GOESSIHE COURANT. X No. 45. 45*" Jaargang, 1858. DONDERDAG 17 JUNIJ. ZEEUWSCHE MUZIJKFEESTEN. - BEKENDMAKING. SCHIETEN NAAR DE SCHIJF. Pe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Pe prijs per kwartaal is f J,75 franco per post f J,90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie ure i Gewone advertentien worden d *20 ets. de regel geplaatst Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f Óy5(f behalve het zegelregt. des namiddags. DE VEREENIGING VOOR Het vijfde Zeemvsch Muzijkfeest, door allen, dio 111 Zee land de toonkunst beoefenen en liefhebben mot verlangen te gemoet gezienbekoort thans tot het verledene. De indrukken daarbij ontvangen, het kunstgenot daarbij gesmaakt leven thans in onze herinnering. Wie het voorregt had dit feest hetzij als uitvoerende, hetzij als toehoorder bij te- wonen zal erkennen dat Zierikzee aan het vertrouwen door de Algemeene vergadering der Vereeniging in haar gesteld, ten volle heeft beantwoord Zij heeft hare opname under de zeeuwsche stedenwaar muzijkfeesten gevierd worden op eene luisterrijke wijze geregtvaardigd cn heeft met hare beide zustersteden gewedijverdom niet slechts door eene zorgvuldige uitvoering van het vastgesteld Pro gramma bevorderlijk te zijn aan het doel der vereeniging maar ook om het genot der heerlijke kunstgaven die zij bood, te verhoogen en'te veredelen door eene gulle ont vangst en een gastvrij onthaal van allendie van elders haar kwamen behulpzaam zijn in de volvoering der schoone taakdie zij had aanvaard. Maar bij menigeen van hen die zich in de afgeloopen week verlustigden in liet genuidoor het muzijkfeest op geleverd, moet de gedachte opgerezen zijn, hoe het mogelijk is in dit gewest muzijk-uitvoeringen te doen plaats hebben op een' voet, zooals, buiten een drie- of viertal der grootste steden van ons vaderland, eene onmogelijkheid moet worden geacht. En is bij anderendie wel weten, hoe en waar door die mogelijkheid ten onzent is gegeven, het besef ten allen tijde levendig geweest, dat. wij der vereeniging voor zeeuwsche muzijkfeesten dat voorregt boven andere Provin ciën te danken hebben, dat zonder haar ook hier ondoenlijk zou wezen wat elders ondoenlijk is Eere dus wicn eere toekomt. Eere aan het comité dat do taak aanvaardde en met zoo uitstekenden uitslag vol voerde om liet feest op eene luisterrijke wijze te doen plaats hebbenEere aan allen die de pogingen van liet comité zoo krachtdadig ondersteunden en do beletselen uit den weg hielpen ruimen die de uitvoering der plannen belemmerden of dreigden te verhinderen Eere den uit voerenden en hunnen waardigen aanvoerderEere den ingezetenen van Zierikzee! Maar bovenal: kkhe der vereeniging voor zeeuwsche muzijkfeesten Opgerigt met liet doel, 0111 de beoefening en waardering der toonkunst in dit gewest te bevorderen en om door uit voeringen op ruimere schaal dan binnen het bereik valt der afzonderlijke zeeuwsche steden de kennis van omvangrijkere werken der meest geachte toondichters meer algemeen te maken cn ze beter tc doen waarderen, heeft zij sedert 1852 die muzijkfeesten doen plaats hebben in MiddelburgGoes en Zierikzee. Eene zeer aanzienlijke som is daaraan door haar besleed en is op deze wijze door haar uit den weg ge ruimd liet geldelijk bezwaardat overal elders tegen de uitvoering op eene zoo ruime schaal een onoverkomelijken hinderpaal in den weg stelt. Die Vereeniging dus ondersteund gij allen, die in Zee land de toonkunst beoefent en liefhebt; tot die Vereeni ging toegetreden gij allen, die of op bet nu gevierd feest, of reeds vroeger 'haar doel als edel en groolscli hebt leeren kennen en hare pogingen op prijs stelt 0111 bevorderlijk to zijn aan de kunstbeschaving in onze provincieaan die Ver eeniging u aangesloten gij allen, die, met liefde voor uw schoon gewest bezield, van harte wenscht, dat het niet slechts vooruitga in stoffelijke welvaart, maar dat het ook de vruch ten plukke van beschaving, van veredeling en verhooging van levensgenot, zoo als de beoefening van wetenschap en kunst, cn deze alléén, schenken. Zij en blijve de kernspreuk der oude Zeeuwen non sordent in undis" de onze dan wacht ons ceno schoone toekomsteene toekomstwaarin Zeeland niet slechts ge roemd wordt onder de gewesten van ons schoon vaderland, die zich onderscheiden door vruchtbaarheid en rijkdom maar waarin liet tevens eene eervolle plaats inneemt onder die waar wetenschap en kunst worden geacht en gehul digd en waar beide met liefde worden aangekweekt en beoefend. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend dat de heer kapitein kommandant van de dienstdoende schutterij alhier, beeft te kennen ge geven voornemens te zijnombij gunstig weder, des Woensdags en Zaturdags, te beginnen met woensdag den S3 dezer, en voorts gedurende de maanden Julij, Augustus en September daaraanvolgende, telkens des avonds tusschen 5 en 8 ure, in de Oostersehans in de rigting van het zuidwesten naar het zuidoostende leden der schutterij te oefenen in het Geschiedende deze bekendmakingopdat een ieder zich zoude wachten voor schade en blijven buiten gevaar. E11 zal deze worden afgekondigd en aangeplakt mitsgaders opgenomen in de Goessche Courant. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 12 Junij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M.. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De ondergeteekende, voorzitter der kamer van koop handel en fabrieken alhier, daartoe uitgenoodigd, brengt ter kennis van belangstellenden dat door de admini stratie der Internationale tentoonstelling te 'sGraven- hage, den 31 mei jl. geopend, in het daartoe door het gemeente-bestuur aangewezen gebouw der teeken- akademie, aan den Boschkant aldaar, dooi' uitbreiding van het locaal alsnog de gelegenheid wordt aangeboden, immers zoolang de plaatsruimte het toelaat tot het inzenden van voortbrengselen op elk gebied der indus- triezoowel als op dat der scheepsbouwkunstvoor ons handeldrijvend land van zoo veel gewigt of op dat van den landbouwwaaraan op onze congressen jaarlijks zooveel belangstelling wordt gewijdzijnde de ondergeteekende tevens bereid zooveel doenlijk alle verlangd wordende inlichtingen te geven. Goes, 17 Junij 1858. De Voorzitter der Kamer voornoemd PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 17 Junij. In de vergadering van den gemeente-laad alhier, van 14 dezer, is: 1°. de regeling der bijdrage voorliet pensioen der onderwijzers aangehouden; 2°. op het ver zoek van liet bestuur te Cortgeen om een ponteveer naar Wolphaartsdijk opterigtenafwijzend beschikt 3°. besloten aan den minister inlichtingen te vragen hoeveel de gemeente zon moeten bijdragen voor den bouw der localen voor de regtbank4°. aan de vier heereu die zulks verzocht hebben eervol ontslag verleend als leden der plaatselijke geneeskundige commissie 5°. de voorwaarden van ruil nopens den grond van den Brouwersgang vastgesteld; 6°. aan den heer J. G. Mis seeuw verlof verleend tot afkoop eener grondrente 7°. besloten het kanaal naar den zaagmolen afsluitbaar te maken 8°. ingekomen aanbeveling voor 4 nieuwe leden van het burgerlijk armbestuur, waarop voorkomen de lieeren G. Misseeuw, S. de Jonge Mulock llouwer. J. de Fouw Ws.P. van DalenC. PilaarM. HarinckJ. Mulder en M. J. de Jongh9°. dito voor twee leden voor het gasthuis behelzende de lieeren C. PilaarJ. KoomanA. Norlier en 7'. van lleel 10°. eervol ontslag verleend aan de aftredende regenten der Godshuizen mr. P. J. van Voorst VaderJ. G. Misseeuw en S. de Jonge Mulock Houwer. Het gewoon verslag in ons volgend nummer. Heden werden de jaardagen van HH. MM. onzen koning en de koningin op gebruikelijke wijze gedacht. De schutterij hield parade terwijl na afloop der inspectie de leden door hm. officieren in de //Prins van Oranje'' op eenige ververseliing werden onthaald. 1 Tengevolge van een gisteren in algemeene vergadering genomen besluit door do leden der harmoniezijn eenige jongelingen ter zake van weerspannigheid en liet niet voldoen aan hunne verpügtiug oin 0111 de 14 dagen eenige stukken voor de dragen, ontslagen en j aan hen de instrumenten ontnomenwaardoor bij ge- I brek aan behoorlijke bezetting het gewone muzijkanten- I corps bij de schutterij ontbrak. Op het jaarlijksch examen van de leerlingen der geneeskundige school te Middelburgis onder meer- j deren voor de aanstaande cursus in het 5de studiejaar voor de heelkunde gerangschikt L. D. P. Boogaert en- in het 2de studiejaar in de pharmacie M. J. van der Hoek. Volgens gedane waarnemingen teekende de thermometer I in de schaduw op de volgende tijden Dingsdag 15 junij, v. m. 8 ure 81 gr. Fahrenheit, des middags 12 ure 86 gr., 4 ure 92 gr., 'savonds 7 ure 84 gr., 10 ure 75 gr.; Woensdag 16 junij, v. m. 8 ure 81 gr„ deB middags 12 ure 86 gr., 4 ure 87 gr., 'sav. 7 ure 82 gr., 10 ure 78 gr.; Donderdag 17 junij, v. m. 8 ure 81 gr., des middags 12 ure 84 gr., 4 ure 78 gr., 7 ure 11a een ligt onweder 73 gr. -De aanhoudende droogte begint ernstige bezorgd heid voor den hooibouw en veestapel te verwekken. De dorstige beesten zoeken vergeefs eenige verkwikking in uitgedroogde of modderige slooten terwijl nagenoeg overal het nog weinige water in anders goede met zoet drinkwater bezette putten brak of ziltig wordt. Mogt deze weersgesteldheid nog langer aanhouden, dan zullen zoowel kleine als meergegoede boeren zich tegen groot verlies van een gedeelte van hun vee moeten ontdoen. Duidelijk wordt ook de invloed van gebrek aan regen bij de vroeger zoo welig te veld staande vruchten waar genomen, vooral bij de paardeboonen, die hun bloesem laten vallen. Voor de arbeiders die op het veld en tusschen het koren werkzaam zijn is de hitte ondra gelijk, reeds hebben eenigen bij gemis aan een frischen dronk half flaauw het werken moeten staken en zijn anderen, daartoe niet meer in staat, huiswaarts gebragt moeten worden. Op enkele plaatsen van ons eiland zijn waterschepen gearriveerd ter voorziening zoo in drink- als waschwater. De werklieden aan de marinewerf te Vlissingen, erlangen thans ten gevolge der drukkende hitteeen rusttijd van des voormiddags 11 tot 's namiddags half 3 ure; de verloren uren worden des avonds ingehaald. Men schrijft ons uit krabbendijke, van den 16. Gisteren omstreeks 6 ureis den 60jarigen Philip van Waarde, dienstbaar bij de wed. J. de Kok alhier, een groot ongeluk overkomen. Met een geladen wagen den mestput willende uitrijden waarvan de uitgang eenigzins moeijelijk is, zijn de paarden door het stooten tegen een der mestputstaken verschrikt en doorgegaan. De geladen wagen is omgeslagen waardoor v. W. in eene sloot onder het mest is gevallen en een der paarden zoo zeer op zijn ligchaam heeft getraptdat zijn arm gebroken en hij over het geheel zwaar gewond is er bestaat weinig hoop op zijn behoudwaartoe de drukkende warmte het hare bijdraagt. Men berigt 011s lieden van kappelle dat men zich niet heugt immer de kersenboomen zooveel te hebben zien beloven als thans, zij zijn overvloedig geladen, zoo dat bij de verhuring op gisteren de boomgaarden dan ook veel liooger prijzen dan in vorige jaren opbragten. De getrokken kersen zijn goed van smaak; ook bij meer dan gewone verzendingen, zullen dus de liefheb bers zich kunnen te goed doen. Jongstleden maandag is voor den van strafzaken behandeld de zaak zich in cassatie had voorzien tegen provinciaal geregtshof in Zeeland kender zake veroordeeld is tot eene acht jaren. Door dhr mr. D. van voor den requirant opgetreden, zijn cassatie voorgedragen. Imogen raad,kainer van P. Panny, die het arrest van het waarbij hij ter be tuchthuisstraf van Eekals advokaat twee middelen van Men schrijft uit 's Gravenhage van den 14: Heden morgen zijn de examens voor onderwijzers en onderwijzeressen in deze provincie begonnen. Zij namen een aanvang met de kweekelingen welke voor hulponderwijzers geëxamineerd wenschen te worden. Er verschenen 76, die heden schriftelijk geëxamineerd «er-

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1