mmm wrgaderim GEMEENTE-RAAD TE GOES, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kivartaal is f franco per post Jf?0. De inzei va» dik DEN '28 JCN1J 18G8. Afwezig mr. Blaacbeen ongesteld, v. d. Putti, uitlandig en mr. Saaymans Vader. De notulen der voorgaande vergadering zijn gelezen en gearresteerd. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen no pens de bijdragen voor pensioen van de onderwijzers. Burg. en weth. deeien mede daarover eene ampele con ferentie te hebben gehouden met den heer school-opziencr, aan wien zij hunne bezwaren om de scholen van den heer vuu den Bree en mej. Dunnes als openbare lagere scholen te erkennenhebben medegedeeld die heer evenwel deelde de bezwaren niet en deed opmerken, dat de opgaven verlangd woiden zoo als de toestand was op 1 ./anuarij 1858, bij het invoeren der wet op het ouderwijs, dat dus niets werd gepi'ejudicieerd ten aanzien van de regeling van het onderwijs ter uitvoering van art. 70 der weten dat dus ook de aanschrijving van Gedeputeerde Staten, niet strekte, om de drie jaren, bij de wet op het onderwijs tot regeling van het schoolwezen aau de gemeente-besturen gegeven, te verkorten, maar alleen om opgaven te verkrij gen hoe die toestand den 1 Januari] wasdat volgens de wet van 1806 er geen twijfel bestaat of de heide scholen in kwestie zijn openbare lagere scholen, en dat burg. en weth. mitsdien de ouderwijzers bij die scholen op den slaat hebben gehragtterwijl de weezen- en armenschool daarvan alsnog is weggelaten als zijnde onder de vorige wet eene bijzondere school der le klasse. Op de vraag of daartegen bedenkingen bestaan, zegt dhr. inr. de Kn'OKHe van der Meclen van oordeel te zijn. dat de fransche kostscholen bijzondere scholen zijn, die hier niet in aanmerking kunnen komen. Dhr. v. d. Bosch integendeel beweertdat al de scboJeD in deze gemeente lagere scholen zijn en datin den geest der wet tot liet middelbaar onderwijs alleen beliooren kunnen latijnsche scholen en gymnasia dat ze openbare scholen zijn, omdat ze gehouden worden in localen der gemeente, de onderwijzers door het gemeentebestuur zijn aangesteld en door de gemeente worden bezoldigd. Hij gelooft dat het de bedoeling der Hooge regering is, om in afwachting van de regeling van bet onderwijs binnen 3 jaren, reeds nu te keum n de bijdi agen door de in functie zijnde onderwijzers voor hun pensioen te doen en is het volkomen eens dat nu geene regeling kan gevorderd worden of gevraagd is. waardoor de raad belet zou worden gebruik te maken van den termijn bij de wet toegekend. Niemand verder het woord verlangende wordt dc staat voorgelezen en met algemeene stemmen vastgesteld; daarop komen voor dhr. I. II. van den Bree, met 1421,mej. Dunnes, met 878,20, dhr. W. Swartmet 1046,dhr. P. van I!iele, met 836,dhr. C. Hofman, met 500,dhr. L. A. Snijder met 280, Te dezer gelegenheid deelt de Voorzitter mede, een in gekomen brief van den heer C. Hofmanuithoofde van vertrek naar elders, tegen 31 Augustus e. k. ontslag ver zoekende als hulp-onderwijzer op de fransche dag- en kost school. Welk verzoek eervol wordt toegestaan en besloten daarvan op evengemeldeii staat aanteekeuing te doen; zullende burg. en welb- raadplegen met de schoolcommissie en den heer schoolopziener, wat er in dezen ter zijner vervanging zal dienen gedaan te worden. Overgaande lot de benoeming van leden voor het bestuur over liet gasthuis, waarvoor door burg. en weth. zijn aan bevolen de beeren C. PilaarJ. Kooman A. Nortier eu T. van Heel, benoemt de voorzitter de beeren Smallegange en Soutendam lot stemopnemers. Bij de stemming voor het le lid bekomen de heereu C. Pilaar 6, J. Kooman en A. Norlier, ieder eene stem. Bij de le stemming voor het 2e lid erlangen de beeren Kooman 4 Nortier 3 en van Heel 1 stem. Bij de 2e vrije stemming de beeren Kooman en iYorlier ieder vier stemmen. De herslemming levert gelijken uilslag open wordt daarop bij loting getrokken het naambriefje van den beer A. Nortier. Alsnu overgaande tot bet benoemen van eenen voorzitter vau dat coilegie, uil de leden van dezen raad, verkrijgen bij de le stemming de beeren mr. van Voorst Vader 3, Kakebeeke 3 en van den Bosch 2 stemmen Üe beeren van den Bosch en van Voorst Vader verzoeken beide builen aanmerking le blijven. Bij de 2e stemming bekomen de heeren Kakebeeke 4, mr. van Voorst Vader 3 en Hocliart 1 stem. Bij de herstemming tussclien de twee eerstgenoemde er langen beide 4 stemmen, terwijl bij bet lot mr. van Voorst Vader wordt aangewezen, die op aandrang van den voor zitter en de leden des raadszich bereid verklaart die betrekking op nieuw op zich te nemen. Mede wordt als voren overgegaan lot benoeming van 4 nieuwe leden van bet algemeen (nu burgerlijk) armbestuur, waarvoor door hetzelve zijn aanbevolen de beeren J. G. Kisseeuw, S. de Jonge Mulock Houwer, J. de Fouw Wz. P. van Dalen C. Pilaar M. J. tlarinck, J. Mulder én M. J. de Jongh. Bij de stemming voor het lsle lid verkrijgt dhr. J. G. Uis- sceuw acht of al dc stemmen. Bij die voor liet 2de lid hekomen de lieeien Mulock Houwer 7 en M. J. de Joogli 1 stem. Bij die voor bet 3de lid, erlangt de beer J. de Fotiw Wz. 8, P. van Dalen en M. -T. de Jorgh ieder eene stêm DONDERDAG 1 JULIJ. van advertentien moet geschieden vóór drie uren des Bij die voor het 4de lid worden uitgebragt op den beer P. van Dalen 6, M. J. Harinck en M. J. de Jongli ieder eene slem. Zoodat tot bestuurders van het gasthuis zijn benoemd mr. v. Voorst Vader, voorzitter, en de heeren C. Pilaar en A. Nortierleden. tot leden van bet burgerlijk armbestuurde beeren J. G. Kis seeuw S. de Jonge Mulock Houwer, J. de Fouw Wz. en P. van Dalen. Wordt gelezen een brief van beeren gedeputeerde staten van den 11 dezer, no. B houdende eenige geringe bedenkingen op de verordening voor het burgerlijk armhc- stuur en het gasthuis, waaraan door wijziging van "de be doelde artikelen wordt le geinoet gekomen. Aan de orde is de rekening der dienstdoende schutterij over 1857, waaromtrent de commissie voor finantien advi seert tot goedkeuring en vaststelling. Die rekening voorgelezen zijnde, wordt zonder discussie vastgesteld in ontvang op551,22 uitgaaf i> - 453,19 en alzoo met een goed slot van 98,03 Insgelijks in behandeling genomen zijnde de begrooling der schutterij voor 1859, wordt mede gelezen liet rapport der voormelde commissie, strekkende om den daarop ge- bragten post voor aankoop van signaalhorens ad 19 le doen wegvallen en dien voor onderhoud van wapenen en ledergoed met 60 te verminderen, omdat hoe gewenscht ook bet verwisselen van bet tegenwoordige met nieuw ledergoed zijn zou, ten opzigte der schutterij welligt binnen kort eene nieuwe wét te wachten is. Deze zienswijze door den raad gedeeld wordende, is alzoo besloten en de begrooting vastgesteld met de gewone posten in ontvang en uilgaaf op f 522,90 waaronder de toelage uit de gemeente-kas ad f 439,59. Mede worden in behandeling genomen de ïekening van de uitgaven der gemeente-apotheek over 1857 en de begrooting voor 1859, waaromtrent de finauliële commissie adviseert tot vaststelling. Uil de rekening blijkt, dat de gezamenlijke uitgaven voor 1857 hebben bedragen f 851,36, waarvan verdeeld moet worden 816,35over 3930 recepten, zoodat ieder recept niet meer beeft gekost dan 0,20'y10o cent, terwijl de resterende 35,01 zijn voor recepten van algemeen gebruik. De begrooling houdt de volgende posten iu: jaarwedden apotheker en leerling 452, schrijfbehoeftenvuur en licht- 75, onderhoud locaal eu gereedschappen - 45, kleine onkosten - 10, en aankoop medicijnen- 318, Zamen. 900, Zoowel de rekening als de begrooting worden zonder discussie goedgekeurd en vastgesteld. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen van gedeputeerde staten inagliging om den lieer J. G. Kisseeuw toelelalen tot afkoop der cijns zoo als ter vorige vergadering verzocht is. Van dezelfde dito om met den lieer J. P. Kakebeeke con tract te maken over den ruil van grond in den Brotiwersgang. Van heeren regenten der godshuizen, de rekeningen over 1857, die zullen worden rondgezonden. En eenige staatsbladen, die worden gedeponeerd. De Voorzitter deelt mede, dat de aannemer der straat verlichting ongenegen is, de aanneming op den bestaanden voet voor een jaar te continuerenwaarom burg. en weth. voorstellen de verlichting voor rekening der gemeente te doen. Hetgeen wordt goedgekeurd. Burg. en Weth. berigteu verder, dat zij een bezoek heb ben afgelegd bij den commissaris deskonings in dit gewest, die hun allerminzaamst ontvangen en zijner eijds de mede werking van liet gemeente-bestuur verzocht beeft; Alsmede dat de proeven dezer dagen door de beeren van Kenterghein Co. in liet groot genomen, met liet maken van garancine en het afvloeijen van het geneutraliseerde water in de haven geenerlei nadeelig gevolg heelt gehad, zoodal zij vermeenen dat met het nemen van proeven kan worden gecontinueerd. Hetgeen wordt goedgekeurd. De heer Smallegange rapporteert op den 25 dezer te hebben bijgewoond de rekening der spijsuitdeeling van den afgeloopen winter, die in volkomen orde is bevonden en waaruit blijkt dat aan 232 gezinnen in 15 weken zijn verstrekt 19255 portien soep, waaronder 8 extra bedeelingen, sluitende de rekening met een batig saldo van 249,21. Daarna is de vergadering gesloten. BJNNEffLAffDSCHE BERIGTEJT. Bij koninklijk besluit van 28 junij jl.is benoemd tot bewaarder der hypotheken, van liet kadaster en der scheepsbewijzen, en ontvanger der registratie en domeinen te Goes, de heer A. Rijserthans ontvanger der registratie en domei tien te Zaandam. Bij besluit van denzelfden dag zijn de kantoren van bewaring der hypothekenvan het kadaster en der scheepsbewijzen te Zierikzee, vereenigd met het kantoor van registratie en domeinen aldaar, en is tot bewaarder en ontvanger benoemd dhr. J. K. Boeijethans ont vanger der registratie en domeinen aldaar. Bij besluit van dien dag beeft Z. M. mede goedge vonden P. W. Stcenkam.fiop zijn verzoek, te ontslaan uit dc. betrekking vau dijkgraaf van den Vlhoswijk- potder. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst 'eboorte-, huwelijkt' en doodberigtenvan 6 regels d f behalve het zegelregt. iddugs. In verschillende couranten leest men «onder men verneemt" een berigt, houdende bevordering en benoe ming van telegrafisten waaronder de heer J. O. Pilaar ais benoemd tot telegrafist 8«. klasse. Ten gevolge van het aan dhr. mr. C. IP. J£. Vail- lant op zijn verzoek verleend eervol ontslag als school opziener in het eerste schooldistrict van Zeeland is als zoodanig benoemd dhr. II. Polman Krusemante Middelburg. Men verneemt met genoegen datten gevolge der door de directien van de stoombootdiensten in deze pro vincie ingediende bezwaren, in de aanstaande vergade ring der provinciale staten door heeren gedeputeerde staten het voorstel zal worden gedaaliom het regt dat aan de provinciale steigers te Wolphaartsdijk en te Zijpevoor personen aldaar met de stoombooten aan komende of vertrekkendeingevolge de wet van 22 december 1852 (staatsblad n°. 229) geheven wordt, met ile helft te verminderen en dit alzoo voor liet ver volg te bepalen op f 0,15 voor ieder reizend persoon met een stoomvaartuig aankomende of vertrekkende, en op f 0,10 voor ieder reizend persoon aldaar aankomende of vertrekkende door middel van andere vaartuigen. Het is te hopen en te verwachten dat dit op de wet gegrond en voor onze provincie zoo belangrijk voorstel met algemeene stemmen zal worden aangenomen. Heden voormiddag ontvingen wij, even als ten voor leden jare in begin van junij onze hollandsche brie ven en couranten om elf uren in plaats van ten half drie uren namiddags. Deze veranderde dienstregeling in verband met die op den nederl.-belg.-spoorweg, geeft, hoe kort ook de tijd is tussclien de aankomst en het vertrek der hollandsche post, iu menig geval groot ge rief en kan de hollandsche correspondentie met een dag bekorten. Alleen wordt hierdoor het vertrek der rnid- delburgsche post vervroegd, voor welke plaats, volgens kennisgeving van den directeur van het postkantoor alhier ten 10 ure 30 minuten de brieven is bus moe ten zijn. De droogte houdt hier steeds aan en heeft menigeen ter voeding van zijn vee, ook reeds tot den buitenge wonen maatregel doen besluiten om een gedeelte zijner vruchten af te maaijen. Intusschen zijn dikwerf die vruchten zoodanig met ongedierte bezet dat ze voor het voederen ongeschikt en gevaarlijk zijn. Een en ander is reeds van grooten invloed op den prijs van melken boter. De beesten over liet algemeen lijden gebrek en de behoefte aan regen, reeds groot, neemt dagelijks toe. Men berigt ons, dat sedert eergisteren de telegraaf kabel in de Maas bij Rotterdam, door het ankeren van een deensch schip gebroken iszoodat de berigteu naar en van Holland via Utrechtsen Amsterdam moeten verzonden worden en dus aan eenige vertraging zijn blootgesteld. Jl. dingsdag ontstond er brand onder de gemeente Kattendijke, in den mestput b(j E., die, door de droogte van al hetgeen de plaats des gevaars omringde, schro melijke gevolgen had kunnen hebben. Gelukkig is die spoedig gebluschtwordende de oorzaak toegeschreven aan liet onvoorzigtig uitstorten van heeten ascli en smeulende stukjes hout. Den 28 junij werd te Hulst de eerste nieuwe gerst ter markt gebragt. Hoewel niet zwaar was dezelve echter extra blank. Te St. Anna ter Muideu moest verleden maandag het vergelijkend examen plaats hebben ter vervulling van den post van openbaar onderwijzer. De twee sollici tanten die zich hadden aangemeld, bevonden zich ter bestemder tijd en plaatse, doch alleen om aan het bestuur der gemeente kenbaar te maken dat zij na rijpe overweging, besloten hadden van liet dingen naar de openstaande betrekking af te zien om de geringe voordeelen daaraan verbonden. Zoo verviel het verge lijkend exatueu. Het gemeentebestuur zal nu trachten zoo spoedig mogeljjV het inkomen van den onderwijzer vast te- stellen volgens de nieuwe wet op liet onderwijs

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1