GOESSCHE COURANT. Til No. 77. 458te Jaargang. r DONDERDAG 7 OCTOBER. ZEYEHDE AFDEELIHG DEE MAATSCHAPPIJ 7AH Cttiiftfuiuii) en TJeetecft in Zeeland. is HEIHKEÜSZAUD. ,.sSS> ~*.I t - l 4 I De uitgave dezerbourant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,7ó franco per post f ó,90. De inzending van advertentien moet. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigt.cnvan d6 regels d f d,50 behalve het zegelregt. eschieden vóór drie uren des namiddags. op don toondag op Vrijdag 8 November 1858 van des voormiddags 10 tot 's namiddags 2 ure. In overleg1 en met toestemming van hel Plaatselijk bestuur heeft de 7e afdeeling voornoemd, aan den gewonen TOON DAG eene TENTOONSTELLING van Vee en Voorwerpen ver honden en onder de navolgende bepalingen de hierna te melden prijzen en premiën uitgeloofd met bet doel om de verbetering der veerassen en van algemeen bij den landbouw in gebruik zijnde voorwerpen en voertuigen aantemoedigen, en daardoor tevens den handel in vee te bevorderen. BEPALINGEN. Voor de tentoontestellen voorwerpen is door den heer inr* C. van Citters de zoogenaamde Stengweide in de kom i van het dorp gelegenen toegang hebbende tot de dorpstraat, afgestaan. Op deze weide zullen afzonderlijke plaatsen worden inge ruimd, èn voor het vee en voorwerpen ter mededinging naar de uitgeloofde prijzen en premiën aangevoerd èn voor het vee hetwelk als van ouds alleenlijk voor den handel zal worden bestemd. Het vee en de voorwerpen ter mededinging aangevoerd, kunnen evenzeer voor verkoop bestemd worden. Van het vee ter mededinging bestemd zal acht dagen en van de overige voorwerpen v e e r t i e n dagen tevoren, schriftelijk opgaaf moeten worden gedaan bij den pen- ningm. C. C. van den Bosoh te Goesof bij den secret. tnr. C. van Citters te Heinkenszand. Het vee en de voorwerpen ter mededinging bestemd, zoowel als bet vee waarvoor men alleen aanspraak wenscht te maken op de beide premiën door het gemeente bestuur uitgeloofd, zal des morgens voor negen ure op de Steng- weide moeten zijn aangevoerd. Zullende de keuringen plaats hebben tusschen 9 en 10 ure. Al het overige alleen voor den handel bestemde vee blijft ter latei e aanvoer vrij. Behoudens de vrijheid tot verkoop, zal het bekroonde vee en voorwerpen niet voor 2 ure des namiddags mogen afgevoerd worden; terwijl de afvoer van al bet overige vee en voorwerpen geheel vrij blijft, doch laatstens zal moeten plaats hebben ten 3 ure des namiddagsals wanneer de tentoonstelling en toondag zullen gesloten worden. Er zal markt noch lijngeld van eenigerlei aaugevoerd vee of voorwerpen verschuldigd zijn. UITGELOOFD WORDEN DE VOLGENDE PRIJZEN EN PREMIËN. a. Van wege het Gemeente-bestuur van Heinkenszand: 1. Prijs voor den aanvoer van bet meeste vet Hoorn vee door één eigenaar f 10. 2. Prijs voor het Vee dat van de meest verwijderde gemeente wordt aangehragt door één eigenaar - 5. b. Van wege de Zevende Afdeeling: 3. Prijs voor den schoonsten vetten Os- 10. Premie voor den naastbijkomenden schoonsten vetten Os - 5. 4. Prijs voor de schoonste vette koe- 10. Premie voor de naastbijkomende schoonste vette Koe - 5. 5. Prijs voor den schoonsten 1V2 jarige rijstier, (d. i. niet beneden de 15 en niet boven de 22 maanden oud) - 10. Premie voor den naastbijkomenden schoonsten 1 Va ja rige rijstier- 5. 6. Prijs voor de schoonste 3jarige vette Vaars - 10. Premie voor de schoonste 2jarige vette Vaars - 5. c. Van wege eenige belangstellende leden der Zevende Afdeeling: 7. Prijs voor liet schoonste vette Varken ...,.- 10. 8. Prijs voor den schoonsten Springs-am- 10. 9. Prijs voor het koppel schoonste vette ljarige Schapen. - 5. 10—12. Drie prijzen voor de best gekeurde nieuwe of ver beterde voorwerpen van Akkerbouw en vervoer ieder a f 8,--, te weten: Voor den hesten ONnERGRONDSPf.OEG geschikt voor ge mengde gronden. b. Voor den best gekeurden BOERENWAGEN MET IJZEREN ASSENof zoodanige andere verbetering daaraan toege- bragt als nuttig en algemeen aanwendbaar zal bevonden worden. e. Voor eene EGGE als in het maandblad n". 6 van 1858, onder de enkelvoudige eggen (zoogenaamd van Val court) is omschreven en onder figuur 1 voorgesteld. De afdeeling vertrouwt, dat deze hare poging in het be lang van den landbouw on veestapel aangewend, door veler medewerking ondcisteund, met den gewenschlen uitslag zal worden bekroond. Heinkenszand, Julij 1858. Namens de 7de Afdeeling j. FRANSEN vas de PUTTE, Voorzitter. C, van CITTERS "Secretaris. onverminderd de gewone koster.. Het is in het oog- loopend dat daarentegen voor een gedeelte schormet regt van indijking geen bod gedaan .is. Bij het dep. van financie'n bestaat het voornetnen om, bij de toeneming van den omvang en het gewigt van den arbeid der landmeters van het kadaster voor de dienst van 1859, het getal der le. klasse met 6 en dat der 2e. klasse met 5 te vermeerderen en dat der 3e. klasse met een, en der aspirant landmeters met tien te verminderen, overeenkomende met het getal van 11 nieuw aan te stellen titelarissen. we- door BIAHEIÏLANDSCHE BERIGTETt. Per telegraaf. Aan de leden der tweede kamer zijn de navolgende wets-ontwerpen medegedeeld 1. op het regt van successie en overgang bij overlijden. 2. op de evenredigmaking der grondbelasting. 3. op de afschaffing der belasting op den turf en steenkolen. 4. tot wijziging der belasting op het geslagten 5. tot wijziging der art. 241 24-2 en 246 der ge meente-wet. De regering heeft in de algemeene memorie van toelichting verklaard dat zij verlangt voort te gaan op den in de laatste jaren ingeslagen wegter berei king van het doel om de accijnsen op de eerste levens behoeften uit de rij der belastingen te doen verdwijnen en eene verbetering in het belastingstelsel daar te stellen. Groote veranderingen in de grondslagen zal zij niet voordragen en geene belastingen vragen waardoor van de ingezetenen de blootlegging van hun vermogen anders dan door de bestaande wet op het successie gevorderd of van hunne inkomsten gevraagd wordt. Zij berekent dat tengevolge der voorgedragen belasting- ontwerpen, 1859 eene mindere ontvangst zal opleveren van nagenoeg 2l/,i millioen. In eene algemeene vergadering der leden van de harmonie //Concordiais jl. dingsdag besloten om bij gebrek aan genoegzame deelneming zoo van contri buerende als werkende leden, het gezelschap te schorsen. Dit is dan het eind van eene vereeniging in der tijd met zoo vele geldelijke en tijdsopofferingen daargesteld en waarover meermalen ook door ons met zoo veel lof werd gesproken. Ten bewijze van den belangrijken uitvoer van vee die in de afgeloopen maand September uit dit eiland plaats had, dient, dat te Neuzen niet minder dan 226 en te Walzoorden 131 stuks hoornvee werden gelost, afkomstig uit Zuid-Beveland en bestemd naar Belgie. Men meldt ons nit ïbbseke, 3 oct. Eene in geene jaren in die mate ondervondene be drijvigheid heerscht thans hier bij het oesters korren. Toen op den 1 dezer de bank geopend werd kwa men circa 160 vaartuigen aan, die alle eene goede vangst hadden. De oesters zijn slechts van middelma tige groottemen koopt ze aan de bank waar zij als met millioenen gezaaid liggen tot 25 cent de 100 stuks Voornamelijk in Belgie worden daarmede goede zaken gemaakt. Velen worden ook opgekocht om op putten te zetten en den noodigen wasdom te laten bereiken. In een hoofd-artikel der Provinciale Zeeuwse/te en Middelburgse/ie Stads-Courant belooft de redactie, die de medewerking is toegezegd van mannen die de ontwikkeling van het Ned. volk op staatkundig gebied eene behoefte achten, in een groot gemis voor Zeeland te voorzien, d. i. een politiek orgaan. Zij stelt zich voor de verkondiging derzelfde beginselen welke vroeger in hare courant beleden werdennamelijk eene liberale rigting in den geest der grondwetzoo als die in 1848 is gewijzigd - en zal tot leus voeren de grondweten wel de geheele grondwetniets meer maar ook niets minder. Zij hoopt in dit voornemen bij hare zeeuwsche land- genooten ondersteuning te vinden en ben le doen be grijpen dateven als in het staatsbestuur niet alles van de regering moet uitgaan, het ook bij dfi ontwik keling van denkbeelden over bet algemeen belang, niet altijd alleen moet aankomen op de redactie van eene courant, maar dat deze ondersteuning en bemoediging moet vinden in de medewerking barer politieke geloofs- opdagen, en men mogt gelukkig de vlammen, genooten. Zij biedt daartoe de redactie der rubriek ec;, „^0/ huis mededeelden BCITENLAWDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. De burgemeester van het stadje Lassan is gens een zwaar vergrijp tegen de zedelijkheid de jurij tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Bij gelegenheiddat de dienstboden te Berlijn van meester of meesteres veranderenzijn zij ver- pligt 7Va silbergrossen (45 cents) daarvoor aan de regering op te brengen. Hoe voordeelig eene derge lijke belasting voor de stedelijke kas is, laat zich hieruit opmaken dat volgens eene gematigde berekeningde dienstboden minstens tienmaal in het jaar van meesteres verwisselen. ENGELAND. Tusschen 20 en 30 sept. zijn goede seinen van Valentia op Newfoundland aangekomen, terwijl men te Yalentia geene verstaanbare signalen ontviDg. Hieruit blijkt dus, dat de kabel niet is gebroken. FRANKRIJK. Te Straatsburg is in een particulier huis dat door veertien familien bewoond wordthet drinkwater vergiftigd. Het schandelijke feit is echter gelukkig tijdig ontdekt en de vermoedelijke dader, die uit wraak tot deze misdaad beslootin hechtenis genomen. Na zijne gevangenneming wist hij zich een oogenblik aan het oog zijner bewakers te onttrekken waarvan hij ge bruik maakte om zich door een pistoolschot het leven te benemen. BELGIE. Te Vilvoorden heeft den 21 september jl. de be grafenis plaats gehad van den ongelukkigen Hendrik de Peutterdiena in eene vlaag van zinneloosheid gepoogd te hebben zijne vrouw inet hamerslagen te dooden zijn huis in brand gestoken heeft en daarbij I in de vlammen omgekomen is. De geschiedenis van dit huisgezin is treurig. De man ongeveer 50 jaren ouden schaliedekker van beroepwas voor eenigen tijd geheel blind geworden tengevolge van eenen val, met het hoofd vooroverin ongebluschte kalk. Sedert dit tijdstip werd die ongelukkige door zijne geldgierige vrouw aanhoudend gekweld en dagelijks voor eenen luiaard uitgemaaktja, bedreigd met hem in een lief dadigheidsgesticht te doen opnemen. Nogtans was de toestand van deze moderne Xantippe gansch niet zoo bekrompen huis en als zij uitkraamde; zij bezat toch een eigen huis en had aanzienlijke sommen gelds hier en daar weten te verbergen. Geer. wonder, dat de Peulterdoor de slechte behan delingen zijner echtgenoot wanhopend, reeds gepoogd had zich door verwnrging van liet leven te berooven, daar hij matig levende en zich nooit aan dronkenschap overgevende, zijn huisselijk verdriet ten top zag stijgen, toen zijne kwaadaardige vrouw zijn eenige dochter teil huize uitjoeg. Dusdanig was de toestand van dit hu welijk, wanneer in den vroegen morgen van zondag den 19 sept. de bewoners van de buurt eensklaps uit hun nen slaap werden gewekt, dbor het geroep van moord! brand! Het was de vrouw die met hangende haren, halft naakt en met bloed bemorst, die noodkreten inj de straat uitgilde. Oogenblikkelijk kwam van alle ingezonden stukken haren welgezinde en der zake kundige j meester wort!e|1. Het hois waari„ evenwel de bramt lezers aan. Bij dc domein-veiling welke 11. dingsdag te Hulst heeft plaats gehadzijn onder anderen partijen land (er grootte van 5 tot 7 bunders, verkocht voor de enorme prijzen van ƒ2043,- tot/26?3, - per bunder, I gesticht was, lag in puim onder hetwelk men het ver- kooide lijk gevonden heeft van den moedeloozen brand- I 1 stichter, met nog een stuk van den hecht des hamert - i in de hand geklemdwaarmede bij gepoogd had zijr vrouw dood te slaan Bij nadere onderzoekingen even wel is cr vermoeden ontslaan of niet zij zelve barer

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1