GOME 01 It UT, No. 56. 45"" Jaargang. 1858. BEKENDMAKING. Verkort verslag- van den toestand der Provincie Zeeland, door Geclepu- j teerde Staten uitg-ebragt aan de Provinciale Statenin de zomer- vergadering van 1858. X- $-i Dr uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. MAANDAG JIJ LIJ. Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan 6 regels d f J,50 De prijs per kwartaal is f J,7.5 franco per post f J,90. I 1 behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten Dat de REKENING f.n VERANTWOORDING van db INKOMSTEN en UITGAVEN dezer ge meente, over het dienstjaar 1857, heden aan den ge meente-raad is overgelegd en dat dezelve voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegdter secretarie der gemeente tot den 14 augustus eerstkomendeterwijl afschrift van dezelve,tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles ter voldoening' aan het bepaalde bij art. 219 der gemeentewet. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders geplaatst inde Goeasche Couramt. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 26 julij 1S58. j Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, j De Secretaris, H. C. PILAAR. IS tï VOLK ING. De wettige bevolking bestond op den 31 december 1857, uit 70770 mannelijke ewe-33848 vrouwelijke, zatnen 163618 ingezetenen zoodat gedurende dat jaar dezelve met 253 man ueu en 418 vrouwen, te zamen met 671 zielen is toegenomen. De feitelijke bevolking bedroeg op gemeld tijdstip 81694 mannelijke en 84601 vrouwelijke, te tarnen 166385 personen of 504 meer dat: op den 31 december 1856. Onder de feitelijke bevolking waren begrepen 1521 krijgslie den en 433 zeelieden, mitsgaders 67 mannelijke en 21 vrou welijke gevangenen. De reden van de vermeerdering der bevolking is wederom alleen daaraan toe te schrijven, dat het getal geboorten in 1857 dat der sterften heeft overtroffen, dewijl het getal der personen die de provincie met der woon verlieten, ook nu dat van hen die zich binnen dezelve vestigden, in betrekkelijken zin, aanmerkelijk overtrof. Ouder de gemeenten van welke de wettige bevolking is toegenomen, behooren met uilzondering van Baarland, Borssele, Kaltendijke, Nisse. Oudelande en Waarde, alle de geineenteu in Zuid- en Noord-Beveland. Die vermeerdering bedraagt in Zuid-Beveland 475, in Noord-Beveland 104 zielen. De wettige bevolking naar de onderscheidene gezindheden bedroeg 115778Nederd. Hervormden,waarvan 21058 in Zuid-en 5833Jn.Noord-Eevetand, 179 der Fransche of Waalsche gemeen te, waarvan alleen uit Walcheren 174, Zuid-Beveland 2. Engel- sche of Presbyterianen 60, allen in Walcheren. 6 Anglicanen of Episcopaten waarvan 5 in Walcheren en 1 in Zuid-Beveland. 1106 Evangelisch Luterschen, waarvan 32 in Zuid- en 2 in Noord-Bevelaud. 3 Herstelde Luterschen. 243 Doops-gezinden, waarvan 12 in Zuid-Beveland. 2 Remonstranten. 3832 Christe. lijk afgescheidenen, waarvan 1799 in Zuid- en 25 in Noord- Bevelaud. 41782 Roomsch-Katholijkenwaarvan 4867 in Zuid en 6 in Noord-Beveland. 608 Nederd. Israëlieten, waarvan 80 in Zuid- en 13 in Noord Beveland. 1 l'ortugesche Israëliet in Zuid-Beveland en 18 tot geene der genoemde gezindheden behoorende waarvan 16 in Zuid-Beveland. De verdeeling naar bet geslachtden ouderdom en den gehuwden of ongehuwden staat was van het mannelijk geslacht over de gansche provincie, 33010 ongehuwden be- neden de 18 jaren, 18034 ongehuwden hoven de 18 jaren 25762 gehuwden en 2964 weduwnaars. Van het vrouwelijk geslacht 29011 ongehuwden heneden de 15 jaren22267 ongehuwden boven de 15 jaren, 25846 gehuwden en 6724 weduwen. In 1857 werden wettig geboren 3095 mannelijke en 3073 vrouwelijke in 't geiieei 6168. Onechte mannelijke 130 en dito vrouwelijke 134. zamen 364, te tarnen 6432. Levenloos wei den geboren 226 wettige mannelijke en 163 dito vrouwelijke, onechte mannelijke 19 en dito vrou welijke 8 zamen 416. Onder de voorgaande waren hegrepen 104 wettige, man nelijke tweeling geboorten en 96 dito vrouwelijke, zamen 200. 4 onechte mannelijke en 3 onechte vrouwelijke, zamen 7, in 't geheel 207. Benevens 17 wettige, mannelijke levenloos tweeling geboorten, en 13 dito vrouwelijke, zameu 30, 2 man nelijke en 1 vrouwelijk onecht, in 't geheel dus 240 twee- tiug geboorten. Onderdit getal geboorten zijn mede begrepen twee wettige drielingen, waarvan twee levenloos geboren mannelijke en twee dito van het vrouwelijk geslacht. Het getal overledenen tot de wettige bevolking behoo rende bedroeg 2714 mannelijke eu 2730 vrouwelijke, in 't geheel 5444 personen. Dat der overledenen tot de feite lijke bevolking behoorende, bedroeg 2698 mannelijke en 2726 vrouwelijke, zameu 5424, zijnde 1885 van het mannelijke en 1738 van het vrouwelijk geslacht ongehuwd, 604 gehuwde mannen en 562 gehuwde vrouwen, henevens 209 weduwe- naars en 426 weduwen. 3146 mannen en 3477 vrouwen, zamen 6623 personen, vestigden zich in de provincie, -daarentegen vertrokken naar elders 3404 mannen en 3536 vrouwen, zameu 6940 persouen. Onder deze laatsten ziju 539 personen begrepen die het voornemen hadden zich in Noord-America te vestigen. fn 1857 werden 1467 huwelijken voltrokken, d. i. 1120 tusscben jougmans en jonge dochters, 86 tusschen jongmans en weduwen, 182 tusschen weduwnaars en jonge dochters, alsmede 79 tusschen weduwenaars eu weduwen. Het getal echtscheidingen bedroeg 5. Het grootst getal geboorten leverden de maanden Maart, en Septeinher tot Decemberdat der steiften de maanden Augustus tot December. De meeste huwelijken werden ge sloten in AprilMeiJunij Julij en November. [IVordt vervolgd.) BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES26 Julij. Heden avond ten 7 ure vergadering va» den ge meente-raad. In den nacht van zaturdag op zondag stak een hevige wind uit het noord-westen opdie al spoedig tot storm overging en al minderende in hevigheid tot laat in den namiddag van gisteren aanhield. De hol- landsche post werd daardoor vier uren in de aankomst vert.iaagd. Behalve dat op enkele plaatsen een paar kroonen uit boomeneenige dakpannen en glasruiten zijn af- en ingewaaid ontvingen wij tevens twee berigten over de ooftboomen die aanmerkelijk geleden hebbenop sommige plaatsen is onder dezelve de grond met on rijpe doch veel belovende vruchten bezaaid. Ook vernemen wij dat eeniga passagiers die plan hadden met de middelburgsche boot te vertrekken, van het Catsehe veer zijn teruggekeerd, dewijl zij zich niet in .het aanlegbootje waagden, alsmede dat regt over den lichttoren van het Sas onder den Catschen wal een aak geladen met ruhr-smeekolen voor rekening van den heer van Uije te Middelburg, is gezonken. Gelukkig zijn de zich aan boord bevindenden gered. Op eeu aantal plaatsen is de telegraaflijn zwaar be schadigd en de gemeenschap gebroken. Zoo is o. a. Rotterdam van hier niet te bereiken en Amsterdam niet anders dan over Breda en Utrecht. In het noor den van ons land bestaat belangrijke stoornisaange zien Assen Groningen en de Vriessche kanten van de gemeenschap met het zuiden zijn uitgesloten De in deze provincie veroorzaakte Bchade heeft door spoedig aaugebragle hulp geene stoornis in de dienst te weeg gebragt. Volgens de berigten per stoomboot Stad Goes" moeten meerdere schepen ongelukken hebben getroffen, terwijl de postiljons het getal omver geslagen boomen groot noemen. De telegraafdienst tusschen Rotterdam isblijkens nadere ingekomene telegrafische berigten hersteld. Men verspreidt hier het gerucht dat de kof Hen- drikakapitein E. II. Boswijk, dezer dagen alhier uit Noorwegen met eene lading hout aangekomen en kort daarna met ballast vertrokken zou vergaan zijn. Intus- schen schrijft de jV. "Rott Cl. van heden onder de zeetij dingen uitZierikzee vertrokken 23 julij. Ilendrika (van Goes) Drammen. Dit gevoegd bij de onbekend heid aan het expeditiekantoorvan ecnig' ongeval dien bodem overkomenmag men dit gerucht als uit de lucht gegrepen beschouwen. Wij maken hiervan te meer meldingdewijl een ingezeten de reis mede maakt. De gemeente-besturen zijn uitgenoodigd algemeene bekendheid te geven aan de koninklijke hesluiten van den 21 junij 1858, (staatsblad r.o. ai en 55), waarbij, mot intrekking der besluiten van den 29 januarij 1850, (staatsblad n°. 3) en den 17 maart 1853 (staatsblad no. 14) nadere bepalingen zijn vastgesteld omtrent het voeren van seinlichten door schepen in zee en op 's rijks binnenwateren. Men verneemt, dat aan de miliciens van de lig- ting van 1854 van 1 oct. o. k. af, vergunning is verleend om zich in het huwelijk te begeven. Van alle kante» komen (hans voor de Tentoon stelling van voorwerpen van nijverheid te Middelburg belangrijke inzendingen. De tentoonstelling wordt aanst. maandag voor het publiek geopendbij, welke gelegenheid ten 11 uur het klokkenspel zich zal doen hooren, terwijl de inge zetenen tevens door het bestuur zijn uitgenoodigd van hunne belangstelling te doen blijken door het uitsteken der vlaggen. Te Vlaardingen is de zevende haringjager aan gekomen met de niet onaanzienlijke lading van ruim 350 ton van puike kwaliteitwelke onmiddelijk aan de aanwezige kooplieden verkocht is. Dingsdag 11. had men te Maastricht bijna een groot ongeluk te betreuren. Zekere jufvrouw F. eene binnenplaats overgaandestortte in een waterput, waarvan men onvoorzigtig het luik had opengelaten; deze was 45 a 50 voet dieptwee omstandigheden behielden haar het leven als: de crinoline, welke de lucht opving en hierdoor den val brak. en het geluk, dat de put slechts 4 voet water inhield. Na een half uur in de diepte te hebben doorgebragtslaagde men er inhaar met eene ladder en touwen naar boven te brengen; schrik en de doorgestane koude hebben echter veroorzaakt, dat jufvrouw F. zich ernstig ziek bevindt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Frankfort Uit Munchen wordt gemeld dat een der voor werpen ter tentoonstelling aldaar ingezondenzeer de aandacht trekt. Het is namelijk eene draagbare hout zaagmolen uit de fabriek van Maffei. De daarbij be hoorende stoommachine is beknopt van zamenstelling en kan overal op gezet worden. Te Milaan liebben twee ingenieursde heeren Grassi en Canciannius, een nieuw stelsel van locomo tieven uitgevonden, waarmede men de grootste steilten zal kunnen bereiken. Met het inoogsten van de rogge is een aanvang gemaakt. De kwaliteit is uitmuntend en met opzigt tot de kwantiteit blijft mede niets te wenschen over. "Vee voeder is weder rijkelijk voorhanden en de aardappelen staan heerlijk. ENGELAND. De eigenaars van den Great Eastern hadden tot de admiraliteit het aanbod gerigt om het schip te koo- penof de tot voltooijing van hetzelve benoodigde gelden voor te schietendoch de regering betoonde zich noch tot het eene noch tot het ander geneigd. Thans willen zij het aan particulieren afstaan in welk geval zij zich een vrij aanmerkelijk verlies zouden ge troosten. FRANKRIJK. Eergisteren is de dochter van den heer Eveillard (de vermoorde consul van Djeddah) aangekomen. Zij heeft eene diepe wonde in het aangezigt, die zich van het oor tot aan den mond uitstrekt. De heer Emerat vergezelde haar, hij is klein van persoon maar zijne gelaatstrekken drukken moed en vastberadenheid uit. Hij is letterlijk met kwetsuren bedekt. Vooreerst heeft hij een houw met een yatagan over het hoofd gekregen alsmede twee schel houwen onder de beide armen; zijne linkerhand is zwaar en zijne regter ligter gewond. Daarbij heeft hij een kogel in het been gekregen. Hij is 25 jaren oud. Bij de verwelkoming door den pre fect werd hij met zijne benoeming tot ridder van het legioen van eer geluk gewenscht. Men verzekertdat de heer Emerattot consul te Djeddah zal benoemd wordenmaar eerst dan zou hij naar zijn post vertrekken, wauneer hij de fransche vlag weder in die stad kon planten. Ook zegt men dat hij met mej. Eveillard in het huwelijk zal treden. Er wordt ook van een drama gesproken, waarin het gebeurde te Djeddah zal behandeld worden. Zekere Mure, soldaat bij het 63e regement van linie, meent eene machine te hebben uitgevonden, waar mede men zich vrij door het luchtruim zal kunnen bewegen. Zij bestaat uit een op baleinen gespannen plat vlak van zijde, met een reusachtigen vleugel mede van zijde aan iederen kant. Ongeveer vier voeten bene den het platte vlak bevindt zich de luchtreiziger

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1