GOESSCIiE No. 86. 458te Jaargang, MAANDAG 8 NOVEMBER. ifSfc. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,7A franco per post f J,90. De in PLAATSELIJK BESTUUR» PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te wetendat door den raad dier gemeentein zijne vergadering van den 14 October 1858, is vast gesteld de volgende VERORDENING op de TAPPERIJEN in de gemeente GOES. Art. 1. Onder de benaming van tappers worden, voor de toepassing van deze verordening, verstaan: allekoffij- huishoudersherbergiers en kroeghoudersen in het algemeen al die genen welke wijn, bier, sterke dranken of likeuren, in hunne huizen, winkels, tuinen of plaat sen van uitspanningaan het publiek verkoopen of uitschènken. Onder den naam van tapperij worden verstaan alle huizen en plaatsen, alwaar het bedrijf van tapper wordt uitgeoefend. Art. 2. Ieder die eene tapperij houdtoverneemt of oprigt, is verpligt daarvan schriftelijk kennis te geven ter gemeente-secretariehij die eene tapperij houdt binnen eene maand na de afkondiging dezer verorde ning hij die eene tapperij overneemt of oprigtbin nen acht dagen na de overneming of oprigting. Die ophoudt het bedrijf van tapper uitteocfenen is verpligt daarvan aan den commissaris van policie, bin nen 8 dagen daarna, kennis te geven. Art- 3. De tappers moeten te middernachten dus met het slaan van twaalf ure, hunne tapperijen sluiten en dadelijk alle de aanwezige bezoekers daaruit doen vertrekken. Indien deze nalatig zijn of weigeren de tapperij te verlaten moeten de tappers daarvan dadelijk kennis geven of doen geven ter wachtkamer van policie. Bij kermis, en zoo lang deze duurt, op de toonda- gen en bij openbare feesten of vermakelijkheden kan de burgemeester vergunning geven om het uur van slui ting te verschuiven, onder zoodanige bepalingen als hij naargelang van omstandigheden geraden zal nordeelen. (Slot hierna BIHHEHLAIIDSCHE BERIGTEK. Per telegraaf. Bij onderzoek van het hoofdstuk Marine werd geklaagd over de ineensmelting der ge wone en buitengewone uitgaven ad 2 inillioen, ter wijl op den voldoenden toestand der Oost-Indische zeemagt wel valt aftedingen. De opbeuring van het materieel ging zeer langzaam voorwaarts. Er werden inlichtingen verlangd nopens het standpunt en het doel betrekkelijk het herstel van het materieel, met opzigt tot het getalsoort en charter der schepen en kust verdediging. De uitbreiding van het corps mariniers en het verhoogd pensioen voor de officieren uit de koloniën werd goedgekeurd. In de jl. vrijdag gehoudene zitting der provinciale staten is door den heer mr. F. van Deinee, voor den aanvang der werkzaamheden, namens de vergadering aan den voorzitter en de leden van gedeputeerde staten, den bijzonderen dank en adhaesie der staten betuigd voor de ernstige en krachtdadige vertoogen, door dat coliegie gerigt, zoo tot 'L. M. den koning als tot de staten generaal, ter zake van de belangen dezer provincie bij den aanleg van spoorwegen met uitnoodiging om zoo veel immer mogelijk zal zijn op het ingeslagen pad voort te gaan. Door den voorzitter is daarop zijn genoegen betuigd dat hetgeen gedeputeerde staten in deze dedende on verdeelde goedkeuring der staten mogt wegdragen. Zij hielden zich overtuigd dat hunne gevoelensgegrond op het waarachtig belang van Zeeland, weerklank zouden vinden bij de vergadering, en vinden du in dit bewijs van sympathie een spoorslag te meer om met gepasten ernst op het ingeslagene spoor voort te gaan. Voorts is op eenige verzoekschriften beschikt en is onder meerderen het voorstel van gedeputeerde staten aangenomen tot het doen van herstellingen aan den steiger van het veer te Wolphaartsdijk, tot het ver- lcenen van rentelooze voorschotten voor wegsverbete- ring, zijnde ten slotte met algemecne stemmen aan- in. van advertmtien moet geschieden vóör drie uren des genomen een voorstel van den heer mr. F. van Deinse om gedeputeerde staten de belangen aan te bevelen van deze provincie opzigtens de wetsvoordragt tot evenre- digmaking der grondbelasting, Waarbij het contingent voor zeeland met ruim 35000 wordt verhoogd, meerendeels drukkende op de voormalige 4de en 5de districten. Daarna is de gewone najaarsvergadering der staten gesloten. Aan het volgende ons toegezonden berigt van den afloop der gehouden tentoonstelling van de 7de afdeeling der Zeeuwsche maatschappij voor landbouw en veeteelt, te gelijk met den loondag te Heinkenszand, op vrijdag den 5 november 1858, ruimen wij gaarne eene plaats. Voor de tentoonstelling mededingend, zijn aangevoerd 27 stuks hoornvee, 36 schapen, 11 varkens, 15 paarden, eenige werktuigen ten dienste van den landbouwbe nevens eenige vruchten van den tuinbouw. Voor den loondag zijn bovendien aangevoerd 29 stuks hoornvee. De prijzen van wege het gemeente-bestuur zijn toe gekend ais volgtdie van f 10 aan D. Leon te Goes, als aanbrenger van het meeste hoornvee. van f 5 aan J. Sloover en O. Leon beiden te Goes te zameu als afgezien hebbende van de loting, zijnde de verst verwijderste aanbrengers. Van wege de afdeeling zijn toegekend aan J. Sloover te Goes, prijs f 10, voor de schoonste vette koe. aan D. Leon te Goes premie f 5 voor de naastbij- komende. aan G. Pottierte 's Heer Arendskerkeprijs 10 voor de schoonste 3jarige vaars, aan C. llohelaar te Heiukénszandf 10 voor het vetste varken. aan G. Pottier te 's Heer Arendskerkeprijs f 5 voor het schoonste koppel schapen, aan J. Slinks Gz. te Heinkenszand prijs f 5voor eene egge, gemaakt volgens aangegeven model. Van prijzen ter beschikking van het bestuur der afdeeling gesteld: aan J. A. Rijk te Heinkenszandprijs f 5, voor het schoonste paard, aan N. van Slee te 's Heerenhoek prijs f 5 voor een schoon worp(9 stuks) jonge varkens. 'De ingezonden boerenwagen met ijzeren assen, niet geheel en al voldoende bevonden, hebben keurmeesters gemeend dezelve niet te mogen bekroonenmaar eene loffelijke vermelding waardig gekeurd. De meekrap door den heer J. C. Kakebeeke ingezonden, geteeld in den Perponcher polder, is om deszelfs bij zondere hoedanigheid en groeimede eene loffelijke melding waardig gekeurd. In aanmerking nemende het vergevorderde saisoen het gure weder van dien dagde vele aankoopen van vet vee reeds op 't land geschied bij de schaarschte van voedselmag men zich in den uitstag zeer ver heugen te meer wanneer men daartegenover stelt dat verleden jaar niet veel meer dan 20 stuks hoornvee op den loondag zijn aangevoerd. Daarbij geeft de aanvoer van paarden zoo mede van eene enkele melkkoe ofschoon niet in het programma begrepen, de hoop op het welslagen eener voorjaars-tentoonstellingzoo men hiertoe inogt besluiten. Als een voorbeeld van vetmesten schrijft men ons uit MISSEdat door den slager J. van Boven, voor den landbouwer Jan Mol onder die gemeente, een var ken is geslagt, dat op slechts 1 'A jarigen ouderdom de hoogstzeldzame wigt van 606 half ned. ponden haalde. Volgens de statistiek zijn gemiddeld in de gevange nissen opgenomen in 1852 4092; 1853 4189; 1854 4513; 1855 4610; 1856 4980; 1857 4657 en over de 9 eerste maanden van 1858 4379 personen. Te Westergeest is nog een openbaar onderwijzer, die aldaar in het jaar 1796 is aangesteld en dus 62 dienstjaren telt, onafgebroken op dezelfde plaats werk zaam. Hij is 82 jaren oud. Onder zijne leerlingen vindt men personen die meer dan 70 jaren oud zijn. Van andere leerlingen heeft hij kinderen, kleiu-kinderen Gewone advertentien worden d SO ets. de regel geplaatst eboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f behalve het zegelregt. riddags. en achter-kleinkinderen ter school gehad. Voorzeker is hij een der onderwijzers des lands, die de meeste dienst jaren telt. Hij heeft 5 jaren vóór de eerste wetgeving op het lager onderwijs, 2 jaren ouder de wet van 1801 tot 1803, 3 jaren onder de wet tot 1806, 51'/a jaar onder de wet van 3 april 1806, en één jaar onder die van 13 augustus 1857 gewerkt. Op 1 januarij 1859 zal h ij gepensioneerd worden, welk pensioen echter niet hooger dan 225 zal kunnen zijn omdat zijne in komsten als onderwijzer niet meer dan f 350 bedroe gen. En toch is dat pensioen niet zeker, omdat het pensioenwezen in de provincie Friesland nog niet ge regeld is. BUlTEJtLANPSCHE BERIGTEK. ENGELAND. Frazers magazine geeft het volgende tafreel van engelsche gewoonten, naar het leven geschetst Een onzer voornaamste prelaten noodigde een oud vriend, die een plattelands standplaatst in een afgelegen provincie bekleedde, uit, om hem te bezoeken in zijne gastvrije woning te Londen. De goede man verscheen omstreeks 5 urein de gedachte dat hij dan tegen etenstijd kwam, zoodra hij gezeten was werd er thee rondgediend, //we 1," dacht de geestelijkedat is in alle geval sobertjeshad ik het geweten dan zou ik vooraf ergens een biefstuk genomen hebbenmaar ik kon niet denken dat een bisschop ten 1 ure at. Of is het misschien vastendag?" Hij dronk intusschen thee en zeide niets. Omstreeks half acht werd hem een bla-, ker gebragt en geleide men hem naar zijn kamer Noemen ze dit nu een londensch leven? zoo dacht hij bij zich zeiven." wel ik had het beter te Silverton gehad; daar zou ik op mijn gemak ten 9 ure een kar bonade met een glas bier genuttigd hebben, en ten 10 ure ware ik wel verzadigd eu aangenaam in mijn bed gelegen. Hier lijd ik half gebrek, te midden van pracht; ik rammel van den houger en zou even als de boa constrictor mijn deken kunnen verslinden, ha! ha! en dat in een huis waar er alles zoo grootsch uitziet. Wel, fraaije meubelen zullen een man niet dik maken; laat mij het deugdelijk eten en hou het verguldsel.' Op deze wijze voortmijmereude, had hij eindelijk zijne gepluimde slaapmuts op het hoofd gezet eu zich regt naar zijn zin in de dekens gewikkeld, alwaar hij, goed van humeur zijndezijn leed spoedig vergat en zoo onschuldig als een kind in zijne eerste sluimering viel. Doch ziet na een poosje, daar gaan al de schellen van het huis aan den gang; er wordt heen en weder ge- loopen en door een haastig geklop aan zijne deur plot seling ontwaakt, hoort de oude heer de woorden; //het eten is opgediend, sir! Verbijsterd weet hij niet meer of het van daag of morgen ishij kleedt zich in haast weder aan, doch volgens de meest geloofwaardige berigten verscheen hij in een eenigzins gederangeerd toilet aan tafel en wat zijne gedachten betrof in eene soort van nevelachtige onzekerheid, welken dag van de week, en welk maal van den dag het was." De nachtblaker, waarmede men hem naar zijne kamer had gebragt, moest dienen om volgens gewoonte zijn toilet voor het diner te kunnen maken. De eenvoudige man begreep dat hij zich moest uitkleeden en naar bed gaan. De bisschop van Londen heeft hem denkelijk hartelijk uitgelagchen. Onder de afleidingen die het engelsche volk zoekt, vindt men in de Morning Advertiserhet volgende verhaal Verleden zaturdag avond was eene ontelbare menigte in de Brittannia-Hall-Keighleij te zamen gekomen* om de buitengewone handigheid van een barbier te bewon deren, die zich proflessor Carodas litulearendehad aan gekondigd dat hij zich sterk maakte om in eeu uur 70 weekbaarden te scheren- Hiertoe hadden zich 70 ongeschoren werklieden met zware baarden aangeboden die een voor een werden voorgesteld Proflessor Carodas verzeld van 3 jongens met zeepbakjes en 5 linnen- aanbrengers, trad onder een luid gejuich te voorschijn en begon precies om 7 uren met werkelijk bewonde renswaardige vlugheid. Naarmate hij de laatste baar dige kinnen naderde werd de spanning steeds grooter, eindelijk was hij gereed om vier minuten vóór acht uren; de weddingschap was gewonnen, en 70 baarden waren gratis zonder schram geschoren, terwijl do vorige oigenaars verder aan eenige verversching te goed deden-

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1