NATIONALE MILITIE. No. 100. 45ste Jaargang, 1858. NOTIFICATIE OPROEPING De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f Jffó franco per post J,90. De inzet BESTUREN EN ADMINISTRATIE*. De GEDEPUTEERDE STATEN van Zeei.and, doen te weten dat door hen in hunne vergadering van hedenis vastgesteld hetgeen volgt De beschikkingen bij art. 1 van het besluit van den 16den julij jongstleden, no. 53 (Provinciaal blad no. 72) ten aanzien van de gedeelten der gemeen'en Colijnsplaat en Wissenkerke welke daarbij als door de longziekte besmet zijn verklaard genomen en bij art: 2 van het besluit van den 15den October daaraan volgende, no. 43 (Provinciaal blad no. 95) gehandhaafd, worden buiten werking gesteld. Dit besluit, hetwelk, door de zorg van burgemees ters en wethouders, in al de gemeenten van de eilanden Noord-Beveland en Zuid-Beveland mitsgaders in die van het kanton Zierikzeezal worden aangeplakt, treedt in werking met den dag zijner afkondiging. Het zal voorts in het provinciaalblad worden opgenomen Gegeven te Middelburg den 17den december 1858. De gedeputeerde staten voornoemd. S. van HEEMSTRA, voorzitter. S. van der SWALME, griffier BEfSENDMAmNG. voor de Vervolg Wordende mitsdien alle manspersonen, welke op den 1 januari) 1S59 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, (hoedanige zijn dezulken, geboren in den jare 1840) bij deze opgeroepen en vermaand, om, met overlegging van hunne geboorte-of doopacte, zich op bovengemelde dagen ter inschrijving in het gemelde register ter plaatse voormeld, aan te bieden, en voor afwezigen, hunne ou ders voogden curators of gevolmagtigden. En ten einde niemand zich zoude kunnen excuseren uithoofde van onbekendheid met de wetten, ten opzigte der inschrijving en 't geen verder daarbij is bepaald, zoo worden bij deze de navolgende artikelen uit eerst- gemelde wet op de nationale militie woordelijk geïnsereerd. Art. 21. Almede zullen zich jaarlijks voor den 5 januarijaan het plaatselijk bestuur, in geschrifte, moeten adresseren de bij de nationale militie voor zich- zelven dienende manschappen die in den loop van het laatstvoorledene jaar, het zij door overlijden van eenen vader of wel moeder, weduwe zijnde, of door eene plaats gehad hebbende regterlijke separatie of echtscheiding der ouderen, of eindelijk door overlijden van een'broeder of broedersregt op vrijstelling, overeenkomstig de bepalingen bij art. 91 gemaakt, hebben verkregen en hun ontslag diensvolgens zullen verlangen. Bij deze verzoekschriften zullen moeten worden overgelegd de noodige bewijzen, ingerigt overeenkomstig de voorschrif ten bij het aangehaalde art. 91 gestatuëerd. //Tot het doen der voorschreve jaarlijksche aanvrage om ontslag zijn evenzeer als de manschappen zeiven, ook derzelver ouders of voogdencuraters en gemag- tigden bevoegd. //Art. 22. De plaatselijke besturen; na de voorsehre- vene adressen en bijgevoegde bewijsstukken te hebben onderzocht, zenden dezelve, voorzien van hunne con- sic'eratiën voor den J5 januarij aan den commissaris des konings in deze provincie. //Art. 23. Alle aanvragen om ontslag, ter zake voor schreve, bij de plaatselijke besturen niet vóór den 15 januarij ingekomen zijndeof waarvan de bewijsstuk ken niet in behoorlijke orde zijn bevonden, zullen voor dat jaar niet worden toegestaan. //Art. 40. Om tot eene geregelde loting te komen zullen overeenkomstig art. 207 der grondwet, alle in gezetenen die op den t januarij van elk jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, na daartoe bij publicatie te zijn opgeroepen- vóór den HO jannarij van ieder jaar bij het plaatselijk bestuur van hunne woonplaats, zich tot die loting doen inschrijven. //Art. 51. Ten opzigte der inschrijvingen en loting zal wel in 't bijzonder in het oog moeten worden gb- houden datwelke aanspraak op vrijstelling iemand zoude vermeene» wegens gebreken of anderzints te MAANDAG 27 DECEMBER. ■tin. van adverténtien moet. geschieden vóór drie uren des na hebben desniettegenstaande de inschrijving en loting door denzelven eveneens als door alle anderen z.al moe ten geschieden. //Onder de inschrijving zullen ook begrepen zijn de' gehuwden en afwezenden: de gehuwden zullen aan den militieraad moeten overleggen de bewijzen van hun huwelijk. //Art. 53. De oudersvoogden en regenten zullen verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of door iemand, daartoe door hen schriftelijk gemagtigd. te doen inschrijven; daarin nalatig blijvende, zullen zij verbeuren eene boete van niet meer dan honderd guldendoch niet minder dan vijf-en-twintig gulden en ingeval van volstrekt onvermogenmet eene gevan genis van een tot twee maanden worden gestraft onver minderd de bepaling ten aanzien der kinderen of pu pillen, bij art. 165 hierna gestatueerd. //Art. 56. De wettige woonplaats of domicilie, voor de inschrijving hierboven gemeld, wordt gehouden, voor lien die ongehuwd zijn, de woonplaats der oudereu en bij overlijden van beiden, die van den eerstbenoemden voogd, voor de gehuwden, de plaats alwaar zij hun be staan hebben, in twijfelachtige gevallen omtrent gehuw den, zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats, alwaar zij, op den eersten januarij van elk jaar, tot de uitoefening van eenig beroep, patent hebben be komen of wel voor het middel van het personeel en mobilair of dat hetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd, beschreven zijn en voor zooverre zij daarin niet beschreven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zij zich bevinden; met deze verdere bepalingen, dat zijdie in een vreemd land uit ouders ter oorzake van 'stands dienst afwezend, of anderzins op reis zijnde buiten het rijk geboren zijn, zullen worden ingeschreven binnen die plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben; dat jonge lieden, door hun vader, moeder, voogd of curator achtergelaten en geen bestaan hebbende, op de lijsten van die gemeente zullen worden gebragtalwaar hun ouders eerst in rang benoemden voogd of curatorhet laatst hunne woonplaats hebben gehad en wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn of dat dezelve buiten het rijk is gelegen, op die van de plaats alwaar zij zich bevinden. Dat zij die geene ouders, voogden of eigen bestaan hebben, zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar zij zich bevinden. //Dat de gealimenteerden en kinderen in godshuizen en liefdadige gestichten zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar de godshuizen zijn gelegen of de alimentatie- geschiedt. //En dat ten opzigte van de gevangenen, welke in de jaren der loting vallen, de regenten der gevangenisen verpligt zullen zijn, vóór den 10 januarij van ieder jaar aan het bestuur van de gemeente, alwaar die gevangenen hunne vaste woonplaats hebben, eene naauwkeurigeopgave te doen van alles wat hetzelve voor de opschrijving noodig heeft te weten, met bijvoeging der misdaad waar van zij beschuldigd of om welke zij veroordeeld zijn geworden, en den tijd voor welken zij zijn geconfineerd. //Art. 59. Het register zal bevatten alle jongelingen, die hun 19de jaar zijn ingetreden en de eerste klasse van het loopende jaar uitmaken. //Tot de gemeente in welke iemand, bij het intreden van deszelfs 19de jaar, voor de eerste klasse zal zijn ingeschreven zal hij, met betrekking tot de nationale militie blijven beboeren werwaarts hij zijn domicilie, gedurende den tijd dat hij in de jaren der nationale militie valt moge overbrengen. Slot in een volgend no.) BINNENLANDSCHE BERIGTETf. Per telegraaf. In de zitting van heden zijn door de Eerste Kamer der Staten-Generaal met algemeene stemmen aangenomen de volgende wets-ontwerpen 1°. begrooting der lands drukkerij 2°. idem pensioen fonds burgerlijke ambtenaren 3°. goedkeuring van ar tikelen van het tractaat met Belgie, tot wering van den nadruk; 4°. onteigening van perceeleu ten behoeve van den aanleg eener straat te 's Gravenhage5°. bekrach tiging van provinciale belastingen in Eriesland. Met 27 tegen 7 stemmen het wets-outvverp tot herziening der tabel regelende de verdeeling des rijks in kies districten, waardoor het getal leden der Tweede Kamer op 72 wordt gebragt. Tegen stemden dhrn. Tonkens, Ci, Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst boortehuwelijks- en doodberigtenvan 6 regels d f J,óO behalve het. zegelregt. iddags. Insingerv. Wessem, v. Ueeckerenv. Nispenf Ablaing en Borski. Thans is in behandeling de staats-begroo- ting. Tweede depêche. Bij de algemeene beschouwingen aan gaande de staatsbegrootingheeft de Eerste Kamer ge klaagd over de ongelegenheid wegens liet late onder zoek der begrooting. Voorts voorzigtigheid aanbevolen in het te veel rekenen op de koloniale baten of liet be zwaren der toekomst, vermits de prijzen der producten wisselvallig zijn. Ook is besproken de tegemoetkoming aan gemeente-besturen door ontheffing van rijks uit gaven. Hoofdstukken 1 en 2 met algemeene stemmen aan genomen- Bij de behandeling van hoofdstuk 3 bespreekt dhr. Eegout de water-aftappingen aan de Maas. Voorzetting in de avondzitting. In de afdeelingen is beslotenhet voorstel van den heer Sloet lol Oldhuistot afkoopbaarheid der tienden, in de volgende bijeenkomst (welke mogelijk eerst over 2 of 3 maanden zal worden gehouden) te behandelen. Benoemd tot militair lid bij den militie-raad te Mid delburg, de majoor Langguth prov. adjudant van Zeeland. Sedert woensdag avond is de telegrafische gemeen schap tussehen deze gemeente en Middelburg verbroken, vermoedelijk doordien de kabel in het Sloe bij de af schuiving van den noordelijken Sloe-dam op dien dag beschadigd is. Een der dijkwerkersbeschuldigd van plundering van zoetelaarstenten en zamenspanning tot het gelijk tijdig staken van hun werk op 7 mei 1857 bij het graven van het kanaal te Wemeldinge, behoorende tot de vijf die voortvlugtig waren toen deze zaak op den !2 november jl. voor het provinciaal geregtshof in Zeeland is behandeldheeft zich naar men verneemt dezer dagen in persoon vervoegd bii den heer procu reur-generaal, waarop hij onmiddelijk naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Middelburg is overgebragt. Op den 15 der volgende maand zal die persoon voor het geregtshof te regt staan. Op den 24 dezer had te Middelburg aan het gewoon locaal van het prov. bestuur de aanbesteding plaats van het vervangen der houten beschoeijingen in de schutkolk der westsluis te Neuzen, door bazaltmuren, met het leveren van de benoodigde materialen hiervan is aannemer geworden de heer S. van Rees, te Neuzen, voor f22985, Terzelfder tijd is aanbesteed in twee perceelen het drie jarig herstel en onderhoud van "s rijks groote wegen en telegraaflijn in de provincie Zeeland, ingaande den 1 januarij 1859 en eindigende den 31 dec. 1861, met inbegrip van alle vereischte materialen. Hiervan werd aannemer voor het eerste perceel de heer J. Eland Lz. te Klundert voor f 13600 'sjaars; voor het tweede perceel de heer A. Rinders te Breskens voor f 4000 's jhars. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Voor het kau- tongeregt te T. stond dezer dagen teregt een persoon, die zich had schuldig gemaakt aan het doen van zijn gevoeg, binnen den omtrek van het raadhuis of de kom der gemeente op de publieke straat; de ambtenaar van het publiek ministerie eischte veroordeeling tot eene boete van 3, De kantonregter sprak lechter den beklaagde vrij uithoofde de man in zijn volkomen regt was, aangezien hij naar de letter der politie-verordeningen gehandeld hadwelke zegtNiemand zal vermogen zijn behoef te doen anders dan op 100 ellen afstands van het raadhuis of de kom der gemeente. De verordening' zegt dus het tegenovergestelde van hetgeen de gemeente wetgever heeft bedoeld. BUITENLAADSCHE BEBÏGTEN. ENGELAND. Volgens de Banner of Ulster hebben in het noor den van Ierland wel is waar geene nieuwe inhechtenis nemingen plaats gehad doch vele personen die zich niet veilig waanden, hebben het land met hunne fsmi- lien verlaten.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1