«OESSCHE cohaü. No. 54. 45"" Jaargang. jt te 58. KENNISGEVING Publieke Besteding. ADVERTENTIE. A. J. A. P. van Calrathout en J. Vis ser Az., aan welke een iederalvorens te kunnen worden toegelaten deszelfs patent zal moeten vertoonen. Voorts, dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 17 Julij 1858. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,7ó franco per pot. j I Gewone advertentien worden a W ets. de regel geplaatst MAANDAG 1» JULIJ. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIE!*. De COMMISSARIS des KONINGS in de pro vincie Zeeland, maakt bekend, dat de opening der jagt op Waterwildbedoeld in artikel 17 laatste lid, der wet van den 13 Junij 1S57, (Staatsblad 110. 87), in deze provincie door de Gedeputeerde Staten is be paald op Maandag den 26 Julij aanstaande. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad ge plaatst en aan de gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 16 Julij 1858. De Commissaris des Konings voornoemd, S. van HEEMSTRA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zatprdag den 31 sten dezer, des namiddags ten een ureten raadhuizein het openbaar trachten aantebesteden EENIGE YERNIEUWING EN HERSTELLING DER STRAATWERKEN IN DE GEMEENTE. Volgens bestek en voorwaarden ter gemeente-secretarie ter lezing liggende, en waarvan op den dag der beste ding des morgens ten negen ure, locale aanwijzing zal gedaan worden te beginnen op de Kleine Kaai. Gedaan te Goes, den 17 Julij 1858. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen bij deze de belanghebbenden: Dat de gewone JAARMARKT binnen deze gemeente zal worden ingeluid op ZATURDAG den 21 AUGUSTUS en beginnen op DINGS DAG den 2 1 daaraanvolgende en eindigen op DINGSDAG den 7 SEPTEMBER daarna. Dat op dezelve geene KwakzalversB oroskooptrekkers en dergelijke toegelaten, en alle DraaibordenDobbel spelen Bijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen vóór den hierboven bepaalden aanvang der jaarmarktvrachtvrij en met opgave der benoodigde breedte in nederlandschq elle- maatzullen moeten geschieden aan de marktmeesters Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 16 Julij. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken, dd. 14- julij, is de telegrafist der 3de klasse, W. J. Slok- mansop zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Heden arriveerde alhier kapitein li. II. Boswijk, voe rende de nederlandsche kof Hendrika, met eene lading hout uit Noorwegenvoor rekening van Gebroeders Barinck. Den 17. Bij besluit van 12 dezer, is door den commissaris des konings in deze provincie op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan P. Brandtals veld wachter te Nisse, zoodat die betrekking vaceert. Den 18. Men schrijft ons heden uit Heinkenszand: De dag van 17 julij was voor Heinkenszand een ware feestdag. Door liet aangenaamste weder begunstigd, werd aan het concours, uit verscheidene gilden door 96 schutters deelgenomen. Nadatvoorafgegaan door de harmonieonder de directie van den heer Lisoi uit Middelburg de trein een optogt doot het dorp gedaan had werden onder de steng de medailles door den hoofdman van Soranus uitgereikt, de eene aan den hoofdman, van Jacobavan Beijeren, uit Goes en de andere aan dien van St- Sebas- liaati van St. Gilles (Belgie); de eerste voor tegenwoordig te zijn, met het grootste getal schutters en de tweede voor het verst afkomende gilde. Dewijl des avonds ten 7 ure de hoofdvogel nog niet was afgeschoten werd door de gezamenlijke hoofdmannen besloten nog een uur langer te schieten, met dat gevolg, dat het geluk het gilde van St. Gilles bekroonde. Bij de honderden van toeschouwers, werd het con cours vereerd door de tegenwoordigheid van de voor naamste ingezetenen der gemeente, vergezeld door eene luisterijke schaar van dames. Door dien de schutters herhaaldelijk hunne goedkeuring over de geheele inrig- ting hadden aan den dag gelegd, is het feest dan ook tot aller genoegen afgeloopen, en zal nog lang in aan gename herinnering blijven. Den 19. Naar wij vernemen circuleert hier onder de liefhebbers der lange jagteen adres aan gedepu teerde staten om in aanmerking der hoogere regten waaraan hunne jagtacteu zijn onderworpeneenige wijziging te brengen in de dagen tot heden voor die jagt bepaald, zijnde maandag, woensdag en zaturdag; in alle gevallen om hen vrijheid te verleenen tot het jagen op de dagen van de opening en sluiting der jagt ook al wordt die bepaald op een van de dagen der week, niet bestemd tot de uitoefening der lange jagt. Reeds zijn vele wetsontwerpen waaronder dat op de regterlijke organisatie bij den raad van state aanhangig. De russisehe generaal Todtleben is benoemd tot com mandeur der Willemsorde. Per telegr.) Reeds vroeg in den morgen van gisteren gingen de goessche typografen hunne miódelburgsche kunst broeders te gemoetom de voorgenomeiie jaarlijksche wandeling in elkanders gezelschap te maken, dieeven wel zoo door de groote warmte als den afstand in eene rij-partij werd herschapen. Regt broederlijk waren de leden der beide vereenigingen den ganschen dag bijeen en namen gemeenschappelijk deel aan eer. te Kappelle voor hen toebereid maal. Bij hun retour naar de stad verlieten zij de wagens en trokken ten getale van 40 onder hunne bannieren naar de Prins van Oranje, waar zij nog eenigen tijd genoegelijk sleten. Tegen den avond werden de leden van r/Harmonie en Vriendschap'' door die van nL. Jz. Koster''' naar het Sloe uitgeleide gedaan en was men van weerszijde hoogst ingenomen met deze eerste kennismaking welke aanleiding moge geven tot eene blijvende aangename herinnering. Ingez Gisteren namiddag hield de sinds kort opgerigte handboogsehutterij Willem Tel, hare eerste koning- schieting op de zoo aangenaam geplaatste doelen bij J. Warres, in de Voorstad, en behaalde de hoofd man Jacobus de Blok, de meeste punten en bij gevolg ook de eer van het koningschap. Een tal aanschou- wers en leden van de schutterij Jacoba van Beijeren wier vriendschap zoo zeer op prijs wordt gesteld, waren getuigen van de vreugde die bij dit feest heerschte dat tot aller genoegen is afgeloopen. {Ingez.) Het s Gravenhaagsche Weekblad meldtdat de teregtzitting der arrond. regtb. aldaar, het vreemde verschijnsel opleverde, dat een knaapje van 4 jaren teregt stond als aangeklaagd van bedelarij. Het kind was zelf niet in staat te antwoorden op de gewone vragen naar naam en ouderdom. Overeenkomstig de conclusie van den substituut-officier is hij vrijgesproken, als zonder oordeel des onderseiieids gehandeld hebbende. Men verneemt, dat bij de 's Gravenhaagsche afdeeling der maatschappij tot bevordering van fabriek-en hand werknijverheid het voornemen bestaat, tot het bevor deren eener aldaar te houden nationale tentoonstelling, gedurende den loop van het jaar 1859even als dit in 1825 te Haarlem en later in eenige andere steden des rijks heeft plaats gehad. Volgens berigt van Zr. Ms. consul te Tripoli is te rekenen van 17 dezerde uitvoer van tarwe aldaar verboden, terwijl de uitvoer van gerst vrij blijft. De oogst van Bengazi was slecht uitgevallen en een groot gedeelte van den oogst in Tripoli was door ongedierte vernietigd geworden. Onder de gedecoreerden met de St. Helena-medaiile te Haarlemdie dezer dagen van wege de kanselarij der beide nederlandsche orden de vergunning gekregen hebben dat ouderscheidingsteeken te dragen bevindt zich ook eene vrouw, Maria Louisa Genedige, geboortig uit Saksen i weduwe van den trompetter Saslonaeen pool. Als cantinière en waschvrouw is zij haren man met het 12 regiment fransche curassiers gevolgd bij den marsch naar Rusland zij heeft aan alle gevechten deelgenomen en ook bij den slag van Leipzig haar regiment, ofschoon haar man in Rusland was gevangen genomen vergezeld. Bij den slag van Waterloo was Saslona weder met zijne vrouw vereenigd en diende bij het regiment hollandsehe karabiniers. Volgens hare opgave, was zij eene der eersten om bij het verwonden van den prins van oranje (18 junij 1815) hulp te verleenen, en zij mogt tweemalen van dien ridderlijken vorst (koning Willem II) eene gratificatie genieten. Thans wordt zij verpleegd in het burgerlijk armhuis en geniet eene krachtvolle gezondheid. Te Sommelsdijk werd in den avond van 15 dezer de veearts Lecomtevan Dirksland gevankelijk bin- nengebragtbeschuldigd van zijne vrouw dochter en naaister vergiftigd te hebben. Door tijdig aangebragte hulp van den geneesheer La Porte, zijn de lijderessen thans buiten gevaar. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Uit Putteril, aan de grenzen van het gouverne ment Tschernigowwordt het volgende zonderlinge jagtavontuur gemeld. Een jager schiet een grooten beer in de borstmaar wond hem niet zwaar genoeg om hem alle krachten te ontnemen en zich buiten gevaar te stel len om door den beer vervolgd te worden. Dit laatste had weldra plaats. Woedend over de ontvangen wond, valt bruin op den jager aan die geen ander middel ziet om aan zijn vervolger te ontkomen dan door in de uabijzijnde rivier te springen. Maar dit weerhoudt het woedende dier niet. Weldra zwemmen beide uit alle magtde een om zich aan de omhelzingen zijns vervolgers te onttrekken, de andere spant zijne krach ten in ten einde zich het zalig genot der wraak te verschaffen. De jager, ziende dat hij den beer niet kon ontwijken, duikt onder en als geoefend zwemmer ont komt hij op die wijze aan zijn vervolger. Eensklaps begint de beer vreesselijk te brullen. De toeschouwers aan den oever der rivier ontwaarden duidelijk, dat de beer niet dan met inspanning van al zijne kracht nog boven water bleef en blijkbaar moeite deed om den oever te bereiken- Naauwelijks had hij dien bereikt of hij werd afgemaakt. Tot ieders verwondering bleek het nu, dat het vreesselijk gebrul het gevolg was van de pijn, veroorzaakt door den beet van een reusachtigen wels den grootsten zoutwatervischdie den beer in een zij ner pooten had gebeten en een gedeelte er van verzwol gen had. De beer woog 411 en de reusachtige paling 158 pond. ENGELAND. De galerij van portretten van schelmen en boos doeners aan het hoofd bureau van policie te New-York, is eene bepaalde mrigting geworden. Scharen van be zoekers stroomen er dagelijks heen en onderzoeken de portretten met veel belangstelling. Het getal beel tenissen die zich thans in de gallerij bevinden be draagt 237. Daar ieder individu, gelijk men begrijpt, voor zijn portret moet poseren wordt hem te gel ijker tijd gezegd datals hij weder eene goede levenswijze aanneemtzijne beeltenis uit de galerij zal worden weggenomen. Ten gevolge van dien wenk zijn in den laatsten tijd vier portretten van spitsboeven uit de gallerij verdwenendoor ze in hunne lijsten om te keerenen met de achterzijde naar voren te hangen daar hunne originelen bewijzen gaven hun gedrag te hebben veranderd. De portretten der geëmancipeejeden blijven op de copie verborgentot dat de bekeering bewezen is opregt te zijnals wanneer zij worden weggenomen.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1