(OlltUi. No. 38. •S.V"' Jaargang. fi 1858. Op maandag" 24 mei e. k.wordt uithoofde van het Pinksterfeest, de goessche courant NIET uitg"eg"even. Openbare Ferpachting. ■«feffl-—s mmmw De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst avonduitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG MEI. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d f d,50 De prijs per kwartaal is f J,75franco per post f ÓJ90. i 1 behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 29 dezer, des namiddags ten één nreten raadhuize aldaarpubliek en aan de meestbiedenden trachten te verpachten 1°. Voor den tijd van zeven jaren, in gaande den eersten Januarij 1859 en zullende eindigen den laatsten December 1865 De WESTERSCHANSmet het plein voor dezelve en de bijgelegen grondenaan de west zijde van de haven in deze gemeente, bekend sectie A n«. 117, 118, 236'", 241, 266, 267, 269 en 270, groot in het geheel 3 B. 57 R. 40 E. thans in pacht bij de wed. J. G. van Maldegbm. 2". Voor den tijd van veertien jaren, in gaande den eersten Januarij 1859 en zullende eindigen den laatsten December 1872in drie perceelen en daarna in massa Eerste perceel: De voormalige TREKKERS WONINGmet den HAVENDIJK en bijgelegen grondenmede aan de westzijde van de haven in deze gemeente, bekend sectie A n°. 247,247'", 248, 248'/, 271, 272 273, 276, 278, 287 en lusschen de voormalige twee poorten, sectie D n°. 1203, te zamen groot 9 B. 32 R. 90 E. thans in pacht bij H. van den Berge. Tweede perceel: De zoogenaamde groote STOOFWEIDEliggende benoorden de Zoute Vestlangs de begraafplaatsin Zwarthoek sectie A n°. 233 en 234, groot 1 B. 76 R, 60 E. thans in pacht bij den heer G. T. Callenfels. Derde perceel: Eene WEIDE in den Galg- hoek, sectie B n°. 196, groot O B. 87 R. 70 E. thans in pacht bij H. van den Berge. In massa bedragende 11 B. 97 R 10 E. 3°. Insgelijks voor veertien jaren, ingaan de 1° Januarij 1859 en eindigende ultimo De cember 1872 Een lapje GEMEENTE-GROND, aangelegd tot HOVENIERING, gelegen in de Zoute Vest, achter de korenmolen de Vijf Gebroeders,aan den Molendijk, in sectie D no. 982'", groot 18 R. 90 E. thans in pacht bij J. Pros. Waarvan de pacht-conditien ter gemeente-secretarie ter lezing zullen liggen van heden af tot den dag der verpachting alwaar tevens verdere informatien te be komen zijn. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 15 Mei 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTETT. GOES, 20 Mei. Bij de gehouden herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict 'sGravenhage tusschen de heeren J. C. Delprat en mr. L. Meimanis de heer Delprat gekozen met 631 van de 1230 geldig uitgebragte stemmen. Dhr. mr. Metman erlangde 599 stemmen. Gisteren per buil. medegedeeld). Bij kon. besluit van 18 dezer, n°. 88, is aan den heer WA. de Laat de Kanterop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bewaarder der hypotheken van het kadaster en de scheepsbewijzen en ontvanger der registratie en domeinen te Goesbehoudens aan spraak op pensioen. Benoemd tot notaris te Axel, de heer mr. II. C. van Diggelencandidaat-notaris aldaaren te Neuzen de heer J. J. Ferckenthans notaris te Zaamslag. (Per telegraaf.) Op vrijdag 4 junij a. s. zal aan liet gewoon locaal te Middelburg worden aanbesteedhet door klin kerbestrating vervangen van een gedeelte keistraat van den zijtak van den grooten weg der 1° klasse n°. 3, op dit eiland, met de leverantie van de beuoodigde materialen, waaromtrent informatien ook kunnen ingewon nen worden bij den ingenieur van den waterstaat alhier. Men verneemt dat op het aanstaande vijfde zeeuwsch muzijkfeest te Zierikzee, de solo-partijen zul len vervuld worden door mej. C. J. Froschhartsopraan, van Amsterdam, dhr. Th. Göbbelstenorvan Aken, dhr. K. A. Craayvangerbas, van Utrecht, terwijl eene thans in Pruissen woonachtige, zeer verdienstelijke dilettante de alt solo's op zich heeft genomen. Men is alzoo in het bezetten dezer partijen hoogstgelukkig geslaagd. De directien der verschillende zeeuwsche stoomboot maatschappijen hebben welwillend aan de medewerken den vrijen overtogt naar en van Zierikzee toegestaan. Volgens een berigt uit Leeuwarden lijden de nieuwe aldaar laatst uit Zeeland aangekomen troepen van het gate regement, nog aan de gevolgen van het zeeuwsche klimaat, waarin zij een jaar de dienst hebben uitgeoefend. Het getal zieken onder liet garnizoen is daar zoo zeer toegenomen dat de infirmerie geene genoegzame ruimte ter verpleging meer aanbiedt en reeds ruim een 40 tal zieken naar Groningen zijn getransporteerd. Uit Avéreest wordt gemeld dat de heidebrand in de provincie Overijssel een bedenkelijk aanzien krijgt. Onafzienbare uitgestrektheden zijn geheel zwart gebrand, op sommige plaatsen ter aanmerkelijke diepte in het veen. Aan blusschen valt niet meer te denken. De hoop om de ramp te stuiten is alleen gevestigd op een milden regen. BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. ENGELAND. Als een blijk dat de handel in China, die te Canton uitgezonderddoor den oorlog weinig geleden heeft deelt le Pays het volgende mede: Volgens officiële op gaven zijn van den lsten februarij 1857 tot den lsten februarij 1858 uit China naar Engeland uitgevoerd 94,270,000 p. thee; zijnde de grootste hoeveelheid in een jaar tot dusverre bekend. Overigens neemt de uit voer van dit product van dag tot dag toe. Men weet nog niet juist hoe vele engelsche schepen in dit tijds bestek in de chineesehe havens zijn binnengeloopen doch men schat dit getal ten naasten bij op 1400. Na Engeland komen de Vereenigde Staten met een cijfer van 450, Nederland met 175, Spanje met 150, Hamburg met 130 en Denemarken met 100 schepen. Een correspondent van den Jondenschen Times die zich aan boord bevond van het schip 't welk den gewezen onderkoning van Canton, Teh, van daar naar Calcutta overbragtgeeft van dezen berucht geworden persoon o. a. de volgende niet zeer vereerende beschrijving: r/ïeh is de tweede persoon van het rijk. Langer dan een vierde eeuw heeft hij de hoogste ambten ver vuld en met eene volstrekt despotieke magt over 30 raillioen zielen geheerscht. Zijne vonnissen waren marteling en dood. Met afschuwelijk gelach verhaalt hij dat hij 100,000 zijner zoowel vrouwelijke als mannelijke landgenooten ter dood heeft veroordeeld en pocht er op, dat men dit cijfer kan vertienvoudigen, indien men de op zijn bevel verwoeste steden en dorpen er bij telt, //Hij wordt in China voor een der geleei'dsten in alle vakkon van wetenschap gehouden welke in dat rijk beoefend worden. uYeh is zeer dik en tamelijk groot. Zijne mongool- sche oogen zijn listig en vol uitdrukking. Terwijl ik deze regels, tegenover hem zittende, schreef, gluurde hij mii tamelijk wantrouwend aan. Als hij in gewone gemoedsstemming is, zijn zijne oogen het eeuige van zijn aangezigtdat zich beweegt. Maar ik heb hem ook gezien in de pijnlijkste oogenblikken zijns levens, en toen drukten zijne oogen angst en woede uit. Zijn mond is groot en vooruitstekend, zijne lippen zijn dik en zijne tanden zwart; want, zooals hij opmerkt, heeft men zich in zijne familie nooit van een tandschuijer bediend. Evenwel is het gebruik van tandschuijers in China algemeen. Zijne nagels zijn kort, want, zegt hij, hij heeft in zijn leven te veel gewerkt, om ze lang te kunnen hebben. Zijne handen zijn, zoo als bij de chi nezen algemeen het geval isklein en fraai gevormd. Dezelfde werkzaamheden, welke beletten dat zijne nagels groeijen, schijnen hem er ook van afgehouden te heb ben zijne handen te wasschen." FRANKRIJK. Parijs. Een der personen van het gevolg van de koningin der Nederlanden verzekerde, dat H. M. bij zonder tevreden is over het onthaaldat haar op de Tuilerien ten deel valten slechts over eene omstan digheid minder aangenaam gestemd is. Het schijnt de vorstin namelijk te hinderen dat men haar in de bladen en zelfs in de officiëele kringen //koningin van Holland" en niet //koningin der Nederlanden" noemt. Voor het vertrek van het hof naar Fontaineblean zal op de Tuilerien een groot bal worden gegeven ter eere van H. M. de koningin der nederlanden. LI. maandag heeft de koningin der Nederlanden in het paviljoen Marsan receptie verleend aan de leden van het corps diplomatiek en hunne damesdie door lady Cowley aan de vorstin werden voorgesteld daar mevrouw Lightenvelt de eehtgenoote van den neder- landschen minister ongesteld was dewijl lady Cowley de honneurs waarnam deed zulks gereedelijk het ge rucht ingang vinden van een voorgenomen huwelijk van den prins van Oranje met eene engelsche princes. Bij deze receptie gaf de bevallige vorstin op nieuw blijken van haar helder inzigt en hare uitgebreide kunde, niet alleen door de wijze waarop zij zich tot iederen diplomaat uitliet, maar ook door zich met den vertegenwoordiger van elke natie in zijne eigene taal te onderhouden. Te Versailles is den 6 dezer iemand overleden welke sedert jaar en dag bekend stond als Henrielle Jenny Savalette de Langle als zoodanig een jaargeld genoot, zeer afgezonderd leefde en schier nooit iemand bij ziich ontvingterwijl nu bij het overlijden is ge bleken, dat de afgestorvene tot het mannelijk geslacht behoorde. De overledene was volgens gevonden pa pieren 72 jaren oud. Sommigen veronderstellen dat iemand die geheel alleen kennis droeg van het over lijden van madl. Savalette, zich verder voor haar heeft doen doorgaan, om hare inkomsten te kunnen genieten. BELGIE. De markies Malaizivan Florenceis onlangs in den ouderdom van 80 jaren overleden. Deze vreemd soortige persoon is tot aan zijn einde zonderling ge bleven, als hebbende bij uitersten wil bepaald, dat een deel der intresten van de aanzienlijke kapitalen, welke hij nalaatzullen uitbetaald worden aan den gebog- cheldsten bultenaar des groothertogdoms. De beoor- deelings-jurij zal moeten zamengesteld zijn uit 12 bultenaarsdie ieder eene gouden medaille met de beeldtenis van Esopus zullen bekomen. GOESSCHK MAATSCHAPPIJ VOOR STOOM SN ZEILVAART. Stoomschip DE STAD GOES. varende van goes op uotterdam en tusschen liggende plaatsen vice versa. van GOES. van ROTTERDAM. MEI. Donderdag 20 's rnorg. 5,Vrijdag 21 's midd. Zaturdag 22 7,Maandag 24 Dingsdag 25 9,30. Woensdag 20 's morg. Donderdag 27 11,J Vrijdag 28 Zaturdag 29 's inidd. 12,—. Maandag 31 1, 3, 6,-. 7,—. 8.30. 235ste STAATS-LOTERIJ. Frijzen van f 1000 en daar boven. 5de klasse. 2de lijst. No 15168 1500. No. 5697, 8857 en 17760 ieder 1000. 3de lijst. No. 19151 f 25,000. No. 4162. 8695, 9861, 11424, 15079 en 17333 ieder f 1000. 4de lijst. No. 6926 en 5823 ieder 1000. 5de lijst. No. 4500, 5486, 9816 en 1 4930 ieder 1000.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1