COURANT. No. 48. 45ste Jaargang, De uit gate titter Courant geschiedt Maandag en Donderdag i f>0 I Gewone adrertentien worden a 30 ets. de regel geplaatst avonduitgezonderd op feestdagen. MAANDAG JUNIJ» I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van J—6 regels d f 3,SO De prijs per kwartaal is f 3,75 franco per post f 3,90. I behalve het segelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. JiSülüJsLL PUBLICATIE. llURGKMEKSTER WETHOUDERS van GOES, Krengen bij deze Ier kenuis van een ieder die liet aangaat, dat de commissie tol onderzoek der redenen van vrijstelling en uitsluiting van de scbiitterlijke dienstvoor dit jaar, ingevolge ait. 15 der wet op de schutterij, van den 1 april 1827 zaamgesleldhare zitting zal houden ten raadliuize dezer stad, op woeusdag den 14 julijl858, des voormiddags ten el!" ure. Wordende degenen welke verineenen redenen tot vrij stelling oi' uitsluiting aan die commissie te kunnen voordragen, aandachtig gemaakt op de navolgende bepalingen van Z. M. besluit van den 28 junij 1828 (staatsblad no. 42)> Art. 9. Geene vrijstelling of uitsluiting van de dienst zal mogen worden verleend aan personen welke in de art. 3 eu 4 der wet niet worden opjrenoeiiid of die zich in de daarbij amschtcven gevalle» niet bevinden. Art. 10. Aan personen die voorgeven met ziekten of ge breken bebebt te zijn, zal geene vrijstelling worden verleend op vertoon van altesten. maar zullende zoodanigen worden onderzocht door de genees en heelkundigen bij de commissie, li,j <i ie buiten staat is voor de commissie te verschijnen, zal in zijne woning moeten worden onderzocht. Art. 11. 0e onvoorwaardelijke vrijstelling op grond van ziekten en gebreken, nai alleenlijk mogen worden verleend op grond vhii de zoodanige, welke in bet reglement op hel onderzoek der manschappen bij onze beschikking van den 15 jauuarij 1821, no. 59 vastgesteld, worden opgenoemd als voor ue dienst volstrekt buiten staal, of eeu volstiekt of betrekke'ijk onvermogen tol de dienst daarslellende, naar welke laatste de commissie vooral met bijzondere oplettend heid onderzoek zal doen zij die bij nuinmervcrwisseling in dienst treden, moeten in alle opzigten gezond zijn, en j vrij van alle gebreken. Art. 12. Als geestelijken bij de onderscheidene gezindheden en als studenten in de god geleerdheid zullen alleen worden vrijgesteld diegenen welke als zoodanig volgens de veror deningen op het stuk der Aalionale Militie regt op vrijstel ling van dienst hebben. Ter bekoming van deze vrijstelling zullen dezelfde bewijzen moeten worden overgelegd, welke voor de dienst der Nationale Militie worden gevorderd. Art. 13. Me onvoorwaardelijke vrijstellingen vermeld in art. 3 der wet sub. lilt- e, gy en m. zullen alleenlijk mogen worden verleend ingeval de belanghebbende» de volgende bewijsstukken overleggen, als r. De hoog leeraren en lectoren aan de hoogescbolen athenea en seminaria liet besluit of de acte van aan stelling. of. benoeming als zoodanig. g, De uit de dienst van den staal te lande of ter zee eervol ontslagene of gepensioneeide officieren, het eer vol ontslag of de acte van pensioen. h. De officieren, eervol uit de schutterij ontslagen wegens verandering van woonplaats hel besluit van ontslag. k. De broeder van hemdie reeds in persoon en voor zich zelve, hij de schutterij dient, behalve een schrif telijk bewijs van deze dienst door den koinmaudant der schutterij afgegeven en een schriftelijk bewijs van liet plaatselijk bestuur, dat de dienende broeder met hem hij zijne ouders inwoont. Die aangesteld zijn voor de dienst der nacht of brand wachten en der brandspuiten een schriftelijk bewijs deswege van het plaatselijk bestuur. m. De lijf en huisbedienden; een certificaat van den per soon, hij welken zij als zoodanig dienstbaar zijn, ge certificeerd door hel plaatselijk nest uur. Zij, die voortdurend uit armen kassen bedeeld of in armen gestichten opgevoed en ondei houden worden, eene schriftelijke en door het plaatselijk bestuur gecer tificeerde verklaring van bestuurders der gestichten, houdende waarin de hedeeliug bestaat, en sedert wan neer en op welke tijdstippen dezelve genoten is. Art 16. Diegenen, welke voor de commissie van onder zoek niet opkomen, zullen gebonden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor zoo verre zij dienstplig- tige nummers getrokken heb' en niet vallen in de termen van art- 3 dei' wet sub. n. b. r, en w?, van art. 4. zullen zij bij de schutterij worden ingelijfd blijvende het hun evenwel vrij om hunne redenen lot vrijstelling in een vol gend jaar te doen gelden. Terwijl diegenen, welke vermcenen, op grond van art. 36 der wet, aanspraak Ie kunnen maken op overplaatsing bij de reserve or finaal ontslag, mede verpligt zijn deze reclames hij voorschreve commissie, te doen gelden, met overlegging van eeu extract uit het stamboek der schutterij, bij welke zij gediend hebben of nog dienen. Kn aangezien die commissie mede bestemd is lot het onderzoeken der redenen van vrijstelling of uitsluiting, die de belanghebben den ook na hunne inlijving hebben voor Ie dragen, (vol ens art. 19 van hel koninklijk besluit, van den 28 .lutiij 1828. Staatsblad no 42), zoo worden degenen welke hij de schut terij zijn ingelijfd, en hij derzei ver afwezigheid, hunne be trekkingen op die bepaling gewezen en aangemaand om indien zij aanspraak op vrijstelling hebben verkregen, met overlegging van de gevorderde bewijzen voor de commissie te verschijnen, ten tijde en plaatse boven omschreven. Kn opdat niemand onwetendheid voorwende, zal deze worden gepubliceerd, geafligeerd en geplaatst in de Goessche Courant Gedaan ten nadhuize van Goes den 26 .Tulij 1858. Burgemeester en M et houders voornoemd, M. I». RUAUBKEN. De Secretaris. H. C. IMLAAR. GOES, 28 Junij. lieden avond len 7 ure vergadering van de» gemeente raad, ter behondfdmg van 1. rege Jn)g bijdragen voor bc pensioen der onderwijzers. 2. Benoeming leden van het bestuur van het gasthuis en van bel burgerlijk armbestuur, j 3. Vocrslel tot wijziging der veroidenirigen van bef bur- J geriijk armbestuur en bet gasthuis. 4. Rekening 1857 en begroeting 1859 der schutterij 5. Idem van de gemeenle- apotheek. 6. Mededeeliug van iugekomene stukken. Bij bevelschrift dezer regtbank van den 24 dezer, is tegen Jan Zuidhofarbeider te Ileinkenszand regts- ingang met bevel van gevangenhouding verleend ter zake van het verwonden van Uubrecht Ihiedijkland man in die gemeente in den nacht van 19 op 20 dezo1. Nadat alvorens in den avond van eerstgernelden dag tussclien hen onaangenaamheden waren ontstaan is Z. den naar zijne woning kierende D. achtervolgd en heeft hem onder liet zeggen n wacht nu heb ik je a meteen broodmes eene ligte snede over den neus en twee die pere over zijne beide handen toegebragt, benevens eenige van achteren in den rand van zijn hoed en rok. Z. is nog dienzelfden nacht gearresteerd en zou na aanvan kelijke ontkentenis, hebben bekend. Driet/ijk, die dien tengevolge onder heelkundige behandeling is blijft licewel niet gevaarlijk, nogtans zeer zwak en bedlegerig. In het misbruik van sterken drank wordt ook hiel de oorzaak gezocht. Beiden zijn gehuwd en vaders de dader zelf van nog twee zeer jeugdige kinderen. Per telegraaf berigt men ons heden uit 's IIage dat door eene vereeniging van nederlandsclie ingezetenen uit Utrecht, N'oord-BrabandLimburg en Zeeland, aanvrage tot concessie is gedaan voor een Zuider-spoor- weg ter verbinding van Rotterdam en Belgie met den linker Rijnoever en Maastricht. Ue verzoekers uit Zeeland zijn de lleeren (J. J. Sprevgerpresident der kamer van koophandel te Middelburg, mr. M. F Landsheer, Regeer en I (r. van den Bosch, leden der provin ciale staten. De aanvrage bevat eene lijn van Vlissingen naar Roosendaal, van Breda naar Tilburg en 's Bosch, van Tilburg naar Eindhoven en Venlo of Roermond van Venlo of Roermond naar Maastricht, met voorkeur der lijnen van Tilburg naar de grenzen in de rigting van Turnhout, en van 's Bosch naar Nijmegen en Arnhem. Men berigt ons uit oVEKAXDEi dat de geachte leeraar ds. J. Dagevospredikant te Ovezande en' Driewege, zijn emeritaat zou hebben aangevraagd. Men schrijft uit IWSTESilSSE van den 24 junij Ue twaalfde sectie der maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland hield gisteren haren jaarlijkschen wandelrid. Ongeveer vijftig leden namen daaraan deel. Des ochtends 7 ure bil hunnen vooizitter dr. li. lro- gel'vangerte Hulst, vergaderd, was ditmaal een ge deelte van het land van Waes (Oost-Vlaanderen) voor de wandeling gekozen. Op acht wagens gezelen, trok men door de polders in de rigting van Meerdonck en Verrehrouck, en van laatstgenoemd dorp door den be- verscliten polder naar Vracene. De wandeling nam over St. Gillis en Clinge een einde, en men was den avonds ter. 10 ure te Hulst terug. Te Vracene werd groote halt gehouden en was al daar voor de noodige verversehingen gezorgd. Op daartoe bekomen uitnoodiging ging de wandeling tussclien Vracene en St. Gillis, over de op hanoversclie wijze aangelegde boerderij van den heer Parrinbur gemeester van St. Nieolaes, alwaar vele mei kwaaardig- iieden met de meeste belangstelling bpzigtigd werden. Met niet minder oplettendheid werden over den ge ileden duur der wandeling de veldvruchten in oogeti- schouw genomen ongelukkig genoeg heeft dit de treu rige overtuiging opgeleverd, dateren als in deze streken i ook bij onze vlaainsche huren de bouwproducten ten j gevolge der aanhoudende droogteveel te wenschen overlaten. Volgers berigten uit het Westlaiid oefent de voortdurende droogte een hoogst ongutisltgcn invloed uit op de gewassen. Vooral worden daardoor de aard appelen in hun «en wasdom belet, zondat het uitzigt op den oogst van dit zoo algemeen voedingsmiddel niet zeer bemoedigend is. Als een bewijs, hoezeer de tegenwoordige droogte en de daaruit voortvloeijcnde schraalheid der weilanden, belangrijken invloed uitoefent op de boterbereiding moge dienen, dat onlangs te Delft ruim 9000 lied pil. boter minder ter markt waren dan op den marktdag van 18 junij 18.r>7. Na het heefo voorjaar worden in Engeland zware stormen voorspeld. Evenals het te Ramsgate en Havre op den 5 junij plotseling afloopen der zee werd waar genomen, is ook aan de duitsche kusten aan de Noord zee den 5 dezer het geheel onverwacht opkomen der zee en het kooken der golven als door slorin bij zeer lustig weer opgemerkt. Men schrijft te dezen opzigte uit Helgoland aan de hamhurgsche bladendat zich aldaar den 5 junij een vreemd verschijnsel heeft voor gedaan. Tegen 5 uur des avonds waren vele visscliers- schuiten binneiigeloopen en een aantal vrouwen en meisjes hielden zich op de zeekust bezig met het ope nen en zuiveren van den visch toen de zee eenklaps opsteeg en tot aan de schouders der vrouwen klom. Gelukkig trok zich de zee onmiddelijk terug, want anders zouden vele vrouwen verdronken zijn. Het weder was schooi) en zeer kalm en toch kookten de golven als door een storm bewogen. De zee klom ten twee den male te half negen des avonds en ten derden male te twee uur in den nacht. Gp denzelfden dag heeft een soortgelijk verschijnsel te Katwjk plaats gegrepen. Uit Breda schrijft men dat gisteren over acht dagen zekere Gastar,e la Morte21 jaar oud en geboren te la Per, (Frankrijk) bij eeu rijtuigverhuurder te Ant werpen, een rijpaard huurde, voorgevende een wandelrid te willen doen. Deze persoon is over Put naar Ber gen op Zoom doorgereden en heeft aldaar het beest aan den stalhouder Aleeuicesen voor 80 fr. verkocht, en daarna plaats genomen op den goesschen beurtman. De eigenaar, zijn paard niet op den bepaalden tijd terug bekomende, heeft per telegraaf aan de policie te Middelburg van het voorgevallene kennis doen geven, waar hij onder den naain van markies Sussigny, wonende te Parijs, eenige dagen heeft vertoefd. Bij onderzoek door de policie was genoemde persoon per middelburgsche boot vertrokken, doch reeds door de policie te Rotter dam die per telegraaf van zijne kotnst onderrigt was onmiddelijk bij zijne aankomst gearresteerd en gevan kelijk naar Antwerpen teruggevoerd Bij zijne arrestatie was hij voorzien van twee geladen zakpistolen en eenige reukfleschjesmaar van geen geld. De Nieuwe Rolt. Cour. deelt een nieuw voorbeeld van engelsche originaliteit mede, dat zich in hare na bijheid had voorgedaan. Drie heeren, leden van de London roei-club, hebben met geen ander vaar- of voer tuig dan eene engelsche 2mans wherry (outrigger) en geen andere bemanning dan zij zeivenverscheidene provinciën van ons land bezocht. Men meentdat deze lieeren het voornemen hebben met dezelfde wherry een uitstapje langs den Rijn te doen, ja zelfs hun togt vooreerst tot Weenen voorttezettenen zoodoende een groot gedeelte van Europa te doorkruissen. Dat daar toe volharding vereischt wordt, zal niemand betwijfelen, te meer daar het vaartuig dat overigens net en doel matig is gebouwd, zoo groot en zwaar is, dat één man het dragen kan. Iu haar n°. van 24 dezer, anonceerde de Amst. Cour.dat er wederom gelegenheid bestond tot uitzen ding van een aantal jongelieden van beiderlei kunne naar de Kaap de Goede Hoop. Zoo als inen weet hebben veel der vroeger vertrok ken jongens en meisjes aan hunne bloedverwanten hier te lande de gunstigste berigten gezonden omtrent de wijze waarop zij ontvangen zijn"en door hunne lieeren behandeld worden. Er is derhalve geen twijfel of ouders uit den minderen stand, met een talrijk kroost geze gend zullen gretig van deze nieuwe gelegenheid ge bruik maken om eenige hunner kinderen goed bezorgd te zien waar zoowel voor hunne godsdienstige als maatschappelijke opleiding zal worden gewaakt. Ook voor het vertrek van volwassen landverhuizer», die zich wenschen te vestigen als landeigenaren, arbei ders en ambachtslieden is met. het thans te Amsterdam gereed gemaakt wordende schipeerlang zeef goede gelegenheid. BUITEN LAN DSC HE BERIGTEN. Men verneemt, dat de handel te Marseille zich verlevendigt en de vaart meer drukte en vertier aan brengt dan gedurende de laatslo maanden hei geval was. De graanprijzen zijn er dalende. In de omstreken van Parijs is men begonnen om de reeds rijpe rogge te snijden, Onder de nieuwe modestoffen, die van Parijs zijn aangekomen bevinden zich ook aunnns-dameskleedjcs De uit de bladeren van de onderscheidene ananaa-sootteri gewonnen vezelen worden reeds sedert lang in Brazilië rn China lot. de vervaardiging van kousen mutsen

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1