een steen gebruik. Men zeidedat de zaken van den Kansas daartoe de aanleiding waren geweest. Alleen in de afgeloopen week, zijn als kersgcschen- ken, hoofdzakilijk uit Norfolk, 10,746 kalkienen naar de lioofdslad gezonden welke op eene waarde van 10,000 p. st. worden begroot. Onlangs heeft een meisje, hetwelk de stem geheel had verloren, deze op eene hoogst zonderlinge wijze ver kregen. Op zekeren avond niet ver van hare woning werd haar groote schrik aangejaagd door een hokdie onverhoeds uit een veld op den weg sprong. Niet terstond begrijpende wat het wasstelde zij de uiterste poging in het werk om «en geluid te geven, opdat men haft te hulp zen komen.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1