(lOU'llE No. 30. 1858, 45"" Jiiiirgiuig. Op aanstaanden donderdag, hemel vaartsdag, zal ge ene Goessche Cou rant worden uitgegeven. GEMEENTE-RAAD TE GOES, i®; ■ml PUBLICATIE- BEKENDMAKING Ol'ENMHE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOES, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag i Gewone adv er teutten worden d W etsde regel geplaatst avonduitgezonderd op feestdagen. j MAINDAfi 10 \IF1« I Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f J,50 De prijs per kwartaal is f J,75 franco per post f J,90. I behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden voor drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. OPENBARE VERGADERING VAN' DEN TEN ÏIAADHIIIZE AI.DAAlt, op dingsdag ven JJ mei J858, DES AVONDS TEN 7 UltK. PUNT VAN BEHANDELING. Voortzetting beraadslaging over de verordening voor het burgerlijk armbestuur en het bestuur van het gasthuis. Mededeeling ingekomen stukken. Per volg van 110. S 5.) «Art. 8. De nalatige in liet vorige art. vernield, zal da delijk bij de schutterij worden ingelijfd tegen ontslag van hem, die in zijne plaats wordt opgeroepen, de diensttijd door hem te volbrengen zal ingaan met het jaar waarin hij is ingelijfd geworden" Hoepen bij deze op alle mannelijke ingezetenen der ge meente, welke op den 1 januarij dezes jaars hun 25slejaar zijn ingetredenhoedanige zijndie geboren in den jare 1832, om zich van den 15 lot en met den 31 der maand Mei, voor de schutterlijke dienst dezer gemeente, ter grilïie, alwaar daartoe dagelijks zal worden gevaceerd, (uitgenomen des zondags) des morgens van 9 tot des namiddags 2 lire, te doen inschrijven en zich vooraf te voorzien van een ge boorte- of doop extract, ten einde zich van hunnen juisten ouderdom ter behoorlijke inschrijving te verzekeren en zich door eene verzuimde of onbehoorlijke inschrijving niet bloot te stellen aan de straf bij boveu geinsereerd 2de artikel der wet van deu 11 April 1827 vastgesteld. Terwijl teveus wordeu opgeroepen, om zich ter bovenge noemde tijd en plaatse te doen inschrijven, alle manspersonen geboren in de jaren 1824 tol en met 1832 welke in vorige jaren elders ingeschreven zijn, doch sedertdien lijd binnen deze gemeente zijn komen wonen, met overlegging van het bewijs der vroeger gedane inschrijving in eene andere ge meenle, alsmede zoodanige ontslagene militairen en vreem delingen als sedert de laatste inschrijving in de termen der schutterij gevallen en binnen deze gemeente woonach tig zijn. Wordende de personenwelke reeds ingeschreven zijn en deel aan de loling genomen hebben beboorende tot de tweede klasse, zijnde gehuwden en weduwnaars niet een of meer kinderen, welke door sterfgeval of anderzints als nu iu de termen der eerste klasse vallen, aangemaand om daarvan almede ten hoven bepaalde tijde en plaatse, kennis te geven. Zullende de onderscheidene daarvan te houdene registers op deu 1 junij eerstkomende worden gesloten eri degenen welke bevonden zullen worden ten deze nalatig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt worden, aan het einde der registers ambtshalve worden ingeschreven onverminderd de daarop vastgestelde hoeten en straffen. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden gepubliceerdgealfigeerd en geinsereerd iu de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 1 Mei 1858, Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. l\ BL A AU BEEN. De secretaris, tl. C, PILAAR. BURGEMEESTER F.N WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat dat het kohier van de plaatselijke belasting op de H O N D E N over het loopende dienstjaar ge arresteerd door den gemeente-raad den 19 April 11. en door lteeren Gedeputeerde Staten van Zeeland goed gekeurd den 7 dezer maandaan den gemeente-ont vanger ter invordering toegezonden is; midsdien ieder belastingschuldige vermanende, om het deswegens ver schuldigde, ten kantore van voornoemden ontvanger to voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publici teit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 10 Mei 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PI E A A II. VAX DEN DEN 6 MEI 1858. Allen present. De notulen tier voorgaande vergadering zijn gelezen cn gearresteerd. De voorzitter deelt mede dat met geleide brieven van heeren gedeputeerde staten terug zijn ontvangen: 1. hel kohier van den hoofdelijken omslag, dat aan deu ontvanger ter invordering is toegezonden. 2. de goedkeuring tot opheffing der erfpacht van J. B. Arentz, waarmede contract zal worden gemaakt, en 3. goedkeuring eener betaling uit onvoorziene uitgaven schut terij-begrooting 1857. Is gelezen een brief vón de heeren L. C. dePeval, T. Pieierse, H. S. Krol van der Hoek en P. A. Hochart jr.van den 3 dezer, verzoekende ontslagen te worden als leden der plaat selijke commissie van geneeskundig toevoorzigtuithoofde zij zich niet kunnen vereenigen met sommige handelingen van den voorzitter der commissie. (dr« G. T. Callenlels.) Burgemeester en wethouders zullen in overweging nemen wat in dezen dient te geschieden om daaromtrent in eene volgende vergadering rapport en voorstel te doen. Door de gemeente aan het rijk verschuldigd zijnde 132,64, voor hel innen der gemeente-opcenten op de grond-en per sonele belasting, en voor dal onderwerp slechts 129,50 op de gemeente begrooting uitgetrokken zijnde, is goedge vonden de te kort komende 3,14 af te schrijven van de onvoorziene uitgaven over 1857. Het verzoek van C. Mol om afschrijving van 8/12 van den hoofdelijken omslag over 1858, wegens vertrek naar elders, wordt aangehouden tot na den afloop des dienst jaars. Gelezen zijnde het verzoek van den heer mr. P. Lenshoek van Kerkwijk tot het bekomen op cijns van 39 ellen 13 palmen gemeente-grond, gelegen achter ZEd.G. woonhuis op de Kleine Kaai, thans bij hem iu pacht bezeten en die zoodanig inet het overig erf van zijn huis is vereenigd, dal die grond voor geene openbare verpachting vatbaar is, is daarop besloten het verzoek in te willigen en den verzoeker dien grond te vergunuen op cijns tegeu betaling van de tegen woordige pachtsom van ƒ1,— in het jaar. (buiten stemming bleven de heeren mr. de Knokke v. d. Meulen en v. d. Bosch.) Gelijk verzoek gedaan zijnde door L. Willeboer, tot het bekomen op cijns van 31 ellen gemeente grond liggende buiten de voormalige Koepoort, en getrokken aan zijne schuur, is ook dit verzoek met algemeene stemmen ingewilligd tegen betaling van de tegenwoordige pacht van/1,— 's jaars. Nog deelt de voorzitter mede dal.dhr. J C. Kakebeeke bij herstemming is gekozen tot lid der kamer van koophandel en fabrieken dat die beer verklaard beeft de benoeming niet te kunnen aannemen en er derhalve eene nieuwe vrije stemming is uitgeschreven legen den 14 dezer. Aan de orde is, de behandeling der verordening voor hel algemeen armbestuurter vorige vergadering aangehouden Daarna artikelsgewijs in behandeling genomen, worden de artikels achtereenvolgens, sommige met geringe wijziging aangenomen. Op de opmerking van den heer van den Bosch dat in de overgangs bepalingen eene is opgenomen waarin gezegd wordt dat de geneesheer en heelmeester van het weeshuis iu functie blijven, terwijl er vroeger van die betrekkingen niets is gemeld, wordt besloten alsnog in die leemte te voorzien en de vaststelling der verordening tot zoo lang aan te houden. J)e verordening, houdt buiten de gewone regeling hoofd zakelijk in dat het armbestuur bestaan zal uit 9 leden waarvan een der wethouders voorzitter zal zijn; dat het onder zijn beheer zal hebben de burgerlijke armenzorg en het weeshuis; dat het zich zal splitsen in twee afdeelingen, eene voor de huiszit tendearmen,eene voor het weeshuis,dal het bestuur wordt hij- gestaan dooi vier regentessen en een secretaris-penning meester; en dat tegenwoordige oflicanlen worden bestendigd in hunne betrekkingen. Daarna is de vergadering gesloten. BIWffEKLAffDSCHE BERIGTEN» De eerste kamer der staten-generaal is tot her vatting harev werkzaamheden tegen 26 mei aanstaande bijeengeroepen. Per telegr.) Vj. M. heeft aan N. Grenugewezen sluiswachter j op het kanaal van Ter-Neuzen een pensioen verleend van f 626,'s jaars. De minister van binncnlandsche zaken heeft zijn verlangen te kennen gegevendat burgemeesters en wethouders der gemeenten antwoorden op de navolgende vragen 1. hoe wordt de naam uwer gemeente en van elk der daarbij beboorende dorpen en gehuchten door gaans geschreven P is dat gebruik vast en eenparig of wankelend cn onzeker? en, in het laatste geval welke spellingen zijn daarnevens in zwang? 2. wat is uit de gemeentelijke archieven of van elders bekend omtrent den oudsten en oorspronkelijken vorm, waarin de naam in de geschiedenis voorkomt 3. wat is u wel ligt be kend omtrent den oorsprong of de beteekenis van dien naam Die antwoorden moeten dienen om de konink lijke akademie van wetenschappen in staat te stellen tot liet leveren van een plan ter algemeene regeling van den vorm en de spelling der nederlandsche plaats namen. Even als in andere staten, trekt in Pruissen het treurig lot der landverhuizers naar Braziliëde aandacht der regering en vertegenwoordiging. Het ministerieel orgaan heeft onderscheidene hoofdartikelen over dit onderwerp medegedeeld en voornamelijk aan gedrongen op het benoemen van eene internationale commissie, ten einde de mishandelingen waaraan de duitsche landverhuizers in Brazilië blootstaan, tc doen ophouden. Dit berigt, als 'tware eene bevestiging van ons vroe ger schrijven over het landverhuizen naar Brazilië, zij voornamelijk ter waarschuwing van hen die uit Neder land en wel bepaald uit deze streken derwaarts ver trekken om aldaar als slaven aan hunne meesters te worden overgeleverd. Een buitenlander heeft in Bra zilië een contract aangegaan tot de levering van een aantal blanken, voor welke leverantie aanzienlijke som men zijn besteedvan daar dat de voorwaarden voor de landverhuizers zoo voordeelig gesteld zijn 't geen gevoegd bij zeer vele sclioone beloften vele ongeluk- kigen tot de noodlottige reis doet besluiten. Het sar- dinisch regeringsorgaan deelde dezer dagen eene ernstige waarschuwing aan de bevolking medeom zich niet door de wervers te laten misleiden, want dat de berigteu van vroeger vertrokken landverhuizers boven alle be schrijving treurig zijn. Aan het slot van een' vlugtigen blik op hetgeen in Nederland met betrekking tot de spoorwegen ge schied is, en in het vervolg als wenschelijk kan beschouwd worden, uit de Nederl. Stoomjoosl den wensch, dat men zal inzien dat de tijd der discussien voorbij moet zijn en dat er moet worden gehandeldopdat Nederland weldra in het genot moge gerakenvan een goed net van spoorwegen, waarin onze naburen, het moet gezegd zijnons maar al te zeer in vooruit zijn geweest. Verleden donderdag z ju te Amsterdam voor het eerst in dit jaar nieuwe doperwten en peulen ter markt gebragt- de eersten zijn verkocht voor f 4,en de peulen voor f 2,50 de 5 ned. oneen. Onder de bloemveilingen dezer dagen te Uitgeest en in dien omtrek gehoudenheeft vooral die bij den bloemist Schoe/mys uitgemunt bij wien voor eenige jaren een fraaije tulpenbol werd geteeld, die, sedert aangekweekt, thans onder den naam van Gouden Stand aard lontlof in den handel werd gebragt, en een aantal van ruim 40 bollen voor f 8,f 9,en f 10, elke bol verkocht werden. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat zekere Frederick Dackeoud 29 jaren, jager en boschwachter te Ringenberg in Pruissen, te Rotterdam gekomen zijnde om naar Amerika te reizen en den overtogt bereids betaald hebbende, tot andere gedachten schijnt te zijn gekomen, daar bij verlangde weder naar zijne woonplaats terug te keeren, onder voorgeven, dat hij aldaar wegens door hem gepleegde ontvreemding ten Dadeele van zijn ge wezen patroon en van zijn' broeder teregt wilde staan. De rotterdamsche politie beeft hem in dit loffelijke voornemen de behulpzame hand geboden en hem naar Emmerik uitgeleide gedaan. Hoe spoedig in de tegenwoordige dagen de tij dingen zich verspreiden kunnen, bewees onlangs weder de Times. Deu 2 april was een berigt uit Luknow van den 15 maart, te Suez gekomen. Den 3 was het te Alexandriavan daar deu 7 reeds door middel van eene oostenrijksche stoomboot te Corfudes morgens om 11 uur 50 minuten aldaar aangebragtwerd het telegram om 2 uur reeds te Malta bekend en van liier om 4 uur naar Cagliari gezonden' In den loop van den daarop volgenden nacht te Londen bezorgd kon den de lezers van den Times liet den volgenden morgen in dat blad lezen. Dat zelfde nummer werd onmiddelijk daarop naar liet Oosten gezondenkwam langs den gewonen weg den 13 april te Malta; dus 6 dagen na dat liet berigt van daar, en 26 dagen, nadat liet van Luknow afgezonden was, kwam bet gedrukt van Lon den terug. Men berekent dat de 650 woorden van bet telegram 1800 gulden aan de Times gekost hebben. De lijsten der hoogst aaugeslageneu in 's rijks directe belastingen die verkiesbaar zijn als afgevaardigden in de eerste kamer der staten-generaalzijn thans door gedep. staten der verschillende provinciën bekend ge maakt. Hieruit, blijkt wederom het groote verschil, dat er in die aanslagen bestaat. In Groningen is, de hoogste aanslag van jhr mr. U. A. Aller/la van Menlema f 1599,30 Slechts 8 personen betalen daar boven de duizend in de belasting. Do laagste, 63ste aanslag van de lijst is f 534,14 Friesland staat, wat de opbrengst betreft, veel lioogcr. Op deze lijst van 81 personen staat bovenaan jhr. ti ll' G. van Swinderen, onder Minis, die f 10,988;35 betaalt, 28 personen betalen van twee- tot negenduizend gulden, 42 van een tot twoe duizend gulden, de laagste van de lijst 881.18'/,.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1