V. I 4tte Jaargang. 185». Daar slechts een g-ering- getal van de beide eerste nummers worden over gedrukt, verzoeken wij, in belang- van hen die zich op de Goessche Courant voor 1859 wensehen te abonneren in tijds opgave. De uitgevers xosoT" Ingezonden £i COURANT; De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I i^/ï I O I Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. j 1 y'JIcI»0,11(1 O «Pclllllfll'lf s Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,50 De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. j - behalve het zegelregt. De inzènding van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Voor het eerst begroeten wij onze lezers in het jaar 1859. Zij hun deeldat zij het met eene blijde gemoedstemming intreden en toegerust met den schat der gezondheidin 't bezit van dat geen wat zoo zeer de levensvreugd verhoogt, verder gerust te gemoet gaan. Zij hot ons gegund de tolk te zijn van welvaart in stad en landvan geluk in onder nemingen van vooruitgang in kunsten en wetenschappen van bloei in handel en landbouwvan voorspoed en nut der verschillende maatschappijen ambachten en neringen 1 Wensehen't zijn de droomen der wakenden waar om dus nog meer't geen ten goede werkt zal den zegen niet ontbreken. Met deze weinige woordenzoo zij hoopt gevolgd door vele daden, zij de Gof.ssche Courant u op nieuw aanbevolen. BINSENLANDSCHE BERIGTETf. Z. M. heeft, met ingang van 15 januarij aanstaande, I". aan dhr. P. van Helmond op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Sas-van-Gent en Philippine; en 2°. tot burgemeester dier genieenten benoemd dhr. N. Kerckhaerdt, ten einde deze betrekkingen gelijklijdiginet die van burgemeester der gemeente Westdorpe te beklecden. Den 30 October 1858 is te Batavia bevorderd tot on derwijzer van den 2en rang, de beer L. G. van der Hoek, hoofdonderwijzer aan de gouvernemcntsschool Ie Menado, eiland Célébes. Bit KitinBEVuuKEberigt men ons van 31 dec. jl. dat door den gemeente-raad der naburige gemeente Waarde tot lioofd-onrienvijzer aldaar is benoemd de heer Hubregt Stautjesdijk, thans hulp-onderwijzer te Goes. Nadat liet donderdag avond aan de ijverige pogingen van den waterstaat gelukt was door een uit 's Gravenhagc aangevoerde liulpkabel de telegrafische gemeenschap langs liet Sloe tusschen bier en Middelburg tc herstellen, is gis teren (2 jan.) 's namiddags 4 uren, door eene tot nog toe onbekende oorzaak die gemeenschap nogmaals gestoord waarschijnlijk is de onder water liggende hulpkabel niet voor liet daar nog al onstuimige water geschikt en defect, wij vernemen althans dat uit een ingesteld onderzoek ge bleken isdat de boven den grond liggende kabel onbe schadigd is gevonden. Uit ccnc goede bron weten wijdat de besteding van de hei- til fundertngwerkeu der niéuwe gevangenis door het liooger bestuur is goedgekeurden men voornemens is spoedig met de werkzaamheden een aanvang te maken. De meermalen gerezen klagten, dat de atmospiioer in onze schouwburg- tevens comedie-zaal, bij verschillende ge legenheden veel te wenscbetl overlaatheeft de sociëteit Van ongénuchtcn vrijdoen besluiten, daarin verwarming en luchlvervcrsching-toestellen te doen aanbrengen, waarmede de hoer J. A. Hoger, wonende te Rijswijk zich hoeft belast. Voorzeker mag liet voor dit lol zoovele doeleinden gebruikt wordende lokaal eene aanwinst genoemd wordenwanneer de lieer Hoger in dn toepassing mag slagen waarop wij faler gaarne terugkomen. Met den gewensclitcn uitslag heeft ter wering der bede larij, door de daartoe benoemde commissie op nieuwejaarsdag, alhier weder 'eene liedeeling plaats gehad van eetwaren cn brandstoffen aan behoeftige gezinnen Nagenoeg f 500, was aan giften ingekomen, waarvoor aan elk hoofd van een huisgezin is uitgereikt t '/2 pond tarwe kropbrood en 3 onsen spek en aan elk kind van hetzelve V2 pond brood cn 11 j ons spek, henevens '20 turven voor elk huisgezin. Uit iieiivkknszam» schrijft men ons: «Even als in vorige jaren, had ook nu weder op nieuwjaarsdag, door eene daartoe benoemde commissie de uitdeeling plaats, aan de armen dezer gemeentevan liefdegiften welke bijeenge- bragt waren ten einde het aanstotelijke en onzedelijke be delen op nieuwjaarsdag te beletten. De inschrijving daar voor had opgebragt de aanzienlijke som van 301,00. Men berigt ons uit bath. «Niet minder dan zij die wij vroeger met leedwezen zagen vertrekken, welen zicii de alhier gedetacheerde militairen de winteravonden aangenaam te korten, en daarbij uitspanning aan anderen en vcrligting in den nood van armen te schenken. Aangemoedigd door de medewerking zoo van liet iiooftl der gemeente, de leden van den raad en der verschillende armbesturenalsmede van de gegoedste ingezetenenvormde zich onder de leiding van den 2,Jc,1 luitenant Salomon een gezelschap onder de spreuk.-1/ doende leert mendat in dc vorige week een paar tooneelstukjes uitvoerde welke den bijval der talrijk opgekomcnen mogten wegdragen en waartoe ook de harmonie onder directie van den lieer Stroo- band loffelijk medewerkte. Do entrée-geldenhoewel mij nog niet juist bekend moeten eerio betrekkelijk aanzienlijke som hebben opgebragt, "tgeen den behoeftigen in dezen tijd hoogst welkom zijn zal. Men ziet dus, dat ook hier, een afgelegen hoek in Zuid-Beveland, niet achterlijk gebleven wordt om te trachten ziclt zoo veel mogelijk eene leerzame en genoegelijkc uitspanning ie bezorgen, en zij die daaraan minder kunnen deelnemen, niet geheel worden vergeten De zittingen van den militieraad voor de ligting van het jaar 1859 zullen, volgens besluit van den commissaris des konings in Zeeland, geopend worden in een der locaion van liet gewestelijk bestuur te Middelburg: de eerste den 7 februarij, de tweede den 28 maart, de derde den 13 april, en de vierde den 2 mei 1859. liet ijkmerk der maten en gewigten over 859 is met de gottieke letter afgebeeld. Dit leest men in de Amst. Courant sWonseradeel31 dec. 1858. Onlangs is door onzen gemeenteraad de zaak van iiet onderwijs geregeld overeen komstig de nieuwe wet Van de 20 scholen zijn bij besluit van den raad cr elf tot zoogenaamde bijscholen verklaard wier onderwijzers zich dus moeten vergenoegen met een inkomen variërende tusschen f 200,en f 400,Bet is wel te betreuren dat eene wet die bet lot der onder wijzers zou verzekerenbijna algemeen wordt misbruikt om bun bestaan te beknibbelen; f 400,-toch is niet te veel voor een arbeider." Kun men zulke beriglen wel genoeg verspreiden om tocli de jonge lieden te waarschuwen zich te wijden aan een vak, waarin men een zoo karig bestaan hij zoo veel moeite en voorbereidende oefening te gemoet gaat? Is 't niet zoo als onlangs in de tweede kamer werd gezegd, dat zulk een inkomen nog niet liet loon is van een gewonen wever. Ieder belanghebbende doe met zoodanige berigtcn zijn voor deel gemeente-besturen en liooge regering zoowel als on derwijzers en ouders. (Ingezonden) Te llarlingen zijn in de vorige week wettig gehuwd cn kerkelijk ingezegend een paar, waarvan de man 72 en do, vrouw 64 jaar oud was. In Laarwoud schrijft men uit Coevordenis een 2*3 jarig meisje vrijwillig den hongerdood gestorvenin twaalf dagen heeft zij niets dan koud water willen gebruiken, welke moeite men ook aanwenddeom haai' iets anders toe te dienen Godsdienstige dweeperij is de oorzaak van dezen slap. Bceds meermalen had zij op andere wijzen ge poogd zich van liet leven te boroovcn uitoefenen op hen en anderen naar men ondersteld. Men berigt uit Moskou dat alleen in het dorp Mosclitar, in het gouvernement Wladimir, in het afgeloopen jaar voor ongeveeer 60.000 guldens ;;an champignons zijn geteeld. ENGELAND. In Golden-lane, een der arme wijken van Londen, zijn gisteren bij een gewonen brandwaardoor slechts één huis vernield werd, drie menscheneene weduwe met een zui geling aan de horst, en een knaap van negen jaren in de vlammen omgekomen. De bekende amerik. ondernemer Barnumi heeft eergisteren avond in St. James Hall eene voorlezing gehouden over de kunst om geld te maken. De ruime zaal was eivol, als of Piccadilly in Californi of aan de Fraser-rivier lag Hij verhaalde echter niets nieuws, ofschoon het meerendeel van heigeen hij zeide, aanhoudend gelach uit lokte. Ten slotte deed hij den aanwezigen een gratis toe- ganghiljet uitreiken voor eene eerlang in de St. James Hall te vertoonen meermin. FRANKRIJK. Er hebben bij voortduring bijeenkomsten plaats tusschen den heer Rogerengelsch commissaris en de afgevaardigden der fransche commissie, ten einde te beraadslagen over de nüddeien om de emigratie vau vrije negers te vervangen door het aanwerven van koelies in engelsch-lndieten be hoeve van onze koloniën. Uit Alexandria wordt van 25 dec. getelegrafeerd: Alhier zijn tijdingen ontvangen uit Bombay van den 9de". Lord Clyde heeft liet leger van Beni-Madho bij Suttephore totaal geslagen. Het verlies van den vijand is ontzettend groot. Beni Madho is ontkomen Lord Clyde is den 28 nov. te Lucknow aangekomen. De gezondheids-toestand der troepen is uitmuntend. Generaal Grant hoeft van zijne zijde de rebellen bij Gornlee uiteengedreven. Tantia Topee heeft men nog niet in handen kunnen krijgen. De parijssche chirurgicus-dentistesdie, nu hunne noord-amerikaansche collega's zeker den meesten bluf in de beschaafde wereld makenbeginnen zich minder op hun gemak te gevoelen. Er is namelijk sprake, dat de uitoe fening van dit vak voortaan zal worden afhankelijk gemaakt van een examen, hetwelk ook over enkele daarmede in verband staande vakken der geneeskunst zal loopen. BELGIË. Nog steeds blijft liet vroeger door ons medegedeelde duel tusschen de 2de luitenants Piérard en dc Brouwere, de belangstelling wekken. Piérard was pas ruim 20 jaren oud en wordt algemeen als een mail beschreven, bij wien hoofd en hart op de regte plaats stonden. De Brouwere wiens kogel een einde aan liet leven van zijne tegenpartij maakte, had zich onmiddelijk naar Brussel begeven om zijn degen aan zijn kolonel te overhandigen en zich gevangen steld. Het lijk van den ongelukkigen Piérard is met groote plcgtigheid ter aarde besteld hoewel zich geen geestelijke op liet kerkhof bevond daar hij in een duel gevallen was. Onder de aanslaande lolelingen in Douai komen drielingen voordie naar liet ligcliaain buitengewoon zijn ontwikkeldzij zijn geboortig uit Tcnainalwaar hun vader eene herberg iioudtwaarvan het uithangbordter eere zijner drie zonenhet afbeeldsel van reusachtige drielingen aan de voorbijgangers vertoont. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BMTSCHLAND. Uit Bonn wordt berigt, dat de policie verscheidene melkboeren heeft aangehouden, dewijl zij hunne waar mot water hadden vcrvalsclit. Üc strai, welke den vervalschers is opgelegd, zal hoogstwaarschijnlijk eene gunstige werking Wij zijn verzocht liet navolgend berigt, dal en voor de pol derbesturen cn voor ingelanden belangrijk kan geacht wor den, tc plaatsen In de jongsto vergadering der Provinciale Staten van Zeeland is door heeren Gedeputeerde Staten ter tafel gebragt een ont werp van. algemeen reglement voor de polders dezer provincie. Op voorstel van den heer commissaris des konings is beslo ten, om dat ontwerp aan alle de polderbesturen toetezenden ten einde hunne gevoelens deswegens ie verslaan, terwijl op voor stel van een lid der vergadering daaraan nog is toegevoegd «dat ook de ingelanden daarop zouden worden gehoord" om

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1