«OESSCHE C0URAMT. No. 40. BEKENDMAKING. 458te Jaargang, I MAANDAG 31 MEI. uwmn De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f dfJ5 franco per post df90. De inze PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaarontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en het opmaken der gedane herstemming ter benoeming van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Goes gehouden den 28 en 29 dezer; uit welk laatste blijkt, dat de heer JAN HENDRIK CORNEL1S KAKEBEEKE met zeven stemmen be noemd is, zijnde er twee uitgebragt op den heer J. A. A. FRANSEN van de PUTTE. Brengen overeenkomstig art. 18 van het besluit van heeren gedeputeerde staten van Zeelandvan den 20 Augustus en 1 September 1852, no. 36, ter kennis van een ieder die het aangaat, dat afschriften van ge noemde processen-verbaalter gewoner plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften, ter inzage van een ieder ter secretarie dezer gemeente zijn uedergelegdwaar dezelve dagelijks uitgenomen des zondags, van des voormiddags tien tot des namid dags twee ure voorhanden zullen .zijn. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 29 Mei 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. BJNNENLANDSCHE BERIGTEN. Door de eerste kamer der staten-generaal is in hare zit ting van den 29 dezer, zonder beraadslaging met algetr.eene stemmen aangenomen, onder meerderen het wets-ontwerp tot naturalisatie van den heer J. JII. Wieekin//, alhier. Door de kiezersvereeniging Nederland en Oranjete Leiden is bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal» het aftredend lid, de heer II. baron Taets van Amerongenop nieuw als kandidaat voorgesteld. Op de den 28 mei jl. plaats gehad hebbende nadere aanbesteding van eenige werken aan calamiteuse poldersis het 4de perceel (polder Hoedekenskerke) aangenomen door D. Looijte Ellewoutsdijkvoor f 13500,het 5de perceel (Willem Annapolder) door P. Kalis, te Sliedrecht voor f 17190,het 28ste perceel (polder Oud en JoDg Breskens), door J. Fills, te Vlissingen voor 26940, Van de jaarlijksche beplanting der domaniale duinen in Scliouwen, is het 1ste perceel aangenomen door van Sluis te Burgh voor f 1225,— het 2de perceel, door van Dammete Haamstede, voor f 685, en het 3de perceel door H. Ping eiberg, te Duivendijke, voor 547, Verleden vrijdag hield de gewestelijke vereeniging Zeeland van het Nederl. Ouderw. Genootschap hare gewone jaarlijksche algemeens vergadering onder voor zitterschap van den schoolopziener in het 4e, district mr. de Laai de Kanter. Hoewel niet talrijk bezocht, getuigde zij van warme belangstelling in de vele zaken dievolgens het pro gramma voor deze bijeenkonist, aan de orde waren, en alle met de meeste naauwgezetheid in behandeling ge nomen werden. Ongedwongen orde en broederlijke zin heerschten bij de werkzaamheden en maakten dezen dag voor ieder regt genoeglijk. De heer Reijers JCz.onderwijzer te Yzendijke werd benoemd om Zeeland (er plgemeene vergadering des genootschaps te Kampen te vertegenwoordigen, de punten van beschrijving .yoor die vergadering werden met zorg overwogen, en menig belangrijk gesprek werd in belang van onderwijs en onderwijzers gevoerd. Na dat de werkzaamheden tot aller genoegen waren afgeloopen werd het zamenzijn met een eenvoudigen maaltijd besloten waaraan gulle gemeenzaamheid heerschte en gepaste scherts en menige feestdronk de inspanning van den dag in aangename uitspanning deden vcrkeereii. ding van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nai Bij herstemming tusschen de heeren J. A. A. Fransen van de Putte en J. II. C. Kakebeeke, als lid van de kamer van koophandel, zijn op den heer Kalce- beelce 7 stemmen uitgebragt, terwijl dhr. van de Putte die verklaard had bij eene eventuele benoeming die be trekking niet te kunnen aannemen, 2 stemmen erlangde. De heer Kakebeeke heeft ziell tot de aanneming van het lidmaatschap bereid verklaard en zal morgen geïn stalleerd worden; wij zijn alzoo weder in het bezit eener kamer van koophandel en fabrieken, zamengesteld uit de heeren leden C. PilaarCh. A. van Renlerghem M. J. llarinck O. Ferhagen en J. H, C. Kakebeeke. Jl. donderdag heeft de regtbank alhier uitspraak gedaan in eene zaak betreflende het kiesregt. Dhr. v. Helmondraadslid en burgemeester van Sas van Gendvorderde de weglating van de kiezerslijsten van den heer van de Wattijne aldaar» op grond, dat die heer geen nederlander isals blijkende uit zijne geboorte-actedat hij ten jare 1828 is geboren te Sas van Gend, uit ouders wonende te Selzaete (Belgie.) De regtbank wees die vordering afop grond dat de hooge raad in eene gelijksoortige zaak tnsschen dezelfde partijen heeft bevolendat de heer van de IFattijne op de kiezerslijsten zou geplaatst blijven, dat de verzoeker niet had aangetoond dat gemelde heer sedert een of meer der vereischten voor het kiesgereg- tigdschap had verloren, en dus die zaak in het hoogste ressort was uitgemaakt. Was de telegrafische correspondentie tusschen Nederland met Belgie en Frankrijk nog betrekkelijk gering te noemen in vergelijking van die tusschen de staten der Duitseh-oostenrijksche telegraaf-vereeniging, tengevolge van het hooge tarief voor de belgische en i fransche kantorenzoo is het voor den handel niet onbelangrijk te herinneren, dat het tarief voor laatst genoemde kantoren met 1° junij e. k. eene belangrijke vermindering ondergaatzoodat alsdan slechts betaald wordt b. v. voor Antwerpen en Brussel f 1,40 (vroe ger ƒ2,40), voor Rijssel ƒ2,80 (vroeger 4,80), voor Parijs f 3,50 (vroeger 7,20), voor Mulhouse f 4,20 (vroeger ƒ7,20), voor Avignon 5,60 (vroeger ƒ9,60) enz. De berigten mogen voor de genoemde prijzen bevatten 15 woordenterwijl vijf vrije woorden voor het adres zijn toegestaan. Yoor ieder volgend vijftal woorden boven het eerste vijftiental wordt het tarief verhoogd: voor Belgie met 50 of 75 cents, voor Frank rijk met f 1,f 1,25 1,50 enz.naarmate van den afstand. Uit WKMEliDisiGE berigt men ons van den 28 Onze geachte leeraar C. Nonhebei ontving dezer dagen epu beriep naar de gemeente Kesteren (elasse Tiel) welke betrekking door het bedanken van den heer Krafft onvervuld was. Zonder het besluit van zijn weleerw. te wil len vooruitloopen, meenen wij gegronde hoop te hebben, dat dit beroep zal afgewezen worden. Uit bath deelt men ons van den SOsten mede: De knecht van den landman C. van der IPeele IFz. (e Rilland, na het schepen van granen huiswaards kee- rende is met paarden en wagen aan het hollen gegaan; nadat de wagen gedeeltelijk aan stukken was gereden zijn de paarden losgeraakt en het fort ingeloopen waar men hen op den wal is meester geworden. De knecht moet door den val ernstig verwond zijn en zal denke lijk voor het vervolg het gebruik van een gebroken vinger moeten missen. Men meldt ons van heiskesiszasd als eene zeld zaamheid en bewijs van den bijzonderen groeidat reeds verleden zaturdag in den tuin van den heer Ermerins aldaareene groote hoeveelheid doperwten van den open grond zijn geplukt; met aardbeziën had dit reeds eenige dagen vroeger plaats. Guilstig luiden alle ons nit deze streken gezonden berigten, aangaande den stand der veldgewassen voornamelijk munten de tarwerogge en meekrap uit. Binnen korte dagen zullen de eerste nieuwe rijpe aardappelen worden gerooid. Uit mulst schrijft men ons van den 29sten mei ln den nacht tusschen woensdag en donderdag jl. ontstond er brand op liet dorp Lamswaarde in de Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst ehóorte-, huwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d f d,50 behalve het zegelregt. liddag s. gemeente Honlenisse, in de pastorijschuur aldaar. Door de spoedig aangebragte hulp met de brandspuit heeft men de daaraan heleindende pastorij kunnen behouden doch de schuur is geheel afgebrand met al hetgeen zich daarin bevond, waaronder ook het paard en rijtuig van den pastoorhetwelk menniettegenstaande alle daartoe aangewende pogingen niet heeft kunnen redden. De oorzaak van den brand is onbekendterwijl de schuur tegen brandschade was verzekerd. Yan Den Ham berigt men Dezer dagen heeft hier het volgende voorval plaats gehad Zekere S. K. die eene landloopster met haar kind had gehuisvest was zoo edelmoedig om zijne logé, die de pokken kreeg, tijdens hare ziekte voor de deur in eene sloot te zetten. Een paar dagen later kreeg hij zelf die ziekte, waaraan hij spoedig daarna is overleden. Daar nu een ieder over zijne onmeedoogende handelwijze verontwaardigd was wilde zich niemand over hem bekommeren ten gevolge waarvan hem de eervolle begrafenis is te beurt gevallen, dat hij op een kruiwagen, gevolgd door slechts 2 vrouwen naar zijne laatste rustplaats is vervoerd. In het dorp Gammeren bij Zalt-Bommelhad een droevig ongeluk plaats. Twee kinderen» welke zonder opzigt spelende waren en zieh nabij een modderpoel bevondenhadden het ongeluk daarin te vallen- Een kwartier na het gebeurde, zag iemand van het land naar huis keerende, beide kinderen in den poel; hen er uit te halen was het werk van een oogenblik, des niettegenstaande mogt het niet gelukken de kinderen in het leven te roepen. De ongelukkige moeder was op het vernemen er van radeloos, te meer nog omdat haar man zich voor zaken te Rotterdam bevond en dien niet af durvende wachten sprong zij in denzelfden modderpoel, om een einde aan haar leven te makenwaaruit zij echter in tijds werd gehaaldterwijl zij voor de tweede en derde maal, daarin door de omstanders werd verhinderd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. Te Glasgow zijn 39 lamaas aangebragt, waarvan 16 van het mannelijk geslacht. De rijzing in den prijs dier wol heeft tot de poging geleid om te be proeven dit dier in Engeland te doen voorttelen. Dr. Collyer vervaardigt uit den afval van den beetwortel, nadat daarvan voor de fabriekage van suiker is gebruik gemaakt, met geprepareerd eiwit eene nieuwe soort van papier, dat onder andeven het voordeel bezit, dat het niet genat behoeft te worden voor dat het onder de drukpers gelegd wordt. Het papier is glad en stevig en de daarop vervaardigde afdrukken moeten niets te wenschen overlaten. De beroemde hoogleeraav aan het britsche museum, de heer Préoostis dezer dagen te Londen overleden. Hij was franschman van geboorte, doch een volkomen engelschman geworden door zijn langdurig verblijf te Londen, waar hij zich in 1823 als onderwijzer vestigde. Prévosl sprak veertigzoo doode als levende talen. Jiritsch-Indië. De weder toenemende bezorgdheid dat de oorlog in Indië nog ver van geëindigd is, vindt zoowel voedsel in bijzondere berigten als in de wijze waarop indische dagbladen zelve zich daarover uitlaten. Een dier bladen, de llombay Advertiser van den 24sten april, zegt dien aangaande onder anderen //Men weet nog niet of een veldtogt gedurende het heete jaargetijde zal worden ondernomen dan of de oorlog zal worden geschorst, om niet voor october hervaten alsdan tot in mei 1859 voortgezet te worden. Wij hebben nog 150,000 man tegen ons over staan en overal laat de bevolking het ons aan bijstand en inlichtingen ontbreken. Van nu af tot over twee jaren zullen wij nog 4-0,000 man versterking uit Engeland behoeven. Rohilcund is ge heel in handen des vijands. De generaals Roberts sir Hugh Rose en IF/üllock worden onophoudelijk verontrust, en ofschoon altijd overwinnaars, hebben wij eene uiterst zware taak voor ons." De hoofdinhoud van een der bijzondere brieven komt

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1