UOtiMIE COMMIT. mc No. 43. 45sle Jaargang, MAANDAG T JUNIJ. Buitenlandsche Zeevaart ^■N=£._ -rCC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 5 franco per post d,90. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden a, W ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten. van J6 regels d f J.ófi behalve het zegelregt. BEST UK EN EN ADMINISTRATIEN. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie Zeelandals zoodanig benoemd bij Zijner Majesteits besluit van den 31sten Maart 1858, n°. 58, brengt ter kennis van de ingezetenen dezer provincie, dat hij heden die betrekking heeft aanvaard. Middelburgden 1 steil Junij 1858. De Commissaris des Kouings voornoemd S. van HEEMSTRA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dat aan de miliciens-verlofgangers van deligting van 185-1, vergunning kan worden verleend tot uitoefening van de ofschoon zij dat beroep vóór hunne inlijving niet hebben uitgeoefendonder voorwaarde nogtans dat zij vooraf bij het korps, waartoe zij behooren, het nadeelig saldo aanzuiverenhetwelk bij het sluiten hunner rekening op het kleeding- en reparatie-fonds mogt hebben bestaan. En dat voor hen welke deze vergunning verlangen, de noodige aanvrage zal worden gedaan wanneer zij zich daartoe ter secretarie der gemeente vervoegen. En zal hieraan door aflezingaanplakking en opne ming in de Goessche Courant algemeene bekendheid worden gegeven. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 5 Junij 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 7 Junij. Onder het afdrukken dezer ontvangt de directie der stoomboot //Stad Goes" berigt, dat de boot door herstelling van een gesprongen klinknagel in plaats van ten twee ure eerst om half zes van Rotterdam is kunnen afvaren. Op den 4 dezer is aan het gewoon locaal in de Abdij te Middelburg aanbesteed het door klinkerbestrating vervangen van een gedeelte keistraat van den zijtak van den grooten weg der le klasse n°. 3, op het eiland Zuid-Beveland met de leverantie van de benoodigde materialen aannemer de heer IV. van Uije JJz. te Middelburg, voor f 2195. Veel en voornamelijk ten platten lande wordt het gebrek aan goed drinkwater gevoeld. Met moeite wordt het vee in de weiden gehouden en men is verpligt op groote afstanden het benoodigde water te halen Verschillende voorbeelden worden aangehaald dat er beesten bezweken zijn door het drinken van bedorven en zoutwater zoodat men reikhalzend naar regen uitziet. Er is op nieuw een aanvang gemaakt met het vis- sehen in het wrak der Lutinewaaruit reeds verschil lende waarden zijn opgehaaldonder anderen werden den 2 dezer een zilveren spaansche mat en acht stuks zilveren staven, wegende 212ned. ponden opgebragt. Het Bataviaasch Handelsblad zegt met de laatste mail ontvangen te hebben eene teekening, voorstellende een crinoline-rijtuig. Het bestaat uit twee verdiepingen. In de benedenverdieping, waar men zonder trede instapt, vindt men geene banken, maar twee stoeltjes, in den vorm van zeer kleine pianostoelen zonder leuning, ge plaatst. Daarop zitten de dames, en om den vorm van den rok niet te bederven, zitten zij daarop op dezelfde wijze als een hoed op het stokje in de hoedendoos hangt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1T8CHLAND. De bekende noord-ainerikaan llarey wil zijn mid del om de wildste paarden te temmen ook in Berlijn 'oekend maken, maar vraagt daarvoor nog al een aardig sommetje. Hij zal derwaarts komen in geval zich binnen drie maanden 200 deelnemers aanmelden die ieder bij een bankier 70 thai, hebben te storten en daarvoor den uur onderwijs bekomen, terwijl zij zich tevens moeten verbinden het geheim niet verder bekend te maken. Dezer dagen heeft in de nabijheid van Weenen op het kasteel Pottendorf, toobehoorende aan graaf Ester hazy, eene gevaarlijke wedren plaats gehad, Het terrein, dat de paarden moesten afloopen, was 8 engel- sche mijlen lang en voorzine van niet minder dan 24 hindernissen. De eerste hindernis bestond uit eene heining van 4 voet hoogte, waarachter eene sloot was gegraven van 3 voet breedtede tweede hindernis was aan de eerste gelijk, alleen met dit onderscheid, dat de sloot achter de heining 6 voet breed was. Aan den eersten rid namen vijf ruiters deel. Bij de eerste hindernis gekomenvielen drie hunner met de paarden welke laatste zoodanig gekneusd waren dat zij geen deel meer aan den wedstrijd konden nemen. Aan den tweeden rid namen slechts drie ruiters deel waarbij de prins van Turn en Taxis overwinnaar bleef. Bij dezen rid had een ongeluk plaatsdat verschrik kelijke gevolgen dreigde te hebben. Het paard van den graaf Zichy. aan de eerste hindernis gekomen, weigerde te springen. Het steigerde en nam een' zijsprong waardoor het van het terrein geraakte. In woeste vaart rende het nu op een aantal toeschouwers in en kwain zoo hevig tegen het paard van den oostenrijkschen aartshertog Willem aandat beide paarden te gelijker tijd met hunne berijders ter aarde stortten. De aartshertog werd in een rijtuig naar het kasteel van prins Eslerhazy gebragtwaar hij gedurende 10 minuten geheel bewusteloos lag, zoodat men voor eene inwendige kneuzing of hersenschudding vreesde; geluk kig echter heeft zich die vrees niet bewaarheid en reeds des avonds was Z K. H. in staat, zich naar Weenen te begeven. De graaf Zichy kwam er met eene ligte kneuzing af, maar zijn paard was dood. Door dit on geval nam dit barbaarsche feest een einde. Tot de zonderlinge testamenten kan het volgende gebragt worden. De voor 20 jaren te Köslinin Pommeren, overleden plattelands heelmeester Kaufmann die zich verbeeldedat hij ten gevolge van zout en andere specereijen aan het graveel leed (hetgeen echter later is gebleken zoo niet te zijn) vermaakte aan de stad Köslin eene som van 4500 tlilr. tot daarstelling van een gebouw, dat tot nagedachtenis aan zijn^waa! de benaming //Graveel" moet dragen. Onder andere bepalingen had hij deze gemaakt, dat van het kapitaal, hetwelk zich gedurende 20 jaren door interest op in terest moet vergrooten een stuk gronds ter grootte van 10 morgen, gekocht en tot eene uitspanning in- gerigt moest worden. Er zullen aldaar 65 bijenkorven, het getal zijner levensjaren aanduidende, moeten onder houden worden. Eenmaal 's jaar3 en wei op St. Jansdag, moeten de executeuren van zijn testamentdaar ont haald worden op een sober middagmaal waarvan de hoofdspijzen moeten bestaan in appelenhonig en dikke melk. Het zout moet in eene geslotene bus op tafel staan en zoo een der gasten er gebruik van wil maken moet hij eerst de toestemming van het gezelschap daartoe vragen. De gasten moeten bediend worden door eene min en een doodgraver, beiden goed gekleed en met een glas water zal men den erflater een feestdronk moeten brengen." Dit gastmaal zal dit jaar voor bet eerst gehouden worden. ENGELAND. Uit China wordt het volgende berigtHet oorlogsstoomschip Nimrod kreeg op den 16 maart jl., op de Mijnrivier bij Shanghai) in diep water zulk een hevigen schokals had het op eene rots gestooten. Bij nader onderzoek bleek het echter dat de stoom boot een grooten walvisch bijna midden door had ge varen het bloed verwde het water rood- De schok was zoo verschrikkelijk, dat de machines een oogenblik werden tot staan gebragt." De te Shanghai verschijnende North China Heraldaan welk blad dit berigt ont leend is, voegt er bij: «Hoe buitengewoon en onwaar schijnlijk het ook moge schijnen, is het echter een feit." Een blad, te Cheltenham uitkomende, verhaalt, dat in het nabijgelegene plaatsje Clifton een zwaar verminkte dame uit lndie is aangekomen. De Cipayers hebben haar beide ooren en al hare vingers afgesneden, na haar echtgenoot bevorens vermoord te hebben. Als een engeisch tegenhanger van de parijssche tweegevechten deelen de bladen het berigt mede van eene zoogenaamde böxpartij om geld De inzet bedroeg 100 pd st., en er bestnan geen woorden om dat bar baarsche en beestachtige gevecht naar behooren te be schrijven. Een der vechtenden is dood, terwijl de ander op sterven ligt. Toen de moeder van eerstgemelden hem in het hospitaal bezocht, vond zij niets dan eene vormlooze massa vleesch en spieren groen en blaauw, geel zwart en rood en alle vormen van gelaat, hoofd en hals onkenbaar. De gedoodde had eigenlijk met de eerste weddingschap niets te maken. Een der aange nomen vechters werd toevallig verhinderd zijne ver- pligting na te komenhet volk morde en wilde nu eenmaal eene boxpartij bijwonen alstoen liet de jeug dige nieuweling in het vak zich bewegen in het strijd perk te treden en zich met den boxer van beroep te meten. Hij boette met zijn leven voor die dwaasheid. De dader van dezen moord is nog niet gevatdoch hij is zoo bekend dat hij aan zijne vervolgers wel niet zal ontkomen en hij zal zich dus op een minder roem rijk naspel moeten voorbereiden. Dezer dagen hebben in eene steenkolenmijn in Glamorganshire 12 arbeiders, door het vlamvatten der gaslucht het leven verloren het waren meerendeels gehuwde lieden en 40 kinderen zijn alzoo op één oogenblik van hunne kostwinners beroofd geworden. Bij de groote belangstellingwaarmede al de bijzonderheden van den bouw en het afloopen des Leviathans zijn besproken mag het niet onbelangrijk worden geachtdat te Liverpool thans twee schepen worden gebouwd, welke eene lengte van 700 voet hebben en dus nog langer dan het genoemde schip zijn. Zij zullen dienen voor de vaart op de indische rivieren en hebben ten doelbij weinig diepgang eene zeer groote hoeveelheid goederen te vervoeren. Dit geschiedt met het oog op den zeer lagen waterstand der rivieren in het heete getijde. De schepen zijn zoo sterk ge bouwd dat zij niet zullen lijden door het aan den grond raken, en zij bieden tevens, bij de beweging, geen te grooten tegenstand aan het water. Elk schip bestaat uit zes gedeelten, waarvan ieder als een afzon derlijk vaartuig mag worden beschouwd waarvan het voorste de eigenlijke stoomer is die al de anderen sleept. Zij zijn het werk en de vinding der firma Vernon Zn. Een jockey, Wells genaamd, heeft bij verschillende harddraverijen binnen weinige maanden meer geld ver diend dan de meeste der bekwame geletterden, of zij, die zich aan een industrieel beroep hebben gewijd, hun leven lang door hun arbeiden met der. geest of in hun beroep kunnen winnen. Britsch-Indië. Er worden thans officiële berigten medegedeeld uit Bombay van den 9 mei jl. Daaruit blijkt dat de strijd in lndie, niettegenstaande het heete jaargetijde, met woede doch niet altijd ien voordeele der engelschen voortgezet werd. Sedert het afzenden der vorige be rigten waren er niet minder dan veertien gevechten voorgevallen) en in twee daarvan waren de engelschen met aanzienlijk verlies geslagen. In Oude vorderde de herstel ling van het engelsche gezag langzaam de verbeurdver klaring van den grondeigendom, waarmede de bevolking dier landstreek door den gouverneur-generaal in de bekende proclamatie bedreigd iswerd niet bewerkstelligd. FRANKRIJK. Het fransche gouvernement is thans naar het voorbeeld van 't engelschebezig de kusten van zijn grondgebied in staat van verdediging tc stellen. De groote catalogus der boekerij van het britsche museum is thans gevorderd tot de letter II. Die letter vult 37 en de letter G. 38 folio boekdeelen. Het ge heel der zeven afgewerkte letters bestaat uit 623 banden. Bij gelijken spoed in de bewerking moet de geheele cataloguswelke vermoedelijk 2000 folio banden zal vullen, in tien jaren gereed zijn. BELG1E. Dezer dagen beeft te Brussel eene ongewone gebeurtenis plaats gehad Een lid der vrijmetselaars orde aldaar had meermalen de geheime verrigtingen zijner loge openbaar gemaakt, en werd wegens dit feit uit de orde gestoten, van welke handeling de brussel- sche corespondent der Köln. Zeil. deze schets levert: «De vcrvallen-verklaring van den heer 7'. als broeder- vrijmotselaar geschiedde gisteren avond in eene bijzonder talrijke loge. die door ccnige honderden broeders werd

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1