GOESSCHE COURANT. No. 52. 45"' Jaargang, MAANDAG 12 JULIJ. Scfjouromg öer Wegen. BEKENDMAKING. OPROEPING. tf De uitgave dezerConrant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f franco per post J,90. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan 6 regels a f J,50 behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES: Ter voldoening aan de bepalingen van het reglement op het beheer, onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden, in deze provincie, dato den 6 Julij 1838 in deze gemeentevoor zooveel de buurtwegen aangaat, ingevoerd bij publicatie van den 4 Mei 1844. Zullen op woensdag den 28 dezer, SCHOUW HOUDEN OVER ALLE BUURTWEGEN IN DEZE GEMEENTE, en worden mitsdien de wegpligtigen en verdere belang hebbenden aangemaand en gewaarschuwd om te zorgen dat de voorschreve wegen in behoorlijken staat en ge- cft'eud zijn; dat alle laagten, slagsporen, gaten en putten, behoorlijk aangevuld en de kanten der wegen van distels, brandnetels en verdere ruigten gezuiverd zijn, mitsgaders de waterleidingen, sprinken, slooten en grup- pen langs de wegen volkomen zijn schoongemaakt. Alles op de boete en straffen bij het meergedacht reglement op de overtreding gestatueerd. Aldus vastgesteld door burgemeester en wethouders voornoemd, den 10 Julij 1858, om door aanplakking ter gewone plaatsen en insertie in de Goessche Courant ter kennis der belanghebbenden te worden gebragt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEËN. De Secretaris, II. C. PILAAR. Ter uitvoering van het door den raad der gemeente Goes, bij besluit van den 11 april 1858 gearresteerd plan van ver eveningen vernietiging der OBLIGATIEN,der gevestigde schuld ten laste dezer gemeeute, welk plan in de Goessche Courant van 2 junij 1858 is opgenomen; worden door bur gemeester en wethouders van dezelfde gemeente, de houders der voorzeide obligatien uitgenoodigd, om in de maanden Augustus en September dezes jaars, aan den burgemeester schriftelijk aangifte te doen, van de obligatien met opgave van dagteekening, nommer en bedrag van liet kapitaal, welke zij genegen zullen zijn in den loop dezes jaars, tegen kontante betaling van 30 pCt. van de obligatien wegens achterstaliigen intrest, loopende ad 1 pCt. welke voluit betaald wordt, en die vóór alle anderen zullen afgelost wordenen van de overige obligatien (waar van de intrest met betaald wordtdie uitgegeven ten intresse van 2 pCt. met 20 ten honderddie ten intresse van 2 '/2 pCt. met 25 ten honderd die ten intresse h 3 pCt. met 30 ten honderd; die ten intresse it 3pCt. met 35 ten honderddie ten intresse a 4 pCt. met 40 ten honderd, en aanbetaling van den intrest tot het einde van dat jaar, uit de ge meente-kas te doen aflossen; en welke alsdan in de af lossing of uitloting ter aflossing zullen worden begrepen. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie dezer gemeente. Zullende deze advertentie worden geplaatst in de Staats-, Middelburgsche- en Goessche Couranten. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 10 Julij 1858. Burgemeester en wethouders van Goes M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BINNENLAKDSCHE BERIGTEN. GOES 12 Julij. De in de laatste dagen ondragelijke en voor de gezondheid schadelijke stank van het water in de haven alhierhad eenigc bewoners der kaai doen besluiten deswege eene schriftelijke klagte bij het bestuur in te dienen met verzoek daaromtrent een onderzoek in te stellen. Bij dispositie van heeren burg. en weth. is thans aan adressante» kennis gegeven, dat na onderzoek gebleken isdatgelijk teregt verondersteld werd, de oorzaak van dien stank ligt in het loozen van geneu traliseerd garancine-water uit de fabriek der heeren dr. C. A. van Renlerghem Co., en het bestuur heeft be sloten genoemde heeren te verzoeken cn des noods te gelasten onmiddelijk op te houden met liet laten vloei- jen in de haven van garancine-watervermits de geno- mene proef bewijst dat de aan de haven woonachtige ingezetenen hierdoor werkelijk ongerief en schade lijden. Wij vernemen dan ook Jat reeds door de heeren van Renterghem Co. een vaartuig is aangekocht of in dienst genomen om het garancine-water naar het Sas te vervoeren en in de kulk tusschen de beide haven sluizen uit te stortenten einde dit met de ebbe te laten wegvloeijen waartoe aan genoemde fabrikanten voorloopig vrijheid is gegeven. Wij veronderstellen dat elk bewoner der haven en kade bovenstaande met genoegen zal vernemen waar door zij gewaarborgd wordendat helder en frisch vloedwater gelijk gisteren binnen stroomde, niet, gelijk reeds heden, een onaangenamen reuk verspreidt en zich als inkt vertoont. De begunstigers en honoraire leden der harmonie oConcordia? alhier, zijn door de directie tegen heden avond bijeengeroepen tot het nemen van een besluit betreffende het ontbinden dier harmonie. Een treurig vooruitzigt voor een gezelschap dat met betrekkelijk veel geldelijke opofferingen daargesteld gedurende eenigen tijd met zooveel ambitie door de leden en ten genoege der burgerij is in stand gehou den. Zeker zal de wensch algemeen zijn, en gewis van eenigen die daaraan tot heden met lust hun' tijd gaven dat zoo mogelijk een middel worde gevonden om het bestaan der harmonie te doen voortduren; in alle gevallen de zoo schoone instrumenten niet onge bruikt te laten liggen of naar elders te laten vertrek ken dewijl wij ons wel onderrigt meenen dat menig ingezeten verlangend uitziet naar het voorregt om in dit corps te worden opgenomen en met dubbele in spanning zich aan de beoefening te wijdeu. De berigten omtrent den oogst in dit eiland zijn. met uitzondering van dien der boonen, erwten en koolzaad, gunstig; de gerst nagenoeg geheel gesneden, de rogge waarmede een aanvang is gemaaktde tarwe nog rij pende, beloven ruim; de hooibouw is aieer dan schaarschop de zoogenaamde namaai is veler hoop gevestigd. De ruim geladen kersenboomen hebben aan ons vroeger berigt beantwoord met duizende mandjes worden dezelve naar elders gevoerd; de gedurige regen vlagen maken die spoedige verzending noodzakelijk. Hoewel niet zoo goedkoop dan waar ze in massa wor den aangebragt betaald men ze hier 3 A 5 ct. de 5 ons naar mate der kwaliteit. De ooftboomen zijn goed geladen de takken der bessenboomen tot brekens toe. Te Breda is de aanvoer van kersse» zoo groot, dat men die thans voor 2 cents het 1 '2 ned. pd. koopt en bij kwantiteiten zelfs voor 1 '4 cent, iets dat men in vele jaren niet heeft bijgewoondmen stelt zich over den oogst van appelen en peren hetzelfde voor, daar de boomen meer dan drie dubbel beladen zijn. j De nieuwe aardappelen, goed en zuiver van smaak, gelden 20 cent de 5 nederl. kop. Boter iets lager. Het bakkers comité heeft het brood opgeslagen, zoodat i 1 '/a ned. pd. rogge brood thans 15 ct. geldt, terwijl de zolders van de zwaarte der granen bijkans instorten. H In de vergadering der provinciale staten van Zeeland is jl. vrijdag tot buitengewoon lid van gede puteerde staten herkozen met 25 van de 29 stemmen de heer Uyttenhoven. Naar men verneemt houdt de regering zich ijverig bezig met het in gereedheid brengen van hare ontwer pen betrekkelijk de spoorwegenen moeten er in de laatste dagen uitgebreide berekeningen gemaakt zijn tot beantwoording van de vraagop welke meest doelma tige wijze er krachtdadige ondersteuning aan goede on dernemingen kan worden verleend. Het onderwerp der spoorwegen is thans weder ter sprake gebragt bij de redevoeringen waarmede verschillende commissarissen des konings de zomervergadering der staten hebben ge opend. Uit de aanspraak van den commissaris des konings it) Limburg blijkt o. a. dat Z. M. mondeling aan den commissaris heeft verklaarddat hij de grootste belangstelling koestert in cene verbinding door middel der spoorwegen van Limburg met de andere provinciën des rijks. Wat hem zelf betreft, betuigde de commis saris mot genoegen gezien te hebben de aanvrage van concessie voor den spoorweg van Vlissingen naar Lim burg laatstelijk door de aanzienlijkste ingezetenen van verschillende provinciën gedaanen waarvan onlangs melding gemaakt is. De ondersteuning van deze aan vrage door de staten van Limburg is bereids verzocht bij adressen van de kamer van koophandel en fabrieken en het gemeente-bestuur van Roermond. In Groningen heeft de commissaris des konings zijn vertrouwen te kennen gegeven, dat de provincie ditmaal niet teleurge steld zal worden in hare hoop, om spoedig spoorwegen te zien daargesteld, terwijl ook in andere provinciën door de voorzitters der staten hetzelfde vertrouwen is uitgedrukt. Men meldt, dat de gemeente-besturen zijn aangeschre ven, om aan de commissarissen des konings eene opgave in te zenden van het getal personen, volgens de laatst gesloten lijst bevoegd tot het kiezen van leden voor de tweede kamer der staten-generaal. Men meent, dat dit wel in verband zou kunnen staan met de wijzigingen, welke de regering in enkele kiesdistricten zal voorstel len wijzigingen, die reeds sinds eenigen tijd als zeer noodzakelijk werden te gemoet gezien. De gemeente-besturen zijn uitgenoodigd om bij ontslagontstentenis of schorsing van den hoofd onderwijzer of de hoofd-onderwijzeresde volgende regelen in acht te nemen 1°. schriftelijke kennisgeving binnen 3 dagen aan den school-opzienervan het ge geven ontslag of op andere wijze ontstane vacature of uitgesproken schorsing; 2. mededeeling binnen 4 weken, aan den schoolopziener van de voorwaarden waarop de nieuw aan te stellen hoofd-onderwijzer of onderwij zeres zal worden beroepen; 3. uiterlijk drie maanden na dat openvallen oproeping der sollicitanten om zich met overlegging der vereischte stukken, aan te melden voor het vergelijkend examen 4. oproeping der solli citanten door burgemeester en wethouderstot het vergelijkend examen; 5. opmaking der voordragt tot ver vulling binnen 8 dagen na afloop van het examen; 6. ken nisgeving binnen drie dagen na de benoeming door den gemeenteraad aan den benoemde en den school-opziener. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom van 8 julij De ansjovisch en panharing-vangst op de Ooster-Schelde, nabij deze staddie dit jaar zoo buitengewoon geze gend was, kan men voor het tegenwoordige saisoen als geheel afgeloopen beschouwen en hoewel onze visschers zich aanvankelijk eenigzins terughoudend toonden, heb ben zij toch in overleg met hunne naburen in Tholen den vasten prijs bepaald op drie-en-dertig gulden per tonzoodat menigeen zich dat voedseldat wat hoe danigheid en smaak betreft, niets te wenscben overlaat, voor een redelijken prijs zal kunnen verschaffen. Men meldt uit Nijmegen van den 9den. Gisteren nacht ten 1 ure, bij zeer donker weder, toen de veer lieden nog op de gierbrug waren, hoorden zij een feilen slag, bij niets te vergelijken, en een aanhoudend onbe kend geraasgestomp en geklop in het eerste pontje van de gierbrug. Toen zij het pontje naderden was hunne verwondering groot toen zij een grooten steur van 75 ii 100 ponden zwaar, in het pondje gesprongen zagen. Hunne eerste angst over het verwonderlijk nacht rumoer verkeerde nu iu vreugde. Men bond het dier een touw door den strot en liet het achter de gierbrug zwem men, tot heden morgen, waarna de steur aan stukken op de vischmarkt verkocht werd. - Men leest in de Delftsche Courant u Door eene vriendelijke hand zijn wij in staat ge steld de twee onderstaande brieven mede te deelen geschreven door een der jongelieden die zich in het jaar 1856 vanhier naar de Kaap hebben hegeven. Men zal daaruit ontwaren dat de jeugdige briefschrijver zich i ook naar het bezit van het boek wasde geëischte som was zoo overdreven hoogdat hij geen kans zag om die bijeen te brengen. Maar nu viel het hem in rin zijn nieuw vaderland regt tevreden gevoelt, en dat er voor hen wien het niet aan lust en ijver ontbreekt, nog gelegenheid genoeg bestaat, om het dagelijksch brood en zelfs meer dan dat te verdienen. Ouders die hunne kinderen in de toekomst een bestaan willen verzekeren waarop het vooruitzigt hier te lande soms minder gunstig isverzuimen nietgebruik te maken vau de gelegenheid die hun weder wordt aangeboden

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1