UOESSCHE No. 62. •45"" Jaargang, 1858. GEMEENTE-RAAD TE GOES, Verkort verslag1 van den toestand der Provincie Zeeland', door Gedepu teerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten, in de zomer vergadering van 1858. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I a i Gewone adverte7itien worden d 20 etsde regel geplaatst avonduitgezonderd op feestdagen. I MAANDAG 4 O AUGUSTUS» Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f 0^59 De prijs per kuartaal is f J,7A franco per post J,9ö. I behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. yxn dek DEN 14 AUGUSTUS 1858. Afvrezitflde' heeren inr. de Knokke v. cl. Meulen van de Putte en iur. Saaijinans Vader uitlandig, alsmede de heereu mr. van Voorst Vader en van den Bosch. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gear resteerd. De Voorzitter stelt aan de orde de ontworpene verordening voor de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, die bij de leden van den raad is rondgezonden. Tegen de algemeene strekking heeft niemand bedenking. Tot de behan deling der afzonderlijke artikels overgegaanworden dezelve allen en daarna de verordening in haar geheel) zonder dis. cussie gearresteerd. Wordt gelezen het verzoekschrift van den heer J. Dekker Lz. om een gedeelte wal loopende achter zijne erven buiteu de hleekveldsche barrière, groot 20 r. 13 e. en daaraan grenzend moeras groot 17 r. 96 e. van de gemeente te koopen tegen f 300,om dat terrein ten zijnen koste gelijk te maken en afteheinen zulks met vrijlating van eenen bekwamen uitweg voor den tuin van den heer J. Koomau. Burgemeester en wethouders stellen voor, dat verzoek ioelestaan daar de gevraagde grond nu weinig of geen toordeel aan de gemeente geeft. Waartoe zonder discussiemet 5 stemmen tegen 1die van den heer Soutendamwordt besloten. Nog wordt gelezen een adres van P. B. Schaap, herbergier thans te Wemeldinge, verzoekende de huiten gebruik zijnde 14 roeden en 30 ellen grond van het plein bij deganzepoort tegen ƒ1,de.roede op erfpacht te mogen hebben, om daarop een logement eu stalling te bouwen eu mits de ge meente de daarop staande hoornen roeijc. De Voorzitter zegtdat hij burgemeester en wethouders geen bezwaar bestaal tegen de gedeeltelijke inwilliging van het verzoek, namelijk, oui aan hem in erfpacht aftestaan voor zoo langen tijd als het erfpachts-contract van het perceel van Adamus Meijler nog loopt, 9 r. 15'/, el, met vergunning om op het niet afgestane gedeelte de hij hem stallende wagens le plaatsen; dat evenwel in dezen niet kan gevolgd worden het gein nik om dien grond voor f 1,— de roede aftestaan, dewijl hij uu met opgaande hoornen beplant is, wier groei- waaide ad —,30 per hoorn bij de jaariijksche erfpacht herekeud moet worden, zoodat burg. en weth. voorstellen de erfpacht-som op 20,te stellen. lletgCeu met algemeene stemmen wordt goedgevonden. De Voorzitter herinnert, dat nu kort geleden bij de leden van dezen raad ter kennisneming is rondgezonden het ver zoek aan Z. M. den Koning door IJ. Suermond c. s., inge diend tot het hekomeu van concessie tot het aanleggen van spoorwegen, terwijl daarop door adressanten beschikking is ontvangen, «lat de regering den spoorweg van Vlissingen wel nuttig oordeelt, doch dat de schatkist niet toelaat daarvoor nu reeds oudersteuning en garantie toetezeggen. Als lid der commissie tot het bevorderen der belangen van Zeeland bij den aanleg der spoorwegen, doet de Voor zitter het voorstel dat de raad aan Z. M. den koning een adres indiene, om voorden aanleg van den zeeuwschen spoorweg bijstand van liet rijk te verkrijgen. Een daartoe strekkend adres dat wordt voorgelezen, wordt gearresteerd en tot inzending beslotenalsmede daarvan aan de ministers van binneulandsche zaken en financiën afschriften te zenden. De Voorzitter deelt mede; dat door de vaste commissie voor de strafverordeningeneenige wijzigingen in de be slaande en een paar nieuwe verordeningen zijn voorgedragen, die bij de leden van den raad zullen worden rondgezonden. Van heeren gedeputeerde staten is met geleide brief goed gekeurd terug onlvaugeu de rekening der dienstdoende schutterij over 1857 en begrooting voor 1859. Die aan den schuttersraad zullen worden toegezonden. Door Borg. en Weth. is op verzoek van den heer Rijser, nieuw benoemd ontvanger der registratie enz. vergunning verleend aan den heer J. H. van den Bree om het oude sclioollocaal1, nu buiten gebruik, aan eerstgenoemden heer tegen hetaliug van huur aftestaan en daartoe van gemeen- tens wege eenige kleine herstellingen te doen uitvoeren ten bedrage van plus minus f 15, Hetgeen wordt goedgekeurd. De verzoeken om kwijtschelding vau hoofdei ijken omslag sedert de vorige vergadering ingekomen, worden gedepo neerd, tot na den afloop des dieustjaars. Eenige ingekomen! staatsbladeu worden gedeponeerd en daarna de vergadering gesloten. [Vervolg). Hoofdstuk VT. Kerkelijke zaken. Het getal vau de crkcudc kerkelijke gemeenten eu daarbij dienst doende leeraren of geestelijken, onderging iu 185? gcenc verandering. Alleen wordt vermeld dat aan den pastoor der room6ch-katholijle gemeente te Kwaddrndnmmc fJToe.dckeftsP'êrke) weder ren kapellen is toegevoegd wegens de uitgestrektheid en toenemende bevolking der gemeente. Ten opzigte van het bestuur der hervormde kerk wordt medege deeld; dat den lsten Julij 1857 eenige door de algemeene synode vast gestelde en voor zooveel noodig1 door den koning, goedgekeurde reglementenin werking traden wel dat op de vacaturen op de algemeene weduwen beursvoor de diaconienvoor de kerkeraden en voor kerkelijk opzigt en tucht en voor de behandeling derkerkelijke geschillen. In verband met art. 71 van dat op de vacaturen isvolgens de koninklijke goedkeuring der predikants-beroepingenvoor zooveel de hervormde kerk betreft met den lsten Julij 1Ö57 vervangen door eeue erkenning van de beroepen predikanten als geregtigd tot het landstractement en andere voordeelen van 's land wege. Voorts zijn bij 's konings besluit van den 15 Augustus 1857, op verlangen der synode voornoemd, de bepalingen omtrent den uitkoop, bij weigering tot aanneming of bij het willekeurig verlaten tusschen- tijds vau kerkelijke bedieningenvoorkomende in de provinciale regle menten op de kerkelijke administratie en de kostèn van de eerediens bij de hervormde gemeentenbuiten werking gesteldvoor zooveel de ouderlingen en diakenen betreft. De invoering van dit reglement in de vereenigde hervormde gemeente van 's Heer Arendskerke en Baarsdorp, werd, bij koninklijk besluit van 10 december 1857 voorgeschreven. De goederen van Baarsdorp zullen alsnu voortaan tc zamen met die van 's iïcer Arendskerke door één eollegie van kerkvoogden worden beheerd. Met betrekking tot het bestuur der roomsch-katholijke kerk waren de voor de paro chiale kerkbesturen in de bisdommen van Haarlem en Breda vastge stelde reglementen in Zeeland nog niet iu werking getreden. Hoofdstuk VIL Onderwas, Kunsten en Weteusehappen. a. Scholen voor lager onderwijs. Het getal scholen bedraagt 160, hiervan zijn 137 openbare, 4 der 1 stc klasse en 19 der 2de klasse bijzondere scholendie bezocht werden door 20388 leerlingen, zijnde 12523 jongens en 7865 meisjes. Hiervan waren 17988 op de openbare en 2400 0p de bijzondere scholen. Het getal onderwijzers was 154, als3 van den lsten 102 van den 2den, 42 van 3den, 5 van den 4deu cn 2 zonder rang. I Dat der ondermeesters bedroeg 108; als*. 23 vau den 2den, 59 van den 3den 25 van den 4den cn 1 zonder ranghet getal kweeke- lingen 61, benevens 7 schoolhöuderessen en 8 secondantes, zoodat het totaal van het onderwijzend personeel was 338 welks bekwaamheid en godrag met slechts hoost geringe uitzondering als goed en zeer goéd wordt aangegeven. Ook de staat van het onderwijs was voor verre weg het grootste gedeelte zeer voldoende, zoowel als die der schoollokalen1, van welke slechts 15 als matig eu 12 als ongeschikt worden opgegeven. In verhouding tot de wettige bevolking der provincie op 1 Jauuarij 1857, bestaande uit 162,947 zielen, gingen, op de 1000 zielen, in den winter 118, in den zomer 87,9 ter school. Het doorloopend getal stond als 139 tot 1000 inwoners. Het onderwijs blijft meer verbreid onder dc mannelijke dan onder de vrouwelijke bevolking. In den zomer daalt dc verhouding voor de jongenswaarschijnlijk omdat vau dezen of vroegeren leeftijd in het landbouwers bedrijf behulpzaam zijn. Geheel of ten dèele werden kosteloos onderwezen op 15 January 6269 van de 19253 leerlingen cn op 15 Julij 4471 van de 14320 leerlingen. Opmerking verdient het meerder getal leerlingen in 1857 dan in 1856 dat bedroeg over alle scholen op 15 Jauuarij 1514 cu op 15 Julij 1232 In verhouding van 1856 was er ecu gunstig verschil van 8.5 ten 100 iu den winteren van 9.4 ten 100 in den zomer. De provinciale commissie van onderwijs was van gevoelendat de vermeerdering van het getal scholen met éénniet wel als oorzaak van die van liet getal schoolgaugers kan worden beschouwd maar dat zij welligt te vinden is in de meer'algemeen verspreide welvaart van de landelijke bevolking in Zeeland, omdat in het getal schoolgan- gers van de bijzondere scholen der tweede klasseveel minder voor uitgang werd bespeurd dan in dat dergenen die de openbare scholen bezochten, tot welk laatste soort schier alle plattelands scholen behoo- ren en zulks niettegenstaande cene armen- en weezenschool te Goes, vroeger onder de openbare scholen begrepen en in 1857 gemiddeld 170 kinderen tellende, onder de bijzondere scholen van de eerste klasse werd gebragt. Wel was in het getal bedeelden en minvermo genden vermeerdering, maar naar het oordcel der commissie, niet iu die mate,- dat daarvoor alleen het verschijnsel wordt opgelost. De verhouding vau het onderwijzend personeel tot het getal leer lingen was op de gezamenlijke scholen den 15 Jauuarij als 1 tot 57 cn den 15 Julij als 1 tot 42, dc verhouding van scholen tot onder wijzers als 100 tot 211. De inkomsten van do openbars' school-onderwijzers wareuten gevolge van het vermeerderd getal scholieren, in 1857 stijgende. Sommige in bekrompeue omstandigheden verkecreude onderwijzers, ontvingen tegemoetkoming. Buiten het onderwijzend personeel op de scholen waren er nog 18 huisonderwijzers eu 4 huisonderwijzeres9en. De schoolopzieners cn plaatselijke commission bleven het onderwijs met ijver cn belangstelling gadeslaanvolgens de mededeeling der prov. commissien van onderwijs waren de districts- en plaatselijke berigten aangaande den staat van het onderwijs op dc opeubare scholen gunstig cn, gaan de onderwijzers over het algemeen voort, het onder wijs aan de verstandelijke ontwikkeling cn de zedelijk godsdienstige vorming der kinderen dienstbaar te maken ook met het oog op hunnen volgenden stand in het maatschappelijk leven. wordt vervolgd.) Gelijk aan onze lczcr9 bekend is, werd dezer dagen het bouwen eener nieuwe roomsche kerk te Ovezan.de aanbosteed. BIHHENLANDSCHE BERÏGTEH. GOES16 Augustus. Vau de uit deze provincie aan Z. M. gerigfe adreBaen, betrekkelijk den zecnwscht» spoorweg, kennen en doelen wij iu zijn geheel mede 1°. dat van de kamer van koophandel en fabrieken alhiervan den volgenden inhond u Sire 1 De Kamer van koophandel en fabrieken te Goet, in kennis gesteld zijnde met het antwoord van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken op de gedane aanvrage om concessie voor den Zeeuwsch Limburgschen-Spoorweg, meent daaruit, tot haar leed wezen te moeten opmaken, dat Zeeland niet zal deelen in de gunsten aan andere deelen van het Rijk toege dacht immers ziet de kamer in het bedoelde antwoord eene verschuiving van de uitvoering van dit werk, welke voor den handel en de nijverheid in deze provincie, die, in vergelijking van andere, reeds zoo vele hulp bronnen moet missenaller noodlottigst kan worden en dit nog wel niettegenstaande de regering de nuttig heid van die spoorweglijn erkent. Waarmede, zoo vraagt men zich af, heeft Zeeland verdiend aldus te worden achtergesteld en opgeofferd aan de vermeende belangen van andere streken en plaat sen zelfs aan die van Antwerpen Zijn de Zeeuwen minder dan anderen gehecht aan het regerend Stamhuis of achterlijk gebleven in het bevorderen van den bloei van Vaderlandsche instellingen in het betoonen van be langstelling en hulpvaardigheid bij algemeene nooden De overtuigingdat de Zeeuwen zich deswege niets te verwijten hebbengetuige daarvan de geschiedenis des vaderlands geeft hooptdat Uwe Majesteit niet zal gedoogen dat Zeeland alléén aan zijn lot worde overgelaten en met ter zijde stelling van alle overige argumenten als welke voor de uitvoering der voorge stelde werken pleiten en die aan Uwe Majesteit van onderscheidene zijden zullen medegedeeld en volkomen bekend zijn waagt deze kamer het Uwe Majesteit ootmoedig te verzoekendat het Hoogstdezelve moge behagenbij eene voordragt van wet nopens den aau- leg van spoorwegen, den Zeeuwsch-Limburgschen-Spoor- weg dadelijk te begrijpen en te doen deelen in dezelfde voorregten als aan andere lijnen worden toegekend. 't Welk doende etc. 2°. dat bij de gemeente-raden in dit eiland circulerende, luidende: De Gemeente-raad van dat, nu het daarstellen van spoorwegen in Nederland, eene nationale zaak wordt, men met belangstelling uit ziet naar eene verbinding van zeeland met andere provinciën dat deze verbinding, niet ten onregte, wordt geacht te zijn onmisbaar voor de welvaartbloei en ontwik keling van zeeland en tevens in het belang van het rijk dat daarom met vertrouwen van Uwer Majesteits regering mag verwacht worden, dat zeeland thans niet zal worden voorbijgezien dat ook de billijkheid medebrengt datnu Uwer Majesteits regering bereid is krachtige ondersteuning van rijkswege toetezeggen aan ondernemingen, zeeland niet worde uitgesloten van het voordeel dat aan de andere gewesten zal ten deel vallen, door het verkrijgen van spoorwegen dat evenwel minder gunstige berigten de vrees doon ontstaan, dat, de onderneming voor zeeland vooreerst geene ondersteuning zal erlangen terwijl de overige provinciën uitzigt hebben op spoedige hulp dat dit den gemeente-raad noopt den troon Uwer Majesteit te naderen met het dringend verzoekdat Uwe Majesteit, voor het minste toch, de inwilliging gelieve te bevorderen van het verzoekdat den 4J,U Augustus laatstleden, is vervat in een adres, aan Uwer Majesteits regering gerigt door de aanvragers óm con cessie opdat ook ondersteuning worde toegezegd voor de lijn van vlissingen tot roozendaal. terwijl wij gaarne bij inzendig ook een plaatsje aan de overigen toezeggen. Van 'af morgen zal voor belangstellenden bij de uitgevers dezer ter teekening liggen een adres van adhaesie aan bovenstaande door de kamer van koop. l handel ingediend.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1