GOESSCHE COURANT. No. 45s'" Jaargang. 1858 %nb:l BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. PUBLICATIE. OPENBARE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOES, A^v.a -vU'- I J— uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I Gewone advertentien worden a W ets. de regel geplfutfst avonduitgezonderd op feestdagen. I M.AANDAG oO AUGUSTUS» I Geboortehuwelijks- en doodberigtenran 6 regehq'jfsjjSQ De prijs per kwartaal is f J,76franco per post f ó,90. behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAAT S EL IJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente Dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1859, door hen, ter voldoe ning aan art. 203 der gemeente-wet, aan den gemeente raad, in deszelfs openbare vergadering van den 26 dezer is aangebodendat dezelve daarna op de secretarie dezer gemeente is nedergelegd en aldaar van den 1 tot den 16 September eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn en dat een afschrift van dezelvetegen betaling der kostenalgemeen verkrijg baar is gesteld. En opdat zulks algemeen bekend zijgeschiedt daarvan deze openbare kennisgeving, dewelke zal worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 28 Augustus 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezeteuen dezer gemeente bekend Dat de kohieren no. 2 en 3 der PERSONELE BELASTING, over het dienstjaar 1858, op den 26 dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden zijn. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes, den 28 Augustus 1858. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De BURGEMËESTEK en WETHOUDERS van GOES doen te weten: dat door den raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 26 augustus 1858, zijn vastgesteld de volgende wijzigingen in na te melden verordeningen 1°. betrekkelijk de straten, stegen, gangen markten pleinenwallenwegenen waterleidingen in de gemeente Goes, vastgesteld den 10 September 1855. Art. 8. Het puin mag zonder bijzondere vergunning van den burgemeester, nergens anders gestort worden dan aan den cin- gel buiten de voormalige Koepoortop de plaats der voormalige Karremans mestput en binnen de aldaar gestelde palen. Het puin moet aldaar zoo diep mogelijk en steeds gelei delijk tegen het achter liggend puin worden aangestort. Art. 13. (Nieuw.) Het dekken of bespringen van paarden en ander vee op de openbare plaatsen dezer gemeente is verboden. De eigedaars dei' dieren zijn wegens de overtreding van dit verbod boetschuldig. Art. 13 wordt 14. Art. 14 wordt 15. Art. 15 wordt 16. Oud Art. (15.) Art. 16. aldus te wijzigen Het is verboden op de openbare plaatsen of op of aan den openbaren weg in deze gemeente eenige straatschenderij te plegen. Door straatschenderij wordt verstaan: a. het werpen met sneeuwbalen, steenen, vuilnis of dergelijke. b. het bespuilen van personen of goederen met water of andere vloeistoffen. C' hét blazen of schieten met erwten of andere voorwerpen op personen of dieren. d. het spelen op trappen of stoepen van openbare gebouwen of woonhuizen. e. bet schel trekken of zoogenaamd beldeur spelen. liet noodeloos kloppen of slaan op deuren, luiken, vensters of ramen. g. het beschrijvenbesmerenbekrassen of bevuilen van gebouwenmuren of heiningen. h. het achter op rijtuigen klimmen of zich daaraan vastklem men en hangen. i. het losmaken of aan stukken snijden der kabels of touwen waarmede de schepen aan den kant der kaai of der haven zijn vastgemaakt. k. het kwellen of mishandelen van dieren. Oud art. 19. (tiu 20). te ampliëren het drijven of laten ioopen van losse paarden, melk of slagtveeop voorzeide klinkerpaden en pleinen is evenzeer verboden. Art. 27. (oud 26.) veranderenhet is verboden binnen de bebouwde kom der gemeente met paarden barder te rijden dan op een maligen draf. Gedurende de kermis is het draven op de markten verboden. Art. 28, nieuw. De kleine Kaai mag niet dan stapvoets en alleenlijk in de i'igting van de ophaalbrug naar liet viscb- perk bereden worden. Art. 27 oud wordt 29 enz. Art. 35 nu 33 aldus te ampliëren bet is verboden de straten, liet zij door het uitbreken of uitligtcn van een ol meer steenenhet zij op eenige andere wijzealsmede de wegen of hunne beplantingen enz. Art. 35 oud vervalt. Art. 44 nu 42, die van art. 1, 2, 3, 4, 8, 10, 12, 14, 16, 17, 13, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 30, 31, 34, 39, 40 en 41, met eene geldboete van f 1,tot f 3, die van art. 5, 6, 9, 11, 13, 15, 19, 35, 36, 37 en 38 met eene geldboete van 3,tot 6, die van art. 32 en 33 met eene geldboete van ƒ5, tot ƒ15, die yan art. 27 en 28 niet de straften van art. 475, 476 en 478 van bet wetboek van strafregt. 2°. op het gebruik der markten en andere openbare plaat sen in de gemeente Goes, bij gelegenheid der jaar- en weekmarkten. Vastgesteld den 31 Jul ij 1855. Art. 1 nieuw. Zonder voorafgaand vertoon van palent aan de marktmeesters en zonder hunne aanwijzing, mag nie mand eene plaats ter markt of andere openbare plaats innemen. Art. 2. (ter vervanging van art. 1.) De gebruikers van plaatsen mogen geene grootere ruimte of andere plaats be zetten dan hun door de marktmeesters verleend of aange wezen is, en zijn gehouden zich te gedragen naar de voor schriften door de marktmeesters te geven. Art. 3. (oud art. 2). Zij zijn gehouden enz. De art. 2, 3, 4 en 5 worden 3, 4, 5 en 6. 3°. betrekkelijk de openbare vermakelijkheden in de gemeente Goes. Vastgesteld den 22 Junij 1854. Art. 1, bij te voegen, c. het houden van openbare optogten. Art. 4. (Nieuw). Die bij openbare feesten of vermakelijk heden de orde verstoort of de zedelijkheid kwetst, kan door de policie verwijderd worden. Art. 4, 5, 6 en 7 worden 5, 6, 7 en 8. Zijnde deze verordeningen aan de gedeputeerde staten van Zeeland in afschrift medegedeeld. En is hiervan ingevolge bet raads-besluit van 26 dezer onmiddelijk afkondiging geschied, waar het behoort den 28 Augustus 1858. M. P. BLAAUBEENBurgemeester. 11. C. PILAAR, Secretaris. van den DEN 26 AUGUSTUS 1858. Afwezig de lieeren inrs. be Knokke van der Meülen en Saaïmans Vader, uitlandig. De notulen der voorgaande vergadering zijn gelezen en gearresteerd. Aan de orde is de vaststelling der gemeente-rekening over 1857, waaromtrent de commissie voor het financie wezen adviseert tot goedkeuring en vaststelling. Niemand het woord verlangende wordt die rekening zon der eenige discussie vastgesteld, in ontvang op 54146,49:' in uitgaaf op50663,12 en alzoo met een goed slot van3483,37' onthoudende burg. en weth. zich in deze van medestemmen. De rekening van het algemeen armbestuur over 1857, de hegrootingen voor het burgerlijk armbestuur, het gasthuis en de gemeenteworden overgelegd en gesteld in handen der commissie voorliet financie-wezen op rapport en voorstel. De v00r2itter stelt aan de orde eenige wijzigingen in drie policie-verordeningente weten: lo. In die betrekkelijk de straten wegen enz. Die wijzigingen worden achtereenvolgens goedgekeurd en geeft de heer mr. van Voorst Vader in bedenking om het I rijden met geladene vrachtwagens over de kleine kaai niet toetelaten dan hij volstrekte noodzakelijkheid en met vergun ning van den burgemeester; dit amendement, ondersteund dooi den heer van den Bosch, in omvraag gebragt, wordt met 7 tegen 2 stemmen (die van de genoemde heeren) verworpen. De overige wijzigingen worden zonder discussie vastgesteld. 2". In die betrekkelijk de openbare vermakelijkheden. Dhr van de Potte geeft in bedenking die geheele veror dening te doen vervallen, als zijnde eene noodelooze be lemmering der vrijheid. Dit gevoelen door geen der overige leden gedeeld wor dende zijn ook deze wijzigingen goedgekeurd. en 3". In die betrekkelijk het gebruiken van openbare plaatsen bij de jaarmarkt enz. Deze wijzigingen worden alle goedgekeurd. Op voorstel van den Voorzitter wordt navolgens art. 171 der gemeente-wet besloten, die wijzigingen onmiddelijk te doen afkondigen. Worden medegedeeld dat zijn ingekomen 1°. van Heeren Gedeputeerde Staten twee brieven hou dende goedkeuring der uitgifte van giond op erfpacht aan P. B. Schaap en verkoop van grond aan .1. Dekker Uz. 2°. van de plaatselijke school commissie haar berigt nopens de wenschelijkheid tót vervanging van den hulp onderwijzer op de Iransche school. Omtrent welk onderwerp ook het gevoelen van den school opziener zal worden ingewonnen. 3". van den gemeente-raad van 's Bosch, copie adres door hem ingediend nopens den Zeeuwsch limhurgschen-spoorweg. en 4". van A. C. Breker, verzoek om remissie van 4'ji4" van zijnen hoofdelijken omslag over 1858, uithoofde van vertrek. I)al wordt aangehouden tot na den afloop des jaars. Daarna is de vergadering gesloten. GOES 26 Augustus. Men verneemt dat tot chef van het huis van Hen kroonprins is benoemd dhr. v. lyndenstalmeester des koningstot stalmeester bij den prins dhr. Nepveu en tot ordonnans dhr. Suouchhaert adjudant des konings. {per leleg.) Onder de belangrijke werkzaamhedendie bij het ministerie van koloniën plaats hebben zijn reeds ge meld de wets-ontwerpen betrekkelijk de inl. comptabi liteit en tot afschaffing der slavernij in West-Indie. Wij vernemen nog, dat de minister zich bezig liondt met een plan tot reorganisatie van de delftsche akademie, terwijl ook het voornemen bestaat, zoo spoedig moge lijk de wet tot regeling van de gevolgen van de af schaffing der slavernij in Oost-Indie aan de Staten- Generaal aan te bieden. De bepaling van art. 37 der wet op het lager onder wijs is door den minister van binnenlandsehe zaken in dien geest uitgelegddat bepaaldelijk litt. c.van genoemd artikel ook van toepassing is op hulp-onder wijzers van bijzondere scholen. Hieruit volgtdat geen hulp-onderwijzer in eene bijzondere school onder wijs mag geven, dan nadat zijn getuigschrift van goed gedrag door burgemeester en wethouders der gemeente, in welke de school gevestigd isgeviseerd en na in orde bevinding daarvan het bewijsbedoeld in voor meld litt. c. van art. 37 der wet, aan hun afgegeven is. De verleende vrijstelling van het regt van registratie voor de getuigschriften van goed zedelijk gedrag, be doeld bij art. 21 der wet op het lager onderwijs, geeft geene vrijstelling van de formaliteit voor zoodanige getuigschriften voorgeschreven. Mitsdien zullen deze door het dagelijksch bestuur afgegeven en alzoo door den secretaris mede onderteekend moeten wordenen moet de secretaris de getuigschriften binnen 20 dagen ter registratie aanbieden en ook op het repertoire inschrijven. Men schrijft ons uit wissenkerke <n.-b.) dat Ds. J. G. Verhoeff, predikant te Nieuw-Loosdrecht, voor het beroep heeft bedanktdat het twaalftal daarop is aangevuld met Ds. Gobius du Sart te Bleskensgraaf en daaruit beroepen P. H. van 1'oorenenbergenpredi kant te Barneveld. Te Hulst eischt de ziekte onder de varkens ook dit jaar weder menigvuldige offers. Een enkele land bouwer heeft thans, gedurende vijf achtereenvolgende jarengeen enkel varken mogen behouden. Ondanks de hooge premiën heeft de belgische maatschappij le Laboureur dit jaar elke verzekering van varkens tegen sterfte geweigerd. In de afgeloopen week had er, bij gelegenheid dat het te Helder in garnizoen liggende bataillon infanterie bezig was in zee te zwemmen, een zeer groot ongeluk kunnen gebeuren- Een zestal der meest geoefende zwem mers waagde zich onbekend met het gevaarwaarin zij verkeerden te ver van het stranden kwamen in den stroom die bij het ebgetij geweldig liep. Keeds was een hunner zeer ver weggedreven en begon om hulp te roepen; een zijner makkers zwemt hem met alle krachten achteruit en zoo volgen ook de anderen. Nu eerst begon men aan het strand het dreigende ge vaar te bespeurenwaarin die manschappen verkeerden, en met alle magt schreeuwde en wuifde men een loods- vaartuig toehetwelkhoezeer ver verwijderd van de plaats des onheilstoch dadelijk met eene sloep ter hulpe kwam, en de manschappen redde, die een oogen- blik later eene wisse prooi der zee waren geworden. De gezamenlijke manschappen van het bataillon hebben, deze menschlievende daad erkennendeeen aanzienlijk geschenk in geld bijeengebragt, om tot eene belooning onder de redders hunner makkers verdeeld te worden. Naar luid van een berigt, medegedeeld door ver scheidene dagbladen in Noord-Amerikamoet aldaar het middel zijn uitgevonden om huizen van katoen te bouwen. Men bezigt tot dat einde alleen den afval welke doorweektgekneed en tot steenen gevormd wordt. De mnren op die wijze gebouwd, worden ge pleisterd zijn dan niet slechts watordigtmaar naar men beweert ook onbrandbaar.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1