«OESSCÜE lOlKAM 458te Jaargang. 1858. MAANDAG 15 NOVEMBER. i\o. 88. mmmm** bj i. yéü' Of uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f franco per post J,90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des Gewone advertentien worden d W ets. de regel geplaatst Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f J.óO behalve het zegelregt. namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR» PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van een ieder die het aangaat Dat debij het plan tot aflossing der gevestigde schuld derzelfde gemeente vastgesteld bij besluit van den gemeente-raad van den 11 april 1853bepaalde en bij publicatie van den 2 october jl. aangekondigde openbare uitloting, ter bepaling, welke der aangegevene obligatien, in dit jaar tot de aflossing zullen geregtigd zijn heden ten raadhuize heeft plaats gehaden de volgende nummers zijn uitgeloot N°. 474 104 groot f 500,5 1 pCt. 475/105 - 500,—, - 1 i u 476 106 u - 500,- 1 H 477/107 - 500,—, - 1 529/159 - 400,—, - 1 546/176 - 400,—, - 1 n n 29 - 400,- 3 per reste. a 217 - 600,—, - 2%» 172 - 1000,-, - 3 u 185 600,- 3 n 194 - 600,- 3 ff 57 - 600,—, - 3 222 ff - 600,—, - 2y3ff 358 - 3000,- 3 het laatste gedeeltelijk. Welke uitgelote obligatien, tegen overgifte derzelve, in de maand januarij e. k ten kantore van den ge meente-ontvanger overeenkomstig art. 3 van genoemd raadsbesluit zullen worden afgelost; waartoe de houders derzelvezich alsdan ten voorschreve kautore zullen kunnen vervoegen. En zal deze ter gewoner plaatsen aangeplakt en in de Goessche Courant geïnsereerd worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 13 november 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van derzelver ingezetenen: Dat de commissie tot de (Economische spijsuitdee- ling, bestaande uit de hecren van KERKWIJK, President. 1'. S. A. KNITEL. N. VERVENNE Pz. Dr. L. G. de PEVAL. J. H. C. KAKEBEEKE. J. van RENTERGEM de FOUW. J. KOOMAN. P. JOHANNISSEN. M. J. HARINCK. Mr. P. J. A. van DAM secretaris en thesaurier hare hoogst nuttige werkzaamheden, tegen den volgen den winter weder zal aanvangen en dat dezelve aan de huizen der ingezetenen biljetten heeft doen rond brengen op welke inschrijvingen tot instandhouding van deze weldadige inrigting worden verzocht. De heilzame strekking van deze instelling, voorna melijk door de ruime deelneming en ondersteuning der ingezetenen opgerigt en gedurende vele jaren staande gehouden, is te algemeen bekend en in de vorige winters gebleken, om niet op dezelve als een krachtig middel van voorziening tegen nijpend gebrek het oog te vestigen. Ken ieder zal toch overtuigd zijn dat de uitdeeüng van eene verwarmende en voedzame SOEP, gedurende den ophanden zijnde» winter, voor de armen, weder eene onmisbare behoefte is. Burgemeester en wethouders gevoelen zich daarom gedrongen de ingezetenen op nieuw tot ruime giften op te wekken ten einde der commissie de uitvoering van hare menschlievende taak gemakkelijk te maken. En opdat deze algemeen hekend worde zal daaraan op de gewone wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 12 November 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. 1'. BLAAUBEEN. De secretaris H. O P I L A A R. BIJWENLAHBSCHE BERIGÏ'EN. J. W. Voor wijk A ff B. D. Per telegraaf. De meerderheid der afdeelingen van de tweede kamer der Staten-generaal belast met het onderzoek van het wets-ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst SloetReuchlinnopens het verleenen van concessie tot aanleg van de noorder-spoorwegen heeft zich daartegen en ook wederom tegen de staats spoorwegen verklaard. De tweede kamer der Staten-generaal heeft bepaald, dat woensdag a. s. eerst over het wets-ontwerphou dende maatregelen tot ontruiming van liet eiland Schok land en daarna over dat van den heer Sloet, nopens de tienden zal beraadslaagd worden. Men leze omtrent dit laatste onderwerp de belang rijke brochures daarover in het licht gegeven bij de boekhandelaars F. Kleeuwens Sp Zoon te Goeszie advertentie.) Men leest het volgende in de Prov. Dr. Cour. Wij ontvangen het volgende berigt: Er hebben in den laatstcn tijd te 's Hage geruchten geloopen van de aftreding van een of meer ministers ja zelfs van het geheele ministerie. Welonderrigte lieden meenen dat inderdaad de betrekking tusschen de tweede kamer en het ministerie zeer gespannen is; de verslagen der kamer op de ingediende wets-ontwerpen, en vooral die van de begrooting dragen weinige blijken van ingeno menheid met dezelvezoodat de aanneming van velen zeer te betwijfelen valt. Dezelfde lieden verzekeren verder, dat de koning, de altoosdurende oppositie der tweede kamer moede, terwijl hij juist door de benoeming van dit ministerie een blijk van toegenegenheid aan de kamer had willen geven, eerder tot eene ontbinding der kamer zal overgaandan tot het aannemen van het ontslag van het ministerieom het volk in staat te stellen vertegenwoordigers te zeildendie hem het regeren mogelijk maken." Benoemd tot besturend onderwijzer aan de gouver- nementsschool te Menado, eiland Gelebes, Ned. O. I., L O. van der lloek', en voorloopig tot telegrafist bij de eleclro-magnetische telegraaf in de O. I. onder meerderen de Jeeiling A. J. IP. de Jongh, Sivemer. Door de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland is bevorderd tot vroedmeester voor eene stad, de heer S. de Graag Gz. van Kappelle. Den 12 dezer heeft voor het provinciaal geregtshof te Middelburg de meermalen door ons besproken zaak gediend van de elf dijkwerkers (waarvan nog vijf voort- vlugtig), vervolgd wegens het plunderen van zoetelaars tenten bij zamenrotting en met openbaar geweld den 7 mei des vorigen jaars bij het graven van het kanaal te Wemeldiuge Na verhoor van 19 getuigen en de ondervraging der beschuldigdenheeft het openbaar ministerie de schuldig verklaring geëischt van al de beklaagden aan de hun ten laste gelegde feiten en vevoordeeling van vijf derzelven tot eene gevangenisstraf van minstens vijf en ten hoogsten vijftien jaren, benevens eene geldboete van minstens f 100 en hoogstens ƒ2500 en de kosten. Den volgenden dag (zaturdag) is de behandeling der zaak voortgezet en heeft de verdediger het woord gevoerd, zijnde de uitspraak bepaald op woensdag 17 dezer, voorm. 10 ure,- Verlcden zaturdag is het maken van eenen gemet selde» beerput, aan de haven dezer gemeente, benoorden het kanaal naar den zaagmolen, bij publieke besteding aangenomen door den timmerman en metselaar IV. van de Weert alhier, voor 955. Gaarne gevolg gevende aan het verzoek, ons namens het plaatselijk bestuur der gemeente ni: door een lid'uit hetzelve gedaan, plaatsen wij het volgende: Alë een bewijs van onderlinge goede verstandhou ding der ingezetenen in deze gemeente,ook bij verschil van godsdienst, diene dat op heden, (10 nov.) bij de voltrekking van het burgerlijk huwelijk aantwee roomsch- gezinden in deze gemeenteJan Driedijk en Johanna de Mei, het plaatselijk bestuur bij die feestelijke ge legenheid is uitgenoodigd en onthaald, waarna hetzelve bestuur andermaal verzocht werd het echtpaar naar hunne woning te vergezellen om het overige van den namiddag ën avond vriendschappelijk en feestelijk door te brengen waarvan dan ook dankbaar is gebruik gemaakt." Men schrijft uit kh.ibbendijke, den 14 nov. //Heden gedacht de heer A. van Pelzen koster en voorzanger bij de hervormde gemeente alhier, zijnen vijf tigjarig diensttijd in genoemde betrekkingen. Vervulde hij sinds eene halve eeuw met ijver en naauwgezetheid zijnen pligt, op zijnen 73jarigen ouder dom doet hij thans nog niet voor den besten zanger dezer gemeente onder en geeft ock in vlugheid nog weinigen toe. Moge hij nog lang dat voorregt genieten, waarin ook zijne vele vrienden en nabestaanden zich zullen verheugen." Men meldt van Gendengan (Madioen), Nederl. O. I., dat aldaar op den grooten weg de postiljon door een tijger werd aangevallen en van het paard geworpen echter zonder zware verwonding, daar de klaauwen des tijgers tegen de portefeuille teregt kwamen waardoor de meeste brieven dan ook beschadigd zijn. De postiljon heeft zijne redding in de vlugt gevonden terwijl de tijger zich met het paard vergenoegde. De expeditie tegen Djauibi is hoewel met eenig verliesevenwel gunstig afgeloopen. De hoofdplaats is door onze troepen bezet. Na dat elke poging tot onderhandeling mislukt was, had de landing op 6 sept. bij het aanbreken van den dag plaats en trokken de troepen, onder begunstiging van een hevig vuur van de oorlogschepen, naar Djambi op. Te 1 0 ure des morgens was men meester van den kraton des sultans (hoewel men een hevigen tegenstand te verduren had.) De sultan en zijne rijksgrooten zijn, met achterlating van geschut eD andere krijgsbehoeften, naar dat gedeelte van Djambi gevlugtdat aan Soengei Pangoe (Padansche boven landen) grenst. Het verlies van den vijand moet zeer groot zijn, terwijl van onze zijde slechts 4 gesneuveld en 34, waaronder 2 officieren, gekwetst zijn. Op de stoomschepen zijn 5 man ernstig gewond. BD1TEKLAHDSCHE BERIGTE1V. RUSLAND. st. Petersburg, 12 nov. In den afgeloopen nacht heeft de Newa zich vastgezet. De scheepvaart is gestremd. DUJTSCHLAND. Voor eenigen tijd vernam men dat eenige gehuwde dames om jagtactcn hadden aanzoek gedaandoch dat zij haar waren geweigerd, omdat vrouwen zonder spe ciale toestemming van haar mannen geene burgerlijke handeling kunnen aangaan. Thans blijkt echter 'uit een blad dat meerderjarige ongehuwde jufvrouwen de gevraagde vergunning om te jagen hebben bekomen; te Straatsburg heeft mej Caroline Heim eene jagtacte gevraagd en gekregen. De misdadiger te Gossonay in Waadland, die gelijk men wtet, zijne vrouw mishandeld en haar den mond toegenaaid heeft, is tot 100 dagen zware gevan genisstraf veroordeeld. ENGELAND. Volgens den correspondent van den Times te Calcutta zoude de veldtogt in de laatste week van octoher een aanvang nemen. Twee sterke kollonnes zullen te gelijk Oude va» het noorden en het ruiden binnen rukken0111 dit rijk van opstandelingen te zuiveren. Men gelooft niet dat er veel gestreden zal wordenhoewel men zegt dat het leger der rebellen in Oude nog 68,000 man telt. De gezondheids-tóeslnnd der europeanen ir.oet voldoende zijn. De dood van den heer Ridsdale geeft een sprekend bewijs van de wisselvalligheid der fortuin bij engelsche harddravers. Eenige jaren geleden had hij een hon derdtal paar.d.eo.en bezat duizenden. Thans slferf hij met drie stuivers in den zakterwijl men door het openen eener inschrijving vootkwam, dat hij op kristen der armenkas werd begraven.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1