ftOESSCHE ('01RANT. No. 46. 45"" Jaargang, OPENBARE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOES, swrm'ii De uitgave deter Courant geschiedt Maandag en Donderdag j 4 Gewone adverteuticn worden d 20 ets. de regel geplaatst avonduitgezonderd op feestdagen. MAANDAG JUNIJ. Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan 6 regels d f J.50 De prijs per kwartaal is f franco per post J^90. I behalve het zegelregt. De intending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. van den DEN 14 JUNIJ 1858. Afwezig dhr. inr. Blaaubeen ongesteld. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gear resteerd. Is ingekomen het provinciaal blad no. 54, omtrent de re geling der bijdragen voor pensioen van de onderwijzers en onderwijzeressen bij openbare lagere scholen met inacht neming der bepalingen vervat in het koninklijk besluit van 24 Maart 11. De Voorzitter brengt die zaak in behandeling en stelt namens burgemeester en wethouders voor, voorloopig als openbare lagere gemeentescholen te erkennen, de openbare school van den onderwijzer Swart die voor kinderen van minvermogenden niet bedeelden van den onderwijzer van Hiele en om, ten aanzien der andere scholen, die van dhr. v. d. Biee en uiej. Dunnes en de weezen en armenschool van den heer Cromjongh nog geene beslissing te nemen doch van die scholen op den intezenden staat in de kolom van aanmerkingen melding te maken- alsmede burgem. eu vvethoud. te magligen ten aanzien van die scholen te rade te gaan met den heer school opziener. Dhr. v. d. Bosch zegt, dat het in deze de beslissing geldt van een, voor de onderwijzers zeer gewigtig punt, waarvan hunne toekomst kan afhangen. Naar zijn oordeel is de eerste vraag, die beantwoord moet worden welke scholen als die van lager onderwijs te be schouwen zijn? en hem komt het voor, dat de scholen van dhr. v. d. Bree eu mej.. Dunnes, openbare lagere scholen zijn immers zoolang niet is uitgemaaktwat men door middelbaar onderwijs te verstaan hehbe de tweede vraag moet wezen, zijn die twee scholen openhaar? en op dit punt erkent hij niet genoegzaam ingelicht te zijn, om zijn ge voelen uit te brengen en eindelijk ten derden welke redenen hebben burgem. en wethoud. er toe geleid om die twee scholen niet als openbare lagere scholen te beschouwen? De Voorzitter antwoordt dat, voor zoo veel hij vermeent de iransche dag- en kostschool steeds is gehouden in een gebouw der gemeente, dat de onderwijzer altijd eene toelage uit de gemeentekas heelt genoten, dat deze voordeelen hein nu als subsidie zouden kunnen toegekend worden, zonder de school daarom nog als openbare lagere school te erkennen maar dat die school zoowel als de jonge juf- vrouwenschool. kostscholen zijnde, naar aanleiding van art. 72 der wet op hel onderwijs, tot het middelbaar onderwijs beboerende, te beschouwen zijn. Hij gelooft niet, dat het de bedoeling is dergelijke scholen voor rekening der gemeente te brengen. Wat betreft de weezen en armenschool, daarvan heeft de onderwijzer Cromjongh zelf, als overbodig, de opbelling voorgesteld en alvorens daaromtrent een voorstel te doen, verlangen burg. en weth. het gevoelen inlewinnen van het hurgei'l ijk armbestuur. Dhr. v. d. Bosch vermeent, dat op de franscbe scholen voor knapen en meisjes, slechts de beginselen der vreemde talen onderwezen worden en deze dus niet zullen kunnen gerangschikt worden onder die van middelbaar onderwijs. Dhr. mr. Saaijmans Vader is het in zoover eens met burg. en weth.dat op de scholen in kwestie de talen volledig en niet alleen de beginselen onderwezen worden, zoodat de opvoeding der meisj es daarop voltooid en de jongens bekwaam gemaakt kunnen worden oin overtegaan op instituten of akademien tot eene bepaalde hoogere opleiding. Dhr. v. d. Potte acht door de inzending van den gevor derden staat, wanneer daarpp in de kolom van aanmerkin gen melding Wördt gemaakt, niets geprejudicieerdmen zal dan later daarop altijd kunnen terugkomen. Dit argument wordt door den Voorzitter versterkt met verwijzing baar art. 70 der wet, volgens welk binnen drie jaren na de invoering, de raad het aantal gemeentescholen moet vaststellen. j Dhr. mr. de Knokke v. d. Meülen verklaart de zienswijze van den heer v. d. Bosch te deelenzijns oordeels zijn alleen gijmnasia, waar ook doode talen onderwezen worden, te begrijpen onder de instellingen van middelbaar onderwijs. De Voorzitter stelt alsnu bepaald voor eene commissie te benoemen om met den heer schoolopziener in overleg te j treden en de beslissing inmiddels aan te houden hetgeen t met 7 legen 3 stemmen (die van de heeren S. Vader, de Knokke van der Meulen en v. v. Vader) wordt aangenomen j en waartoe op voorstel van den heer v. d. Bosch Purge- meester en Wethouders worden uitgenoodigd. j Wordt voorlezing gedaan van een brief van het bestuur teCortgeeu dd. 5 Mei, waarbij wordt voorgesteld hij het prov. bestuur pogingen aan te wenden tot hel bekomen van een ponteveergeschikt voor paarden en rijtuigen tusschen C'ortgene en VVolphaai tsdijk, met uitnoodiging daartoe mede j te werken, desnoods door eene geldelijke bijdrage van deze gemeente. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel, dat, hoe t wenschelijk de aanleg van dit ponteveer ook wezen zou, de I aanleg van provinciaal belang is en de gemeentefondsen niet toelaten eenige bijdrage daartoe te verleenen. De heer v. d Putte, acht de plaats voor een ponteveer niet zeer geschikt en gelooft dat er weinig gebruik van zal gemaakt worden. Dhr. mr. Saaijmans Vader vermeent ook dat in het ver zoek niet kan worden getreden. Het voorstel van burgemeester en wethouders om in hot verzoek niet te treden, is daarop met algemeene stemmen aangenomen. Nog wordt gelezen een brief van den comm ssaris des konirjgs van 27 Mei jl.daarbij te kenuen gevende: dat Z. E. de minister van justitie, wenschtc te welen, welk gedeelte dat men zou verlangen dal door het rijk werd gedragen in de kosten van den bouw van nieuwe locelen voor de regtbank en liet kanton-gcrcgt alhier. Burgemeester et! wethouders stellen voor om aan li te vragen hoeveel de gemeente zou hebben bij te dragen in de kosten van meerdere uitbreiding van het gebouw voor het huis van arrest alhier, ten einde daarna in overweging tc nemen in hoever de (inanciëele krachten dezer gemeente permitteren, zoodanige bijdrage voor hare rekening te nemen. Conform dien wordt besloten- lu beraadslaging gebragt zijnde het verzoek der heeren L. C. de PevalT. Pieterse 11. S. Krol van der Hoek en P. A. Hochart Jr.om ontslag als leden der plaatselijke commissie van geneeskundig ioevoörzigtis het verzochte ontslag eervol verleend en besloten alvorens eene nieuwe benoeming te doen, een reglement voor die commissie vast te stellen. Ten einde de overboeking op de kadastrale registers naar behooren zou kunnen plaats hebben, is goed gevonden met den heer J. P. Kakebeeke acte te verlijden wegens ruil van grond door hem van de gemeente ingenomen en aan haar in vergoeding gegeven. Dhr. J. G. Risseeuw, het huis de Bontekoe op de Beesten markt gekocht hebbende, verzoekt hij request hetwelk wordt voorgelezen eene op dat huis staande cijns van 9, 'sjaars, tegen den penning twintig te mogen afkoopen. Hetgeen wordt toegestaan onder goedkeuring van gedepu teerde staten, onder bepaling dat de afkoopsom ad/180, zal worden belegd. Worden medegedeeld dat is ingekomen een brief van de dijks directie vau den Goesschen polder, kennis gevende dat zij verlangt over te gaan tot het maken van schotbalken ter afsluiting in tijd van nood van de sluis of steenenheul in het kanaal huiten de voormalige havenpoort; verzoekende om te mogen ontvangen de 200,door het gemeente-be stuur aangeboden als bijdrage in de kosten dier afsluiting. De voorzitter herinnert dat de raad den 5 Junij 1856 wel heeft besloten die som hij te dragen wanneer de directie de afsluiting door het plaatsen van een schof meer zeker en bestendig mogt willen maken, maar geenzins wanneer de afsluiting met schotbalken, voldoende wordt geacht, zoo als nu bet geval is, terwijl de kosten daarvan slechts op J 71 worden begroot. De raad besluit mitsdien op voorstel van burgemeester wethouders, in bet onderwerpeüjk geval bun te uiagtigen tot het laten maken der benopdigde.schotbalken enz. en de kosten daarop vallende te betalen uit den post voor ver nieuwing aan de haven. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen lo. van heeren gedeputeerde staten, aanschrijving om de rekening der gemeente intezenden voor 31 Augustus e. k. 2°. van dezelfde heeren goedkeuring der uitgifte van grond op cijns aan mr. P. Lenshoek van Kerkwijk en L. Willeboer. 3°. Van dezelfde, berigt van den ontvangst der verorde ningen voor het burgerlijk armbestuur en het gasthuis. De Voorzitter voegt daarbijdat de verordeningen nu gedrukt en rondgedeeld zijn en dat zij in werking zullen treden den 1® Julij aanstaande, alsmede dat burgemeester en wethouders een staat van aanbeveling voor het bestuur van het gasthuis hebben opgemaakt, waarop geplaatst zijn de heeren C. Pilaar J. Koomati, A- Nortier en T. van Heel; terwijl van het burgerlijk armbestuur mede eene aanbeveling is ingekomen waarop voorkomen de heeren J. G. Risseeuw, S. de Jonge Mulock Houwer. J. de FouwWz.P. van Dalen, C. Pilaar, til. J. Hariuck, J. Mulder en M. J. de Jongh. En wordt besloten aan de afgetredene heeren regenten der Godsbuizen, onder dankbetuiging, met 1 Julij eervol ontslag te verleenen. De verzoeken kwijtschelding van een gedeelte van den hoofdelijken omslag van L. Willemse de wed. Sandijck, erven wed. II. de Jonge en S. K. NÏoeliker, worden aaugebouden tot na den atloop van het jaar. De Staatsbladen n°. 16 tot en met 30 worden gedeponeerd. De VoorzitTjR doet mededeeling: van den uitslag dei- onlangs gelioudene verpachting van gemeentegronden, die in het geheel 232 'sjaars meer hebben opgebragl. Alsmede dal de kamer van koophandel en fabrieken den 1 dezer door den burgemeester is geïnstalleerd: dat tot voorzitter gekozen is dhr. C. Pilaar, lot onder-voorzitter dhr. Verhagen* en de aftreding bij loling is bepaald als volgt: 1859 M. J. II a ri nek. en J. II. C. Kakebeeke, 1860 C. Pilaar j en C. A. van Retilerghem1861 O. Verhagen en daar to'. lieden niemand zich heeft aangemeld voor bet secretariaat, dit provisioneel zal worden waargenomen door liet lid Verhagen. Nog berigt de Voorzitter dat aanvankelijk door den heer van Renterghem eene kleine proef is genomen tot het neu traliseren van garancine water en dat die proeven op grooter schaal zullen worden voortgezet en van den uilslag mededeeling gedaan aan den raad. Voorts dat er nog geene aanbesteding der gasverlichting is kunnen worden tot stand gebragt en burgemeester en wethouders mitsdien voorstellen de straatverlichting op den bestaanden voet te continueren hetgeen wordt goedgekeurd. Daarna is de vergadering gesloten. BINNEÏÏEATÏDSCHE BERIGTEN. Naar uit eene goede bron vernomen wordt, zal de tweede kamer in het begin der maand augustus weder bijeenkomen, ter behandeling van eenige wets ontwerpen, I waarvan de regering de indiening beeft toegezegd. De minister van binnenl zaken heeft bij missive van 28 mei 11., n°. 145, te kennen gegeven, dat zijne I mededeeling bij schrijven van 3 mei jl.n°. 172, n. a., 'betreflende de inkomsten der openbare onderwijzers, b docld bij art. 69 der wet op het lager onderwijs heeft aanleiding gegeven tot het verzoek om eenige 1 nadere inlichtingen. Het is namelijk gebleken, dat de schoolbehoeften op sommige plaatsen door de onder- wijzers van openbare lagere scholen worden geleverd volgens een tarief in hunne instructie opgenomenof althans door het gemeentebestuur vastgesteld of goed gekeurd terwijl daarentegen op andere plaatsen die levering geschiedt zonder magtiging van den raadop eigen gezag en tegen zoodanigen prijs als de onderwijzers goedvinden te bepalen zonder daarbij eenigermate te zijn gebonden. Alzoo is de vraag ontstaanop welke wijze de opgaven der onderwijzers in dit laatste geval zouden zijn ua te gaan daar velen toch de zucht toonden om de uit de levering voortvloeiende voor deelen zoo hoog mogelijk op te voeren. Het is nu den minister het meest verkieslijk voorgekomen dat in de gemeenten waar geen tarief voor de levering der schoolbehoeften door den raad is vastgesteld of goed gekeurd de voordeelen worden berekend naar een ge middeld bedrag, door den gemeenteraad in overleg met den districts-schoolopziener vast te stellen. De minister van oorlog heeft in den laatsten tijd in het algemeen de chefs der corpsen van het leger gemagtigd, de in reserve gestelde miliciens der jongste ligtingwanneer zij zich onder overlegging van een bewijs van het bestuur hunner woonplaatsdat zij niet in hun onderhoud kunnen voorzien daartoe aan melden in werkelijke dienst op te nemen, zonder dat zij verpligt zijn, zich, overeenkomstig art. 171 der wet van 8 Januarij 1817, (Staatsblad n3. 1) tot de staande armee te verbinden. Den 18 dezer is aan het gewoon locaal in de Abdij aanbesteed het driejarig onderhoud van den rijksdam en bijbehoorende voorwerpen gelegen bewesten de suatie geul en haven te Bath, aanvangende met den dag der goedkeuring van de besteding en eindigende den 1 Julij 1861; met de levering van de benoodigde materialen; hiervan werd aannemer de heer A. Rogge bandte Waarde, voor.;/ 289 per jaar. Den 17 dezer werd te Leijden de 92stejaarhjk- sche vergadering der maatschappij van ned. letterkunde gehouden en onder de nieuwe ledeu ook benoemd onzen vroegeren stadgenoot dhr. C. van Rrlach van der Bilt La Mollhc, thans te Oosterwijk. Door het bedanken van ds. J. P. Nonhebei, te Vaarssen voor het beroep naar Vrieseveen, (classe Deven ter), is een nieuw twaalftal geformeerd waarop mede ds. P. C. Nonhebeipredikant te Wemeldinge. Sedert onze laatste opgave, is, volgens den door ons waargenomen thermometer de volgendeavermindering in den warmte graad waargenomen. De laatste opgave van jl. donderdag 17 junij na een ligt onweder was 73 gr. Fahrenheit. 18 junij 'sm. 8 u. 73 gr. 12 u. 79 gr 4 u. 74 gr, 7 u. 66 gr. 19 n 8 74 12 80 4 n 79 7 69 21 n 8 75 12 u 69 n 4 68 7 Is dus de hitte dragelijker geworden, het verlangen naar regen des te grooter en het vooruitzigt voor den landbouw en veeteelt niet gunstiger. Men schrijft uit 'sHage: Bij gelegenheid van den 43«ten verjaardag van den slag van Waterloo, wapperde van vele bijz,ondere woningen in deze stad de neder- landsche vlag. Op het standbeeld van wijlen Koning Willem. II die een zoo roemrijk aandeel aan dien slag heeft gehadwas een bloemenkrans gelegd. Voor de kazerne der grenadiers en jagers alsmede voor die der dragonders werden militaire feesten gehouden en aan de overwinnaars prijzen toegekend. In den morgen van den 18 is te Scheveniugen de visscher bomschuit de Brouw Pielernella aangezet, aan brengende ongeveer zes ton nieuwen haring, waarvan de gewone geschenken onmiddelijk aan den koning en de koningin benevens de overige leden van het koninklijkhuig, de ministers en andere staatsambtenaren zijn verzonden. Het onderstaande treurige berigt wordt uit Schier monnikoog, dd. 14 dezer, medegedeeld: ïn de afgeloopen week toonde hier een treffend, zeer treurig voorbeeldde kortstondigheid en onzekerheid des menschelijkeu levens. Ben zoon van zeer geachte ouderseen jongeling in den bloei en de volle kracht zijner jaren, begaf zich woensdag avond naar de duinen om eijeren te zoeken. Gekomen bij een konijnenhol waarin op dit eiland eene zekere soort van eenden nestelt., groef hij het op, ten einde zich den toegang naar bin nen zooveel mogelijk te banen en de eijeren die hij vermoedde dat er zich bevonden weg te nemen. Uit dit hol mogt hij echter niet levend teragkeeren. Hij had zich te ver gewaagd met het hoofd geheel voorover hangende zich zeiven in een toestand ver plaatst dat hijdoor het nederstortende zand bedekt, geene voldoende pogingen tot zijne bevrijding meer kon aanwenden maar ten gevolge van bloedsaaudrang en verstikken sterven moest.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1