GOESSCRE COURANT. No. 71. 45"" Jaargang. 1858. Al* BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Verkort verslag- van den toestand der Provincie Zeeland, door Gedepu teerde Staten uitg-ebragt aan de Provinciale Staten, in de zomer vergadering van 1858. flc uitgave dezcrtourant geschiedt Maandag en Donderdag Gewone advertenlien worden a 20 ets. de regel geplaatst' avonduitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG 1(> SEPTEMBER, j Geboorte-, huwelijksew doodberigtenra/t i6 regels d f d,5ö De prijs per kwartaal is f J,76 franco per post ^,90. 1 behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet. geschieden vódr drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dat de FATENTER over het dienstjaar 1858 (loo- pende van 1 Mei 1858 tot ultimo April 1859) aan gevraagd gedurende het eerste kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifteter secretarie zal gevaceerd wordenvan heden af tot den 30 September e. k. uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhaling in persoon te verrigten en zicli den bepaalden tijd ten nutte te makenten einde van alle kosten bevrijd te blijvenvermitsvolgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onaf gehaalde patenten of de afschriften van dezelvedoor eenen deurwaarder der directe belastingen onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cent; waartoe dan ook den 1 October en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 16 September 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier van het PATENTREGT voor deze gemeenteover het le kwartaal van het dienstjaar 1858—1859, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 16 September 1858. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. {Vervolg). Hoofdstuk X. Rijksmiddelen. I)e rijks-middelen bragten gedurende het jaar 1857 op, aan a. Directe belastingen. Grondbelasting op het gebouwde en on gebouwde personeel en patentregt)f 1,162,793,83 zijnde f 7899,761/2 meer dan in 1856. I- In- en uitgaande regten en seheepsvaartregten. (Regten op den in- en uitvoer, scheepsvaartregten, b'nnen- en buiten vuur-, ton- en bakengelden en formaatzegels), f 118,265,24of ƒ14,785,91 meer dan ih 1856. c. ilccijnsc». (Op suikerwijn, binnen- en buitenlandsch gedistilleerd, geshigt en zónt, zeep, bieren en acc/jnsen, steenkolen, turf, collectief zegel en vervberBiffetleh), f 531,362,92'*/, d. i. 45, <87,91 meer dan in 1856. d. Aan belasting der gouden- en zilveren werken 1573,92 of f 13,56 meer dan in 1856. c. Indirecte belastingen* (Zegel-, registratie-, griffie-, hijpotheek-, en successie-regten met het bedrag der opcenten), f 541,250,03, dus minder dan in 1856 f 196,348,75''. Domeinen. (Vachten en andere inkomsten)f 69,031,50 of 16,199,04 meer dan in 1856. (Koopprijzen van domeinen mei de renten daarvan), f 82,509,10>/a. Posterijen. {Opbrengst brievenpost) f 61,157,96'/2 zijndo j 4190,57'/a meer dan in 1856. Uit het overzigt blijkt, dat van het belastbaar inkomen geheven is, wat het gebouwde betreft voor rijksbehoeftcn ruim 15.113,voor provinciale behoeften ruim 0,746, voor gemccntc-bchocftcn ruim 1,688 en vooj? andere behoeften nagenoeg 1,243 cents per gulden-, wat het ongebouwde betreftvoor rijks behoeften ruim 15,043voor provinciale behoeften ruim 0,744, voor gemeente-behoeften ruim 0,932 cn eindelijk voor andere behoeften ruim 1,240 cents per gulden. Vau de som van 61,157,06 die de posterijen in 1857 in deze provincie hebben opgebrngt werd te Goes met inbegrip der hulpkan toren f 12,580,46 ontvangen; van het getal der aan dit kantoor ge taxeerde brieven is bij uitzondering met dat van Hulst gccne opgave kunnen verkregen worden. (IVor dl vervolgd.) RIKNENLAÏIDSCHË BEïUGTEN. Voor de opening van du vergadering der slalcn generaal op a. s maandag, wordt liet volgend programma medetf'e deel tl Art. 1. Des middags ten twaalf ure zullen de leden der staten-generaal zich begeven naar de zaal, bestemd voorde zittingen van de tweede kamer, en zicli in eene algemeene vergadering vereenigen onder voorzitting van den door Z. M. benoemden president vau de'eerste kamer. Art. 2. De ministers, hoofden van ministeriële departe menten, de kanselier der orden, de leden van den raad vau state zuilen zich, des namiddags ten één ure, mede in die zaal vervoegen. Art. 3. Z. M. de koning f de vergadering der staten-gene raal zullende opénen zal ten één ure met den volgenden trein van bet paleis afrijden a. een commando cavallerie tot opening van den trein b. een hof-fourier en twee rijknechts te paard c. de kamerheer ceremoniemeester, gezeten in eene koets met twee paarden bespannengaande een lakkei naast elk portier d. aclit kamerheeren van Z. M., gezeten in twee koetsen, ieder met vier paarden hespannen, gaande een lakkei naast elk portier. De kamerheeren plaatsen zich volgens hunnen rang van benoeming. ede groot-officieren van 'skonings huis, gezeten in twee koetsen, ieder met zes paarden bespannen, gaande twee lakkeijen naast elk portier een commando cavallerie g. de opper ceremoniemeester, gezeten in eene koels met vier paarden bespannen, gaande een lakkei naast elk portier; h. 'L. M. de koning en H. K. II. de prinsen, tegenover IID. gezetenin eene koets met acht paarden bespannen gaande een rijknecht naast elk paard, en \ier lakkeijen naast elk portier. De luitenant-generaalchef van het mi litairehuis des konings, rijdt regts, en de luitenant-generaal, waarnemend gouverneur der koninklijke residentie links van de koets; achter dezelve volgen de officieren van liet mili taire huis, almede te paard, rijdende twee aan twee, de oudste in rang vooruit: i. een commando cavallerie, tot sluiting van den trein. Art. 4. De trein zal rijden door het Koordeindeover de Plaats, over het Buitenhof, naar het Binnenhof. Art. 5. De trein gekomen zijnde aan de vergaderplaats der staten-generaalzal Z. M. aan de deur van het gebouw ontvangen worden door eene commissie uit die vergadering, die, voorafgegaan door den kamerheer-ceremoniemeester, de kamerheeren, de groot-officieren van 'skonings huis, en den opper-ceremoniemeesterHD. zal geleiden naar de zaal der staten-generaal; het militaire huis volgt onmiddelijk. Art. 6. De groot-officieren van 's konings huis en de waar nemende gouverneur der koninklijke residentie plaatsen ziel» achter Zr. Ms. zitplaats, de kamerheeren regts en het militaire huis links van den troon. Art. 7, De zitlting geëindigd zijndegaat Z. M met den zelfden trein, waarmede HD. binnengekomen is, en in de hij art. 3 vermelde orde, naar het paleis terug, zullende de trein den navolgenden weg nemen van liet Binnenhof over den Korten Vijverbergover den Langen Vijverberg over de Plaats, door liet Noordeinde naar liet paleis. Art. 8. Salvo's uit het geschut zullen liet afrijden van Zijne Majesteit van het paleis, en het oogenblik waarop HD. bet gebouw van de staten-generaal verlaat, aankondigen. Bij 7j. M. besluit van 4 dezeris gedurende de zitting 18581859 de heer mr. J. A. Philipse benoemd tot voorzitter der eerste kamer van de St.-Generaal. Volgens de Independence Beigeis de overeen komst voor internationale telegrafische correspondentie te Bern door de afgevaardigden van Zwitserland, Bel gië FrankrijkNederland en Sardinië den 1 dezer gesloten. Wij vernemen dat de lieer J. van Bruten ar- rondissements-ijker alhier, is verplaatst naar Assen; en mejufvrouw H. Dunnes, haar ontslag als fransch dag- en kostschoolhouderessetegen 1 October a. s. heeft aangeboden. Men meldt ons uit C'oïaIJNSPIaAAT van 14 dezer: dat ook de raad dier gemeente benevens die van Cort- gene en Cats zich bij eerbiedig adres tot ZM. hebben gewend tot ondersteuning der zaak van den zeeuwsch- limburgschen-spoorweg (lijn van Vlissingen naar lto- zendaal). Het volgende berigt gewordt ons nog uit wissen- KERKE van den 11 september 1858. Eergisteren werd deze gemeento met een bezoek vereerd van den heer commissaris des koning in deze provincie. Z. E. arriveerde des morgens omstreeks 8'/2 uren te Campé'rland. en begaf zich vervolgens naar Wissen- kerke, alwaar Z. E vertoèfde tot den volgenden morgen. Gedurende het verblijf van Z. E. in deze gemeente werden door hem de belangen der gemeente, met den raad behandeld, de verschillende scholen bezocht, be nevens de kerk, ook de onlangs ontstane oeverval aan de VIiele polder. Uitstekend was de wijze, waarop Z. E. door de in gezetenen in de gemeente is ontvangen geworden; maar ook boven allen lof verheven, de hartelijkheid en min zaamheid van het hoofd van het gewest, voor een ieder, die de eer had tot Z. E. te mogen naderen. Door onvoorzigligheid heeft de schroef-stoomboot van Maastricht op s'Hertogenbosch aan groot gevaar blootgestaan van in de lucht te springen. De kapi tein en machinist hadden zich beiden te slapen gelegd; de stuurman aan het roer zittende, voelde op eenmaal een schok, die hem aan zinken deed gedenken. Op zijn geroep liep haastig een knecht naar beneden endaar komendeontdekte hijdat de ketel vol stoom was. Dadelijk opende hij de veiligheidsklep, waardoor schip en passagiers gered werden. De schrik en angst waren echter algemeen. Later ontdekte mendat de schok veroorzaakt was door het springen van stoombuizen. De stoomboot-onderneming heeft den machinist onmid delijk ontslagen. Aan het verslag omtrent den oogst in Zeeland, ont- leenen wij in 'tkort aan de Slaats-Couranl van heden: De zaden werdenonder gunstige omstandigheden ten behoorlijken tijde in den grond gebragtkwamen goed op en leden, mét uitzondering van het Koolzaadweinig of niets van de koude. De verwachting, die men in het voorjaar omtrent den landbouw in het algemeen koesterde, was bui tengewoon gunstig, doch zij heeft zich slechts gedeeltelijk verwezenlijkt. De buitengewone droogte in junij in julij en vooral de hitte in laatstgenoemde maand, was voor vele vruchten nadeelig. Op sommige vruchten zijn echter de latere regens nog van zeer gunstigen invloed geweest; voor anderen kwamen zij le laat. De Tarwehet hoofd-voortbrengsel in dit gewest is re delijk wel gelukt. In het algemeen is men daarover tevreden. Men oogste lang en veel stroo en eene zware, droogedoch bruine korrel. De opbrengst kau gemiddeld op 21 a 24 mud per bunder gerekend worden. Rogge wordt het meest in de voormalige 4de en 5de dis tricten het minst in Walcheren verbouwd. Deze vrucht leed weinig van de droogte, gaf veel en lang stroo van goede hoedanigheid en wigtig graan. De opbrengst schat men op 26 mud per bunder. De Winter Gerst gaf veel en goed stroo, doch smal graan. De vroeg uitgezaaide Zomer Gerst ging beter dan de later gezaaide, hoezeer van goede hoedanigheid, gaf dit gewas weinig en kort stroo en smal graan. De opbrengst wordt verschillend opgegevenzij schijnt gemiddeld op 40 mud voor de Winter Gerst en op 26 mud voor de Zomer Gerst per bunder te kunnen worden geschat. Haver heeft nadeeligen invloed geleden var» de droogte en hitte. De opbrengst wordt berekend op 30 a 33 mud per bunder. Winter Koolzaad werd uithoofde van te weinig ontwikke ling en geledene door de winterkoude veel omgeploegd. Het overgeblevene leed even als het Zomer Koolzaad veel door de hitte en droogte, alsmede glanskever en luis. Beide ge wassen gaven weinig stroo. Het zaad is van geene beste hoedanigheid en de opbrengst schijnt niet hooger dan op 10 11 mud per bunder te mogen worden gesteld. De Paardenen Duivenboonen zijn als mislukt te beschou wen. Het stroo is kort en slecht. De opbrengst berekent men hoogstens op 7 mud kleine onvolwassen vruchten per bunder. Witte Bruine- en Duivenboonenvooral de laatste werden hoogst weinig verbouwd. De storm van 25 julij die de bloem voor een deel vernietigde, verhinderde de peulzetiing, De opbrengst zal, meeut men, gemiddeld 16 mud per bunder bedragen. Ook de erwtenzoo wel witte of gele en gr an uwe ziju als mislukt te beschouwen. Hel beschot zal dooreen niet meer dan 7 mud per bunder bedragen. De Aardappelen door de aanhoudende droogte in hunne ontwikkeling belemmerd, hebben door den lateien regen hun gvoui hernomen en beloven veel. Op enkele velden ontdekt men de gewone ziekte, die zich echter schier uitsluitend tot hel loof bepaalt: slechts op zeer enkele plaatsen meent men sporen in den knol te ontdekken. Over hel algemeen worden zij gezegd goed van smaak en groot van stuk te zijn. De opbrengst wordt geschat op 190 a 200 mud per bunder. De Graslanden ondervonden den nadeeligen invloed van de droogte en hitte. De hoeveelheid van het hooi, hoewel van uitmuntende hoedanigheid, bedraagt gemiddeld een derde gedeelte van hetgeen gewoonlijk gewonnen wordt. Du eerste snede der Klavers viel ongunstig uil. De tot hooi bestemde leverde niet de hefl't van een gewoon gewas en waren veel met onkruid doorwassen. Van de tweede snede verwacht men na den regen iets meer, doch ook zij zal ver beneden het middelmatige blijven. De wortelgewassen geven hoop op eene goede opbrengst. De gezondheid van het vee liet over het algemeen niets te wenschen over, in ééne gemeente vertoonde zieh de longziekte onder de runderen. Door toepasselijke maatve- gelen bepaalde die zich lot den aangetasten stal en mag thans voor geweken beschouwd worden. De schurft ziekte vertoonde zich in het voormalig 4de district bij enkele paar den. Bij de varkens werden sporen van ziekte waargenomen, doch minder dan ten vorigen ja re. 1 Schaal scbheid van voedsel en gebrek aan goed drinkwater

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1