«OESSCUE COURANT. No. 78. 45ste Jaargang. KENNISGEVING- Verkort verslag" van den toestand der Provincie Zeeland, door Gedepu teerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten, in de zomer vergadering van 1858, De uitgave dezertourant geec/iiedt Maandag en Donderdag J Gewone advertentien worden d 20 cis. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. I MAANDAG Jl OCTOBER» I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 0—6 regels a f J,S0 De prijs per kwartaal is f 0,7A franco per post f i,90. behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezieu hebbende het schriftelijk verzoek van den heer G. M. LE COINTRE, Tabaks-Kerver, wonende binnen deze Gemeente, om in het huis wijk D. n°. 22 staande op de kaai, kadastraal bekend sectie D. n°. 701, een TABAKS MESTte mogen daar stellen Gelet op het koninklijk besluit van den 31januarij 1824, (Staatsblad n°. 19,) mitsgaders op het besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie van den 7 October 1842 n°. 17 (Provinciaal Blad n°. 98) Overwegende, dat tot het opmaken ven proces verbaal de commodo et incoinmodogevorderd bij art. 4 van welgemeld koninklijk besluitde bewoners der naast gelegene huizen in hunne belangen moeten worden gehoord, en het tevens nuttig kan zijn, om een ieder in de gelegenheid te stellen zijne bezwaren aan het gemeente-bestuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben dat de adressant benevens de eige naren, bewoners en gebruikers der daarbij gelegen eigen dommen, zijn opgeroepen om op Zaturdag den J6 October eerstkomende, des namiddags ten een ure, voor Burge meester en Wethouders, in hunne gewone vergaderkamer, ten raadhuize te verschijnen, ten einde ter zake voor- schreve in hun belang te worden gehoorden dat te gelijker tijdaan een ieder die zulks mogt verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden, om zijne bezwaren daartegen op te geven, ten einde in het proces-ver baal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, deu 9 October 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. (Vervolg). Hoofdstuk XL Waterstaat» Kanalen en Vaarten. De in hét vorig verslag vermelde -fcrac&Uge ^v-atting van den arbeid, tot graving van het kanaal door Zuid-Bes eland, duurde voort tot het begin van Augustus; toen -werd het -werkvolk verminderd tot 875 man; in September daalde dit getal nog tot 50; hiermede werden de aardewerken aan den gang gehouden tot ,den 16 January jl., toen zij gestaakt werden. Over 4650 ellenruim de helft der lengteis het kanaal in bewerking. Fiiervun is .400 ellen, ten noorden van en sluitende tegen den rijkswegtot het volle profil afgewerkt. De overige yakken hebben de diepte van 3,50 tot 6 ellen, onder hoog water. -Tusschon Wemeldinge en den genoemden weg, even als ten zuiden van den Zanddijk onder Kruiningen, zijn de kanaaldijken onder profil en bezood. Deu 17 September 1857 beliep het getal der in de slaisputten te Hansweerd geheide palen 1319; op dien dag werd het heijen gestaakttengevolge van het onklaar geraken van het stoom werktuig tot drooghouding van den put, waarin later werd voorzien, zoodat men den 5 February daarna weder met de droogmaking aan ving, en daarmede reeds zeer ver gevorderd was, toen op den 13 dier maand al de jyerkenop een uit Engeland ontvangen lastwerden gestaakt. Ook te Wemeldinge was intusschen de verdieping van den sluispnt verhinderd, door een aan de stoompomp ontstaan gebrek. Aldaar, even als te Hansweerd, zijn belangrijke hoeveelheden metsel steen en hout voor de fonderingen aangevoerd en gedeeltelijk gereed gemaakt. Nadat bij de wet van 13 junij 1857, was verklaard dat het alge meen unt de onteigening vordert van de eigendommen tot den aanleg van het voormelde kanaal noodig, nadat eene commissie in de verga dering van gedeputeerde staten overeenkomstig art. 10 der wet van den 28 augustus 1851, op den -22 en 24 augustus 1857, in de gemeenten KruiningenSchor eWemeldinge en Yerseke zitting had gehouden, om de bezwaren der belanghebbenden aan te hoorenen nadat die commissie vervolgens hare mecning te dien aanzien had medegedeeld, zijn de te onteigenen perccclen bij koninklijk besluit van den 4 February jl. n°. 41aangewezen. Bedijkingen en inpolderingen. Dc voltooijing van de tweede door dc Nederlandsche maatschajrpij lot indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde ondernomen bedijking, werd vroeger medegedeeld, tc gelijk met dc ramp welke dit werk daarna trof. Een verzoek om eene derde bedijking, en wel van dc zijde van Noord-Brabantis van de hand gewezen, zoo lang dc door de maatschappij te maken kanaalwerken niet voltooid zijn» Door ambichtsgercgtigden van 's Ileer Arendskerke c. a.en van Tlorssolen is vergunning gevraagd tot bodijking van ruim 134 bunders schorren en -aanwassen voor He polders Zuid-KraaijcrlKonings en Bor&selen. Het is echter gebleken dat een gedeelte der gronden niet tot de ambachtsregten behoort, maar als rijksdomein wordt beheerd, terwijl het bestuur der domeinen niet tot het ontwerpen van het plan van indijking heeft medegewerkt. Door Zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken is aan de verzoekers te kennen gegevendat alvorens de gevraagde vergunning te verleenen, moet blijken dat het geschil van eigendom, tusscben ambachtsheeren en het domein geregeld is. Polders Betrekkelijk eene aangevangene dijksverandering van 500 ellen lengte, is aan het dijksbestuur der watering van Baarland door ged. staten te kennen gegeven, dat zij, uithoofde van het steile buitenbeloop van 1 op 1, niet als doelmatig kan worden beschouwd, ten zij dat beloop met eene goede grasnerf of met eene stevige mat gedekt wierd, daar het anders bij elke stormvloed aan groote schade zou zijn blootgesteld. Ofschoon de onderzeesche oever der polders van Oud-Wolphaaris- dijkvolgens de gedane peilingen, niet verachterd was, kwam het ged. staten noodzakelijk voor, het bestuur een naauwlettend toezigt aau te bevelen. Het in het vorig verslag vermelde onderzoek, omtrent dc overeenstem ming van de dijkgeschoten in de calamiteuse polders, met de voor schriften van het reglement van administratie der polders, afgeloopea zijnde, is de uitkomst daarvan door ged. staten aan Z. E. den minister van binnenl. zaken medegedeeld. De uitkomst scheen grond op tG leveren om het daarvoor te houden dat de bepaling van het dijkgeschot onveranderd kan blijven. De drooge zomer en herfst van 1857 heeft de algemeen door be sturen en ingelanden goed gebruikte gelegenheid gegeven, tot ver betering van de berging en van den omloop van het binnenwater, in veel polders welke daaraan behoefte hadden door het opdelven en verruimen der sloten en waterleidingen, (Slot in een volgeude.) BIJCJCEffLAWDSCHE BERIGTEPf. Even als de regering schijut de kamer te verlangen, dat de beraadslagingen over de begrootings en belasting- ontwerpen schtervolgens plaats vinden. Het is uit dien- hoofde dat de vergadering de openbare behandeling van het voorstel van den heer Sloet tot Oldhuis nopens de tienden, voor als nog heeft uitgesteld, daar zij de over wegingen over de gewigtige financiële ontwerpen in de afdeelingen niet wenscht afgebroken te zien door de beraadslaging over een voorstel van geheel anderen aard. Dit neemt echter niet weg datzoodra het onderzoek in de afdeelingen zal zijn afgeloopen, het te wenschen is, dat het voorstel van dhr. Sloet in openbare beraad slaging kome. Nadat het reeds sedert zoo lang han gende is, nadat de voorsteller hetter voldoening aan het verlangen van de meerderheid der kamer, bij her haling had gewijzigd, heeft dat lid er regt op aan te dringen, dat zijn voorstel tot afdoening kome. Boven dien, in afwachting van het opmaken der voorloopige verslagen van de kamer en van de antwoorden der regeringzal er wel eenigen tijd zijnom over het voorstel te beraadslagen. Wij vertrouwen dus, dat de kamer weldra aan het billijk verlangen van den heer Sloet zal voldoen. (If.) Bij het ontwerp tot herziening van de tabel der kiesdistricten wordt voorgedragen het getal leden der tweede kamer van 68 te brengen op 72en door toe voeging van omliggende gemeenten de districten Am sterdam Rotterdam Dokkum en Gorinohem zoo te vergrooten dat elk dier districten een lid meer kunnen afvaardigen. Van de 38 tegenwoordige districten zullen 24 genoegzaam onveranderd blijven bestaan. Men leest in de Stoompost Wij vernemen dat aan de heeren Breilius en van Sypenslein eenerzijdsen de heeren Seurmondt c. s. anderzijds door de regeringdezer dagende voor waarden zijn medegedeeldonder welke zij genegen zouden zijn den aanleg van spoorwegen te bevorderen in de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, ter verbinding met Dordrecht en Rotterdamom, kan het zijn zich onderling te verstaan. Met primo november zal in de rijks-veldwacht de volgende verplaatsing geschieden als vail Goes naar Heinkenszandde brigadier F. Ekkelboom. Van Heinkenszand naar Goes de brig. J. Buitier. Van Wis- senkerke (N. B.), naar Vlissingeii de rijks-veldwachter 3de kl., J. W. Moelaerlen van Vlissingeii naar Wis- senkerke de rijks-veldwachter Sde kl., W. J. de Jongh. Benoemd tot lid van den gemeente-raad te kbab- bexdijke, met 17 van de 33 geldig uitgebragte stemmen, de heer I. J. Fybaard. Dh"» 1). Kloosterman 1 verkreeg 15 en J. Vermeere 1 stem. Verleden zaturdag is voor het provinciaal geregtshof te Middelburg de zaak behandeld van Jan Zuidhof te Heinkenszandvervolgd wegens moedwillige ver wonding van Hubrechl Driedijk aldaar, in den nacht van 19 op 20 junij jl. Eerstgenoemde is bij arrest van genoemd hof aan het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard en deswege veroordeeld tot eene criminele gevangenisstraf van 5 jaren en in de kosten. Men schrijft ons uit 'silAGE van 10 october Tengevolge van de door de regering voorgedragen herziening van het belastingstelsel zal de gemeente Goes, indien de staten-generaal zich met deze voorstellen zullen vereenigen aan grondbelasting meer erlangen f 805, aan personeel f 1473; totaal 2,278 Daar de hoofdelijke omslag in 1857 bedroeg 19,901zal deze derhalve met 'Ja kunnen verminderd worden. De hoofdelijke omslag te Axel zal kunnen verminderd wor den met bijna Vste Hulst met 'A te Tholen met te Hontenisse met Vate Koudekerke met '4 te Wis- sekerke met ruim te Gapinge met bijna Viste 'sHeer Hendrikskinderen met bijna te Kleverskerke met ongeveer Vcen te Serooskerke (Schouwen) met bijna 14. De hoofdelijke omslagen te Sluis en Zierikzee zouden geheel kunnen vervallen, en die te Middelburg nagenoeg geheel. Vlissingenwaar geen hoofdelijke omslag wordt gehevenzou totaal 18,550 meer er langen; Yeere waar men mede geen hoofdelijken omslag heft zou f 1900; en Aardenburg 541 verkrijgen. Men meldt ons uit axel dat door den raad dier femeente aan Z. M. den koning een verzoek is inge- iend ten einde een onderzoek te doen instellen ten behoeve van de doortrekking van het kanaal van de axelsche sassingzoo mogelijk tot Hulstmet de bij behoorende werken en met instandhouding van het daarop sluitende uitwateringskanaal. Het verzoek grondt zich zoo op de voordeelen die daaruit voor de ingezetenen als voor het rijk zouden voortspruiten. Axel vroeger aan een" inham der Schelde gelegen verloor gedeeltelijk hare vaart door de bedijking van den pol der Beoosten en Bewesten-blijterwijl bij het graven van het kanaal van Neuzen op Gent wel de tak van Axel naar Hulst met twee ophaal-bruggen is aanbesteed maar nimmer voltooid- Bij de vruchtbaarheid van den grond en den rijkdom dier streekmissen de nijvere ingezetenen de gemeenschap om op goedkoope en gemak kelijke wijze de voortbrengselen aftezetten. De door- aanslikking verwijderde aanleg of losplaats kost alleen niet meer tijd maar meerdere kosten van vervoer naar de kom der gemeente, waar ook nering en hantering de grootste verliezen in handel ondervinden. De heer Ermerinsnotaris te Zierikzeeten wiens huize oulangs door den persoon van Willem Stokkel zulk een belangrijke diefstal werd gepleegd heeft aan W. Staats, brigadier bij 'srijks veldwaclit aldaar, het f ouden cylinderhorologie met dito ketting geschonken, etwelk onder de gestolen goederen behoorde en door genoemden brigadier bij de arrestatie van Stokkel op hem werd gevonden. Bij beschikking van den min. van justitie is aan denzelfden brigadier mede eene belooning toegekend. De amerikaan Ferwick heeft eene eenvoudige 1 methode uitgevonden, om hollende en schuw geworden paarden tot staan te brengen. Door middel van eene 1 inrigling aan den toom waarvan de berijder of de koetsier zich naar welgevallen kan bedienen worden het paard de neusgaten gesloten; daardoor wordt zijne' ademhaling en het dier dientengevolge in zijne vrije I beweging belemmerd. Tengevolge van het bedanken voor het beroep naar Als eene bijzonderheid mag vermeld worden dat' wissenkebke (v.n.)> door ds. van Toornenbergen, voor eenige dagen bij den landbouwer A. S. J. tc te Barr.eveld is het vorig twaalftal aangevuld mot Ommeneene koe ruim twintig weken over den tiic dhr. A. A. Looycn, predikant te Grijpskerkewien de heeft gedragenen eindelijk een vreemd wanschapei beroepsbrief is toegezonden. kalf heeft ter wereld gebragthet was van voren mei - natuurlijk, maar op liet achterlijf met varkenshaar bel

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1