PUBLIEKE BESTEDING. OPENBARE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOES, DONDERDAG 4 NOVEMBER. Weervoorspelling November 1858. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,7ó franco per post f J^90. De inzet PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETEIOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den JS November eerstkomende des namiddags ten een ureten raadhuize, publiek en aan den minstaannemer.de trachten aantebesteden Het maken, van eenen gemetselden TTT^T'nTaTT,A,r aan de westzijde van de haven dezer ge meente benoorden het kanaal naar den Zaagmolen, op de voorwaarden daarvan van heden af tot den dag der besteding ter gemeente-secretarie ter lezing liggende. Zullende de locale aanwijzing geschieden op donderdag den elfden te vorendes middags ten twaalf ure. Gedaan te Goes den 4 november 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. van KERKWIJK, Wethouder. Ue Secretaris H. C PILAAR. vin den DEN 1 NOVEMBER 1858. Afwezig de lieeren Smaüegangeongesteld, Kakebeeke, van den Bosch en mr. van Voorst Vader, allen verhinderd. De resumtie der noluien wordt aangehouden tot eene volgende hijeenkoinst. De Voorzitter deelt inede l". Ken ingekomen brief van lieeren Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van den verkoop der hoornen en af stand van grond aan het rijk, waartoe ter vorige vergadering besloten is. 1o. Kennisgeving van de kamer van koophandeldat de heer C. 11. Schetsberg tot secretaris dier kamer be noemd en geiuslalleerd is. 3°. Ken verzoekschrift van tnejvr. H. Dunnes om remissie over twee maanden van haren aanslag in den boofdelijken omslag. *t Welk wordt aangehouden tot na den afloop des diensljaars. 4'. Iirief van den heer Voorzitter der plaatselijke com missie van geneeskundig loevoorzigtter benoeming der vier ontbrekende leden van die commissie aanbevelende, de lieerendr. C. A. van Kenterghemdr. N. J. F. Verschoor, dr. H. B. vac den Bosch, dr. K. Broes van Dort, J. W. van Kerkwijk, j. A. Ie ContreB. van Asperen Vervenne en P. J. van Kalmthout. Ingevolge het reglement van ordè zal ter volgende ver gadering tot benoeming worden overgegaan, en 6°. Dat de school voor jonge jufvrouwen tijdens de vaca ture zal worden waargenomen door mej. Kisseeuw geboren van den Bree. Daar het burgemeester en wethouders gebleken is dat het plaatsen van den nieuwen beerput achter de alcohol- fabriek aan groote, vooral geldelijke bezwaren onderhevig is, zijn burgemeester en wethouders bedacht geweestdie aan de westzijde der haven te brengen, aan de noordzijde van bet kanaal dat naar den zaagmolen loopt, waardoor de kosten met ongeveer 600 minder zouden kunnen bestreden wordenzij stellen dit mitsdien voor. Niemand het woord verlangende is dien overeenkomstig besloten. Verder geene zaken te behandelen of voorstellen te doen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. KIIfXEJfLAïIDSCHE BERIGTER. De leden van de tweede-kamer der Staten-generaal zijn tegen dingsdag 9 november a. s. aangeschreven om hunne werkzaamheden te hervatten. Jl. dingsdag avond vergaderden provinciale staten van dit gewestde zitting werd door den commissaris des konings als voorzitter in naam des konings geopend, in tegenwoordigheid van 34 leden en den griffier. Aan de orde is het onderzoek der geloofsbrieven van den heer mr. F. van Deinsedie op het rapport der daartoe benoemde commissie wordt toegelaten en na eedsaflegging zitting neemt. Nagenoeg uitsluitend was de zitting aan de behandeling der vroeger medege deelde punten en de ter tafel brenging van ingeko men stukken gewijdterwijl verder de vergadering bij loting in afdeelingen werd gesplitstbestaande de Eerste aj(leeling uit de heeren: VaderJl. J. van DeinseButeuxHoffman de CasembrootDronkers, llammacherF. van DeinseIj an is heer Callenfels en als leden van gedeputeerde staten de heerenvan Citters en van der Bilt. Tweede af deeling de heerende JongeKakebeeke, Sc huur be que BocijeUyttenhooven Ris s eeuwSchout VelthuijsMoolenburghvan der Mandere, en als leden van advertentien moet geschieden vóór drie uren des i van gedeputeerde staten de heerende Jonge van Ellemeet en Becius. Derde af deeling de heeren van der Have, Sprenger, Cau, Fransen van de Puttede SmidlManurede Langevan Eek Snijderen als leden van gedepu teerde staten de heeren: Vis en Fokker, welke afdeelingen na afloop der openbare zitting zijn overgegaan tot de verkiezing der voorzitters en on der-voorzitters waarna de zitting tot nadere bijeenroeping werd gescheiden. Bij besluit van ged. staten dezer provincie zijn bui ten werking gesteld de vroeger gemaakte beschikkingen ter voorkoming der verspreiding van de longziekte in het eiland Tholendoch werden bij voortduring door de longziekte besmet beschouwd de gedeelten van de ge meenten Colijnsplaat en Wissenkerke, welke zijn be grensd ten noorden door de zeedijken van de polders Oud-Noord-Beveland, ten oosten door den nieuwen weg; ten zuiden door den dijk tusschen de polders Oud- Noord-Beveland en Nieuw-Noord-Beveland en ten wes ten door den dijk tusschen de polders Nieuw-Noord- Beveland en Yliete. Wij vernemen dat als telegrafist der 2de klasse, van hier naar Amsterdam is verplaatstde heer C. Nis en hij zal opgevolgd worden door dhr. A. J. Overlveld, telegrafist 3de klasse te Arnhem. Volgens het in ons vorig nummer medegedeelde programma, werden jl. maandag eenige losse en ensemble stukken door leden der rederijkers-kamer Vondel alhier voorgedragen. Hoezeer men die avonden van nuttige en aangename uitspanning blijft waarderen bleek nit de talrijke opkomst, terwijl de algemeene tevredenheid ge tuigde van het welslagen. Algemeen is dan ook de wensch dat dit gezelschap voortga op den gekozen weg. Aan de Amsi. Ct. meldt men van hier Naar men verneemt zal eertsdaags wederom een hulp-onderwijzer in den omtrek zijne betrekking ver laten en zich aan een ander vak toewijden. Dit is dan sedert julij 11. de derde, waarmede het personeel der hulponderwijzers in het 2de en 4de schooldistrict verminderd is. Het bestaande gebrek wordt alzoo dagelijks grooter. Op het strand voor den Nieuwen Neuzenpolder, is een onbekend zeegedrocht gevonden ter lengte van 2 ned. el, ter breedte van 1 ned. elterwijl de kop 50 duim lang en de staart 60 duim breed is. Men ver moedt dat het een doornhaai zou zijn. Het dier is door zes man moeten gedragen worden. Waarschijnlijk zal het bestemd worden voor het museum te Gent. BUITENLAHDSCHE BERIGTES. DU1TSCHLAND. Ue Gaz. Vaud. deelt het volgendeijzingwek kende voorval medeEen kundig industrieel in het district Cossonay (Waadland), echtgenoot en vader van 10 kinderen werd eensklaps, naar men er bijvoegt, zonder eenige aanleiding, jaloersch op zijne vrouw. Op zekeren dag maakt hij gebruik van de afwezigheid der kinderen, sluit zich op met zijne vrouw, overvalt haar onverhoeds, bindt haar de handen op den rug, neemt een doornstok en mishandelt haar dermatedat zij in onmagt neerzonk. Hiermede niet tevredengrijpt hij haar andermaal aan doorsteekt hare lippen boven en onder op twee plaatsen met ijzerdraad en naait haar daarmede den mond digthierop verwijdert hij zich bedaardsluit de deur van het huis en begeeft zich voor zaken naar een op twee uren afstands gelegen dorp. Intusschen gelukte het der vrouw, met de grootste krachts-inspanning zich naar het venster voort te slepen, de grendels daarvan met hare schouders te openen en haar bloedend gelaat deu voorbijgangers te toonen. Men dringt binnen en maakt hare armen vrijdoch het ijzerdraad kon eerst na verloop van een paar uren door een geneesheer worden verwijderd. De schuldige werd dadelijk na zijne terugkomst in hechtenis genomen. Uit Mainz wordt bij voortduring over volslagen stilstand in den graanhandel geklaagd. De notering der prijzen is nominaal. De thans gedragen wordende crinolines wekken steeds meer en meer den argwaan der ambtenaren van ill en uitgaande regten. Geene enkele dame wordt Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst boortehuwelijks- en doodberigtenvan 6 regels d f behalve het zegelregt. thans ongemoeid gelaten. Ook vindt dit reeds toepassing op dienstboden die dit kleedingstuk als onmisbaar begin nen te beschouwen; verschillende waarden zijn aldus reeds aangehaald, de voornaamste bestond op de grenzen van Straatsburg in 1100 stuks fijne sigaren benevens eene vrij aanmerkelijke hoeveelheid boheemsch kristal. Te Cöte St. Andre is eene vrouw levend begra ven korte oogenblikken nadat door den doodgraver zulks ontdekt werd, gaf zij werkelijk den geest. Alle moeite om haar bij te brengen waren vergeefs; 24 uren nadien werd zij opnieuw bijgezet. FRANKRIJK. Er is deze week eene geheele bezending hammen en nierstukken van zwarte beeren en ijsbeeren uit Rus land aangekomen. Dit is een gedeelte van de jagt- producten van Alexander Dumas, die hij in Siberie heeft geschotenen aan zijne vrienden ten geschenke geeft. De paus heeft de uitlevering van den jeugdigen Mortara aan zijne ouders bevolenonder verzekering dat voortaan elke geweldadige doop ten strengsten zal worden geweerd. BELGIE. Sedert eenigen tijd wordt aan de belgisch-fransche grenzen met bijzondere oplettendheid toegezien welke personen zich naar Frankrijk wenschen te begeven. Een te Quiévraein verschijnend dagblad, La Frontière geeft hiervan de volgende redenen op. De fransche politie moet, naar gemeld blad schrijft, kennisgeving hebben bekomen, dat de broeder van Orsini het voor nemen heeft derwaarts te komen en dat het doel zijner reis niet gunstig voor de napoleontische dynastie moet geacht worden. Hij reist naar men zegt onder den naam van Orioli, draagt een zwarten baard en groenen bril. Men leest in de Grondwet: //Om als een bewys te dienen dat de vruchtbaarheid sedert vader Jacob nog niet uit de wereld is, kan men inededeelen, dat er in Antwerpen een huwelyk bestaet dat op vier en half jaren met negen kinderen gezegend wierd. Dit paer mag van huiselyk geluk sprekenbyzonder als de schaparei dit geluk niet conlroverseert. De dry eerste kinderbedden gaven dry tweelingen, en 't vierde kinderbed, dat deze week plaats had, leverde een drieling op //Ergo dry mael twee is zes; zes en dry is negen; goed gerekend Dat heet voortbrengen." Het is thans gebleken dat de gewaande eerste man van zekere vrouw te Ciie woonachtig, die na eene langdurige afwezigheid was teruggekeerd, een bedrieger is. Reeds bevindt hij zich op last der politie in ver zekerde bewaring. "Zijne verschijning had nogtana treurige gevolgen dewijl de vrouw van schrik ernstig ziek was geworden en overleden is. In Amerika, alwaar nog veel graan van 1857 voorhanden is, is de graanoogst van 1858 een der overvloedigste geweestvolgens gematigde schatting, laat de uitvoer niet minder dan 12 milioen hectoliters toe. Den 5 veranderlijk nieuwe maan 6 tot 11 regen en wind, soms stormachtig en kritiek, z. zw. en z. o. wind; 12 en 13 veranderlijk, eerste kwartier; 14 tot 18 buijig en stormachtig, veranderlijke winden; 19 tot 21 veranderlijk, volle maan; 22 lot 25 meest veran derlijk weêr, n. w. en w. wind; 26 en 27 veranderlijk, laatste kwartier; 28 lot 30 veelal goed weêr, verander lijke winden. EXTRACT uit de registers van den burgerlijken stand der gemeente Goes, gedurende de maand October 1858. Gehuwd Cornells Heijniersc en Johanna Elisabeth de Wit Pieter Maris en Cornelia Mulder. Adriaan Schrijver en Maria Elisabeth Plompen. Engel Does en Helena Elisabeth Iteijnhout. Adriaen Otlen en Cornelia Olte. Johannes Murinus van der Made en Johanna Cornelia Boddingius. Jacobus van de Velde en Cornelia Meijler. Kornells Eoutens en Cornelia Johanna Sleutel. Geboren Den iden. Adriana Jacoba, dochter van Jacobus 6V rardits Janssen en Pelronella Withelmina Kakebeeke den

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1