GOESSCHE (OlRVVl. No. 72. 45sto Jaargang. 1858. MAANDAG 20 SEPTEMBER. GEMEENTE-RAAD TE GOES, PUBLIEKE De levering- van de benoodigde STEENKOLEN ten dienste der ge meente gedurende den aanstaanden winter. ,vr. t. De uitgave dezertourant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,7ó franco per post ^,90. De attending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden d 20 ets. d& regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtcnvan J^-6'regels d f f50 behalve het zegelregt. PLAATSÊtlJK BÉSTÜÜR. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN liAADHUIZE A LD AAI!, OP DONDERDAG DEN 23 SEPTEMBER 3858, DES AVONDS TEN 7 UllE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Rekening van het armbestuur 1857. 2. Begrooting van hetzelve voor 1859. 3. Idem voor het gasthuis 1859. 4. Hulp-onderwijs op de fransche school. 5. Verzoek ontslag onderwijzeres op de fransche jonge jufvrouwen school. 6. Verzoek van de kamer van koophandel en fabrieken om verhooging van bijdrage. 7. Bezwaar van dezelve over opslikking van de haven door stoomvaart. 8 Wijziging van verordeningen goedgekeurd. 9. Voorstel tot wijziging der verordening op het bouwen enz. in de gemeente. 10. Idem van die op de boomkade. 11. Verordening op de tapperijen. 12. Idem op de uitoefening van het bedrijf van uitdrager enz. 13. Benoeming van vaste commissien. Mededeeling ingekomen stukken. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat de heer J. VAM DRPTEÜ Arrondissements ijker te Goes, als zoodanig is overge plaatst naar bet arrondissement Assen, te rekenen van den eersten October aanstaande', en dat in afwachting der vervulling van de hierdoor ontstane vacaturede tijdelijke waarneming van het ijk-arrondissement Goes, is opgedragen aan den arrondissements ijker te Middelburg. Gedaan te Goes den 18 September 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op zaturdag den 2 October 3858des namid dags, ten een ure, ten raadhuize aldaar, publiek en aan den minst aannemende trachten aan te besteden Waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zullen liggen van heden af tot den dag der bestedingvan des voormiddags negen tot des namiddags twee ure; volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven, voor de levering van New-castelsehe en van Ruhr-kolen, beide per mud. Gedaan te Goes, den 18 September 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretrris II. C. PILAAR. TftOOiVREDE. lieden voormiddag word de vergadering der Staten Generaal door Z. M. geopend met de volgende rede. Mijne hoeren De plegligheid van dit oogenblik hoeft voor mij eene meer dan gewone beteekenis. Mijn bemin den oudsten zoon aan mijne zijde lo zien hij het openen der vergadering van de stalen generaalvervult inijn hart met dankbaarheid aan God die zijn leven gespaard zijn aanleg ontwikkeld cn zijne jeugd in zoo vele opzigtcn ge zegend heeft. liet volk door u vertegenwoordigd, heeft met blijdschap het tijdstip gevierd waarop wederom een prins van oranje het staatkundig leven is ingetreden. De blijken van liefde lot mijn huishij die gelegenheid aan don dag gelegd, hebben mijne begeerte versterkt om al mijne krachten te wijden aan liet welzijn van het landvoor welks geluk mijne voorvaderen geleefd cn vele hun bloed gestort hebben. Aan mijne regering valt bij voortduring do rustige taak w beurt het vrije genot lo bevorderen van de zegeningen en beschavingen des vredes. Mijne betrekkingen met alle mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard, en terwijl met een naburige staat het handelsverkeer voor de voortbrengselen van den geest door een onlangs gesloten verdrag is vrijgemaaktwordt in liet verwijderd Oosten door de pogingen mijner regering, voor onze indische be zittingen de handel meer en meer van belemmeringen onthe ven en is het rijk van Japan voor den wereld-handel toegankelijk gemaakt. De veiligheid echter van 's rijks grondgebied vordert het aanwezen van wapenkrachten ter verdediging. Ik kan u de verzekering geven, dat de zee- en landmagt zich mijne zorgen waardig betoonen. De rust, door vrede en veiligheid geschonken doet onder 's Hemels zegende meeste bronnen van volksbestaan mil- delijk vloeijen. De stremming in den algemeenen geldsomloop, welke eenige maanden geleden handel en nijverheid bedreigde was gelukkig van korten duur. De oogst van dit jaar belooft betere uitkomsten dan aan vankelijk werden verwacht. De gunstige staat vin 's lands geldmiddelen zal u blijken uit de mededeelingen die hij het aanbieden van de staats- begrooting u zullen gedaan worden. Kunsten cn wetenschappen worden inet toenemende be langstelling beoefend. Ook in onze overzeesche bezittingen heerscht rust en welvaart. Mijne regering beviijtigt zich door een regtvaardig be stuur, door de stoffelijke en zedelijke ontwikkeling te be vorderen en de instelling te eerbiedigen van de bevolkingen aldaar aan het nederlandsch gezag onderworpen vertrouwen en gehechtheid aan te kweek'en. Mogt des niettemin dat gezag worden miskend, dan is eene talrijke en welgeoefende zee- en landmagt daar om het krachtdadig te handhaven. Het genot van al dien voorspoed, Mijne hoeren! moet ons aansporen tot ijver om onze staatsinstellingen te ver beteren en te voltooijen. Nieuwe of gewijzigde ontwerpen van wetten zijn gereed om u binnen korten tijd te worden aangeboden. Uw onderzoek van de staats-begrooting zal niet zijn afgeloopen zonder dat een voorstel tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der koloniale geldmidde len u ter bcoordeeling zal zijn voorgelegd. De wetsontwerpen die u zullen worden aangeboden, tot ondersteuning van den aanleg van spoorwegen en ter tegemoetkoming van do financiële bezwaren van onderscheidene gemeenten, mogen offers van de schatkist vorderen, de toestand van 'srijks financiën geeft mij bovendien de vrijheid om u eenigo ver- ligting voor te stellen van de lasten der ingezetenen. Verschillende wetten betreffende de belastingen zullen aan uwe beraadslagingen onderworpen worden. Do wensche- lijkhcid van voortdurende schulddelging zal daarom niet uit het oog verloren worden. Is het altijd met smart geweest, wanneer ik heb moeten gewagen van eene slavcn-bevolking onder liet gebied der nederlandscho regering ik hoop dat do maatregelen die beraamd zijn om aan dien toestand een einde te maken, uwe goedkeuring zullen kunnen verwerven. Op nieuw zal eene poging worden gedaanom door gemeen overleg, den staat van onzekerheid te doen ophou den waarin de zamcnslclling der rcgterlijke magt en het beleid der justitie verkeeren. Maar niet minder noodig is het, en evenzeer eischt het een grondwettig voorschrift, dat een nederlandsch wetboek van strafregt moet lot stand komen. Ter vaststelling van de beginselen welke daarbij zullen aangenomen worden, zal uwe medewerking worden inge roepen cn uwe overwegingen daarvan zullen gelijktijdig kunnen geschieden met liet onderzoek van een nieuw ont werp van wet der rcgterlijke organisatie. Regeling van de werkkring van den raad van state, herziening der tabellenwaarhij het rijk verdeeld is in kiesdistricten, bepalingen omtrent den doortogt cn het ver voer van landverhuizersvoorschriften ter verzekering van het algemeen belang hij het gebruik van spoorwegen, inrig- ting van de nationale militie; voorzorgen hij de uitoefening der geneeskunst ziedaar ecuigc der andere onderwerpen, waaromtrent u binnen kort ontwerpen van wetten zullen worden aangeboden. Mijne Heeren Het gewigt van deze uwe werkzaamheden voegt zich hij de gewaarwordingen van mijn vaderhart om de plegtigbeid van dezen dag voor mij buitengewoon belangrijk te doen zijn. Zij zal liet ook voor u worden, wanneer bij het terugzien op de taak die u waeht, de bewustheid u zal mogen ten deel vallen van veel te hebben tot stand gehragt ten beste van het dierbaar Vaderland. God schenke daartoe Zijnen zegen Ik verklaar deze vergadering van de staten-generaal te zijn geopend. BIHNE1VLAHD SCHE BERIGTEN. L. M. heeft den heer B. P. van Dalen, op zijn verzoek, eervol ontslagen als directeur van het post kantoor te Hulstbehoudens aanspraak op pensioen en als zoodanig benoemd den heer K. de Lozanne, aldaar. Bij het militair departement van Neerl. Indie is onder meerderen bevorderd bij het wapen der artillerie tot lsten luiten., de 2de luiten. G. L. Nederveen Pieterse. In de jongst gehoudene vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken alhieris onder meerder een adres vastgesteld aan den gemeente-raadbetrek kelijk de stoomvaart in onze haven en de vermoedelijke belemmeringen welke daarvan voor de gewone scheep vaart te vreezen zijn wanneer deswegeus geene bij zondere voorzieningen worden genomen. In een volgend nummer denken wij daaromtrent meerdere bijzonderheden te zullen kunnen mededeelen. Benoemd tot wethouder ia de gemeente heivkexs- za.vd, in plaats van J. Kole (overleden)de heer B. Vermande aldaar. Wij vernemen dat bij arrest van het prov. geregtshof in Zeeland, van 24 julij jl.in rade, de zaak der plundering van zes soetelaars-keeten aan het toen gegraven wordende kanaal door Zuid-Bevelandin mei 1857 naar de openbare teregtzitting van gemeld hof is ver wezenmet bevel dat de beschnldigdeu elf 11 getal, inhechtenis zullen genomen en naar 's hofs gevangenis overgebragt worden. Bereids zijn vier van dezen in het huis van arrest alhier overgebragt. Ook vernemen wij dat llenri IVerri, gedeserteerd in Augustus 1838 uit de vesting Bergen-op-Zoom van het 6da bataillon artillerie, nat. militie, naar Belgie, den 18 dezer te Hoedekenskerke is gearresteerd en alhier in het huis van arrest overgebragt. Jl. vrijdag hadden te Middelburg, onder nadere goed keuring, de vroeger medegedeelde aanbestedingen plaats. Het vervangen der oostelijke vleugelbesehoejing buiten de westsluis te Neuzen door eenen bazaltmuurwerd aangenomen door A. Seret Jz.te Sliedrecht voor f 11,800,Het uitvoeren van eenige buitengewone werken aan de calamiteuse polders lo. Borsselen, door dhr. J.Filis, te Ylissingen voor/24,000.2°. Elle- woutsdijkdoor IV. van Uije JJz. te Middelburg voor f 9950,- Wilhelmina en Oost-Beveland door C. Ilarlog te Sliedreoilt, voor f 20,600.7o. Nieuw- Noord-Beveland door D. A. Dronkers, te Middelburg voor f 6,800,—. 8". Anna-polder denzelfden voor f 6450,De aannemingsom der 10 perceelen be draagt f 114,050. Bij vonnis der arr.-regtbauk te Middelburg, zijn de beklaagden P. M. Silou, wed. Grem en Overstrijd waarvan wij in ons n°. van 13 dezer melding maakten, schuldig verklaard aan laster, door in een gedrukt en algemeen verspreid geschrift aan iemand daden ten laste gelegd te hebben, welke, ingeval zij plaats hadden, dengeen tegen wien zij gebruikt zijn, aan de verachting en den haat der burgeren zou blootstellen. Dien ten gevolge is de eerste veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand en f 25,—, de tweede tot drie maanden en f 25,met de kosten. I Naar men verzekert is door onze ambtenaren te ltoozendaal eene belangrijke aanhaling gedaan. Het geldt eene waarde van circa./ 100,000 aan edele ge- sieenteu die tnen trachtte frauduleus in te voeren. Men verneemtdat het plan beslaatom op de Wcstcrmarkt to Amsterdam een standbeeld op le rigtcn

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1