NATIONALE MILITIE. Daar slechts een gering- getal van de beide eerste nummers worden over gedrukt, verzoeken wij, in belang van hen die zich op de Goessche Courant voor 1859 wenschen te abonneren in tijds opgave. De uitgevers BEKENDMAEIMG OPROEPING 458t0 Jaargang, DONDERDAG 30 DECEMBER, j INo. 101. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f öflh franco per post J,90. De inze\ PLAATSELIJK BESTUUR. voor de (Slot.) </Art 63. De alzoo ontdekte personen door den militie-raad na gedaan onderzoek in hunne eerste zitting, tot de dienst voor altijduithoofde van ligchaams- gebreken of andere omstandigheden, ongeschikt bevonden wordende, of wel wanneer zij redenen kunnen allegueren, die lieu van de dienst finaal vrijstellen, zullen in eene boete worden verwezen naar gelang der personen en omstandigheden, van niet minder dan vijf gulden, doch niet te bovengaande de som van honderd gulden en ingeval van volstrekt onvermogen, worden gestraft met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. //Art. 64. Tot de dienst niet zoodanig ongeschikt zijndedat zij finaal behooren te worden vrijgesteld, of geene voldoende redenen van vrijstelling kunnende allegueren, zullen zij tot de boete, hierboven vermeld, worden verwezen en aan het hoofd van de hierna te beschrijven lotingslijst van de eerste klasse, welke hunnen ouderdom ook zijn mag, worden geplaatst. /■Art. 65. Door tijdelijke ongemakken of gebreken, waarvan de genezing mogelijk is, tot de dadelijke dienst buiten staat geoordeeld wordende, zullen zij tot de boeten of pcenaliteiten, bij art. 63 bepaaldworden verwezen en voor dén jaar worden vrijgesteld, doch het volgende jaar, of in het jaar wanneer zij tot de dienst geschikt geoordeeld worden, aan het hoofd der lotingslijst wor den geplaatts. //Art. 166. De nasporingen naar de dienstpligtigen der nationale militie, welke zich aan de inschrijving, aan de loting of aan de dienst mogten onttrekken, zullen op gelijke wijze bestuurd worden, als ten opzie te der deserteurs van het krijgsvolk van den staat gebruike lijk is. De gearresteerden zullen aan den provincialen kommandant worden overgegeven." Dezulken, welke voor zich zeiven bij de nationale militie reeds dienen er, thans iu een der termen van vrijstelling, bij de wet omschreven gekomen zijn, en ten gevolge van dien hun ontslag mogten verlangen, of derzelver ouders, voogden, curators of gemagtigden, worden bij deze uitgenoodigd,aau heeren gecommitteerden tot het werk der nationale militie alhiervóór den 5 januari) aanslaandein te zenden de schriftelijke aan vragen om ontslag uit de dienstmet de behoorlijke .bewijzen, bij art. 21 der wet gevorderd; met herinne ring, dat zoo deze aanvragen niet uiterlijk voor den d5 dierzelver maand zijn ingekomen of daarvan de bewijs stukken niet in behoorlijke orde mogten bevonden worden dezelve niet meer zullen worden geadmitteerd. En worden bij deze uitgenoodigd, alle degenen, welke genegen mogten zijn zich voor deze gemeente als vrij willigers in de dienst der nationale militie te engageren om zich daartoe aan te melden ten raadhuize alhier, waar aan dezelven de conditiën en voorwaarden mitsga ders de premie aan hun uit te reiken, zullen worden kenbaar gemaaktvan heden af tot primo februari] aanstaande; terwijl dezelve wel speciaal worden herinnerd, dat diegenen, die als vrijwilligers verlangen in dienst te treden de laatste 15 maanden in deze gemeente moeten hebben gewoond, en wijders moeten voldoen aan de verpligtingen, bij de wet ten hunnen opzigte voor geschreven. Wordende degenen welke ten opzigte der inschrij ving bij dezen zijn vermaand gelast, om ten naauwken- rigsten aan deze oproeping te voldoen, terwijl de na latig blijvende» hun zeiven zullen te wijten hebben de gevolgen die daaruit zouden resuitereh. Tot de uitvoering der werkzaamheden in dezenzijn din# van advvrtvntivn moet geschieden voor drie uren des nul met ons burgemeester uit den gemeente-raad, voorgedra gen de heeren mr. W. G. de Knokke van der Meuren en mr. P. J. van Voorst Vader En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden gepubliceerd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks gewoon is te geschieden. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes den 20 de cember 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C PILAAR. BI1WES LAHDSCHE BERIGTEN. In de zitting vanj'de eerste kamer der staten-gene- raal is jl. dingsdag de discussie over het hoofdstuk justitie geëindigd. Zij liep vooral over de inrigting der rijks-veldwachthet begrip en den omvang der rijks-policie en het noodige verband tusschen rijks- en gemeentelijke-policie. Het hoofdstuk is aangenomen. Gisteren zijn, na eenige discussie, met algemeene stem men aangenomen de hoofdstukken nationale schuld financiën en oorlog. Over hoofdstuk koloniën ontston den langdurige discussien over vele punten, welke reeds in de tweede kamer waren ter sprake gebragt. Het hoofdstuk is aangenomen met 25 tegen 2 stemmen. Hoofdstuk XII is aangenomen met 25 tegen 1 stem. Daarna is de wet op de middelen met algemeene stem men op eene na aangenomen Daar er geen tijd is overgebleven om het voorstel van den heer Sloetbe treffende de tienden in de sectien te onderzoeken blijft het aanhangig. De kamer is uiteengegaan. Bij Z. M. besluit van 28 dezer is de officier van gezondheid 2de klasse, S. J. Goossen, op zijn daartoe gedaan verzoekmet den laatsten dezereervol uit 's Rijks zeedienst ontslagen. Algemeen stemmen onze landbouwers overeen dat het tegenwoordig luchtgestel van den gunstigste» invloed op de landerijen en te veld staande vruchten is. De vrees dat tengevolge der droogte de bezaaijing wat te laat zou zijn geschied is geweken. Ook de vroege vorst had goed gedaan het koolzaad dat hier en daar door deze eenigzins had geleden, staat veel belovend. Omtrent de afschuiving aan den kop van den sloe- schen veerdarawaarvan wij in een vorig nommer hebben melding gemaaktvernemen wij dat bereids maatregelen genomen worden om liet verder afslaan van den beschadigden kop tegen te gaan en dat liet, niettegestaande daaraan onafgebroken gewerkt is nog niet gelukt was de juiste plaats te ontdekken alwaar de beschadiging aan den telegraafdraad of kabel is ontstaan. Deskundigen meenen dat de kortste weg om onze telegrafische gemeenschap met Middelburg te herstellen, zou gelegen zijn in het geheel of gedeeltelijk vernieuwen van den telegraafkabel in het Sloedoch het schijnt dat de middelen tot herstel of vernieuwen van zulk een kabel alleen te 's Hage aanwezig zijn. Men schrijft uit bath, van 27 dezer; Door storm is jl. vrijdag op de Wester-Schelde nabij dit fort een engelsch driemastschip, met guano beladen, aan den grond geraakt; alle pogingen in liet werk ge steld om het door middel van twee stoombooten en door tjalk-schepen te ligten, waren vruchteloos zoodat men besloot een gedeelte der lading over boord te werpen, waardoor het schip vlot gekomen weder te Valkenisse omhoog voer. Met schepen uit Antwerpen afgezonden trachtte inen redding aantebrengen. Het schip 24 eng. voeten diepgang hebbende, doet zijn eerste reis. Een eng. brik op de rivier, mede ter hulp toegesneld, ver loor zijne koers en is door het onstuimig weder tegen het kramwerk van dit fort teruggeslagen Men schrijft uit 's HertogenboschIedereen weet, dat de meeste menschen ligtelijk gereed zijn om te getuigen, dat deze of gene onvermogend is en zich nopens den waren staat van zaken niet inlichten. Het gevolg hiervan is, dat menigeen van een certificaat van onvermogen voorzien wordt, zonder echter onvermogend te wezen. Voor een der kantongeregten in ditarron- Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst eboorte-, huwelijks- en doodberigten. van J6 regels d f dfiO behalve het zegelregt. 'iddags. dissement moet verleden week iemand verschenen zijn, voorzien van een eeriificaat van onvermogen, niettegen staande men zich van deszelfs gegoedheid overtuigd hield- Het bedoeld afgegeven certificaat van onver mogen had tengevolge dat er een onderzoek naar het bezit van den onvermogend verklaarden persoon werd ingesteld, en de getuigen, zouden, naar men verzekert, wegens valschheid geregtelijk vervolgd worden. Het strekke velen tot voorbeeld. De beroemde romanschrijver Alexander ldumas heeft uit Derbent eene stad in Georgie aan de Kaspiesehe zee, een schrijven gerigt aan een zijner vrienden te Brussel, hetwelk de dagteekening van 4 dezer draagt en door Vindépendance Beige in haar no. van maan dag medegedeeld wordt. Dumas wijdt daarin uit over de prachtige en schoone reis weike hij maakt. Alleen voegt hij er bij kan men geen oogenbiik den ponjaard uit zijnen gordel of een geladen geweer uit de hand leggen, maar moe ten wij op de circassiers jagt maken, zoo als ten onzent op de hazen. Hij heeft dan ook een escorte van hon derd tartaren en moet dikwijls een hevig vuur door staan. De dagbladen hebben reeds vroeger gemeld dat de groote schrijver te Moscou stervende wasthans, zegt bij zelf, zijn zij in staat om te vertellen dat ik bij eene dergelijke schermutseling met de bergbewoners onder Schamyl het leven heb verloren. Den volgenden dag (5 dezer) was hij voornemens te vertrekken naar Bakou om de Parsis te zien die het vuur nog als godheid aanbidden. Van daar zou hij over Tiflis en den berg Ararat terugkeeren, om te zien van welk soort van hout de ark van Noach ge maakt wasom daarna de reis naar het vaderland aan te nemen. KOLONIËN. Men schrijft uit Palembang dd. 24 oct. jl.: In de bovenlanden is het zter onrustig. Onze troepen hebben eene doessondie met oproer lingen bezet was, aangevallen, maar zijn tot driemalen teruggeslagen, na plus minus dertig doodeo en gekwet- s en te hebben bekomen. Onder de eersten is helaas de algemeen beminde kapitein der artillerie Cooslcrmans. Eenige dagen later heeft men op nieuw getracht die plaats in te nemen na nog eene versterking van 50 man benevens twee stukken geschut bekomen te hebben; dan ook deze aanval is niet alleen mislukt, maar onze dapperen zijn tot Lahat teruggeslagen. Onder meer andere dooden moet ook de 1ste lui te mnt Jb/«ey be hoor en. Het is te hopen, dat er spoedig versterking kome opdagen want anders kan men met geene mo gelijkheid de gevolgen berekenen Na het sluiten dezer verneem ik, dat de 1ste luit. Tom.ei.j nog in leven is, hoewel zeer zwaar gewond, ten eerste aan de hand, daarna in den rug en eindelijk door een kogel in den buik. (Java-Bode.) BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCHLAND. Uit Napels wordt medegedeeld dat het onder de wapenen roepen van 18.060 man der jongste ligting, door de regering is bevolen als een middel om de schatkist te stijven. De regering hoopt namelijk dat een groot aantal der genen die verpligt zijn onder de wapenen te komen zich van de dienst zal vrijkoopen door 240 ducaten in de schatkist te storten. ENGELAND. De. heer Morrisgérant van den Times beeft den heer Capron door de regthank tot 21 dagen ge vangen zetting en 50 p.st. boete doen veroordeelen, omdat deze hem stokslagen had toegebragt wegens te vertrouwelijken omgang van den lieer Morris met des heeren Caprons echtgenoot. In den Morning Herald leest men dat de her togin van Norburydezer dagen in de omstreken van haar landgoed met eene gezelschapsdame wandelende op den weg eene armedoor kommer en ellende uit geputte vropw met een zuigeling op den schoot zag zitten. De hertogin bleef, door medelijden bewogen,

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1