«0ESSC1IE COURANT» No. 81. BEKENDMAKING. OPENBARE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOES, 458lf: Jaargang, De uitgave dezer hour ant geschiedt Maandag en Donderdag j i Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. I DONDERDAG &M. OCTOBER* j G*boorte-, huwelijks- en doodberigtcn, van d—6 regels d f J,50 De prijs per kwartaal is f ó,75 franco per post f d,90. I I behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN Eft ADMINISTRATIEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten Dat de gemeente-raad, in zijne vergadering van heden heeft benoemd tot leden van de commissie van voor lichting en raad ten aanzien der toelating en classificatie van kinderen op de school van minvermogenden niet bedeelden en op de bewaarschoolde heeren J. W. van KERKWIJK, wethouder, tevens voorzit. Mr. P. H. 'SAAIJMANS VADER, lid van den raad. Dr. L. C. de PEVAL, lid der commissie voor de ceconomische spijsuitdeeling. T. PIETERSE lid van het burgerlijk armbestuur. D. HILDERNISSE, lid van het diaconie armbestuur. P. H. TIMANS, lid van het r. c. parochiaal armbestuur. Eu opdat dit algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Goes, den IS october 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. Ter behandeling in de najaars-vergadering der provinciale staten van Zeeland van 1858, zijn inde vergadering van gedep. staten van 15 dezer de volgende punten vastgesteld 1°. Koninklijk besluit van den 16 Augustus 1858,1 n°. 188, houdende goedkeuring van de besluiten der I staten van den 9 julij te voren, n°. 7, 12 a, 12 b en j 13 strekkende om met intrekking van het tweede gedeelte van hun besluit van den 10 julij 1857, n°. 12, te beschikken over eene som van f 600 nit den post van onvoor ziene uitgaven der provinciale huishoudelijke begrootiug van 1858, tot bestrijding der kosten van eene hulp aanlegplaats aan het veer van het Sloe; om aan den ontslagen steigerschuit-schipper J, Jdri- aansen, over ieder der jaren 1857 en 1858, eene gra tificatie van f 60 toe te kennen uit den post van onvoorziene uitgaven der provinciale huishoudelijke be grooting van 1857 en 1858en tot af- en overschrijving eener som van f 1500 op de provinciale huishoudelijke begrooting van 1858 (tot verhooging van het snbsidie voor de stoomboot- dienst op de Wester-Schelde.) 2°. Koninklijk besluit van den 31 augustus 1858, n°. 86houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven voor 1859. 3°. Koninklijk besluit van den 10 september 1858, n°. 55, houdende goedkeuring van het besluit der staten van den 9 julij tevoren, n°.9, waarbij is goedgekeurd het gehouden beheer van gedep. staten, met betrekking tot de inkomsten en uitgaven van de provincie over het dienstjaar 1856. 4°. Het quadruplicaat der door de algemeene reken kamer gearresteerde rekening, wegens de provinciale fondsen over 1856. 5°. Mededeeling dat van de bij besluit der staten van den 9 julij jl. n°. 10, verleende magtigingom een regtsgeding te voeren tot verhaal der aan den steiger te Wolphaartsdijk toegebragte schade geen ge bruik is behoeven gemaakt te worden. 6°. Opgave der sedert de laatste zomer-vergadering plaats gehad hebbende onderhandsche aanbestedingen. 7°. Het verslag van de hoofd-directie van het insti tuut voor doofstommen te Groningen. 8°. Een adres van den concessionaris van de stoom- bootdienst op de Wester-Schelde, dat het voor zijne dienst toegelegde verhoogde subsidie hem ook over 1856 en 1857 worde uitbetaald. 9°. Een voorstel van gedep.4stalen omtrent de aanvragen om rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen. 10°. Eene mededeeling van gedep. staten betrekkelijk het verzoek van het gemeente bestuur van Brouwers haven om een subsidie uit de provinciale fondsen voor do verbetering der haven aldaar. 11°. Een voorstel van gedep. staten, betrekkelijk de verbetering van de haven van Breskens. 12°. Een voorstel van gedep. staten met een ont- wcrp-reglement van administratie der polders. Aan de orde is de vaststelling der begrootinjj voor liet burgerlijk armbestuur, dienst 1859, die bij de leden van den raad is rondgezonden. De voorlezing daardoor overbodig geaebt, wordt dezelve zonder eenige discussie gearresteerd in ontvang op ƒ24906,055 uilgaaf -20919,69 van den DEN 18 OCTOBER 1858. Afwezig dhr. v. d. Boschongesteld. De nolulcii der vorige vergadering zijn gelezen en gcar- reüleerd. a goed slot - 3986,36"' zijnde onder de ontvangsten begrepen 1420,subsidie uit de Gemeente-kas. Mede in behandeling gebragt zijnde de begrooling voorliet gast huis. wordt dezelve als voren gearresteerd in ontvang op 8653,465 cc uitgaaf - 8633, goed slot - 20,46"' waaronder is begrepen 1700,uit de gemeentekas- Wordt gelezen brief van de kamer van koophandel alhier, van 10 sept. 11., n°. 8.hoofdzakelijk behelzende dat zich tot heden niemand heeft aangemeld ter vervulling der be trekking van secretaris, waardoor de kamer onvoltallig is dat het vooruitzigt om die betrekking gratis te zien ver vuld niet verwezenlijkt is, daar bij die zich vroeger daartoe bereid had verklaard inmiddels elders gevestigd is dat volgens koninklijk besluit van 9 november 1851 de ge ineente verpligt is te zorgen voor eene jaarlijksche toelage ter bestrijding der noodzakelijke kosten en ter bezoldiging van eenen secretaris,dat daartoe de tegenwoordige bij drage van 25,— onvoldoende is, en dat zij vermeent dat tot bestrijding der schrijfbehoeften drukkosten zegels en porto's en enkele noodzakelijke boekwerkenalsmede ter bezoldiging van een' secretaris eene toelage van 150, voldoende zou zijnwaartoe zij dan ook het verzoek doet. De voorzitter zegt; dat burgemeester en wethouders een parig van gevoelen zijn dat er geen termen bestaan om gelden te allouëren tot bezoldiging van een' secretaris, als zijnde door de kamer aangeboden die betrekking gratis waar te nemen, maar dat bij hun bij meerderheid van stemmen besloten is, ter bestrijding der noodzakkelijke kosten in plaats van f 25,50,als toelage voor te stellen. De heer van Kerkwijk verklaart zich er tegenop de gronden bij vorige gelegenheden ontwikkeld. Dhr. mr. van Voorst Vader betuigt zijne verwondering dat de kamer met zoodanig voorstel te berde komtnu zoo kort geleden te hebben aangeboden dezelve buiten kosteu der gemeente in stand te houden als het ware de voorwaarde waarop zij weder in het leven geroepen is. Niemand het woord meer verlangende, wordt het voorstel met 7 tegen 3 stemmen verworpen, (voor stemden de hrn. SoutendamKakebeeke en de Voorzitter). Ken door de kanier ingezonden reglement van orde voor hare vergaderingen, wordt zonder beraadslaging gearresteerd. Nog wordt gelezen brief van dezelfde kamer van den 17 september, no. 10, waarhij zij hare vrees mededeelt dat de uitwerking der stoomvaart op onze haven indien daarin niet voorzien wordt, spoedig belemmering zal doen ontstaan voor de gewone scheepvaart, afgeleid uit de voortdurende afneming van den oever, welke grondafneming boven den waterspiegel noodwendig eene ophooping onder water ten gevolge moet hebben. De kamer wijst er op, dat sommigen aan de werking der schroef de capaciteit toe schrijven om het midden der haven of geul op bekwame diepte te houden, doch dat anderen dit slechts als een tijdelijk hulpmiddel beschouwen en ontkenneu dat dit op den duur zal kunnen plaats hebben. In dien stand van zaken heeft de kamer van verschillende personen, in haar oog deskundigen hare vrees hooren bevestigen waarom zij de vrijheid neemt den gemeenteraad le adviseren, be trekkelijk dit belangrijk onderwerp niet enkel af te gaan op het oordeel van één persoon, maar veeleer le besluiten tot het inwinnen van het gevoelen van minstens drie er kende deskundigenwanneer hoogst waarschijnlijk het be wijs zal geleverd worden dat de vrees der kamer niet on gegrond is en zonder afdoende voorzieningde kosten van herstelling zeer aanzienlijk zullen zjjn. burgemeester en wethouders stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan le nemen en over te gaan tot de orde van den dag. Waartoe besloten wordt. Van heeren gedeputeerde staten is ontvangen aanschrijving waarhij berigt wordt de ontvang der op den 23 September vastgestelde verordeningenwaartegen geene bedenkingen bestaan, met uitzondering van die op de tapperijen, waarin ged. staten verlangen dat in art. 6 opgenomen worde de bepaling, dat de genen die zich om dringende redenen, na het uur van sluiting, in de huizen der tappers bevinden, niet strafbaar zullen zijnterwijl art. 9 waarhij aan de tappers de verpligting wordt opgelegd drenkelingen in huu huis te ontvangen(als zijnde daarin hij art. 475 no. 12 van het wetboek van strafregt voorzien;) behoort te moeten wegvallen. Conform die opmerkingen wordt de verordening op nieuw vastgesteld. Wordt overgegaan tot hot benoemen der commissieom Burgemeester en wethouders te dienen van voorlichting, ten aanzien der classificatie en de toelating van kinderen op de school van minvermogenden en de bewaarschool. Uit de beide heeren wethouderswordt met 9 stemmen tot voorzitter heuoemd dhr. van Kerkwijk hebbende dhr. Kakebeeke 1 stem. Uit de leden van den raad mr. Saaijmans Vader met 9 hebbende mr. v. Voorst Vader i stem. Uit de voordragt der ceconomische spijsuitdeeling waarop voorkomen de heeren JL. C. de Peval en N. Vervenne Pz. vvoidl cerstgemelde met 9 stemmen benoemd, zijnde een biljet in blanco. Uit die van het hervormd diaconie armbestuur bevattende de heeren D. Ilildernisse en J. B. Arents, wordt de eerste met algemeene stemmen benoemd. Uit die van het r. k. p. armbestuur, waarhij worden voor gedragen de heeren P. II. Timnns en J. II. Sticgcr, wordt de eerste met 9 stemmen benoemd, zijnde ccnc stem op den lantstcu uitgelnagt. lin eindelijk uit de voordragt van het burgerlijk arinhe stuur bestaande uil de heeren T. Piclerse en P. van Dalen, j wordt de eerstgenoemde met algnmeene stemmen gekozen. Door den heer J. IV. van Kerkwijk, wordt als voorzitter der daartoe van wege den raad benoemde commissie gerap porteerd; dat zij op den 25 september 11. heeft helpen opnemen de rekening van het middel van straat en zandwegen in Zuid Beveland over 1857 met eene ontvang van ƒ16038,23. eene uitgaaf van10004,05% en een goed slot van 6034,17'/2 en dat, uit ambachts heeren, tot lid der directie over genoemd middel is gekozen de heer J. de Fouw. Ten gevolge van het gedaan verzoek van Johanna de Jonge, om vermeerdering van belooning als kweekelinge op de be waarschool, stellen Burgemeester en Wethouders voor, voortaan te hebben twee hulponderwijzeressen, eenea/100 en eene a 75 en drie kweekelingen ieder a ƒ25, waardoor het cijfer van uitgaaf voor dat onderwerp gelijk blijft met 1858, en aan Johanna de Jonge de 75 toe te kennen. Waartoe zonder discussie besloten wordt. Wordt gelezen eene ampele missive van den heer com missaris des konings in dit gewest, betrekking hebbende tot den bouw der nieuwe gevangenis en localen voor de regtbank en het kanlongeregt alhier, waaruit hoofdzakelijk van het voornemen der hooge regering blijkt, om met dien bouw spoedig aan te vangen en in den loop dezer week proefpalen te doen heijen. Ten gevolge van den overigen inhoud dezes briefs, be sluit de raad met eenparigheid van stemmen; lo. oin het meer benoodigde, dan het vroeger reeds aan het lijk afgestaan terrein, mede aan hetzelve aftestaan behoudens taxatie van de waarde. 2o. om de schuur van Gebroeders Harinck en den beerput door de gemeente te doen wegruimen, om redenen van comptabelen aard, die het rijk voor alsnog verhinderen dit zelf te doen. 3o. om overeenkomstig de door den heer ingenieur Conrad en de deskundigen met heeren Gebr. Harinck aangegane overeenkomst, aan die heeren voor de schuur 1400. te vergoeden, uit de gemeente kas bij voorraad te betalen. 4o. om eenen nieuwen beerput te maken in den wal, achter de fabriek der heeren Saaijmans Vader Co. aan de zelfde zijde der havenwaar de tegenwoordige zich bevindt. 5o. Heeren Gebroeders Harinck te ontslaan van de betaling en verpligtinguit bet cijns-contract ten behoeve der gemeente als eigenaren van voormelde schuur voort- vloeijende. 6°. tot schatter van den afgestanen grond aan het rijk te benoemen, den heer L. P. de Lannee de Bétrancourt, en 7°. om de 57 stuks olmen boomen op dat terrein staande en getaxeerd op 463,te verkoopen en te zorgen dat die voor 1 December geroeid en opgeruimd zijn. Al deze besluiten zijn met algemeene stemmen en zonder discussie genomen, alleen had dhr. v. d. Putte gewenscht de beerput nog verder huiten de kom der gemeente te bren gen, waartoe volgens den voorzitter geen gelegenheid beslaat. Wordt medegedeeld dat is ingekomen eene aanschrijving waarbij de beslissing van Z. M. op de voorgedragene begrafenis-regtenwordt verdaagd tot uit. Maart e. k. b. een verzoek om kwijtschelding 5/12e van den hoofdelij- ken omslaguit hooide van liet overlijden H. de Jonge door de erven ingediend. c. het proces- verbaal van opening der boeken en kas des gemeente-ontvangers terwijl er in kas was 9174,01. en d. een staatsblad. Waarna de vergadering gesloten is. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Per telegraaf. De algemeene beschouwingen der staats-begrooling leidden heden tot verschil van gevoelen tusschen de leden. Eenigen klaagden over de gestadige uitzetting der staats-uitgavenanderen daarentegen achtten het zeer verkeerd dit onbepaald te wraken. Omtrent de spoorwegen en de belasting voorstellen werd het algemeen beginsel gehuldigd öm den aanleg van spoorwegen door 's rijks ondersteuning te bevor deren Sommigen achtten echter de offers die de regering wil brengen te zwaar, anderen kleefden wederom I een tegenovergesteld gevoelen aan. Verscheidene leden zagen in de belasting voorstellen in stede van bepaalde overtuiging, zekere weifeling, anderen wederom niet. Men verneemt, dat de heeren Suermondt c. s.aanvra gers der concessie voor de zuider spoorwegenzich bereid hebben verklaard de concessie op de door de regering voorgedragen voorwaarden te aanvaarden, doch alleen voor het geval, dat eene grootere zekerheid wordt gegeven aan de uitvoering van het gedeelte der lijn tusschen Vlissingen en Kozendaal dan in die voor waarden voorkomt. Bij die voorwaarden toch moet bepaald zijn dat de rente voor de lijn tusschen Bot terdam en Koermond van 's rijks wege wordt gewaar borgd en de buitengewone werken ten laste van het rijk zullen komen (hierbij wordt de brug te Moerdijk nog achterwege gehouden); terwijl voor de lijn tusschen Vlissingen en liozendaal de rente garantie tot lateren tijd wordt verschoven en afhankelijk gesteld van den tockorastigen toestand van 's rijks schatkist. De heeren Suermondt c. s. moeten zich op nieuw tot de hoogc regering gewend hebben, met verzoek, in het algemeen belang van het rijk, dat er geen onderscheid tusschen het gedeelte der lijn Vlissingen Rozcndanl cn dc

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1