COESSCHE y,i. #5. 1858. 45"" Juargmt^, ■*i' uitgave dezer Courant gesrhiedt Maandag en Donderdag I Gewone advertentien worden d 30 ets. de regel geptaatet avonduitgezonderd op feestdagen. I DONDERDAG V DECE^IBER.* I Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f J.50 lie prijs per kwartaal is f 3,7 h franco per post f 3,90. 1 I behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De tweede kamer heeft gisteren hoofdstuk VI {hero, eeredienst) aangenomen met 48 tegen 4 stemmen. Bij deze gelegenheid is de zaak van Morlara ter sprake gebragt. De minister erkende dat de regering aan den pausselijken stoel den indruk heeft doen kenbaar maken, dien deze gebeurtenis hier te lande te weeg gebragt heeft. Het gevolg daarvan was nog onbekend. Het hoofdstuk VII katholeeredienslis daarna mede aangenomen met 51 tegen 5 stemmen. Per telegraaf. Heden is de discussie over het VIII hoofdstuk marinevoortgezet. De regering heeft ver klaard dat de zeeroof in den O. I. Archipel ook in over eenstemming met de zeemagt der Philipeinsche eilanden krachtig zal worden beteugeld. Tevens is door den minister de spoedige indiening eener wet op het loods wezen toegezegd. De post tot verhooging van pensioen is ingetrokken om later bij de wet te regelen. Daarna is ook dit hoofdstuk aangenomen met 53 tegen 6 stemmen. Houders van muntbiljetten, uitgegeven krachtens de wetten van 18 december 1845 en 17 september 1849, worden nogmaals in hun belang herinnerd, dat zij die nog tot <len 3J december J85S, maar ook niet langer, bij de nederl. bank en 's rijks betaalmeesterster in wisseling kunnen aanbieden. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat de krans, die voor eergisteren aan het voetstuk van wijlen koning Willem. 11 werd nedergelegd, gevormd was van lauwer- j en olijftakken, die afkomstig waren van boomen, die den j vorst hadden toebehoord. De dag van gisteren verblijdde hier menige behoeftige huismoeder die zich door de vereeniging Dorcas" voorzien zag van het noodige tot kleeding en dekking voor haar en de haren, tegen het a. s. ivinter-saisoen. Door eenige beweldadigden daartoe aangezochtis het ons aangenaam, openlijk daarvoor den dank te brengen aan hen die genoemde vereeniging helpen in stand houden mi voornamelijk haar die tot dit goede doel zoo menig uur veil hebben. Die welverdiende dank die haar werk bekroond de goede vruchten die het draagt mogen haren lust en ijver levendig houden en nog menigeen aansporen om met bijdragen deze nuttige instelling te schragen. In de 11. zaturdag te Middelburg gehoudene verga dering der vereeniging voor zeeuwsche muziekfeesten zijn al de hoofdbestuurders herkozen, met uitzondering van den heer rar. M. 1'. lilaaubeen, die verlangd had niet meer in aanmerking te komen en in wiens plaats is benoemd de heer 11. P. Blaaubeen, tevens belast met de betrekking van penningmeesterterwijl ingevolge een besluit om het getal hoofdbestuurders met een, te Zierikzee woneiide te vermeerderenals zoodanig de heer mr. M. J. Schunrbeque Hoeije is gekozen Tot president der vereeniging werd benoemd de heer mr. 11. A. Pakker. Bij den herv. kerkenraad der kerkelijk gecombineerde gemeenten Ovezandeen Driewege is het berigt ontvangen dat ds. C. M van der We ij de Cz. predt. te Vrouwenpolder, voor het op hem uitgebragte beroep heeft bedankt. In de .afgeloopen maand november, zijn te Neuzen 94 runderen uit dit eiland naar Belgie doorgevoerd. Men leest het volgende schrijven uit Vlissingen in de A. Cl «Wie herinnert zich niet den beroemden zeeman, den edelen meiischenvriend Frans Naereboul, door den dichter Nierstrasz zoo voortreffelijk bezongen de reddende engel der schipbreukelingende held van het schip Woeslduinvan welks verbrijzeld wrak hij met zelfopofferende liefde, Ie midden van vreesselijke stormen, in den nacht van 23 julij 1779 op den Noorder-Ratjan 87 inenschen het leven redde en ze behouden te Vlis singen aan wal bragt Zijn kleinzoon, Frans Naereboul zeeloods bij het nederlandsclie loodswezen alhier, even braaf, nederig en ingetogen als hij, en even als zijn grootvaderontgloeid door de goddelijke sprank dor mcnsehenlicfde daar hij reeds verschillende medailles voor het redden van schipbreukelingen had verkregen, verliet in het begin der maand augustus, zijne vrouw en zes nog jeugdige kinderen. Bij Duinkerken op een fransch schip naar Antwerpen bestemdovergegaan vond hij, daar die bodem met man en muis verging, zijn dood in diezelfde golven, waar zijn grootvader en ook hijzoo menigmaal door God geleid, de reddende handen naar de in doodsgevaar verkeerende zeelieden uitstaken. Lang verkeerde zijn gezin in de marte- leudste onzekerheidtot dat een brief van den heer Renrlorp van Marquette, burgemeester en strandvonder te Wijk aan Zee, alle hoop om hem in dit leven weder te zien vernietigde. Daar was, volgens dat schrijven, het lijk aangespoeld van een zeemanonkenbaar reeds door den staat van ontbinding, doch te herkennen aan een zilveren plaat en ketting als vlissingsche zeeloods, en tevens aan een zilveren horologie, welke beide stukken hier onder eede verklaard zijn aan Frans Naerebout te hebben behoord. De kloeke zeeman, de edele menschen- redderde brave huisvader ligtdoor de lofwaardige zorg van genoemden burgemeesterte Wijk aan Zee begraven. Koning Willem I versierde de borst van zijn groot vader met het Virtus Nobililal, en de weduwe van hem die waardig de voetstappen zijns grootvaders drukte verkrijgt met hare zes kinderen ongeveer f 3 per week pensioen. Drie gulden in de week voor zeven menschan, die de naam van Naerebout voeren: een naam, die door ieder zeeman met eerbied genoemd, en door vele schip breukelingen wordt gezegend. Moge de edele zeemans stand hier aanvullen wat in de wettelijke voorschriften ontbreekt. Moge men zich, in het belang der weduwe en zes kinderen van hem, die groot was voor God door stille deugd en zelfopofferende menschenliefde, herinne ren dat er namen zijn cüe een geheel volk vereeren en wien de nationale erkentelijkheid als een gloriekrans omstraalt." Men schrijft uit ZutphenNaar het zich iaat aan zien zullen eenige gegoede familien uit den omtrek, met het aanstaande voorjaar naar Port Natal verhuizen. De heer K. H. een rijk en aanzienlijk landhuishoudkun dige, heeft reeds de voorbereidende maatregelen getrof- feu en de goede tijdingen uit Port Natal ontvangen, dragen niet weinig bij om bij anderen het voornemen I aan te wakkeren zijn voorbeeld te volgen. Voor eenige jaren huwde te Huizen een goed zeven- I tigerdie het best stellen kon, met eene boerendeerne van even twintigdezer dagen bemerkendedat het j den dood ernst werd, om hem van zijne jeugdige vrouw te doen scheiden riep hij haar tot zichen zeidej «onder de bedstee" en stierf. Het jonge weeuwtjej begrijpendedat daar iets meer achter stakverliet j liet lijk niet en toefde met gespannen verwachting tot de buren en familie zouden vertrokken zijn, om gevolg 1 aan de geheimzinnige woorden van haren grijzen echt- genoot te geven maar het scheen dat de familie- betrekkingen van den Huizer ook iets begrepen hadden, althans zij verlieten den doode evenmin als de weduwe en wilden haar op hunne beurt verwijderen Eindelijk, door ongeduld gedreven gaf men de gedachten voor elkander bloot en besloot gezamenlijk aan het werk te gaan. De overledene werd uit de bedstede genomen men groef den grond op en vond tot algemeene ver rassing een kist en twee potten te boorde gevuld met verschillende muntspeciën Men ziet dus« dat de Euelioos niet alleen, in Plautus blijspel de pot met goud bestaan, maar ook in de werkelijkheid soms voorkomen en hunne rol spelen. lil de gemeente Gestel c. a. bij Eindhoven is dezer dagen een canadasche boom publiek verkocht voor f 82,50, met de ongelden f 90.75; deze boom is nog geen 50 jaren oud, meet in omvang, op manshoogte genomen 3 ellen2 palmen nederl. en zijne lengte tot aan de takken is ruim 14 ned. ellen. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Volgens de Abeille du Nord, is eene antwerpsche maatschappij voornemensom een electrische-tclegraaf aan te leggen van Antwerpen naar Nisclinei-Nowgerod. ENGELAND. Te Hastings is dezer dagen een visch gevangen, zoo als die in Europa nog nooit levend is gezien. Hij houdt zich uitsluitend in de indische wateren op, doch wordt daar slechts zelden gevangen. In Indie wordt de visch polyp genoemd op welken hij eenigzins gelijkt. Aan den spits toeloopenden snuit bevonden zich 8 armen of voelhorens, elk voorzien van 200 uitspruitsels voor het vangen van den buit. Behalven dezen bevindt zich op den kop eene bewaarplaats voor eene inktach- tige vloeistof, welke het dier tegen zijne vervolgers kan uitspuiten. Het thans gevangen exemplaar is 7 voet lang. Berigten van de Kaap de Goede Hoop, dd. 9 October melden dat de cholera zich aldaar had geopenbaard. Ook de pokken heerschteu nog in de kolonie. Als een voorbeeld van slimheid in bedriegen deelt de N. V. Post mede. Eene keurig gekleede dame trad den winkel van Stewart binnen en vraagde eenige shawls te zien. Na lang bekeken en vergeleken te hebben, deed zij einde lijk eene keus en de prijs was vijfhonderd dollars. Op eene bevallige wijze hare porte moniiaie voor den dag halende, reikte zij den winkelbediende eene banknoot van 2000 dollars ter betaling over. Hij ging er on- middelijk mede naar den kassier, die dezelve zorgvuldig onderzochten toenom zeker van de zaak te zijn den bediende uitzond naar eenen deskundige (expert) om diens meening te vragen. ïntusschen werd de dame zeer verontwaardigd, en gaf hare gevoeligheid te kennen over de beleediging, welke haar, gelijk zij zeide,werd aangedaan. Zij was geene zoodanigeom valsch geld te ontvangen of uit te geven en zou nimmer meer in Stewards winkel iets komen koopen. Nu keerde de bediende terug met het berigtdat de banknoot goed was. Zij trok dezelve uit zijne handen verklaarde dat zij de shawl niet meer hebben wilde. Doch na eenige oogenblikken begon zij toch te bedaren, zeggende dat zij al in zoovele winkels geweest was, en dat zij nergens eene shawl had kunnen vindendie haar zoo beviel en verklaarde eindelijk dat zij dezelve zou nemen, maar dat zij zich nooit meer aan eene dergelijke beleediging zou bloot stellen. De bediende vloeide over van veront schuldigingen, gelijk hij overvloeide van lofspraken op het gekochte artikel; de banknoot van 2000 dl. werd door den kassier aahgenomen en 1,500 dl. teruggegeven waarop zij zonder goeden avond te zeggenvertrok. De banknoot bleek echter ditmaal valsch te zijn. Zij had den bediende eene andere dan de eerste gegeven. FRANKRIJK. lil liet parijsclie dagblad Presse leest men liet volgende: «Lombardije verkeert in sterke gisting. Men hernieuwt te Milaan de manifestation, welke de omwen teling van 1.848 vooraf gingen. In de straten roept men weg met de cigaren Er worden medailles ver spreid met de beeltenis van oFmanuel, koning van Italië. Men juicht de zouaven toe, die te Milaan tooneelvoorstellingen geven, na zulks in de loopgraven van Sebastopol gedaan te hebben. Eindelijk (een tee- ken van meer ernstigen aard) de iotelinge» van dit jaar, overtuigd dat er in het voorjaar krijg zal worden gevoerd tusschen Oostenrijk en Piétnontwijken in menigte uit, eene schuilplaats in Piémont en in Zwit serland zoekende. De zonderlingste geruchten zijn onder het volk verbreid. Men verzekert, dat Rusland aan Oostenrijk tweehonderd millioenen voor de oorlogs kosten van Hongarije vraagtdat Piéinont die zal verstrekken en in ruiling zijne grenzen tot de Adige zal uitstrekken en dat Venetie en zijn gebied zullen worden gegeven aan den aartshertog Maximiliaan en een onafhankelijk vorstendom zullen uitmaken. De krach tige toebereidselen van Piémont voeren de kommer der italianen ten top. De Piccoro Corriered Italië meldt, dat men zeer ijverig werkt aan de vestingwerken van Alexandrie, Casale en Spezziaen Alexandria zal wapenen, als ook dat de arsenalen van den staat 200,000 geweren, krijgsbehoeften en 100,000 uniformen bevatten. Alhier is aangekomen een echte nabob van het eiland Reuuiin, om zich voor goed te parijs te vestigen. Hij bezit een jaarlijksch inkomen van slechts 3 milliocn en ie vader van twee kinderen waaronder een meisje.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1