«OESSCUE COURANT. No. «9. 45*'" Jaargang. I85B. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Verkort verslag* van den toestand der Provincie Zeeland, door Gedepu teerde Staten uitg-ebragt aan de Provinciale Staten, in de zomer vergadering van 1858. De uitgave dezer (courant geschiedt Maandag en Donderdag I g. i Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst avonduitgezonderd op feestdagen. I DONDERDAG SEPTEMBER. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f J,50 De prijs per kwartaal is f J,7& franco per post f J,90. f behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR» De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bedend Dat het kohier n°. 4 der PERSONELE BELASTING, over het dienstjaar 1858 op den 7 dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie execu toir verklaardop heden ter invordering aan den ont vanger van 's rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd op de gebruike lijke wijze. Gedaan te Goesden 9 september 1858. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De BURGEMEESTER van GOES, maakt bekend: Datter voldoening aan art. 36 der wet van den 29 Maart 1833 (Staatsblad n°. 4) de lijsten der schat tingen en tellingen der PERSONELE BELASTING in deze gemeente, over het dienstjaar 185% ter se cretarie zijn neder gelegd; en dat ieder belastingschul dige daarvan, voor zoo veel hem aangaat, inzage zal mogen nemen of tegen betaling van tien centsuit treksels kunnen bekomen. En opdat niemand deswege onwetenheid voorwende, zal deze op gebruikelijke wijze worden publiek gemaakt. Gedaan te Goes den 9 september 1858. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. Vervolg). Hoofdstuk VIII. Armwezen. a. Instellingen van weldadigheid. Er waren van besturen voor huiszittende armen en instellingen van geincngden aard, den 1 januarij 1857 aanwezig in de gemeenten boven de 5000 zielen 4, waarvan 3 gesubsidieerd en in gemeenten beneden dit zielen getal 98, waarvan 52 gesubsidiëerd. Den 31 december van dat jaar bedroeg het getal van beneden de 5000 zielen 97, waar van 48 gesubsidiëerd. Dit laatste getal is met één verminderd door het. gecombineerd armbestuur te Kortgene. Er werden 6792 personen ondersteund, 1601 in de voormalige steden en de andere 5191 in de overige gemeenten. Van deze 6792 onder steunden werden er 2428 bet geheele jaar door onafgebroken bedeeld, waarvan 3t8 in de voormalige steden en 2110 in de overige gemeen ten. In 1857 werden 746 personen minder ondersteund dan in 1856. De vermindering bepaalt zich uitsluitend tot dc personen in de voor malige plattelands gemeenten. In die gemeenten werden 994 personen minder bedeeld. In de vroegere steden werden daarentegen 248 per sonen meer ondersteund. Die vermeerdering bepaalt zich hoofdzakelijk tot het bnrgerlijk armbestuur te Middelburg, uithoofde bet hervormd diacouie armbestuur aldaar zich sedert 1 januarij 1857 niet meer heeft belast met het verstrekken van geneeskundige hulp aan zooda nige lidmaten van dat kerkgenootschap, die niet als onafgebroken vasto bedeelden zijn aangenomen. Bij dc burgerlijke armbesturen te Axel en Goes, werden daarentegen een 90tal personen minder be deeld. Bij de anderen wa3 de vermeerdering of vermindering van geenen beteekeueudeu invloed. Voor onderstand in geldswaarde bedroeg de som f 50,020,14 of te zamen 7566,— minder dan in 1856. Van de kerkelijke instellingen' bedoeld bij letter b bestonden op 1 januarij 1857 in gemeenten boven de 5000 zielen 23, waarvan 7 gesubsidiëerd en in de gemeenten beneden dat zielental 120, van welke er 10 gesubsidiëerd waren. Ondersteund werden 12429 per sonen van welk getal 6626 in de voormalige steden en de overige 5803 in de vroegere plattelands-gemeenten. In 1857 zijn 524 per sonen minder ondersteund geworden dan in 1856 en bedroeg de uitgave van allerlei aard f 2247,minder dan in 1856. Door 15 van de 33 kerkelijke armbesturen in de vroegere steden werd meer, door 15 minder en door 5 een gelijk bedrag voor ouder stand uitgegeven dan in 1856. De vermeerdering wordt bepaaldelijk opgemerkt bij de hervormde diaconie-armbesturen te Axel, Goes Sluis cn bij de roomsch-katholijkc armbesturen te Goes en te Hulst, die ruim f 1800,meer uitgaven. De vermindering hoofdzakelijk bij de hervormde diaconien te Middelburg en Zierikzeedie rdim f 3300,— minder uitgaven. In de vroegere plattelands-gemeenten werd door 43 armbesturen meer voor onderstand uitgegeven. Die vermeerdering was onder mccr- doren ook belangrijk bij de hervormde diaconie en het roomscb-katbo- lijk armbestuur te 'sHecrenhoek. Daarentegen gaven 65 armbesturen minder uit, die vermindering was ook belangrijk te Kals. De ont vangstvan collecten, giften, bijdragen enz., bedroeg in 1857 f 3457,47 minder dan in 1856. Die mindere ontvangst lag voornamelijk in dc collecten cn giften, terwijl de subsidien aanmerkelijk meer bedragen. Vnn dc instelling bedoeld bij Jetter c, geregeld en bestuurd door bijzondere personenof door bijzondere niet kerkelijke vercenigingen, waren l januarij 1857 aanwezig 5 in de gemeenten beneden de 5000 zielen, allen ongesubsidieerd, den 31 dcc. daarna was dit getal met één vermeerderd; -- aan 425 personen, allen in de voormalige plattelands gemeenten werd onderstand verleend in 1856 was dit getal 646. De uitgaven bedroegen f 6752.99 in 1856 f 4894.43 De 250 in de provincie aanwezige besturen voor huiszittende armen, bestaan in a101 gemeente-instellingen van gemengden aard, door of van wege dc burgerlijke overheid bestuurd, of door deze met kerke lijke besturen te zamen, die instellingen worden onderscheiden in: 84 algemeene, groote, plaatselijke of burgerlijke, 9 gecombineerde, 6 weezen en 2 hervormde; b 143 besturen van kerkelijke gemeen ten bestemd voor de armen eene bepaalde godsdienstige gezindte en daardoor bestuurd. Deze kerkelijke besturen worden onderscheiden in; 95 nederduitscbe hervormde, 1 waalscbe, 2 engelsche, 4 doopsgezinde, 4 evaugelisch-lutersche22 roomsch-katholijke12 christelijk afge scheidene en 3 nederduitsch israëlitischec 6 door bijzondere per sonen of bijzondere vereenigingen bestuurde instellingen. Van de G genootschappen die aan schamele armen onderstand vcr- leenenbedoeld bij art. c was ook te Goes eene ongesubsidiëerde aanwezig. Van de godshuizen bedoeld bij litt. c waren er den 1 jannarij 1857 ook twee aanwezig te Goes (het weesbuis en bet gasthuis) die later door het gemeente-bestuur in den loop van het jaar nader zijn ge rangschikt te behooren tot de instellingen bedoeld bij litt. a art. 2 der wetwaardoor die gestichten voor bet vervolgin plaats van door bijzondere personen of door bijzondere niet kerkelijke vereeni gingen geregeld cn bestuurd als gemeente instelling, door de bur gerlijke overheid geregeld eu van harent'wege bestuurd zullen worden. De in deze provincie aanwezige 19 godsbuizen worden onderscheiden in weeshuizen, waarin jongens eu meisjes te zamen worden verpleegd, waarvan er 4 aanwezig zijngestichten voor oude en gebrekkige lieden, waarvan er mede 4 aanwezig zijn; gestichten voor oude lieden en kinderen te zamen waarvan er 7 bestaan, gestichten waarin woning wordt verstrektwaarvan er 2 aanwezig zijngestichten waarin kostkoopers worden opgenomen 2terwijl voorts nog in 3 der ge noemde gestichten zieken en verwonden verpleegd worden. Er waren 7 instellingen ter werkverschaffing van wege welke 242 personen werk hebben erlangd. Te Kortgene werd met goede uit komsten de aldaar opgerigte vla9serij in stand gehouden en aau 18 personen werk verschaft. Door het roomschkatholijk armbestuur van Groenendijk, (gemeente Ilontenisse) werden van 20 tot 30 mans-personen met het vlas zwen gelen in 'twerk gehouden. Door 5 vrouwen werden 180 ned. ponden gehekeld. -In 25 huisgezinnen werd door vrouwen en meisjes garen gesponnen, waarvan door 4 wevers 332 nederl. eilen linnen geweven werd. De afval werd door 8 oudetot anderen arbeid ongeschikte vrouwen tot grove draden gedraaid, waarvan en van het slechte garen, dekens en dweilen geweven werden. In de vlasserij te Axel werd gedurende den winter aan een 30tal personen werk verschaft. Die te Wissekerke wordt geZegd volkomen aan de verwachting te voldoen en gedurende den winter aan onder scheidene personen behoorlijk werk gegeven te hebben. Door de betrokkene besturen is, met betrekking tot bet verschaffen van werk, opgemerkt dat het gunstig op den staat van het armwezen werkt, dat daardoor het getal der bedeelden en de uitgaven voor onderstand verminderende bedelarijledigheid en luiheid worden tegengegaan en bet alzoo gunstigen invloed uitoefent op den zedelijken toestand der beboeftigen. Tot de instellingen ter voorkoming van armoede behooren de banken van leening, de zieken- en begrafenis-busen, de spaarbanken, de spaar kassen, de hulpbanken en andere dergelijken, op welke instellingen de wet op het armbestuur niet van toepassing is. Van de banken van leening bedoeld onder 1 waren even als in 1856 4 aanwezig, waar van een te Goes, die tegen gelijken intrest als in 1856 n. 1. tegen 16% beleende, die rente-standaard strekte zich tot alle panden zonder onderscheid uit. Ia de vier aanwezige banken werden in 1857 nagenoeg 16000 panden minder beleend, intusscben is nagenoeg 9000 meer beleend, hetgeen in tegenstelling met 1856, aan hoogere waarde der beleende panden doet denken. De administratie der bank te Goes leverde eene winst van 25,56. Het verschijnsel, dat bij de banken nagenoeg 16000 panden minder beleend zijn dan in 1856, alsmede dat ook te Goes het getal der geloste panden aanzienlijk dat der beleende overtreft, doet vermoeden, dat de meer gunstige tijdsomstandigheden de gelegenheid hebben ge geven aan ben die, door den nood gedreven, van de banken gebruik maken, om hetgeen vroeger beleend ivas te lossen, of om minder dan vroeger van de banken gebruik te maken. (Wordt vervolgd.) BIIWEJfLAWDSCHE BERIGTEN. GOES 6 September. Op vrijdag 17 september a. s. zullen onder nadere goedkeuring van den commissaris des konings in deze provincie, aar. het locaal van liet provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed bij inschrijving en opbod 1°. Het vervangen der oostelijke vleugelbeschoeijing buiten de westsluis te Neuzen, door eenen bazaltmuur en het maken van eene aanlegplaats aldaarmet de leverancie der benoodigde materialen 2°. Het uitvoeren van eenige buitengewone werken ter bezetting en verdediging der onderzeesche en boven laagwater gelegen oevers aan de calamiteuse polders Borstelen Ellewoutsdijk Wilhelmina- en Oosl-Beve- land, SchouwenBruinisseV lie teNieuw Noord- Beveland, AnnaOud en Jong Breshens en Hoofdplaat, mede met leverancie van materialen in 10 perceelen. Den vierden, derden en tweeden dag vóór de beste ding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, terwijl iuformatien wat laatst gemelde besteding betreft ook te bekomen zijn bij den ingenieur J V- II' Con rad alhier. Door den commissaris des konings in deze provincie is bij besluit van 23 augustus jl. bepaald dat de in de maand October aanstaande te houden inspectie der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de nationale militieom het even uit welke provincie zij afkomstig zijnzal betreffen al de miliciens-verlofgan gers der ligting van 1854, 1855, 1856 en 1857, met uitzondering alleen van die van laatstgemelde lig ting welke met 1 October a. s. in het genot van on bepaald verlof zullen gesteld worden. De inspectie zal wat dit district betreft in de hoofdplaatsen der militie kantons plaats hebben, en wel in het 7e kanton (Goes) op den 16 oct. om 10 ure, in het 8e kanton (Kappelle) den 18 oct. om 11 ure, in het 13e kanton (Kortgene) den 9 October om 10 uren des voormiddags. De verlofgangers moeten zich voor de respective ge meente-huizen verzamelen. De examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en huisonder wijs zullen voor de tweede maal in het loopende jaar gehouden worden op maandag 25 october en volgende dagentot aflegging waarvan men zich uiterlijk op den 11 october bij den school-opziener van het district waarin men woont moet aanmelden met opgave van de acte die zij verlangen, en overlegging van de getuig schriften van goed zedelijk gedrag en geboorte-acte zullende de dag en plaats van het examen door den school-opziener worden bekend gemaakt. Terwijl de vruchten nog aan de boomen hangen ziet men hier in verschillende tuinen en voornamelijk aan appelboomen bloesems daarnevens prijken. Ook enkele struikgewassen ziet men ten tweeden male bloeijen. Te hulst is tot tijdelijke hulpprediker voor ds. Keilerman benoemdde weleerw. heer Koenraad Heringa Jr.kandidaat tot de H. dienst bij het pro vinciaal kerkbestuur vau Gelderland. Men schrijft van daardat de ziekte onder de aardappelen vooral op zware vochtige akkerssnellen voortgang maakt, en eenigzins verontrust, wanneer de overvloedige regens niet door droogte gevolgd worden. Als eene bijzonderheid meldt men van het eiland Schouwendat een landbouwer aldaar2 voer hooi voor f 150,heeft verkocht. Men schrijft uit Kampen dd. 4 september. Reeds in den vroegen morgen van hedenliet zich het vrolijk klokkenspel bij gelegenheid van den 18 verjaardag van Ir. K. H. den prins van Oranje hooren, hetgeen voor onzen stads-klokkeipst, den heer J. H. van der Bussen, deze bijzonderheid in zich bevatte, dat hij in 1793 en 94, als knaap van 11 en 12 jaren te Arnhem zijne geboorte plaatsde verjaardagen van 1 Z. D. H. prins Willem de F en H. Dz. gemalin, met zijn vader mede feestelijk door het klokkenspel heeft helpen gedenkenen na ^verloop van 65 jaren in welk tijdvak de fransche overheersching en de rege ringen van HH. MM. de koningen Willem I, //en III plaats vonden thans dit feestelijk klokspelen, ter eere van Z. K. H. den prins van Oranje, heeft mogen uit voeren en alzoo voor een telg uit het vijfde geslacht van het huis van Oranje, en tevens als ambtenaar van stad en kerk. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Uit Beveringen wordt gemeld, dat in het bosch van Warring een eikenboom staatsedert meer dan 100 jaren bekend onder de benaming van Hans Pastoors MikTer hoogte van vijf voet heeft de stam eene dikte van 36 voet, zijne hoogte bedraagt 115 voet. Men schat den ouderdom van dezen reusachtigen boom op minstens S00 jaren. Eene dame eene fabriek bezigtigende geraakte met bare crinoline aan een tandradwaardoor hare voeten tusschen het raderwerk geraakten, zij werd hierdoor zoo zeer gewond dat zij kort daarop, onder de smartelijkste pijnen den geest gaf.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1