GOESSCHE 45"" Jaargang. 1858 No. 63. 'r DONDERDAG 10 AUGUSTUS. Verkort verslag- van den toestand der Provincie Zeeland, door Gedepu teerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten, in de zomer vergadering van 1858. Sire De uitgave dezer tjourant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f dflh franco per post f d,90. De inzending van advertentien moet g- schieden voor drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 regels a f d,50 behalve het, zegelregt. Vervolg). Onderwijst Kunsten en Wetenschappen. b. Scholen van bijzonderen aard en strekking. Het tabellarisch overzigt van die scholen geeft het volgend resul taat n. 1. van uitsluitend armenscholen waren op de 11 bewaarscho len 1317 leerlingen, op de 10 herhalmgscholen 459, op de 6 zondag scholen 325, op de 13 zangscholen 534, op de 5 gymnastie scholen 212 en op de 48 matresse- brei- en naaischolen 890in 't geheel 3737 leerlingen. Allengs worden de bewaarscholen meer gewaardeerd, en wordt ook haar invloed, als voorbereiding voor het lager onderwijs, gunstig erkend. c. Provinciale commissie van onderwijs. Het personeel der commissie onderging verandering door het verleend eervol ontslagop verzoekuithoofde van ziekelijken toestand aan dr. J. ah Utrecht Dresselhuisals school-opziener in het 3e school district. Door gemelde commissie werden in hare drie vergaderingen van 1857 geëxamineerd 39 aspirantenaan wie de verlangde acten van algemeene toelating zijn uitgereikt, terwijl 15 werden afgewezen. Van de uitgereikte acten waren 6 als school-ondcnvijzer van den 2den rang, 18 als school-onderwijzer van den 3dèn rang, 14 als school onderwijzer van den 4deu rang, 6 voor vreemde talen5 als school- houdcres. dSchool- onderwijzers-gezelschappen Er waren 20 erkende gezelschappenmet 204 ledenzijnde een gezelschap en 9 leden meer dan in 1857. Die gezelschappen ont vingen van het rijk weder toelagen. Deze hoogst belangrijke inrig- tingen worden door de onderwijzers zeer gewaardeerd. e. Latjnsche scholen en gymnasia. De instellingen van dien aard bepalen zich tot die te Middelburg cn Zierikzee. Den 15 Januarij 1857 had dat te Middelburg 24 en dat te Zierikzee 15 leerlingen. f. Iloogescholen en athenea. Deze bestaan in dit gewest niet. g. Kunsten en vjetenschappen. Omtrent de bijzonderheden betrekkelijk eenige genootschappen of vereenigingen wordt medegedeeld: Het zeenwsch genootschap der wetenschappen hield den 1 april 1857 zijne driejaarlijkacke algemeene vergadering. Op de in 1854 uitgeschreven prijsvragen zijn, even als bij de meeste overige genoot schappen in ons vaderlandgeen antwoorden ingekomen. Men heeft er evenwel andermaal elf ter bekrooning vastgesteldwaarvan eenige bij vernieuwing. Het getal directeuren bedroeg 25 en dat der leden 191. De maatschappij tot nut van 'talgemeen, departement Goes, heeft een genoegzaam getal leden om in stand te blijven. Dat te Colijns- plaat telde 41 leden en is in het bezit eener boekverzameling waar van, vooral gedurende den winter, veel gebruik wordt gemaakt. Bijzonderheden omtrent de andere afdeelingen in dit gewest worden niet vermeld. De nederl. maat9ch. tot bevordering van nijverheid telde in het departement Middelburg 50 en te Zierikzee, dat in 1857 werd opge- rigt, reeds meer dan 80 leden. De jaarlijkschc algemeene vergadering en de tentoonstelling van vee en landbouwkundige werktuigen der zeeuwsche maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt werden den 29 en 30 Junij 1857 te Goes gehouden. Het getal leden der vereenigiug van genees- en heelkundigen in Zeeland bedroeg uit. December, G4. Er hadden 4 gewone en 3 bui tengewone vergaderingen plaats, die door de leden over het algemeen voldoende bezocht werden. De twee rederijkers-kamers te Goes, genaamd „Vondel" cn „An- tonides" telden een genoegzaam getal leden om in stand te blijven. Tc Goes bestond eene afdeeling der maatschappij van toonkunst aau welke eene zangschool met 59 leerlingen verbonden was. i) e zangvereenigingwelke mede aan die afdeeling haren oorsprong te danken heeft, doch zich daarvan in 1856 heeft afgescheiden, was in 185.7 als zelfstandig collegic werkzaam en telde 57 werkende en 43 honoraire leden. In dat jaar werd te Goes een zeeuwsch muzijkfeest gehouden. (Wordt vervolgd.J GOES, 19 Augustus. Behalve de in ons vorig nummer medegedeelde adressen betrekkelijk den zeeuwschen spoorweg, kennen wij ook thans in zijn geheel dat door den raad dezer gemeente aan Z. M. des betrekkelijk ingezonden. Gaarne nemen wij dat op om onze lezers op de hoogte van deze voor onze provincie zoo gewiglige zaak te houden. Zoo mogelijk volgen ook die welke van andere districten zijn uitgegaan. Het rekwest van den gemeenteraad alhieris van den volgenden inhoud '/Toen ten voorleden jare het voornemen van Uwer Majesteits Regering, om door een volledig spoorwegnet Nederland onderling en met andere Natiën te verbin den cn het daartoe strekkende ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk V der begrooting van staats uitgaven voor 1857 met de belangrijke daarbij ge voegde Memorie van Toelichting in Zeeland bekend werd meenden de Zeeuwen den dageraad eener betere toekomst voor hun gewest te zien aanbreken en haastto zich dan ook dc Raad dezer Gemeente, om bij do Tweede Kamer der Staten-Generaal de tolk harer In gezetenen te zijn en bij adres de vertegenwoordigers des volks eerbiedig, doch dringend aan te sporen, om de loffelijke pogingen der Ue-ge Regering krachtdadig te gevraagde concessien tot den aanleg der Noorder- en Zuider spoorweglijnen en der daartoe onontbeerlijke ondersteuning van 's Rijks-wegeook te gelijker tijd en met gelijke ondersteuning te willen bevorderen de ondersteunen en dus doende met Haar zameti te werken 1 hjn van Vlissingen naar Roozendaal. ter bevordering der Nationale welvaart in het algemeen en van dit gewest en deze Gemeente in het bijzonder. De Ingezetenen toch dezer Gemeente gevoelen, even zeer als die der andere deelen van dit Gewest, meer en meer het ongeriefelijke en nadeelige hunner insulaire positie, de communicatie-middelen, hoezeer dan ook in de laatste jaren veel verbeterd, blijven niet te min van onderscheidene eventualiteiten, die zoo vaak vertraging en hoogere transportkosten veroorzaken afhankelijk terwijl bij strenge winters zij zich niet zelden gedu rende geruimen tijd van de andere gewesten des Rijks zien afgesloten daarom juichte zij eene geregelde en versnelde communicatie, door welke dit gewest tevens met het vaste land zou worden verbonden zoo blij moedig too als het eenige middel, om alle deze bezwa ren en zoo vele andere hinderpalen voor de opbeuring 't Welk doende etc. Be Gemeente-Iiaad van Goes Wij herinneren belangstellenden,dat bij de uitgevers dezer ter teekening ligteen adres van adhsesie aan dat door de kamer van koophandel en fabrieken alhier, betrekkelijk den z.eeuwschen spoorweg ingediend. Men verzekert, dat, sedert de regering eenige voor- loopige concessien heeft toegestaan tot den aanleg en exploitatie van sommige spoorweglijnener bij haar nieuwe aanzoeken zijn ingekomenom eenige dier lijnen met minder subsidie, of minder waarborg van rente van wege den staat te ondernemen. Volgens besluit van gedep. staten wordt de groote en ontwikkeling van hunnen landbouw, handel en nij- i jao' *n deze provincie op woensdag 1 september a. s verheid uit den weg te zien geruimd en zij vleiden zich zelfsdatbij de verwezenlijking van het groot- sche plan Zeeland op den voorgrond zou worden ge steld eensdeels omdat het daaraan het meest behoefte hadanderdeels omdat daardoor de kortst mogelijke verbinding tusschen Engeland en Duitschland zou wor den daargesteld en overzulks de zoo belangrijke Tran sito-handel van en naar die beide staten op Neder- landsch Grondgebied zou worden overgebragt. Hoog gespannen was dan ook de verwachting, toen door eene vereeniging van Nederlandsche mannen uit dit en andere gewesten des rijksin de maand Junij dezes jaarsaan Uwe Majesteit het verzoek werd in gediend om concessie te erlangen tot liet aanleggen en exploiteren der zuider-spoorwegen ter verbinding van Rotterdam en Vlissingen met den linker Rbijn- oever en Maastrichtmet de latere uitvoering en ex ploitatie van den spoorweg van Arnhem tot 's Herto genbosch en van Tilburg tot de belgische grenzen in de rigting van Turnhouten meende men althans ge gronde hoop te mogen koesteren, dat aan deze onder neming de bijval van Uwer Majesteits Regering en de onmisbare ondersteuning van 's Rijkswege zou te beurt vallen nadat later zoodanige wijzigingen waren voor gedragen als welke strekken kondenom aan de be zwaren die bij Uwer Majesteits Regering tegen het primitive plan gerezen waren te gemoet te komen. Intusschen Sire schijnen de Ingezetenen van dit Gewest en deze Gemeente in hunne blijde verwachtin gen bitterlijk te zullen worden teleurgesteld. Althans, zoo de berigten in de nieuwsbladen en van elders in gekomen geloof verdienenschijnt Uwer Majesteits Regering gezind te zijn om de verzoeken tot aanleg van spoorwegen in de Noordelijke en Zuidelijke Pro vinciën intewilligen, onder toekenning van subsidie en waarborg van rentedoch alleenlijk de lijn van Vlis singen naar Roozendaaldoor welke dit Gewest zich aan het spoorwegnet zou aansluiten, afhankelijk te stellen van den eventuelen toestand van 's Rijks Einan- cien in vervolg van tijd. Mogten derhalven de berigten naar waarheid zijn dan zouden alle provinciën worden gebaatZeeland alléén uitgeslotenZeeland alléén aan zijn lot overge laten Zeelands uitzigten alléén zoo onzeker en wan kelbaar gemaakt, dat zelfs de mogelijkheid zou worden afgesnedenom handen aan het werk te slaan tot het vinden der noodige kapitalen, tot liet beramen en vast stellen van alle die voorbereidende maatregelen welke den aanleg van spoorwegen noodwendig moeten voor afgaan. Do Gemeente-raad van Goes, Siregevoelt zich ge drongen de bekommering en ontmoediging, die hier en elders in dit gewest heerschen eerbiedig aan Uwe Majesteit kenbaar te maken, en een beroep te doen op Uwer Majesteits billijkheid en regtvaardigheid als welke niet gedoogen kan dat bij de bevordering van een zoo groot nationaal belang, dat van Zeeland alléén worde ter zijde gesteld. De Gemeente-raad houdt zich overtuigddat dit beroep niet vruchteloos zal zijn en het Uwe Majesteit behagen zal goedgunstiglijk te verhooren zijne eerbiedige, doch dringende bede om bij het verleenen der aan- geopend- Het uitoefenen der korte jagt is toegestaan dagelijks met uitzondering van den zondag en dat der lange jagt op maandag, woensdag en zaturdag van iedere weekals ook op de vier dagen voorafgaande aan de sluiting der jagt. De gewone leden en begunstigers der harmonie //Concordia," zijn tegen aanstaanden dingsdag bijeen geroepen tot het bijwonen van eene algemeene vergadering, waarop zal beraadslaagd worden over het nieuwe reglement dier vereeniging en tevens een nieuw bestuur zal benoemd worden. Intusschen ligt het concept van genoemd reglement ter inzage bij den kastelein der sociëteit //van Ongenuchten vrijvan heden af. De berigten omtrent de aardappelen, ook uit deze streken, zijn en blijven gunstig. Sedert 1846 toen de ziekte in dit gewas ontstond waren deze nog niet zoo als dit jaar gelukt. De prijzen zijn dalende, reeds worden de geldersche van f 1 tot f 1,25 het mod genoteerd. Van vele zijden worden berigten medegedeeld, omtrent dezer dagen plaats gehad hebbende onweders die dit maal van buitengewonen zwaren aard zijn geweest en vele onheilen hebben veroorzaakt. Voornamelijk ziin de daardoor ontstane branden menigvuldigook zijn enkele personen gedood en gekwetst. Men berigt ons van 17 dezer uit wolpiiaartsdijk, dat ds W. Kleuverpredikant te 's Heer Abts- en Sinoutskerke het op ZEenv. uitgebragt beroep heeft aangenomen. Men schrijft ons uit hulst, 17 augustus: Bij het onweder van jongstleden zondag namiddag is op den weg van St. Gilles naar St. Nicolaas (Belgie), de bliksem ingeslagen in eene aldaar staande kapel ten gevolge waarvan een der daarin aanwezige personen is gedood en eenige andere brandwonden hebben be komen. Den hierdoor veroorzaakten brand in den toren der kapel heeft men echter door middel van eenige emmers water spoedig kunnen blusschen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch, dat van de 180 man die tot het dépot van discipline behooren, reeds 40 per sonen naar het gasthuis zijn overgebragt. Men denkt als oorzaak dezer ongesteldheden de verandering van klimaat. Volgens de Leidsche Courant is namens den prins van Oranje dezer dagen een bankbiljet van f 1000, ten behoeve van den algemcenen armen dier gemeente geschonken. Volgens berigt uit Dalfsen ontdoen aldaar de land lieden zich van hun jong vee bij gebrek aan hooi. Velen dezer worden door de slagers opgekocht die dat vleeseh naar rato der kwaliteit voor den lagen prijs van 8 tot 6 centen het halve ned. pond te koop presenteren. Aan een belgiscli blad ontleenen wij nog het volgende berigt, nopens den pleiziertogtonlangs uit Gent en Antwerpen naar Middelburg volbragt

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1