tiOWHE COURANT. >0. 01. 45"tc Jaargang (858. n, tgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag w I <*eWone advertentien worden 30 ets. de regel geplaatst avonduitgezonderd op feestdagen. j DONDERDAG NOVEMBER. ^tboorte-. huwelijks- en doodberigten. van d—6 regels d f J,50 De prijs per kwartaal is f „1,7.5 franco per post f ó,90. I behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden' vódr drie uren des namiddags. BIHNEHLAKDSCHE BERIGÏEN. lit de tweede kamer zijn de discussien over het voorstel van den lieer Sloet tot Oldhuis over de af koopbaarheid der tienden afgeloopen en is de geheele wet zoo als die door amendementen en sub-amende- menten gewijzigd is, met 4-2 tegen 19 stemmen aange nomen. liet vastgestelde wets-ontwerp luidt als volgt: Art. 1. Alle vóór de invoering van het burg. wetb. gevestigde schuldpligtigheid van tienden of van eenige andere evenredige hoeveelheid van vruchten, hetzij in dezehetzij in geld te voldoen is op de vordering van den pligtige afkoopbaar. Art. 2. liloktienden en zoodanige andere tienden, die een geheel uitmaken, worden niet anders afgekocht dan voor het geheel te gelijk op de vordering der tiendpligtigendie te zamen meer dan de helft der tiendpligtige gronden in het blok of geheel bezitten, Hij den afkoop gaan dan aan hen de tienden over, die op de andere gronden kleven wier bezitters wei geren af te koopen. Een tiendheiferbewerende dat door gedeeltelijken Kortgene 1 brigadier en 2 marechaussees te voetde brigade Yerseke 1 brigadier en 3 maréchaussees te voet; en de brigade Heinkeuszand mede 1 brigadier en 3 maréchaussees te voet. Ook het luitenantschap Sas"-van-Geht bevat o. a. het arrondissement Goesdat wordt verdeeld in vier bri gades Sas-van-GentNeuzen Hulst en Hontenisse.. De brigade Sas-van-Gent erlangtvolgens het plan 1 tweede luitenant1 brigadier en 4 maréchaussees te paard de brigade Neuzen erlangt 1 brigadier en 4 maréehaussées te voetde brigade Hulst mede 1 bri gadier en 4 maréehaussées te voet; en de brigade Hon tenisse 1 brigadier en 3 maréehaussées te voet. Door het vervroegen harer afreis van woensdag op dingsdag, arriveerde gisterenmorgen de stoomboot Slarl I O OO O Goes met eene volle lading goederen m weerwil van 1 het vele ijs waarwede de rivieren in Holland bedekt zijn. Wij vernemen, dat de directie alles zal aanwen- i den om ten gerieve van handel en nering tot half j december de boot in de vaart te houden. Wordt aldus door de directie getoond., dat zij afkoop van zijne tienden, op onderscheidene bij elkan- t (]e <-egeven omstandigheden groote opofferingen noch zorg der gelegen gronden, zijn belang zou worden gekrenkt, kan vorderen dat ze alle te zamen worden afgekocht. Het geschil, ten zij in der minne vereffendwordt door den regter beslist. Art. 3. De af koopprijs der in art. I genoemde schuld- pligtiglieden bestaat in bet twintigvoud van de jaar- lijksche opbrengst. De zuivere opbrengst der vijftien laatste jaren door elkander, strekt tot maatstaf van het bedrag der hoe veelheid van de jaailijksche opbrengst, na voorafgaanden aftrek der twee voordeeligste en der twee nadeeligsle jaren. De verpachtingen der vijftien laatste jaren onder aftrek als hierboven, leveren dat bewijs van die opbrengst. B;j gebreke van zoodanige verpachtingen wordt de waarde der jaarlijksehe opbrengst geregeld volgens de landelijke marktprijzen der laatst verloopen tien jaren, door elkander gerekend en bijgebreke van dezelve en indien partijen zich hierover niet verstaan kunnen, door den regter bepaald, na verhoor van deskundigen. Art 4 Indien het goed gedurende de laatste vijftien jaren geene tiendpligtige vruchten heeft opgebragt, wordt het beloop van den afloop door den regter, na verhoor van deskundigen, geregeld. Art. 5. Ingeval de tiend van een verpacht stuk land is afgekocht, wordt het aan de keuze van den pachter Overgelaten, gedurende de overige pachtjaren aan den eigenaar vijf percent van de afkoopsom te betalen of de tiend te blijven voldoen. Art. 6. Ingeval de tienden met lasten bezwaard zijn wordt bij den afkoop het geldelijk bedrag van den last berekend tegen het twintigvoud daarvan. Ingeval de last geen vastemaar eene afwisselende mogt zijn, wordt bet twintigvoud berekend naar hetgeen in de laatste vijftien jaren uit dien hoofde is betaald geworden. Ingeval partijen onderling zich niet over het bedrag van de afkoopsom verstaan kunnen, wordt dezelve voor den regter, na verhoor van deskundigen, vastgesteld Art. 7. Door deze wet wordt geene verandering gehragt in de wijze van afkoop van de tienden van het kroondomein en van het staats-domein. Art. 8 De acten en schrifturen, die het gevolg van deze wet mogten zijn, zijn vrij van zegel en worden gratis geregistreerd. Hasten en bevelen enz. Do staats-commissie nopens de maréchauséc heeft in haar rapport aan den konings voorgesteld dat zoowel de kon. marechausée als de bestaande inrigting der rijksveldwacht zullen worden ontbonden en tot één ge heel gevormd. Zij heeft daarbij gevoegd een ontwerp- zamenstelling van een corps kon. marechaussée over het geheele rijk. Het rijk wordt daarbij verdeeld in twee divisien en vijf compagnien. De eerste compagnie be vat Zuid-Holland en Zeeland. Zeeland wordt ingedeeld in twee luitenantschappen: Middelburg en Sas van Gent. Het luitenantschap Middelburg bevat o. a. het arron dissement Goesdat wordt verdeeld in vier brigades Goes, Kortgene, Yerseke en lleinkenszaiid. De bri gade Goes erlangtvolgens het plan der commissie in het algemeen belang ontziet, en ondervinden velen daarvan het groote nut, zoo mag zij ook teregt aanspraak i maken op ondersteuning, die haar in gewone omstandig- j heden meermalen wordt onttrokken. Door de invallende vorst zijn de werkzaamheden aan het Noord-Willemskanaal te Assen gestaakt. Dien ten gevolge hebben zich reeds 80 polderwerkersdie thans zonder werk zijn, voor de Ommerschans aangegeven. Volgens de Daily-News is verleden dingsdag sir William Napier uit Londen naar 's Hage vertrokken om de onderhandelingen ten einde te brengen met onze regering over de Nederlandse/te indijking maatschappij. BUIT ES LAND SC HE BEKIGTEN. ENGELAND. De Friend of India zegt het volgende: De opper bevelhebber in Engelsch-Indië bewaart het geheim nopens zijne bewegingen. Nogtans is het algemeen bekend, dat al de afdeelingen order ontvangen hebben om zich tegen 1 october gereed te houden, en dat de beslissende expeditie in den loop dier zelfde maand aanvangt.. Men wil den laatsten muiteling in de laatste provincie i die ons gezag getergd heeft onderwerpen. Met dat j doel zal een leger zóó als het zelden in Tndië gezien is te Oawnpore worden zamengetrokken. Het zal 25,000 engelsche soldaten en 10,000 ruiters sterk zijn. Na dien veldtogt zal, indien hij wel slaagt, de groote opstand van 1857 als geëindigd moeten worden be schouwd. Met de laatste post van Australië zijn te Dublin liet ongeloofelijke aantal van 1400 met geld bezwaarde brieven van landverhuizers aan limine betrekkingen aangebragt. Te Nuneaton werd een 12 of 13jarig meisje, Amelia llin/cs genaamd, die bij bare ouders woonde, drie weken geleden, ernstig ongesteld, zonder dat de geneesheer den aard der ziekte kon opgeven. Nu veer tien dagen geleden stierf zij. Men bragt het lijk dat stijf' en ijskoud was, naar een ander vertrek. Daar Iwerd het gewasschen en gekleed terwijl men, volgens de heerscheude gewoonteop ieder oog een penny plaatste. Gedurende meer dan 48 uren lag liet lijk door een laken bedekttoen haar grootvader, een zeer oud man, van Leamengton kwam om bet lijk nog eens te zien. Toen hij de kamer binnentrad en een van de koperen stuiverstukken van het oog nam verbeeldde hij zich onder het gesloten ooglid eenige beweging te zien. Eene hem vergezellende verwante spotte eerst er mede doch overtuigde zich weldra van de waarheid Er werd een arts geioejten ook deze hield all s aan- vankelt k voor zelfmisleiding, doch een naauwkeurig onderzoek van den hartslag overtuigde ook hem dat er leven in het dusgenoemde lijk was. Het werd naar een warm vertrek overgebragten onder behoorlijke behandeling vermeerderden de teekens van leven gaande weg dermate, dat bet meisje eindelijk begon te niezen zij de spraak had herkregen, beschreef zij alles, tot de minste bijzonderheden wat er was gebeurd. Zij wist wie haar gewasschen en de muntstukken op hare oogen geplaatst had zij had ook gehoorddat de doodkist besteld werd, en wat over haar gesproken was. Aan vankelijk weigerde zij eenig voedsel te gebruiken en toen men haar dit met geweld ingaf, geraakte zij in vreesselijke spanning, en kon, ofschoon buitengewoon zwak, met moeite beteugeld worden. Sedert dat oogen- blik was haar gedrag zeer zonderling, en ging zij van het plan zwanger, hare ouders om te brengen. Op een nacht dat zij zonder licht in het vertrek van dezen sliep, haalde zij een licht van beneden, en verbrandde eerst eenig borduurwerk waarop hare moeder dit wist zij zeer gesteld was, stak daarop de goidijtten in brand, en ging weder te bed Men wist geene oor zaak voor den brand op te sporen i naardien men baar veel te zwak achte om het bed te verlaten. Zij bevindt zich thans in een toestand die tussoben dood en leven zweeft, naardien alleen een zeer naauwlettend onderzoek van den pols, bewijs van haar aanzijn geeft. De zaak baart in den geheelen omtrek veel opziens. Eergisteren is alhier het huwelijk voltrokken tusechen den majoor Robert Lindsaydie zich in de Krim roemrijk onderscheiden heeften miss Lloyds eenige dochter van lord Ooerstonechef van het ban kiershuis John Lloyd Co. De jeugdige vrouw is eene der rijkste erfgenamen van Engeland, vermits zij eenige miltoeiien ponden st. te wachten heeft. Voor hands is haar een jaarltjksch inkomen van p. st. 32,000 (f 384,000) verzekerd. Men zal toestemmen, dat men hiermede des noods ook in Engeland leven kan. De Deborah meldt, dat een israeliet in de om streken van Silino in Alabama, een zilverling bezit, in Judea voor 1750 jaren (het 108 jaar onzer telling) geslagen. Deze zilverling heeft de grootte van een halven dollar, maar is slechts 15 cents waard. Hij is sinds 530 jaren in het bezit van dezelfde familie. Toen deze zilverling werd geslagen, was Judea eene romeinsche provincie en was de munt van het romein- sclie rijk aldaar in omloop. Echter hadden de israelie- ten het voorregt behouden hunne eigene munt te mogen slaan daar het heidensche geld niet in de bus van den tempel zoude geofferd kunnen worden. FRANKRIJK. Uit Algerieis berigt ontvangen dat eenige inland- sche stammen in de provincie Constantine de wapenen opgevat en een met Frankrijk verbonden kald aange vallen hebben. Men verzekertdat de dagbladen uitgenoodigd zijnzich te onthouden van diseussien over de zaak Morlarawelke slechts aanleiding geven tot eene gods dienst-polemiek. Overigens geeft deze zaak aanleiding tot de grootste canardsonder anderen verhaalt men dat de christen-bediende van een israëlitisch bankier te Rome, diens vrouw geschaakt en naar Bologne gevoerd heeft; nadat zij gedoopt was, is hun huwelijk ingeze gend. Men voegt er zelfs bij dat een geestelijke er de band toe geleend bad om de kinderen der echt- breukige vrouw aan den bankier te ontstelen. Eene dame te Parijs heeft verschrikkelijke open baringen ontvangen aangaande het toekomstige lot van Parijstevens zijn haar gebeden geopenbaard die dit noodlot kunnen afwendenof ten minste verzachten. Zij heeft dit aan haren biechtvader medegedeeld, en beiden zijn naar Rome vertrokken om van den paus de vergunning te vragen tot het doen drukken en uit geven van de goddelijke openbaringen en gebeden. Men kan thans die gebeden voor twee francs koopenzij I nbeslan een klein blaadje. wachtmeester en 5 inaréchausséea te voet; de brigade en baar herleven boven allen twijfel verheven was. Toen BELG IE. Te Rameix had een paar dagen geleden op de ste- I delijke griffie een bijzonder voorval plaats tijdens het I inschrijven eener huwelijks acte. Een paar, zijnde nog een jeugdige man en eene jonge weduwe, moeder van drie kinderen verscheen voor den ambtenaar van den 1 burgerlijken stand om door bet huwelijk verhonden te worden. Toen reeds de acte was ingeschreven en de ambtenaar het wettelijk formulier zou voorlezen, was op eens de jongman verdwenen- Zijne aanstaande

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1