gowhe KIIUUT. No. 59. 45"° Jaargang. DONDERDAG 5 AUGUSTUS. NOTIFICATIE. De uitgave desertonrant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f Jjó franco per post f J,90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan 6 regels a f behalve het zegelregt. BESTUREN ÉN ADMINISTRATIEN. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie Zeeland, gelet op de koninklijke besluiten van den 28 Junij jl. (Staatsblad no. 54 en 65), houdende nadere bepalingen omtrent het voeren van geinlichten door schepen in zee en op 's Rijks binnen wateren; zijnde die besluiten van den navolgenden inhoud Wij WILLEM III, bij de Gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot- Hertog van Luxemburg enz.enz.enz. Gezien het gemeenschappelijk rapport van Onzen Minister van Marine, van den 20sten Mei jongstleden, n°. 71, van Binnenlandsche Zaken, van den Sden Junij 1858, litt. D, 6de afdeeling, van Buiten- landsche zaken, van den 4den Junij 185S n°. 3, en van Financiën, van den lOden daaraanvolgende, n°. 98, J. U. R., houdende voorstel tot wijziging van art. 2 van het Koninklijk besluit van 9 December 1845, (Staatsblad u°. 68); Den Raad van State gehoord (advies van den 25sten Junij 1858 n°. 3); Hebben goedgevonden en verstaan Art. 1. Met ingang vau den 1sten October 1858, wordt art. 2 van het Koninklijk besluit van 9 December 1845, (Staatsblad n°. 68), ge lezen als volgt: Stoomvaar tuigen, geene zeeschepen zijnde, des nachts, op de rivieren en stroomen varende, voeren vau zons-ondergang tot zons-opgang, twee helder lichtende lantaarnsachterop eene met roodevóórop eene met groene glazen, geheschen aan de achterste en voorste mast of bij degenen, die slecht ééne mast hebben, de roode lantaarn aan den vlaggestok achterop. Zet/vaartuigengeene zeeschepen zijndevoeren als zij gesleept wordenop de rivieren en stroomenvan zons-ondergang tot zons opgang een helder lichtende lantaarnmet witte glazen aan den grooten top. Aldaar onder zeil zijnde, en van zons-ondergang tot zons-opgang, een ander, hetzij stoom-, hetzij zeilschip, naderende, of daardoor opgeloopen wordende, vertoonen zij een helder wit licht, in zoodanigen stand, dat hetdoor het genaderd worden Ie of naderende schip kan gezien worden en zulks tijdig genoeg, oin het gevaar van aanvaren te voorkomen. Op reeden of stroomen ten anker liggende, voeren zeilvaartuigen geene zeeschepen zijnde, van zoDS-ondergang tot zons-opgang aan den grooten top een helder wit licht. Zeeschepenhetzij stoomhetzij zeilschepen blijven op de rqeden, ^irivieren en binnenwateren van het rijk, de lichten voeren bij ons besluit van heden (Staatsblad n°. 54) voorgeschreven. Art. 2. Aan de voorschriften op het voeren van seinlichten, voorkomende in het Koninklijk besluit van 12 November 1851, (Staatsblad no. 144,) houdende bekrachtiging van het reglement van Poli ei e voor de vaart op den Rijn tot aan zee, wordt door het tegen woordig besluit niet te kort gedaan. Onze Ministers van Marine, van Binnenlandsche Zaken, van Buiten- landsche Zaken en van Financienzijn belast met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in liet Staatsblad zal worden geplaatst. Het Loo, den 28sten Junij 1858. WILLE M. De Minister van Marine J. S. LOTSIJ. De Minister van Binnenlandsche Zaken VAN TETS. De Minister van Buitenlandsche Zaken J. K. van GOLDTSTEIN. De Minister van Financien VAN BOSSE. Uitgegeven den vijfden Julij 1858. De Directeur van het Kabinet des Konings DE KOCK, wy WILLEM III, by de Gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins ran Oranje-Nassao, Groot- Hertog ran Luxemburgene.enz., enz. Gezien het gemeenschappelijk rapport van Onze Ministers van Ma rine, van den 20slen Mei jongstleden, no. 71 van Binnenlandsche Zaken, van den 3deu Junij 1858, litt. dGdc afdeeling, van Buiten- landschc zaken, van den 4den Junij 1858, no. 3, en van Financien, van den 19den Junij 1858, no. 98J. U. R houdende voorstel tot wijziging der bestaande bepalingen, omtrent het voeren van seinlichten bij nachtdoor zee*stoom- en zeilschepen en het doen vau seinen, bij mist, tot het vermijden van aanvaring; Den Raad van State gehoord (advies van den 25sten Junij 1858, no. 3); Hebben goedgevonden en verstaan Met ingang van den Isteu October 1858, worden ingetrokkcu cn buiten werking gesteld de Koninklijke besluiten van den 29sten Janu ary 1850 (Staatsblad no. 3) en van den I7deu Maart 1853 (Staats blad no. 14) en op dat tijdstip vervangen door de navolgende bepalingen Stoom fichepen. Alle zee-stoomschepen, stoomende, vertoonen, van zoii9-ondergaug tot zons-opgaug, dc volgende lichten 1°. Ken helder wit licht aan dcu top van de fokkemast Een groen licht aan de stuurboords zijde Een rood licht aan de bakboords-zijde. 2". Het licht aan den top van den fokkemast is zóó ingcrigtdat het, bij donkere nachten, met heldere lucht, op ecnen afstand van ten minste een cn een vierde Duitscho mijl, zigtbaar is, cn een on veranderlijk en onafgebroken licht doet schijnen over ccncn boog van den horizon, van twintig kompas-strekencn het is zóó bevestigd, dat liet licht werpt over tien kompasstreken wederzijds van het schip tc weten: van regt vooruit tot twee streken achterlijker dan dwars aan elke zijde. 3°. Het groene licht aan stuurboords-zijde cn het roode licht aan bakboords-zijde, zijn zóó iugerigtdat zijbij donkere uachten met heldere lucht, op ccncn afstand van ten minste ecu halve Dutsche mijl zigtbanr zijucn een onveranderlijk cn onafgebroken licht doen schijnen over ccnc boog van den horizonvan tien kompasstreken; en zij zij zóó bevestigddat zij licht werpen van regt voöruit tot twee streken achterlijker dan dwarsaan de stuurboord* cn aan bakboords-zijde. 4". Dc lichten aan de zijden worden aan den hinnenboordkaot voorzien van schermen zich ten minste écne el verder dan het liebt naar voren uitstrekkendeom tc voorkomen dat dc lichten vap de andere zijde kunnen gezien worde». 5°. Stoomschepen slechts zeilende, voeren geen licht aan den top van de mast. Uiistsetnen Alle zee-stoomschepen, door raderen of schroeven voortgestuwd, stoom op hebbende of onder stoom zijnde, gebruiken, in alle gevallen van mist, als mistsein eene stoomfluit, geplaatst voor den schoorsteen niet minder dan twee en een half el boven het dek. Met deze wordt; ten minste eens, in elke vijf minuten, gefloten; geen stoom op hebbende gebruiken - zij een misthoorn of eene klok, zoo al9 voor zeilschepen is voorgeschreven. Zeilschepen ln. Alle zee-zeilschepenonder zeil zijnde of gesleept wordende vertoonen van zons-ondergang tot zons-öpgangeen groen licht aan dc stuurboords-zijde en een rood licht aan de bakboords-zijde van het schip. Deze lichten zijn zóó iugerigt, dat zij, bij donkere nach ten met heldere lucht, op een afstand van ten minste eene halve Duitsche mijl zigtbaar zijn en een onveranderlijk en onafgebroken licht doen schijnen, over eenen boog van den horizon, van tien kom passtreken vau regt vooruit tot twee streken a^terlijker dan dwars aan de stuurboords- eu aan dc bakboords-zijde. 2°. De gekleurde lichten worden bevestigdwanneer het doenlijk is, die zóó te vertoonen; en worden aan den binnenboordkant voor zien van sehermen, zich teu minste ééne cl verder dan het licht naar voren uitstrekkende, om te voorkomen, dat de lichten van de andere zijde kunnen gezien worden. 3°. Als de gekleurde lichten niet bevestigd kunnen worden (zoo als op kleine schepen, bij slecht weder) worden zij, van zons-ondergang tot zons-opgang, elk op de zijde van het schip, waar het behoort, op het dek gereed gehoudentot oogenblikkelijke vertooning; en worden zijbij het naderen van- of tot- eenig schip of schepen, op zoodanige wijze vertoond, dat zij het bést gezien kunnen worden; zulks tijdig genoeg, om aanvaring tc vermijdenen zóó, dat het groene licht niet van bakboordszijde, en het roode licht niet van stnurboordszijde j kan gezien worden. Mtiatsetnen Alle zee-zeilschcpen, ouderzexl zijnde, gebruiken, in alle gevallen vau mist, wanneer zij over bakboord liggen, een misthoorn en als zij over 1 stuurboord liggen eene klok. Ten minste ééns in elke vijf minuten worden deze seineu gegeven. Zeil-loodsvaartuigeu voeren alleen een wit licht van top en vertoonen, om de vijf minuteneen schitterend licht. Zij doen de mistseineu als zee-zeilschepen. Schepen ten anker Alle Zeeschepenop reeden of iu vaarwaters ten anker liggende, vertoonen, van zons-ondergang tot zons-opgang, waar het best kan gezien wordenmaar niet hooger dan zeven ei boven scheepsboord, een wit licht in eene bollantaarn van twee palm middellijn, zóó iu gerigt, dat het rondsom een helder onveranderlijk en onafgebroken licht werpt, langs geheel den horizon, op den afstaud van ten minste een vierde Duitsche mijl. Onze Ministers van Marine, van Binnenlandsche Zaken van Bui- tenlandsche Zaken en van Financiënzijn belast met de uitvoering van dit besluit, hetwelk, met eene daarbij behoorende toelichting omtrent het gebruik der seinlichtenin het Staatsblad zal worden geplaatst. Het Loo, den 28sten Junij 1858. WILLEM. De Minister van Marine, J. S. LOTSIJ. De Minister van Binnenlandsche Zaken VAN TETS. De Minister van Buitenlandsche Zu ken J. K. van GOLDSTEIN. De Minister van Financien VAN BOSSE. Uitgegeven den vijfden Julij 1858. De Directeur van het Kabinet des Konings DE KOCK Heeft goedgevonden De aandacht der zeevarenden en schippers te vestigen op voren- gemelde besluiten, welke iu hun geheel, met de bij het eerstgemelde behoorende toelichtende aanwijzing, zijn opgenomen in de pu blicatie van den Commissaris des Konings van heden welke alom iu deze provincie is aangeplakt, ter plaatse waar zulks gebruikelijk is. Middelburg den 24 Julij 1858. Dc Commissaris des konings voornoemd, S. van HEEMSTRA. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES5 Augustus. Door plaats gebrek het gewoon extract van den burger lijken stand der maand Julij, in een volgend nummer. Men schrijft uit Middelburg, van den 3 dezer: Eergisteren werd de tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid alhier op eene pleglige wijze geopend. In de ver gaderzaal der prov. stalen, daartoe door de welwillendheid van den heer commissaris des konings afgestaan, vergaderden ten 12 ure de leden van het departement Middelburg der Maatschappij tot bevordering van nijverheid de inzenders de commissaris des konings en hel collegie van gedeputeerde staten, terwijl ook vertegenwoordigd waren het gemeente bestuur van Middelburg, de subcommissie voor de tentoon stelling uit 's Hertogenbosch, de maatschappij vau landbouw, de Vereeniging voor tuinbouw de kamer van koophandel, de directie» der zeeuwsche stoombootdiensten alsmede an dere genoodigden die aan de tot standbrenging of opluistering der tentoonstelling belangrijke diensten hebben bewezen. De heer mr. G. A. Fokker, als voorzitter van het departe ment der Maatschappij tot bevordering van nijverheid, door de commissie voor de tentoonstelling uitgenoodigdhield eene bij die gelegenheid passende toespraak, waarin hij een kon overzigt gaf van de geschiedenis der nijverheidstentoon- stellingenhet belang daarvan in het algemeen schetste eu met kracht deed uitkomen het nut, dat in het bijzonder deze tentoonstelling, welke hij met regt uitmuntend ge slaagd noemde, kan opleveren. Hij rigtte in het bijzonder het woord tot de inzenders, wien hij holde bragt voor hunne ruime bijdragentot de ledeu van het departement, de commissarissen van orde, tot de genoodigde eollegicn en personen elk in het bijzonder en vooral tot de commissie voor de regeling, welke hij dank zegde voor den onver- moeiden ijver, vele zorgen en opofferingen, waarop hij die commissie uitnoodigde de aanwezigen in de locale» voor te gaan en rond te leiden. Het nu volgend bezoek der verschillende zalen kon natuurlijk geenszins voldoende zijn om alles naauwkeurig op te nemen, maar was toch genoegzaam om een zeer gunstigen indruk te weeg te brengen. Hoewel wij nog geene bijzonderheden kunnen opsommen van de verschillende afdeelingen waarin de voorwerpen zijn gesplitst, zijn er toch enkele/zaken welke wij, omdat zij zoo zeer de algemeene aandacht boeiden, reeds nu niet onver meld mogen laten. Oj» de bovenzaal van het concertgebouw was dit het geval met de prachtige etalages van zilverwerken en juweelen, welke alleen een waarde van nagenoeg 80,000 gulden vertegenwoordigen in de benedenzaal met de rijke collectie smaakvolle meubelenen muziekinstrumenten. In het hulplokaal werd dadelijk hij het binnentreden aller aandacht getrokken naar de fraaije fontein, waarvan de stralen in sierlijke vormen op de daarom gegroepeerde keurige bloemen nederstorteden. Het hulpgebouw deed zich ook overigens allerbevaliigst voor. De decoratie is smaakvol en gepast en de daar geplaatste voorwerpen behoorende tot de afdeelingen, landbouw, zeevaart, bouwkunde, rijtuigen enz., geven aan het ruime en regelmatige gebouw een verrassend aanzien. Wij zouden ook van deze verzameling eenige zaken, welke hijzonder uitmunten willen opnoemen maar bij de ruime keuze onthouden wij ons daarvan, met het voornemen om de zoo hier als in de overige lokalen geplaatste afdee lingen in eenige volgende nommers van ons dagblad in afzonderlijke artikels te beschouwen. De tentoonstelling is eerst heden voor het publiek openge steld doch de commissie heeft gemeend de bezigtiging op gisteren niet te mogen weigeren aan een aantal ingeze tenen van Antwerpen en andere plaatsen in Belgie, dieper stoomboot Telegraaf no. 3opzettelijk afgehuurd om onze stad te bezoekenin de hoop de expositie te bezigtigen, naar Vlissingen en vervolgeus herwaarts kwamen. Deze beleefdheid bleek door onze belgiscbe naburen op prijs te zijn gesteld, want velen maakten er gebruik van, waaronder de hoofdredacteurs van Le précurseur d' Anvers en andere dagbladen. De tentoonstelling boezemde zeer veel belangslelliug in en scheen aller verwachting verre te overtreffen, waarvan de commissie bij herhaling de verzekering ontvidg, terwijl vooral de schikking der voorwerpen en de inrigting van den catalogus zeer werd geroemd. Heden kondigde het spelen van het klokkenspel de ope ning voor het publiek luide aanterwijl bet wapperen dei- vlaggen van de openbare gebouwen en woonhuizen de al gemeene belangstelling verkondigt- Volgens de latere berigten werd de tentoonstelling door eene talrijke menigte bezocht en was reeds eene eerste uitverkochte druk van den catalogus door eene tweede verbeterde vervangen. Men zegt, dat het zittingjaar der staten generaal tegen de helft dezer maand zal worden gesloten. Ter benoeming van een lid der provinciale staten in het hoofd-kiesdistrikt Hulstter vervanging van dhr. E. 17. F. JF. Mathonworden als candidate» aanbe volen de heeren mr. F. van Deinseadvocaat en notaris en mr. P. van der Meer Mohrkantonregter te Hiilët. Volgens den Courtier de la Meuse zou de regering geneigd zijnwat de spoorweglijn aan de oost- en noordzijde des rijks betreftvoor te stellen het ver- leenen van subsidie aan de rigting over Dordrecht, Moerdijk BredaTilburgmet zijtak naar 's Herto genbosch over Eindhoven, Weert, Roermond en Sittard. Wanneer de toestand der schatkist het zoude veroor loven dan zoude zij nieuwe subsidien voorbehouden om Vlissingen aan die lijn te verbinden. In het alge meen zouden volgens genoemd blad de subsidien en de hulp welke de regering ten behoeve der spoorwegen voornemens zou zijn aan de kamers voor te slaan, wel geschikt wezen om de concessionarissen krachtig te ondersteunen. Op vrijdag 13 augustus a. s. zal te Middelburg aan het gewoon locaal worden aanbesteed het maken der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerken, aan de zeedijken van de calamiteuse polders Hoede- kenskerkeWillem Anna en oud en jong Breskens benevens bet verbeteren der zeedijksprofilen aan den Klein Huisens-polder en de watering Walsoorden, waar van de bestekken ter gewoner plaatse ter lezing liggen. Op aanstaanden woensdag 11 augustus zal te Ovezandc worden aanbesteedhet bouwen van eene nieuwe kerk enz. voor de roomsch-katholijken aldaar. Bij de gisteren gehouden schieting door het kader der schutterij, naar eenige door den kommandant tot dat einde geschonken prijzen, werd de eerste prijs behaald door den korporaal Blok, de tweede door den korporaal Pilaar en de derde door den luitenant llocharl. De prijzen bestonden in een zilverbronzen inktstel eene zilveren rnimnnnlfl en een fraai geslepen-glas.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1