«0ESSCHE (#1RV\1. No. 65. 458le Jaargang. fern DONDERDAG 26 AUGUSTUS. %Y.l De uitgave dezerl ourant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 4,7.5 franco per post f 6J90. De inze 4 if* f' ding van advertentien moet geschieden voor drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden a 90 ets. de rcgi' gèplatitst Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels a f J,50 behalve het zegelregt. BI1WENLAHDSCHE BERIGTEN. GOES 26 Augustus. Heden avond ten 7 ure vergadering van den gemeente-raad. Als een vervolg op de vorige door ons geplaatsle adres sen 'L. M. den Koning aangebodenplaatsen wij ook gaarne bet onderstaande van cenige notabele ingezetenen van Zuid-Bevelandten gunste der gevraagde concessie voor den Zeeuwsch-Limburgschen-Spoorwegwaarvan door de vertooners afdrukken zijn verzonden aan II. Exell. de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Financien, alsmede aan de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal, „Sire1 Uwer Majesteit» hooge belangstelling in de algemeenc welvaart, dat ia, in die van alle Nederlandsche Gewesten, leene een gunstig oor aan het bescheiden maar ernstig vertoog van de oudergeteekenden inwoners van Zuid-Beveland die eerbiedig te kennen geven Dat zij evenzeer met warme belangstelling bezield voor den voor spoed van geheel Nederland, de middelen welke het Zeeuwsch Gewest daarin kunnen doen deelen, zonder nevenbedoelingen of naijver jegens anderen, mogen en zich schuldig achten bij de Hooge Regering te bepleiten en dus in de eerste plaats bij Uwe Majesteit. Onder die middelennaar de gebiedende eischen van den tijd bekleeden de Spoorwegen, nu ook voor ons Vaderland eene eerste plaats. Uwe Majesteit en Hoogsideszelfs regering deelen dat gevoelen en de overtuiging daarvan leidt tot de ernstige pogingen en bemoeijin- gen om ook aan Nederland die ijzerbanen te verzekerenwelke neven de Binnenlandsche gemeenschap die met het Buitenland, het doelmatigst voor handel en nijverheid, zullen vereenigen. Maar uit die pogingen en bemoeijingen is de natuurlijke strijd ontstaan, die onafscheidelijk is van de verschillende belangen daaraan verbonden, doch waarvan de Hooge Regering ontdaan, geroepen en bij magtc is cene uitspraak te doen alléén op waarheid en billijkheid gegrond. In dat begrip is de hoop van den weidenkenden Nederlander des ook van den Zeenw gevestigd: de ondergeteekenden gronden er dit hun vertoog op. Zeeland; reeds de naam van dit gewest spreekt zijnen toestand uit, d. i. omgeven door de zee afgesneden van het vasteland. Eene ligging, zeer onderscheiden van de overige Nederlandsche Ge westen en die, van zijne bewoners, bij eenen volhardenden strijd tegen het magtig element en verstoken als ze zijn van eene ongestoorde, gemakkelijke gemeenschap met het vaste land, voortdurend groote opofferingen vordert tot zelfbehoud èn oneindig meer uitgaven om de vruchten van hunnen arbeid, handel en nijverheid, een even ge- ger egelden afzet en vertier te bezorgen als door de natuur aan de overige Nederlandsche Gewesten is verzekerd. Hoe meer het internationaal verkeer toeneemt, den bloei der ove rige provinciën bevordert de9 te meer gevoelt Zeeland zijnen geïso- leerden toestand en ziet bet den achteruitgang in zijn midden toenemen zijne steden leveren er het sprekendste getuigenis van. Zeeland zou, alleen uit dien hoofde reeds op den algemeenen bijstand mogen bogen, om zijnen insulairen toestand te zien verkeeren in eenen gelijken met de overige Gewesten door aanhechting aan het vaste land: Hoeveel te meer nu er sprake, neen toestemming verleeud is om door middel van Spoorwegen het internationaal verkeer tot ver. hoogden bloei en welvaart der overige aaneengeschakelde Gewesten optevoeren mag dit Gewest op spoedige en krachtige hulp aan dringen mag die hulp er niet aan ontzegd worden. Of is Zeeland daarvoor een te onbeduidend lid van de gemeenschap pelijke huishouding van den staat wij gelooven het niet en op goede gronden. Voorzeker Uwe Majesteit en Hoogstdeszelfs Regering zijn met ons van het tegendeel overtuigd. De geschiedenis van ecuwen die van onzen tijdbeide getuigen in ons voordeelals belangrijk zedelijk en materieel bestanddeel van den staat, als hoeksteen van Uwer Majesteits Doorluchtig Huis en Dynastie staan de Zeeuwen daarin beschreven en vertrouwen zij die ccrenamen verloochend noch onwaardig geworden te zgn bij het betamelijk gevóel van zelfstandigheidvan gepaste vrijheid cn eerbied voor de wet die hen bezielt. Zoo dan heeft Zeeland bij het bezit van gelijke regten en het dragen van groote lasten minstens gelijke aanspraak als ieder ander deel van het Rijk op hulp en ondersteuning, het mag dan van eene grootscher en krachtiger poging tot ontwikkeling en welvaart niet worden uitgesloten. Niet uitgesloten, ook in het belang van geheel Nederland daar het niet verbinden van Zeeland met den vasten wal de prioritet aan den vreemde zou doen wegschenken en deze daardoor een doel be- reiken zóó eigen aan zijn belang als strijdig met het Nederlandsche en waaraan hij, Belgie inzonderheid, onafgebroken al zijne pogingen aanwendt en offers veil heeft. Maar de ondersteuning die Zeeland vraagt cischen ook andere Ge westen en de toestand der schatkist, gelijk gezegd wordt, kan zulke ruime uitgaven nietalthans voorals nog niet gedoogen. Voor wat de eersten betreft, de gelijke vorderingen van andere provinciën, wij hebben het reeds doen uitkomen dat zij niet bevreem den kunnen en uit den aard der belangen geboren worden; - maar dat er van liet onbevangen oordeel van Uwe Majesteit cn van Hoogst deszelfs raadslieden eene billijke regeling tc vcrwachteu is. Eu datUwer Majesteits beslissing door de Wetgevende Magt zal onder steund cn gehuldigd wordendat raag ook van de waarheidlievend heid der Volksvertegenwoordiging verwacht worden, vermit9 zij haren Grondwettigen eed cn lastbrief wel niet zal verzaken noch de waarheid verkrachten zal om ecnig gewest, cenige stad te bcvoordeelen boven eene andere, wier aauspraak zoo geldig is ook in bet algemeen belang als dat van Zeeland. Of zou de vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk zich kunnen schuldig maken aan eenzijdigheid °f door eene uit den aard barer zamenstelling voortvloeijende eigen- dommelijke meerderheid? Ook dit gelooven wij niet, te minderf wanneer zoo als ten aanzien der wenschen van Zeelanddie te ver eenigen zijn met die van HollandGelderlandNoord-Braband en Limburgnu Vriesland en Overijssel reeds voorloopig door Uwer Majesteits Votum met eene spoorweg-concessie begunstigd zijn. Maar ten anderende schatkist gedoogd dien ruimen onderstand niet, en dat wel naar het oordeel van Uwer Majesteits Minister van Financiën. En dat oordeelhet zou weliigt van te overwegenden ongunstigen invloed voor Zeeland kunnen zijnindien daarvan alleen de beslissing afhankelijk werd gesteld, en van Zijner Excellentie's regtschapenheid geene nadere overweging mogt verwacht worden. In dat vertrouwen moge Uwer Majesteits Minister het ons dan ook niet toerekenen, wanneer wij het wagen om voor Uwe Majesteit; ten aanzien van dit punteen ander gevoelen uittespveken. Zonder daartoe met aanwijzing van cijfers het geduld Uwer Ma jesteit te vermoeijenen welke cijfers trouwens te over aan Zijne Excellentie bekend zijn, wenschen wij er in de eerste plaats met bescheidenheid op te wijzen: dat de Nederlandsche financiën, tegenover die der meeste overige Natiën, in eenen bijzonder gunstigen toestand verkeerenen dat hoe prijzenswaardig de geregeldezelf- verhoogde aflossing van Staatsschulden ook te noemen is althans de buitengewoon toevloeijende opkomsten der schatkist wel bij voor keur mogen worden aangewend om eene tijdelijke ondersteuning tot verhooging van den volkswelvaart zoo algemeen mogelijk te doen werkenen daarbij den algemeeuen regel op liet oog gehouden dat namelijk in zake van nijverheid de eerstelingen doorgaans de beste vruchten afwerpen waarom er dan ook zoo weinigen doenlijkvan beliooren verstoken te blijven en vooral zij niet diegelijk de Zeeuwen er niet alleen een gelijk regt, maar als luervoren aangetoond, meer dan gewone aanspraak op mogen maken. En ten anderendat zoo het wijs en voorzigtig is, om de Natie van drukkende lasten d. i. vooral vau rentendragende schulden lasten te ontheffen niettemin daartoe van het levende geslacht geene buitensporige ofFers mogen gevraagd of daaraan geene dringend ver- eischte ondersteuning mag ontzegd worden ten gun9te van den na zaat en dat van de thans zoo gelukkig toevloeijende Oost-Indische batenals zijnde de vruchten van den arbeid en geestes inspanning der generatie van dezen tijd daarvanalthans voor een goed deel tot haar welzijn mag benuttigd worden. Met dit betoog der billijkheid van Zeelands aanspraak op en met de aanwijzing der gronden en middelen tot ondersteuning vau zijn regtmatig verlangen vertrouwen de ondergeteekenden aan de waarheid te zijn getrouw gebleven. Adressanten keeren zich uit dien hoofde eerbiedig en vertrouwend tot Uwe Majesteit met de aandringende bede: dat het Uwe Majesteit moge behagen om de aan Uwe Majesteit in Junij dezes jaars gevraagde Concessie tot liet aanleggen en exploiteren van den Zeeuwsch-Lim- burgschen en daaraan sluitende Spoorwegen gewijzigd bij een nader adres der Vertooners aan Z. Excellentie den Minister van Binnen landsche Zaken onder dagteekening van den 4 Augustus daaraanvol gende gunstig te vcrlcenen en daardoor de Provincie Zeeland in dezelfde voorregten tc doen deelen als waarin andere reeds door Uwe Majesteits wijze beschikkingen gesteld zijn. 'tWelk doende." Heden arriveerde alhier de nederlansche kof Hendrika kapitein E. II. Boswijk, met eene lading hout uit Noor wegen, voor rekening van Gebroeders llarinck. Naar men verneemt zal Z. K. H. de prins van Oranje worden benoemd tot kommandant van dereserve- brigade, en tevens bij de marine den rang van schout bij-nacht erlangen. Bij besluit van 21 dezer, nr>- 85, heeft Z. M. goed gevonden te benoemen, tot dijkgraven, van den Thooru- polder dhr. P. Priester van den Maire-polder dhr. A. Blok Az. Jr.van de watering Ooster Zwake c. a., dhr. F. Burger. Tot gezworens van de polders Poortvliet, dhr. M. de Man van da polders St. Maartensdijk dhr. jhr. F. C. Casembrootvan den Katsepolderdhr. II. A. Markussevan den Eendragtspolder, dhr. C. de Bruijne, van den Johanna-polder, dhr- L. A. Dierickx van den polder Isabella, benoorden Aardenburg, dhr. J. Blindenbach. Tot lid der commissie van onderhoud en beheer van de uitwatering der polders Stoppeldijk c. a. dhr. A. P. van Wacsberghe. Een voorval dat erge gevolgen had kunnen hebben meldt men ons heden uit ïerseke In den namiddag van gisteren 11a het lossen van een voer meedeverschrikte een der paarden gespan nen voor den wagen van den landbouwer C. Felius en geraakte daardoor zoo zeer aan het slaan, dat de voer man het bestuur verloor en beide paarden met den wagen op den hol gingen. Kort in de nabijheid van den Yersekendam voor de woning van den veerschipper J. van Zweden, die juist voor zijne woning stond, stortten paarden en wagen van den daar gelogen steilen dijk en kwam een der paarden tegen die woning te land, terwijl het andere, als 't ware onbegrijpelijk, door het schuifraam in de kamer helendewaar van ZwedeFs dochter aan het werk was, terwijl een barer kinderen bij haar ziftende te spelen nagenoeg door het paard werd omgeduwd. De tegenwoordigheid van geest doet de moeder onmiddelijk op het kind toe schieten zich met hetzelve in de bedstede verbergen en zoo mogelijk beveiligen. Slechts juist in tijds uit tie voeten begon dan ook liet paard het huisraad in de rondte kort en klein te slaan. Gelukkig is dit afgeloopen zonder verlies van menschenlevens en alleen met groote ontsteltenis en schrik. Volgens hare kennisgeving bij plakbiljetten heeft in overleg en met toestemming van het bestuur te Heinkens- zand, de 7e Afdeeling der Maatschappij van landbouw en veeteelt aan den gewonen toondag in die gemeente eene tentoonstelling van vee en voorwerpen verbonden en met liet doel om de verbetering der veerassen en bij den land bouw ingebruik zijnde voorwerpen aan te moedigen onder eenige bepalingen eenige prijzen en preraien uitgeloofd. De afdeeling der genoemde Maatschappij mag vertrouwen, dat hare poging, in het belang van den landbouw en veestapel aangewend, medewerking en ondersteuning vinden zal. Volgens een aan het N. A. v Z. V. ingezonden stuk schijnt het voornemen der herkozen gemeente-! raads leden te Sas-van Gent, om te bedanken. Onder de beschrijvingspunlen voor de algemeene vergadering der vereeniging tot bevordering van fabriek en handwerksnijverheid in Nederland, komen verschil- 1 lende voor, die niet van gewigt ontbloot zijn vvaar- I onder vooral dathoudende aanbieding van een adres aan Z. M. den koning, waarin op de daarbij aangevoerde gronden wordt verzocht om bij aanbestedingen of be stellingen van gouvernements benoodigdheden zoowel voor bier te lande als voor de koloniën en voor zoo ver laatstbedoelde betreft daarbij gebruik gemaakt wordt van de Ned. handelmaatschappij als agent, wel uitdruk kelijk in de contracten te doen vermelden,-dat-daarbij de voorkeur zal worden gegeven aan ue goederen van inlandschen oorsprong en bewerkingwanneer de prij- daarvan niet meer dan 5% met dien van het buiten land verschilt. Tegenwoordig is dit verschil slechts 1% hetgeen te gering geacht wordt. Er wordt wijders ook nog daarop gewezendat de Handel maatschappij al de door haar voor rekening en ten behoeve van het rijk aangekochteof bij aanbesteding geleverde goederen van buitenlandsch fabrikaat, gehee; vrij van regten invoertterwijl bij invoer van parti culieren, dezelfde goederen van dezelfde bewerking nog I altijd met een regt van 121/2°/0 belast zijn. Men verneemtdat de lieer IV. Schiilzkapitein"; der stoomboot Joinvillevan de nederl. stoomboot maatschappijvereerd is geworden met de pruissische reddings-medaille als belooning voor zijn moedig gedrag te Emmerik, waar hij voor twee maanden van de raderkasi dier stoomboot in het water sprongom een daari gevallen knaap te redden, in welke poging hij volkom slaagde Dit is reeds de vierde maal, dat dhr Sc/eiii. de voldoening smaakte een menschenleven te redden. BU1TEALAADSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Uit Mainz wordt van den 20 dozer berigtda I in den graanhandel bij voortduring veel flaauwheii B heerscht. Van tarwe zijn de prijzen op nieuw gedaald I terwiil die voor rogge zich slechts met moeite staanlflB houden. Het is eene treurige waarheid dat bijna alge- I meen in Zwitserland de schoolmeesters met hunne gi^^J zinnen gebrek lijden. Kenmerkend is het dat ondij de maaijers, die te Lucern uittrokken, om op de groo|H boerderijen werk te zoekenzich verscheidene oude; wijzers bevonden. Zij wilden zicli de zomernacht/11 ten nutte maken om eene kleinigheid te verdieuel 11 Een dagblad geeft den schoolmeester in bedenkingO zij oin hun toestand te verbeteren des zomers het handwerk van gids in het gebergte niet zouden kuune^H uitoefenen ENGELAND. I De Times heeft uit Vancou»ers-eiland een schrj 1 ven ontvangen, gedagteekend 10 junij jl. betrekkelijk de goudgroeven die sedert kort in Britsch Noord Amerika tussclien het rotsgebergte en de stille zuidzejM ontdekt zijn. De briefschrijver zegt»Er is gom aanwezig van den mond der Frasers-rivier af tot mins tens 200 mijlen opwaarts en hoogstwaarschijnlijk ve I verder; maar het terrein is verder stroomopwaarts m niet onderzocht. Tot dusver is het aan ieder die r den oever der rivier werkle, gelukt goud in overvl B

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1