«0ESSCHE COURANT. No. 58. 458le Jaargang, W ff ADVERTENTIE. A. J. A. P. van Calmthout en J. Vis ser Az., aan welke een iederalvorens te kunnen worden toegelatendeszelfs patent zal moeten vertoonen. Voorts, dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 17 Julij 1858. Verkort verslag- van den toestand der Provincie Zeeland, door Gedepu teerde Staten uitg-ebragt aan de Provinciale Staten, in de zomer vergadering van 1858. Dp uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,7S> franco per post óf)0. De inzending van adverteutien moet geschieden vóór drie uren des MAANDAG 2 AUGUSTUS. Gewone adverteutien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels a f J^59 behalve het zegelregt. aviiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone JAARMARKT binnen deze gemeente zal worden ingeluid op ZATURDAG den 21 AUGUSTUS en beginnen op DINGSDAG den 24 daakaanvoi.oende en eindigen op DINGSDAG den 7 SEPTEMBER daaena. Dat op dezelve geene Kwakzalvers. lloroskooptrekkers en dergelijke toegelaten, en alle DraaibordenDobbel spelen liijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsenvóór den hierboven bepaalden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en met opgave der benoodigde breedte in nederlandsche elle- maatzullen moeten geschieden aan de marktmeesters Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. Vervolg). Hoofdstuk II. Beveling en bestuur van het provinciaal huishouden. Iu de verdeeling der provincie in hoofd- cn onder-kiesdistrictenter benoeming van de leden der prov. staten, heeft, gedurende het vorig jaargeene verandering plaats gehad. Het getal kiezers iii het hoofdkiesdistrict Goes, bedroeg 8S5,over de gansche provincie 125 ineer dan in 1857. Aangaande het opmaken der kiezerslijsten waren geene klagten of bezwaren kenbaar gemaaktalleen werd door eeneu burgemeester het gevoelen der gcd. staten gevraagd of, ingeval bij het opmaken der kiezerslijsten verschil van meening ten opzigte der kiesbevoegdheid van een ingezetene bestaatde beslissing aan het eollegie van burg. cn weth. of aan den burg. alleen behoort, waarop is geantwoord dat uit de bepaling van «ut 6 der kieswet, waarbij het opmaken der .kiezerslijsten aan den voorzitter, onder medewerking der met de da gelijkscha leiding van zaken, belaste leden des gemeenteraadsis opgedrqgen, naar het gevoelen van gcd. staten, volgt, dat liet opmaken door het eollegie van burg. .en weth. moet geschieden, en dat, zoo dit eollegie tot dit w^erk geroepen is, volgens tie 2e zinsnede .yan art. 02 der gemeentewet, dè meerderheid der leden te dien aanzien behoort te beslissen. In de zamenstelling der provinciale staten had iu dit district geene veranderiug plaats. Ter vervanging van jhr. mr. J. G. II. van Tets van Goudriaanvroeger commissaris des konings in deze provincie, benoemd tot minister van binnenl- zakenwerd benoemd de heer inr. S. baron van Heemstra. Onder de werkzaamheden der prov. staten behoorde het besluit, om ter bestrijding van de in de begrooting beraamde uitgaven, aan den koning de heffing voor te drageu van zes gewone opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde cn ongebouwde eigen dommen over 1858 cn van vijf gewone opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel over het dienstjaar 1858/9, benevens dat tot wijziging der provinciale bcgrooting 1857, noodzakelijk geworden door eenige gunstige beschikkingen, waaronder op het verzoek van den gemeenteraad van Wisseukerke, om een renteloos voorschot, ter tegemoetkoming in de kosten ecner voorgenomen herstelling van de haven te Camperland. Op voorstel van ged. staten werd door de prov. staten magtiging verleend onder meerderen tot het doen makenaan dc noordzijde van den westelijken dam van het veer van het Sloe, eeuer hulp aan legplaats, verbonden door een klinkerpad met den veerdam, aan welk werk iu het afgeloopen jaar nogtaus geene uitvoering is gegeven. Ook werd hen opgedragen om bij een adres aan de tweede kamer der staten generaal, van dc belangstelling der staten to doen blijken in de ontwerpen van wet, door de regering aan die kamer ingediend, betrekkelijk ecue te verlecnen ondersteuning van rijkswege aan de uitbreiding van het spoorwegnet iu Nederland, met het oog op de lijn van Vlissingen naar Venloo cn daarbij ernstig aan te dringen, om in overeenstem ming met de bedoeling der regering, vooral ook in het belang van Zeeland, zoodanige middelen te beramen, als zouden kunnen strekken om deze bclaugrijkc zaak bevorderlijk te zijn, waaraan is voldaan. De werkzaamheden aan het provinciaal archief worden regelmatig voortgezet, eene 4c. serie vau 2"0 losse charters over het tijdvak der gravelijke regering is weder afgewerktzoodat dit cijfer nu 1100 bedraagt waaronder verschillende voor dc geschiedenis van grootbelang De financiën der provincie zullen volgens de vermoedelijke ontvaug- stcn cn uitgaven waarschijnlijk een batig slot opleveren van ƒ12,500 Hoofdstuk lil. Huishouding der Gemeenten. Bij dc wet ran 10 Juiiij 1057 heeft, eene Vcrecniging der gemeenten 's lieer Hendrikslcinderen en 's Heer A rendskerke plaats gehad zonder, voor zoo verre bekend, aanleiding tot moeijelijkkeden te hebben gege- vcu. De wetgever had bepaald, dat met uitzondering van dc baten en lasten die door den raadonder goedkeuring des konings tot de huishouding der gemeenten zoude&r-wórden gebragt, de iukomsten en lasten van elke afdeeling tot hareu voor- en nadeele zouden blijven. Na dc vereeniging heeft evenwel de raad van de nieuwe gemeente 's Meer Arendskerke het voorstel gedaan, om ook ten zijnent al de baten en lasten der beide afdeelingen tot de huishouding der geheele gemeente te brengen, hetgeenop voordragt van gedeputeerde staten aldus is bepaald geworden. Met den eersteu dingsdag van de maand «September had de gewone aftreding van eeu derde der leden vau de gemeente-raden plaatsde verkiezingen, ter vervulling van de daardoor anderen open te vallen plaatsengeschiedden ten behoorlijken tijdedc verhouding van het getal kiezers van welke stembriefjes inkwamen, zoowel wat de eerste stemmingen als de herstemmingen betreft, tot het getal kiesbevoegde ingezetenen, was ongeveer 0,(10. Nog hadden in 25 gemeenten boven dien verkiezingen plaat3, ter vervulling van door overlijdenontslag enz. ontstane vacatures, even zoo werden ten gevolge der bovengemelde vereeniging iu de gemeente Heer Arendskerke nieuwe raden gekozen, waarvan de keuze zich bepaalde tot die welke vroeger tot den raad van 's Heer Arendskerke behoordentot burgemeester werd benoemd dhr. J. P. I. Buteux. Van al deze verkiezingen gaven slechts twee aanleiding tot bemoeijing van ged. staten waarvan eene waarbij dhr. mr. P. II. Saaijmans Vader, was betrokken. Deze heer werd op nieuw benoemd tot lid van den gemeente-raad te Goes. Die raad was echter van oordeel den benoemde niet als lid te moeten toelaten, op grond dat dezelve het laatste, aan zijne verkiezing voorafgaande jaar zijue woonplaats niet binnen de gemeente zou hebben gehad, en hij alzoo, naar art. 19 der gemeentewet, niet als ingezetene kon wor den beschouwd, aangezien hij, in de maaud April 1857, zijn tijdelijk verblijf binnen de gemeente Kapelle had gevestigd. De burgemeester dier gemeente leverdetegen deze beslissing van i den gemeenteraad, een bezwaarschrift in. De zienswijze van den raad werd door ged. staten niet gedeeld. Naar hunne raeening kou de heer Vader, door liet tijdelijk overbrengen van zijne woonplaats naar elders, met het kennelijk voornemen om, binnen eenen bepaalden tijd, naar de gemeente Goes terug te keeren, niet geacht worden de hoedanigheid van ingezeten dier gemeente te hebben verloren, vermits onder woonplaats, in het 3e lid van art. 19 der gemeente-wet vermeld, geen auder domicilie wordt be doeld dan dat van art. 74 en vervolgens van het burgerlijk wetboek, zoodat de woonplaats van eenen ingezeten, volgens art. 19 voormeld, moet geacht worden daar te zijnwaar men zijn hoofdverblijf heeft gevestigd- Ged. staten namen voorts in overweging dat het hoofd verblijf van den heer Vader te Goes was dat hij daar dan ook op de kiezerslijst was ingeschreven, en hij daar zijne burgerlijke en staatsburgerlijke regteu, zonder cenig verzet, uitoefende, alsmede dat hij, na in de maand April 1856 (even als iu 1857) zijn tijdelijk ver blijf naar de gemeente Kapelle te hebben overgebragtin de maand November daaraanvolgende in de gemeente Goes is teruggekeerd, en bij den ambtenaar voor de bevolking de verklaring heeft afgelegd dat zijn tijdelijk verblijf te Kapelle had opgehouden, en dat deze ver klaring niet voldoende zou zijn geweest, indien hij, door zijn tijdelijk verblijf elders, de hoedanigheid van ingezeten van Goes had verloren. Dien ten gevolge beslisten zij dat de heer Vaderals lid van den raad der gemeente Goes zou worden toegelaten. Op het beroep van den raad, verklaarde Z. Al. dat de toelating van den heer Vader door ged. staten teregt was bevolen. Onder de archieven wordt dat der gemeente Goes als thans geheel in orde gebragtvermeld. De beschrijving van hetzelve wordt in I gereedheid gebragt en zal in druk worden uitgegeven. Geldmiddelen der gemeente. liet cijfer van het gezamcntlijk bedrag der inkomsten en uitgaven over 1856, is belangrijk minder dan dat over 1855. De inkomsten hebben namelijk f 114705,93 en de uitgaven 101296,49 minder bedragen. In de meeste geinegnten werd de hoofdelijke omslag in 1856 tot een nagenoeggelijK bedrag als iu 1855 geheven, aanmerkelijk liooger was hiervan het bedrag te Goes en Yersekebeduidend lager te lleinkenszand. Het beheer der gcmcente-linancien is bevredigend. Een aantal vorderingen om teruggave van hoofdelijke» omslag wegens tijdelijk verblijf buiten de gemeente, zijn voornamelijk door den gemeente-raad te Middelburg afgewezen. De belanghebbenden zich daarover beklaagd hebbende bij gedep. statenis dit besluit aan den min. van binn. zaken door gedep. staten ter vernietiging voor gedragen de regering heeft echter gemeend den weg van regtcn als het middel lot opheffing der bezwaren te moeten aanwijzen. Die weg is door een der belanghebbenden itlgeslagen, waarvan de eind-uitslag nog niet bekend is. Verschillende hesluiten tot heffing van plaatselijke belastingen zyn goedgekeurd, waarvan menig tengevolge van het vereenigen van enkele gemeenten, tevens werd goedgekeurd bet besluit tot afschaffing van de belasting op de honden te Wemeldinge. Tegen dc aanslagen op de kohieren van hoofdei, omslag zijn bij gedep. 3taten 49 bezwaarschriften ingekomen, waarvan 22 zijn kunnen ingewilligd worden, 16 werden afgewezen als ongegrond, en 11 ter zijde gelegd als te laat ingediend. (Wordt vervolgd.) Bij de behandeling van dit punt door den gemeente-raad alhier is zulks in het gewoon verslag door ons breedvoerig medegedeeld Red. BIIWENLANDSCHE BERIGTEN. GOES2 Augustus. B\j besluit van gedeputeerde staten van Zeeland van den 23 julij is het lossen van rundvee aan den steiger te Wolphaartsdijktot nadere aankondiging verboden. I De Nederlandsche land-aanwinning maatschappij hield I jl. vrijdag te London eeno vergadering. Er werd bcrigt, dat men bij het nederlandsche gouvernement aanvrage had gedaan om ondersteuning, ten einde de compagnie in staat te stellen de werkzaamheden te hervatten, ten gevolge der vernieling barer oogsten en van den tweeden polder van 1760 acres land door de stormen m febru- arij 11. Men hoopte dat deze stappen een gunstig ge volg zouden hebben en zou er eene meeting bijeengeroe pen worden om den uitslag te vernemen. Een paar ondeugende knapen alhier wareu dezer dagen aan groot gevaar blootgesteld klimmende op een loopend rijtuig, geraakte de een met het been in de klem tusschen de bakveeren, gelukkig was het rijtuig ledig en hield men het spoedig staandede gevolgen bij het doorschieten tusschen de wiel-spakenhadden van be- droevenden aard kunnen zijn. De andere loopt op den rand der kade, struikelt en is onmiddelijk in het bezit van een nat pak, waarmede het ook door spoedige hulp met eeue boot gelukkig afloopt. Waarschuwende voor beelden voor anderen. Uit wolphaartsdijk berigt men ons van heden dat de kerkeraad wettig vergaderd ouder de leiding van den consulent ds. B. Renierpredikant te 's Heer Hendrikskinderen, tengevolge van het herhaald bedanken van ds. A. P. A. du Clouxhet volgend drietal heeft geformeerd, als: J. P. Nonhebei te Vaassen, J. Chr. Rijkman te Rinsumageest, en W. Kleuver met het lot tegen D. Gildemeesler te Elburg waaruit met het lot tegen ds. Eykmantot herder en leeraar is be roepen ds. W. Kleuverpredikant te 's Heer Abts- en Smouts Kerke. Men wil weten, dat de minister van oorlog be sloten heeft het getal korporaals, dat van de regementen infanterie ter opleiding tot den graad van sergeant of van fourier bij dat bataillon wordt gedetacheerd het welk thans twaalf per regement bedraagt, te verminde ren en wel tot op acht per regement terug te brengen. Dit besluit moet genomen zijn met het oog op de meerdere stof, welke thans bij de korpsen van het wapen der infanterie ter aanvulling van vacatures in den graad van onder-officier aanwezig isterwijl tengevolge van de uitbreiding welke van tijd tot tijd aan het instruc tie bataillon is gegeven, het huisvesten der jongelingen daarbij meer en meer met bezwaar gepaard gaat. Gisteren morgen, bij den aanvang der godsdienst oefening in de schotsche zendingkerk te Amsterdam heeft een 16jarigen jongeling tot de israëlitische gods dienst behoorende, den predikant Schwartz op den kan sel met een dolk eenige wonden toegebragt, die echter gelukkig niet gevaarlijk schijnen; de dader is terstond aangehouden en bereids in handen der justitie. Men zegt, dat deze schanddaad aan fanalismus zou zijn toe te schrijven, en dat de dader wraak zou hebben willen nemen wegen3 het uitdeelen en verspreiden van zende- ling-tractaatjesgedurende de godsdienst-oefening in eene der synagogen aldaar, welk feit voor omstreeks 14 dagen groote opschudding heeft veroorzaakt. Men schrijft uit Ameland van den 26 julij. Gisteren nacht stootte tegenover Hollum eeu grouinger tjalk in den grondvan welke heden een twaalfjarige jongen door eene vischschuit van Hollumbevaren door Jacob F. Visschermet veel moeite en gevaar van uit den mast gered werd (waarin hij, op een stoeltje gebonden, was geheschen), nadat zijn vader en de knecht jam merlijk waren verdronken. In een bordeelhuis te Amsterdam heeft zich eene jeug dige dienstbode, aldaar dienstbaar, door ophanging van het leven beroofd. Iu een briefbij haar gevonden stelt zij zich onder meer punten tot voorbeeld van anderen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND, Weknen. Het schijnt dat de duel-koorts eene algemeene kwaal wordt. In de laatste dagen duelleerden nog twee officieren der cavallerie. Maar het volgend geval j is waarlijk ccnig. Twee jonge lieden nil T.cm berg i wildcu een tweegevecht aangaanmaar ten einde alle

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1