xfeft No. 89. 45ste Jaargang, r:/% DONDERDAG 18 NOVEMBER. BEKENDMAKING •^i,v'v-i r 1 i&! O r Dp uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,74 franco per post inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f behalve het zegelregt. PLAATSELIJK BESTUUR» l)e BURGEMI'.ESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dtzer gemeente bekend Dat het kohier n°. 5 der Personele Belasting, over het dienstjaar 1858 op den 11 dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes den 17 november 1858. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAU BEEN. BINJfENLAHDSCHE BERIGÏEN. Tweede kamer der Staten Generaal. Zitting van Woensdag J7 November JSÖS. De voorzitter deelt mede, dat door de verschillende afdeelingen benoemd zijn tot rapporteurs van de ont werpen van wet 1° Omtrent liet toezigt over de spoorwegen de lieeren ThorbeckeGodeftoiHeemskerk, de Kempenaer ell Sander, 2o. Tot herziening van het tarief van in- uit- en doorvoerregten, de heeren: Wintgens, Schimmel'penninck, hl eeuw sen, Dirks en Stol te De voorzitter geeft kennis, dat het eindverslag ge reed is over de ontwerpen van wettot verkoop en amortisatie van schuld en tot regeling van het fonds voor den verkoopprijs van domeinen over 1858. Drukken en ronddeelen, terwijl de beraadslagingen daarovet-jrordeu bepaald na afloop van die, over het ontwerp tot rege ling van den arbeid der gevangenen. Aan de orde zijn de beraadslagingen over het ont werp van wettot vaststelling van maatregelen tot ontruiming van Schokland. Dat ontwerp wordt zonder discussie inet algeineene stemmen aangenomen. Daarna zijn aan de orde de beraadslagingen over de verschillende ontwerpen van wet: tot bekrachtiging van provinciale belastingen in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland Zuid Holland Noord-Holland Zeeland, Utrecht, Friesland, Groningen en Drenthe. Ook die ontwerpenwerden zonder discusie en met algcneene stemmen aangenomen. Uit het antwoord der regering nopens hoofdstuk V (binnen! zaken) der staats begrooting voor 1859 blijkt: dat het nad-r onderzoek, aan gedep. staten opgedragen met betrekking lot de waardering der opbrengst van de landen in de calainiteiise polders, niet heeft plaats gehad, tengevolge van bedenkingen, door gedep- stalen te dien. aanzien geopperd. De regering zal thans het onderzoek. doen plaats hebhen door tujsschenkomst, van 's konings commissaris in Zeeland. Bij de raming der som voor den aanleg van nieuwe telegraaf lijnen in 1859, heeft de regering o. a. het oog gehad op de verbinding van Neuzen naar Sas van Geut. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft gisteren uitspraak gedaan in zake der dijkwerkers, beschuldigd ter zake als in ons vorig nommer medegedeeld. Het hof heeft bij arrest alle beschuldigden vrijge sproken ter zake van zamenspanning tot staking van liet werk. en bovendien de beschuldigde Jan Fravcies Assel- man te Hontenisse, van het overige hem ten laste gelegd. De beschuldigden 1/je Marinus van der Straten Bij hetzelve vonnis zijn als wederspannig aan de wet verklaarden is de verdere opsporing' bevolen van Jan Dink, te BoschcappelleWillem den lieer of Willem Janssen te ZaainslagAndries CromÜéente Hontenisse, Marinus Vermeulete Moerbeke (Belgie) en Jacobus llelivin wiens woonplaats onbekend Is. Marinus van Slappen, arbeider te Goes, was reeds door het hof in raadkamer buiten vervolging gesteld. De tweede toondagverleden dingsdag hier gehou den, bevestigde ons berigt van de vorige week omtrent I de gehalte van het aangebragte hoornvee. De aanvoer was ruim genoeg (ruim 130 stuks) maar de handelen prijs slapmet uitzondering voor enkele goede vette. Tengevolge van een bij de directie der stoomboot l)e Stad Goes" alhier ontvangen telegram, is het onzeker of de boot hare bestemming (Rotterdam) zal bereiken; liet berigt eerst na de afvaart van den agent te Dordrecht ontvangen, raadde uithoofde van de vorst, het varen af. Mogt niet spoedig eene weersverande ring plaats hebben dan zal ons deze zoo geriefelijke communicatie spoedig benomen zijn daarbij komt nogdat bij den tegenwoordigen wind het weinige water de schipperij het geregeld varen belet. Algemeen is hier bet verlangen naar goed drinkwater, voornamelijk ten platten lande is de behoefte groot en lijdt op vele plaatsen het vee gebrek. Volgens eenonder hel afdrukken ontvangen telegram., is de boot Dordrecht gepasseerd en komt zij heden nacht ten vier ure uil Rotterdam. Naar wij vernemenis jl. maandag ten gevolge van het verleend emeritaat aan ds. Dagevos, door den hervormden kerkenraad der gecombineerde gemeenten Ovezande en Driewegen, als predikant beroepen ds. C. M. van der Weijde Cz. te Vrouwenpolder, en bestond het drietal uit de heeren predikanten van der Weijde A. J. J. Warnsinck te Kloetinge en llellendoorn te Nieuw- en St. Joostland. Men schrijft ons uit HQXTESIISSe, 15 november. Heden had alhier het volgende ongeval plaats. De knecht van den heer F., brouwer te Hulstver voerde eenige vaten hier naar eene naburige gemeente, i onderweg brak een deel van liet paardentuig, en de voerman geraakte onder het wiel, dat een zijner beeuen geheel verinorseldeterwijl hij daarenboven ernstige kneuzingen moet bekomen hebben- Men schijft uit n IJLST van den 15 dezer: Dezer dagen is in de omstreken dezer stad eene vrouw verlost van een kind met twee hoofden en halzen, vier armen, eene romp, buik, navel en mannelijk geslachts deel benevens vier beeneii. Het kind is dood. De vrouw, welke gcadsisteerd is door den lieer 1 L. Daring, stads genees-,heel-en verloskundige aldaar, beviudt zich van af de bevalling heel wel. Het is opmerkelijk dat men tot 1791 moet terug keeren.otn het Paaschfeest op denzelfden dag (24- april te vinden als waarop dat van 1859 invalt: dit zal i dus alleen nog ruim 70jarigen heugen. Op de groote St. Maartensche beestenmarkt te Gn- rinchetn, waren ruim 8000 stuks aanwezig, het grootste aantal dat men zich herinnert daar ooit gezien te beb- l'okkeFraudes Cornu en i hen. -De handel, vooral in fok vee was vrij levendig, alle drie te Goes, Gerard I «Jat tegen zeer lage prijzen werd omgezet. Het vette Jacquemette Wemeldinge en Paulas Fraudes nan j Schotenvan Stoppeldijke zijn schuldig verklaard aan moedwillige plundering en vernieling door een zamen- j gerotten hoop en met openhaar geweld gepleegd en zulks in de herbergen of keeten in die van M. Zonneville door Fokke: in die van Abraham Cornells door Fukke en Cornu: in die van A. van Waarden- burg door van der Straten en G. Jacquemet in die van C. Daijmelinck door P. van Scholen: in die van 11. Zonneville door van der Stralen en van Scholen in die van Griep door van Scholen en veroordeeld I Fokke lot 5 jaren en P. van Scholen tot 6 jaren tuchthuisstraf Cornu, van der Stralen en Jacquemetieder tot 1 jaar correctionele gevangenis straf en al de veroordeelden ieder solidair- in eene geld boete van honderd gulden c. e. vee was prijshoudend en daardoor minder handel. Verschillende vreemde kooplieden waren aanwezig, doch zij deden weinig zaken BUITEM.ANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Men berigt uit Stokliolm, dat volgens mcnschen geheugen men in liet noorden geen zoo heeten zomer en herfst gehad heeft als dit jaar. Zelfs op de Spits bergen en in Lapland duurde de warmte zeer langen onder den 70 graad; in Noorwegen, kon men reeds in augustus tot de inzameling van den oogst overgaan, een zeldzaam geval. De graanoogst op bet Scandina vische schiereiland viel voortreffelijk uit. Den 10 oct bloeiden nog rozen in de tuinen in de open lucht Na half october viel echter de vorst onverwacht in en den J9 en 20 van die maand, was het water te Linköping in Zweden met eene dikke ijskorst bedekt, De uitstekende 'ven llumboldt is, niettegen staande zijn 90jarigen ouderdom, in persoon ter stembus opgekomen om voor de liberale partij te stemmen ENGELAND, De heer Wessen uit Noord-Amerika heeft eeno weddingschap van 1,000 dullards gewonnen door in 1,000 uren tijds 1,000 mijlen af te leggen. Om zeker te zijn liep hij nog een uur langer. Hij is vreesselijk afgemat en zal verschillende maanden tot herstel noodig hebben. Nog steeds wordt verg. efs naar het lijk van den verloren luchtreiziger den heer Thurston van Michigan gezocht. Een correspondent van de Detroit Fte Press heeft den tijd berekend, dien hij vallende zou zijn ge weest, eer hij de aarde raakte, de grootste snelheid van zijnen val alsmede de kracht waarmede hij neder kwam. Gerekend dat hij drie mijlen hoog was toen hij viel zou er voor hem slechts dertig en een halve seconde noodig geweest zijn om de aarde te bereiken eene door een genomene snelheid van 495 voet in de seconde en aange nomen dat zijne zwaarte 160 pond was, zou hij de aarde geraakt hebben met eene kracht die gelijk stond met 160,000 pond of een weinig meer dan 80 ton, eene kracht voldoende om zijn ligchaambeenderen en spieren in zulke klein stukjes te verbrijzelendat men dezelven bijna niet zien kou, zoo hij niet eenige voeten diep in de aarde hegraven werd. Het te veei verkorten van een telegrafisch berigt, gaf dezer dagen wederom aanleiding tot misverstand. Een eirgelsch koopman had voor de bevalling zijner vrouw een beroemd vroedmeester uit Edimhurg verzocht haar bij te staan. Eenige dagen voor den bepaalden tijd, ontvangt hij berigt, »kom niet te laat" en on- middelijk begaf deze zich op reis. Te Londen aange komen vernam hij dat alles reeds een paar dagen was afgeloope.il. Hierover verwonderd loste zich de vergis sing op in liet telegrapheren de koopman had namelijk verzocht te berigten »kom niet te laat," doch de beambte had dit devisie-teeken overbodig geacht. De koopman, toegevende dat hij met de woorden hel is tusschenbeiden te voegende vergissing had kunnen voorkomen meent zich in zijn regt en is ongeneigd de reiskosten van den geneeskundige te voldoen, welke laatste eene actie tegen de telegraafmaatschappij zal instellen. Men klaagt in Engeland veel over het willekeu rig weglaten van de nood ige teekenen hij het telegraferen Zoo niet ondoenlijk is het toch hoogstmoeij.jijk. het ware getal op te geven van wild dat jaarlijks aan de engelsche markten komt Alleen hare zeven spoor wegen brengen nagenoeg 7,870 tonnen dood wild en gevogelte, dat navolgenderwijze verdeeld wordt: 100.000 korhanen 125.000 patrijzen, 70 000 faisanten, 80.000 watersnippen, 150.000 wilde vogels, 150 000 pluviers, SO.ÜÜOkwartels, 400.000 leeuwerikken, 100 OOOtalingen, 200 000 wilde eenden, 400 000 duiven, 2 000.000 ge meste jonge kippen, 100 000 ganzen, 350.000 eenden, 104000 kalkoenen, 100,000 hazen en 1 300 000 konij nen. dus nagenoeg vijf millioen zeven honderd zestig duizend (5.760 000) ïtnks. Te Manchester wilde zaturdag avond eene 33jarige weduwe een louw krijgen dat op eene plank lag, en om de horens van een pas geslagt rund moest worden geslagen. Toen zij het touw aanvatteviel er een geladen pistool van de plank op den grond. Door den schok ging het schot af, en vermorselde zoowel het scheen- als het kuitbeen. Den volgenden dag werd het heen afgezet, maar maandag is de arme vrouw bezweken. Laatstleden maandag werden de hitten die het rijtuig van den generaal Tam Thumb naar de tentonie- hall te L-iverpool trokken, door een bulhoud toegebast en aangevallen. De hitten geraakten op hol en het was met groote moeitedat de amerikannschc dwerg voor ongelukken beveiligd en uit het rijtuig kon worden gebragt. De knecht die liet rijtuig vergezelde, werd ter neder geworpen en gekwetstterwijl liet rjtuig brak. Men maakte zich eindelijk van den hond meester, waarna de eigenaar van het dier op dezelfde plaats aankwam en aanbood alle veroorzaakte schade te vergoeden. FRANKRIJK'. De Mopikur behejst een rapport van prin» Napoleon aan, den keizer,.waarin wordt voorgesteld ook

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1