BEKENDMAKING. BEKENDMAKING BCHU-ÏÏMH. PUBLICATIE wici De uitgave deser Courant geschiedt Maandag en Donderdag I Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst avonduitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG fo MEI. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f J,5Q De prijs per kwartaal is f J,7Ó franco per post 0,90. i 1 behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaar ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en het opmaken der gedane herstemming ter benoeming van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Goes, gehouden den 5 en 6 dezer; uit welk laatste blijkt, dat de heer JOHANNES CORNELIS KAKEBEEKE met vier stemmen benoemd is, zijnde er twee uitgebragt op den heer J. FRAN SEN van de PUTTE Brengen overeenkomstig art. 18 van het besluit van heeren gedeputeerde staten van Zeeland van den 20 Augustus en 1 September 1852, no. 36, ter kennis van een ieder die het aangaat, dat afschriften van ge noemde processen-verbaalter gewoner plaats in deze gemeente zijn aangeplakten dat gelijke afschriften, ter inzage van een ieder ter secretarie dezer gemeente zijn nedergelegd waar dezelve dagelijks uitgenomen des zondags, van des voormiddags tien tot des namid dags twee ure voorhanden zullen zijn. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 6 Mei 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dat de heer JOHANNES CORNELIS KAKEBEEKE, benoemd tot lid van de Kamer van Koophandel en F'abrieken in deze gemeenteheeft verklaard die be noeming niet aan te nemen. Dat er derhalve eene vrije verkiezing van een lid der genoemde Kamer zal moeten plaats hebben; dat de tijd tot inlevering der stembriefjes daarvoor is gesteld op V rij'lag den Ji dezervan des voormiddags negen tot des namiddags één ureen dat den daarop vol genden dag des voormiddags ten tien ure, de opening der stembriefjesin het openbaar zal aanvangen. Gedaan te Goes, den 6 Mei 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Vervolg van no. 3i.) (rArt. 9. Die bevonden zullen worden zich niet voor den 1 Junij le hebben doen inschrijven zullen door het plaat selijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden en door den na te melden schuttersraad worden verwezen tot eene geld - boete terwijl zij daarenboven zonder loting bij de schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen lot uit sluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien hestonden. Gezien Zijner majesteits besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad no. 9) speciaal de artikels 3 en 4 van den vol genden inhoud: «Art. 3. Jn het jaar na de eerste oprigting der schutterij en in ieder der volgende jaren zal, voor den 1 Junij, de inschrijving zich tol zoodanige ingezetenen bepalen die op den 1 Januarij van dat jaar hun 25ste jaar zijn ingetreden; het register waarop dezelve worden ingeschreven zal altijd het eerste register uitmaken, en zal voorts van de registers der vorige jaren het laatste of tiende komen te vervallen. «Art. 4. Tot deze inschrijving zullen zich ook moeten aangeven, diegenen, welke, schoon in andere gemeenten ingeschreven sedert de laatste inschrijving in de gemeente zijn komen wonen alsmede vreemdelingen die sedert de laatste inschrijving in die termen gevallen zijn, om volgens art. 2 der wet, als ingezetenen le worden beschouwd. De inschrijving van deze personen zal geschieden in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom hehooren. Gezien Zijner Majesteits besluit van den 4 September 1828 (Staatsblad no. 55) voornamelijk de bepalingen van art. 7 en 8, aldus luidende «Art. 7. De gehuwden en weduwenaars een of meer kin deren hebbende, door sterfgeval of anderzins in de termen vallende oin in de eerste klasse te worden overgebragt, zullen voor de eerstvolgende jaarlijkschc inschrijving, bij publicatie worden opgeroepen, om daarvan kennis le geven aan bet plaatselijk bestuur; wanneer deze kennisgeving inogt wol den verzuimd cn dc nalatige, tengevolge van dit ver zuim, niet hij de schutterij is ingelijfd geworden, zal des wege door het plaatselijk bestuur proces verbaal worden opgemaakt en aan de bevoegde regtbauk toegezonden ten einde de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsblad no. 12) op de ualatigeu toe te passen. f Slot hierna.) BINWEKLAWDSCHE BERIGTEH. Gisteren heeft te 's Gravenliage de verkiezing plaats gehad voor een lid der tweede kamer van de staten-generaalwaarvan wij per bulletin den uitslag aan onze abonné' s dienzelfden middag mededeelden. Er waren 1086 stemmen uitgebragt. Hiervan verkre gen de heeren mr. L. Metman 530, J. P. Belprai 367 en C. Schiffer van Bleiswijk 177 stemmen. Er moet alzoo overgestemd worden tusschen de beide eerstge- noemden. De begrooting voor oorlog door den minister van dat departement zelf verdedigdwerd aange nomen met algemeene stemmen. De kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Bij koninklijk besluit van 1 dezer, n°. 56 zijn benoemd tot ontvangers der directe belastingen, in- en i uitgaande regten en accijnsen te Texel, dhr J. Kleijn- liensthans ontvanger der directe belastingen en accijnsen, te Ovezande; der directe belastingen en accijnsen te Ovezande c. a,de heer II. J. Wessels, thans ontvanger dierzelfde middelen te Strijen. Het provinciaal kerkbestuur van Zeelandheeft in deszelfs zitting van 5 meitot afgevaardigden der synode van de nederlandsche hervormde kerk dezes jaars benoemd dr. W. L. van Ooslerzee, pred. te Goes, en mr. J. J. van Deinselid van de tweede kamer der staten-generaalen bij ontstentenis als plaatsver vangers, ds. J- P. 11. Iteijers, pred. te Brouwershaven en de heer P. I. Bnteux, kantonregter te Heinkenszand De zittingen van de algemeene synode zullen den 7 julij a. s. aanvangen. Gelijk te voorzien was, is het getal der opge komen stemgeregtigaen ter verkiezing van een lid voor de kamer van koophandelbij herstemming tusschen dhn. J. C. Kakebeeke en Fransen, van de Putte i niet groot geweest; slechts een zeventiende gedeelte hebben biljetten ingeleverd waaruit heden is gebleken dat dhr. Kakebeeke met vier stemmen is benoemd, ter- 1 wijl dhr. van de Putte 2 stemmen erlangde. Wij kun nen hier bijvoegen dat de gekozene bereids voor de eer dier benoeming heeft bedankt en eene nieuwe vrije stemming zal plaats hebben op 14 mei e. k. Op de gorinchemsche markt van 3 meiwas de aanvoer van vee bijzonder groot, ook die van varkens. Do prijzen waren stijver dan in de vorige week, maar de handel gering - Met de te Zulichem nabij Zalt-Bommelop te rigten machinerie tot waterloozing, gebeurde den 3den het volgende ongelukDe regterarm van den meester knecht kwam in aanraking met een der raderen en was in een oogenblik verbrijzeld. Nog dienzelfden avond is die arm geamputeerd moeten worden. Naar men verneemt is de ongelukkige een engelschman, die in zijn vaderland vrouw en kinderen heeft. BUITENLAIfDSCHE BERIGTEW. TURKIJE. Uit Konstanlinopel is de niet onbelangrijke tijding ontvangen, dat de Porte besloten heeft, ook de christe lijke bevolking tot de krijgsdienst toe te laten Hier door wordt aan den algemeenen wensch der christenen te gemoet gekomen. Men voegt er bij dat de uit christelijke elementen zamengestelde regeraenten bij voor keur in Aziënamelijk uitsluitend muzelmansche pro vinciën zullen gebezigd worden. DU1TSCHLAND. Te Baden is dezer dagert een monster-proces aan gevangen dat verscheidene dagen cn mogelijk weken vorderen zal, naardien er 42 aangeklaagden in betrok ken zijn. Het geldt de vervaardiging en uitgifte van valsche bankbriefjesvan welke er ongeveer 1300 uit gegeven zijn. De hoofd-beschuldigdedie voor den vervaardiger gehouden wordt, is een regtsgeleerde en voormalig griffier bij het opperste geregtshof. Aan de deur van het geregtshof te Berlijn is een monster-biljet aangeplakt van 6 voethoog en 15 breed, behelzende de namen van 1200 schuldeischers eener verzekering maatschappij die in 't verloopen jaar fail liet is gegaan. Den 27 april is zekere vrouw, nagenoeg 38 jaren oud, genaamd Tauba Schwarzin het dorp Safenza (Boheme), in zeven uren tijds van vijf kinderen be vallen, drie jongens en 2 meisjes. Een jongen en een meisje zijn gestorven, de drie anderen zullen wel den kelijk blijven leven, een dezer, een jongen heeft een zeer spits hoofd geheel met haar begroeid en zes vingers aan 1 elke hand. De moeder moet eene zeer sterke vrouw zijn. ENGELAND. De hertog van Malakoff legde dezer dagen een bezoek in het britscli museum af, bragt daar verschei den uren in het bezigtigen van de rijke schatten dier inrigting door en liet zich een pracht-exemplaar der 1 Geschiedenis van het Consulaat en het Keizerrijk ter inzage brengen. Terwijl hij zich daarmede bezig hield, merkte men op dat dr. Simon Bernard zich vlak tegen over hem nederzetteinsgelijks met het doorbladeren van een boek onledig. De hertog scheen hem niet te erkennen althans geene bijzondere aandacht op hem te vestigennoch vrees voor de granaten van dien erkenden zamenzweerder te voeden. De policie te Londen heeft een nieuw instrument om in te breken ontdekt. Het snijdt door ijzer van 1V2 duim dikte, in een uur tijds, een gat van zes duim over het kruis, zonder het minste geraas of ge luid te maken of zonder ongeschikt te worden om hetzelfde terstond weder te doen. Ter belooning zijner uitstekende diensten in Indie bewezen, is sir Colin Campbell tot pair verheven. Britscli Indie. Uit Lucknow wordt gemeld, van den 22 maart, dat sir Colin Campbell van het najagen des vijands is teruggekeerd men heeft de schuilplaats van Nena Sahib aangevallen doch de persoon was ontsnapt er is een prijs van 50,000 ropijen (circa f 60,000) op zijn hoofd gezet. Sir Outram heeft le Lucknow den eersten minister gevangen genomen. De Zemindars hebben zich niet willen onderwerpen. Campbell was eerst voornemens om de indiselie rebellen uit Doab en Rohilcund naar Lucknow te verdrijven en dan hunne vereende magt te omsingelendoch het engelsche gouvernement verlangde dat hij onmiddelijk Lucknow zou bemagtigen. FRANKRIJK. Men verneemtdat de famillie van Orsini aan den heer Jules Favre een uitstekend engelsch horologie heeft toegezonden aan de binnenzijde der kast zijn de volgende woorden gegraveerd Aan J. Favre in gevolge den uitersten wil van OrsiniP Eene actrice van den schouwburg te Marseille is «zuster van liefde" gewordennadat zij op hel tooneel verscheidene malen de rol van eene der dochters van den II. VincentiiiS de Paulo had vervuld. BELGIË. De spanning tusschen de clericalen en liberalen in Belgie duurt steeds voort, waartoe de dagbladschrij vers der beide partijen niet weinig bijdragen als die elkander wederzijds in de oogen der menigte hatelijk en verachtelijk zoeken te maken. Eene correspondentie uit Parijs vermeldt liet volgende zonderlinge feit, 't welk zoo het waai beid bevat, ons leert wat een goede inval soms kan uitwerken. Onlangs was een persoon in de Seine gevallc-n, die uit alle magt om hulp riep, docli daar de plaats zeer ge vaarlijk was, durfde niemand van de aanscliouwers zich te water begeven. De ongelukkige, niet meer wetende wat te doen, verzamelde zijne laatste krachten en begon luidkeels te roepen Vivat de Republiek Naauwe- 1 lijks 'nad de man deze woorden geuit, of eenige policie- agenten wierpen zich in het watervatten den dren I keling bij dc- kraag en sleurden hem uit de rivier

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1