Openbare Verpachting. BEKENDMAKING. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j E Gewone advertentieu worden d SO ets. de regel geplaatst avonduitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG A1 MEI. Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan d6 regels a f J,5(ï De prijs per kwartaal is f dfl5franco per post i,90. I j behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR» BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 29 dezer, des namiddags ten één ureten raadhuize aldaarpubliek en aan de meestbiedenden trachten te verpachten lo. Voor den tijd van zeven jaren, in gaande den eersten Januarij 1859 en zullende eindigen den laatsten December 1865, De WESTERSCHANSmet het plein voor dezelve en de bijgelegen grondenaan de west zijde van de haven in deze gemeente, bekend sectie A n°. 117, 118, 236»», 241, 266, 267, 269 en 270, groot in het geheel 3 B. 57 R. 40 E. thans in pacht bij de wed. J. G. vab Maldkgem. 2". Voor den tijd van veertien jaren, in gaande den eersten Januarij 1859 en zullende eindigen den laatsten December 1872in drie perceelen en daarna in massa, Eerste perceel: De voormalige TREKKERS WONING met den HAVENDIJK en bijgelegen grondenmede aan de westzijde van de haven in deze gemeente, bekend sectie A n°. 247, 247'", 248, 248d, 271, 272 273, 276, 278, 287 en tusschen de voormalige twee poorten, sectie D n<>. 1203te zamen groot 9 B. 32 R. 90 E. thans in pacht bij H. van den Berge. Tweede perceel: De zoogenaamde groote STOOFWEIDEliggende benoorden de Zoute Vestlangs de begraafplaatsin Zwarthoek sectie A ii". 233 en 234, groot 1 B. 76 R. 60 E. thans in pacht bij den heer G. T. Ca leen fels. Derde perceel: Eene WEIDE in den Galg- hoek, sectie B n°. 196, groot OB. 87 R. 70 thans in pacht bij H. van den Berge. In massa bedragende 11 B. 97 R 10 E. 3°. Insgelijks voor veertienjareu, ingaande lo Januarij '1859 en eindigende ultimo December 1872: Een lapje GEMEENTE-GROND, aangelegd tot IIOVENIERING, gelegen in de Zoute Vest, achter de korenmolen de Vijf Gebroeders,aan den Molendijk, in sectie D uo. 982'", groot 18 R. 90 E. thans in pacht bij J. Pros. Waarvan de pacht-conditien ter gemeente-secretarie ter lezing zullen liggen van heden af tot den dag der verpach ting, alwaar tevens verdere informatien te bekomen zijn. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 15 Mei 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, ontvangen hebbende eene aanschrijving van heeren ge deputeerde staten dezer provincievan den 7 dezer n°. 32benevens een uittreksel uit het algemeen tableau der ten algemeenen gebruike bestaande voetpaden in het eiland Zuid-Beveland vergezeld van de kaart dezer gemeenlebrengen bij deze ter kennis der be langhebbenden datter voldoening aan art. 7 van bet reglement op het beheer der btidrtwegen en voet paden in de provincie Zeeland van den 6 Julij 1838, goedgekeurd bij Zr. Ms besluit van den 4 Augustus daaraanvolgende n°. 106, voorkomende in het provin ciaal blad n°. 80 van 1838 die stukken, gedurende twintig dagen, en wel van vrijdag den Men tot zaturdag den hósten Junij eerstkomendeter secretarie ter inzage van een iederzullen liggen met uitnoodiging om, gedurende dien tijd mededeeling te doen van de be zwaren of aanmerkingen die daartegen mogten bestaan. En opdat dit algemeen bekend zijzal aan deze op de gewone wijze publiciteit worden gegeven. Gedaan te Goes, den 22 Mei 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris 11. C. PIL A A R. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij herstemming voor een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Leeuwarden zijn uitgebragt 1232 stemmen, waarvan 8 van onwaarde. Dr. W. H. Idzerda te Akkrum, candidaat der vrijzinnige kies-vereenigingen is gekozen met 742 stemmen. Het afgetreden lid mr. J. Bieruma Oosting erlangde 482 stemmen. Naar aanleiding van het door ons medegedeelde berigt uit de Nederlandsche Sloompost vraagt en antwoordt het Han delsblad: waarom den concessionaris, gedurende meer dan 6 maanden in het onzekere gelaten om eindelijk tot geen resultaat te komen en of daardoor de aanleg der spoorwegen die Nederland zoo zeer behoeftbevorderd wordt? Zeker is het, dat die concessie met vele moeije- lijkheden te kampen en den naijver van onze belgische naburen zeer opgewekt hadmaar wij vragenzoo de handel van Antwerpen voor het jaar 1830, grooter en uitgebreider was dan de vereenigde handel van Am sterdam en Rotterdam, niettegenstaande de gemeenschap van Amsterdam met den Rijn veel minder gunstig was dan voor de andere zeehavens, of daarin niet het bewijs ligt opgesloten van de groote voordeden, die Antwerpen boven Nederland heeft van het zeegat te Viissingen, en of het dan Diet tijd wordt daarvan voor Nederland partij te trekken. Zoo is het ook bekenddat de handel van Amerika zich zoo belangrijk van Holland naar Antwerpen verplaatst heeften dit niet anders dan tot groot nadeel van Nederland strekken kan. Men zal toch niet bewerendat meneven als de chinezenvan alle buitenlandsche gemeenschap moet worden afgesloten en daardoor alleen de welvaart be vorderd wordt. Het schrijven van den Haagschen corres pondent toont onzes inziens allezins aan, eene toegevend heid voor de denkbeelden en gevoelens der redactie van de Indépendance, die als belgen moeijelijk den zeeuwsch-lim- burgschen weg anders dan met naijver kunnen aanzien. Na de verklaring, door den minister van Tetsbij het verlaten van Zeeland, afgelegd mag men het niet als ernst aannemen dat hij den weg niet tot stand zou willen brengen. Het vervallen verklaren der con cessie moet bij velen sensatie opwekken en wij mogen vertrouwendat daardoor pogingen van anderen uit gelokt wordendietrots de moeijelijkheden en be zwaren trots de tegenwerking uit Belgiede onder neming durven opvatten en tot stand brengen. De geschiedenis der ondernemingen toont ons zoo menig voorbeeld aan, dat eene zaak hare wording en uitvoe ring het meest nabij is, op het oogeublik, dat zij voor altijd scheen begraven te zijn en dit enkel omdat de goede gezonde denkbeelden en de waarachtige belangen van elk land moeten zegevieren. Moge dit ook hier het geval zijn Zoo er nog menschen worden aange troffen die zich laten beheerschen door kleingeestige plaatselijke vooroordeelen of zelfs door eene belgische gezindheid, die zich moeijelijk; verklaren laat of te ver antwoorden is, zeker is het, dat hunne gelederen meer en meer verminderen zullen en hun tegenstand eenmaal overwonnen zal worden. Zoo er bezwaren zijn, zij zijn niet onoverkomelijkzoo er kostbare uitvoeringen ge vorderd worden zij zijn toch niet in vergelijking te brengen met die van zoo vele andere wegen in Europa. Het is dan ook verre, dat de kosten van aanleg zoo verbazend groot moeten zijn, als men onlangs zelfs in een gedrukt verslag heeft zien beweren. Dat men be denke, dat door een ernstigen wil veel te verkrijgen is en dat het belang van aanzienlijke gewesten, ja van geheel Nederland zou opgeofferd zijn, wanneer de on derneming niet kon tot stand komen. In een vorig nummer deelden wij een berigt uit Vriesland mede aangaande liet ongezonde zeeuwsche klimaat, tengevolge waarvan nagenoeg al de militairen uit de zeeuwsche garnizoenen bij hunne aankomst te Leeuwarden ziek zouden geworden zijn. Moge ook het berigt aangaande de ongesteldheid der militairen waar zijnhet blijkt thans dat deze niet is toe te schrijven aan ons ongezond luchtgestel maar integen deel daaraandat de meeste der in april ingelijfde lotelingenzonder voorzien te zijn van een kapot-jas per stoomboot vervoerd zijn geworden en in dien toe stand zich op het verdek hebben moeten ophouden waardoor zij, geheel zonder eenige beschutting, aan den nadecligen invloed vnn het destijds gure weder waren blootgesteld. Voor lien die Zeeland van nabij kennen is het overbodig het beweren van een ongezond lucht gestel te bestrijden het vooroordeel van anderen willen wij spoedig ontzenuwen door de waarheid dat terwijl in andere gewesten van ons vaderland dooflelijke ziekten heerschtenZeeland daarvan grootendeels is verschoond gebleven en in het minst niet den zooge- naamdeti blaam verdient. Na afgelegd examen ten overstaan der commissie uit het provinciaal geregtshof in Zeeland, is onder meerderen tot candidaat-notaris toegelaten mr. C. P. Lenshoek advocaat te Wolphaartsdijk. De landkermissen in Zuid- en Noord-Beveland hebben jl. maandag een aanvang genomen te Wissenkerke NB. en Port-Bath en worden in de volgende maand gevolgd door die te 's Heerenhoek en Nisse op den 23sten, Krui- ningen en Kloetinge op den 30sten. De Staats-Courant bevat het besluit van 15 mei, betrekkelijk de oprigting eener kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee. De ansjovisvangst op de Ooster-Seheldenabij Bergen-op-zoom, overtreft tegenwoordig verre dien van vorige jaren en mag hoogst gezegend genoemd wordeD. Men berekent dat sedert den 25 april tot heden door de visschers van Bergen-op-Zoom en Tholen p. m. 1500 tonnen gevangen zijn. Uit Vlissingen wordt geschreven, dat het publiek wederom gedurende geruimen tijd groot ongerief zal ondervinden van de staking der stoombootdienst op de Schelde. Naar men verhaalt, moet zulks zijn oorzaak vinden in de maatregelen welke bij de gehoudene inspectie door den rijks-inspecteur van stoomwerktuigen zouden zijn genomen, en ten gevolge waarvan een gebrek aan den ketel moet zijn ontstaan. Men voegt er bijdat de concessionaris van die stoombootdienst voornemens is te dezer zake eene ge- regtelijke vervolging tegen genoemden ambtenaar in te stellen. In den loop dezer week hebben al de leden van den gemeenteraad te Sas van Gent hun ontslag inge diend. Men zegtdat het is ten gevolge van eene aanhoudende slechte verstandhouding van die leden met den burgemeester, hetwelk hun eindelijk tot eenen zoo gewigtigen stap heeft doen besluiten. Als eene vermeldenswaardige bijzonderheid wordt medegedeeld, dat eene cochin-chinakip van dhr. J. L. van der Laan te Overschiena drie eijeren van bui tengewone grootte gelegd te hebben er een heeft gelegd van 17 ned. looden. Dat ei was met twee dojers en omvatte daarenboven nog een gewoon ei met harde schaal. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. NOORÜ-AMERIKA. Onlangs werd melding gemaakt van zekeren keul- schen gaauwdiefEduard Dislling genaamd die met het door hem geroofde geld naar de Vereenigde Staten gevlugtzich te Paducah had nedergezet en aldaar door de policie gevangen genomen was. Men weet dat deze industrieel de handigheid had, om zich als een staatkundig slagtoffer voor te doen, en om die reden door de volksmassa's van Paducah in bescher ming genomen werd tegen de regtbank. De jongste post uit Amerika brengt nu den afloop dezer zaak mede. De jurij, uitspraak doende onder den invloed der algemeene opgewondenheid sprak Dislling vrij hetgeen jn Paducah eene groote blijdschap veroorzaakte. Hiermede is deze zonderlinge zaak nog niet geëindigd. Dislling heeft nu op zijne beurt den heer Mulkke pruissisch policie-agentdie ter zijner opsporing naar Amerika gekomen was, en den heer Lapaghadvokaat te New-York die zich met de geregtelijke vervolging had belast, in hechtenis laten nemen. Hij doet hen thans, onder het gejuich der vrijheidsvrienden van Paducah een proces aan wegens willekeurige gevan-

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1