Yoordeelen van het Draineren. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst avonduitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG A\3 APRIL. Geboorte-, huwelijks- eu doodberigten. van J6 regels a fd.50 De prijs per kwartaal is f franco per post J.90. I J behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden voor drie uren des namiddags. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Tot lid van de tweede kamer der Staten-Generaal, in het hoofd-kiesdistrict Amsterdamis gisteren in plaats van den heer Bosscha (benoemd tot minister voor de zaken der hervormde en andere eerediensten), gekozen de heer mr. G. C. J. van Reenen, oud-minister van binnenlandsche zakenen wel met 839 van de 882 geldige stemmen. De heer mr. G. Groen van Prinsterer, voormalig lid der kamer, had 14 stemmen bekomen. Men verzekert dat de tweede kamer nog eenige zittingen zal houdenen dat zij de wets-ontwerpen die spoed~*WWH5!ïén zal afhandelen, zoo als begroo ting van oorlog voor 1858, amortisatiewet en derge lijke; maar dat zij daarna tot september zal uiteen gaan ten einde het ministerie in de gelegenheid te stellen, zijne voordragten over gewigtige onderwerpen in gereedheid te brengen. De ministers van financiën en van binnenl. zaken hebben in verband met de overwegingen omtrent het rijks- en plaatselijk belastingstelsel, verlangd, dat door elk gemeente-bestuur worde ingevuld een uitgewerkte staat van de in het jaar 1847 werkelijk geheven plaatselijke belastingen zoodanig ingerigtdat daaruit duidelijk blijke, welke de zuivere opbrengst der verschillende belastingen geweest isen naar welke maatstaven of taxen die zijn geheven. De gemeente-besturen zijn tevens uitgenoodigd aan het hoofd van den staat te vermelden de bevolking van de geheele gemeente en de bevolking van de kom derzelve. In publieke veiling werd gisteren ten overstaan van den notaris Smallegangede hofstede met ruim 55 bunders hof, weiden en landen in de gemeenten Rilland en Batliaankomende de erven Buleijn toegewezen aan den heer Spruijt, te Antwerpenvoor 1030,— per bunder. Bij inzet was f 700,per bunder geboden. Er waren verschillende liefhebbers aanwezig en over het algemeen schijnen de belgische kapitalisten op de Zuid- Bevelandsehe gronden gesteld, wijl sinds korte jaren menig bunder in dit eiland door hen is aangekocht. den 26 april 1758 in het licht gezonden werd en in verschillende vormen, niet afwisselend geluk, onder ver schillende wetgevingen werd voortgezet. Jl. maandag arriveerde té Vlissingen uit Engeland eene nieuwe sleepstoombootgebouwd voor rekening van de stoomsleepdienst op de westerschelde te Middel burg, welke den naam zal dragen van Union II. Ten gerieve van eenige veehandelaren die op 5 mei aanstaande de eerste paarden- en veemarkt te Neuzen willen bezoeken is eenige verandering gebragt in de stoombootdienst op de westerschelde; de afvaart van Neuzen naar Hoedekenskerke en terug blijft onveran derd en de berekening der vrachten volgens tarief, met de vergunning aan de handelaren om hun onver kocht vee kosteloos terug te voeren. De ansjovisvangst op de Ooster-Schelde nabij Bergen-op-Zoom belooft dit jaar beter resultaat dan het vorige saizoen. Reeds zijn in vorige nachten eenigen door de visschers in hunne fuiken gekregen en zij hopen dat bij aanhoudend schoon wederde groote massa niet zal achterblijven. Deze nijverheids tak, van veel invloed op de welvaart der ingezetenen van Bergen-op Zoom, bestaat sedert de 16de eeuw, toen de voorvaderen, zich met de vischvangst bezighoudende, als bij toeval door een italiaansch soldaat der bezetting in het zouten en bereiden van den ansjovis werden onderrigt. De kaas en de boter hebben op de marktdagen te Hoorn sedert den laatsten tijd eene aanmerkelijke daling ondergaan. Van nagenoeg dertig gulden nog niet zeer lang geleden voor de kaas betaald, is zij thans gedaald tot nog geen twintig gulden; evenzoo de boter, die van 70 tot op 40 ct. per ruim 5 oneen is gedaald. Dit maakt voor den boer die op duur land zit, eene geheele misrekening. Men acht het wenschelijk dat de daling in de kaas, dit hoofdproduct van Noord-Holland, niet grooter wordeopdat niet menig landman daar door te gronde ga. BUITENLANDSCHE BERIGTEff. kolonie der fransche uitgewekenen aldaardezer dagen eenen keizerlijken spion heeft ontmaskerd en weggejaagd die zich onder den naam Robert en Mouhol toegang in hun midden had weten te verschaffen. Men heeft dezen persoon doen photograferen en zijne beeldtenis in verscheiden honderd exemplaren naar alle plaatsen ge zonden waar fransche vlugtelingen zich ophouden. Te Kolapore hebben eenige inboorlingen op het oogenblik dat zij voor liet kanon werden gebonden om de doodstraf te ondergaan, twee inlandsche majoors verraden die zitting hadden in den krijgsraaddie hen veroordeelde. De majoors ondergingen dezelfde straf, nadat hunne schuld overtuigend bewezen was. FRANKRIJK. Het instructie schip Suffren, is het tooneel van een groot ongeluk geweest. Men oefende zich namelijk in het schieten met grof geschut, toen een der stukken sprongtien oorlogsmatrozen werden daardoor gedood en vijftien andere gewond. Ten einde een denkbeeld te gevenmet hoeveel omzigtigheid de fransche regering op dit oogenblik in hare betrekking met Engeland wenscht te werk te gaan, kan strekken, dat twee fregatten, welke een togt naar IJsland moesten doen en tijdelijk op de iersche kust aan wal zouden komen, vóór hun vertrek, per telegraaf bevel hebben ontvangen zich niet bij hunne naburen te vertoonen. De Gazette de Savoie behelst een statistiek over- zigt der huwbare dochters in het landdien overeen komstig bedraagt haar aantal minstens 35,000 en klaagt de schrijver dat de trouwlustige mannen hoe langer hoe zeldzamer worden. BELGIE. Mgr. de bisschop van Gent heeft publieke ge beden bevolen om regen van den Hemel af te smeeken. De persoondie onlangsgelijk wij vermeld hebben, een stuk tong eener publieke vrouw heeft af gebeten, is door de regtbank van Brussel tot 4 maanden gevangenisstraf verwezen. Hij was een gehuwd man, doch een ond-veroordeelde. Uit de zuidelijkste streken van België, en vooral uit Chimay (prov. Henegouwen), gewaagt men van een geweldig onweder, hetwelk op zaturdag den 17 dezer is losgebroken. De velden zijn door den hagel ver woest en drie huizen van den bliksem getroffen. INGEZONDEN STUKKEN. (Zie no. 28.) De voordeelen die uit het droogmaken van den grond voortkomen zijn zoo menigvuldig en zoo verschillend dat het bijna onmogelijk is om juist de verbeteringen te bepalen die daardoor aan den landbouw geschonken worden. Men zou voornamelijk moeten meldendat de drainering eene aanzienlijke vermindering van de bouwkosten verschaft; dat men er de werkpaarden kan door verminderen; dat de land bouw werktuigen er zoo spoedig niet meer door verslijten; dat de werking van den mest er door gewijzigd wordt dat men er al den grond door kan benuttigen die anders in sloolen en duiven verloren gaatdat zij de planten in hoeveelheid en in hoedanigheid vermeerdert en verbetert enz. Wij houden ons overtuigd dat er geen beter middel be staat om landbouwers en grond-eigenaarsmet het liooge nut der drainering bekend te maken en op te wekken, dan hun aan te toonen boe aanzienlijk de winst isdie de drooglegging waarborgt. n. Een vochtig stuk gronds, met biezen bedekt, dat men tot weiland, voor f 19,'sjaars per bunder verhuurde, werd gedraineerd dat 140,per bunder kostte. De grond werd daarna bebouwd en bragt in 1 jaar 87,50 op. Toen dit stukje gronds op nieuw tot weiland werd veranderd, verhuurde men hot voor f 75,'sjaars. Dit bragt alzoo 40 ten 100 winst op. b. Lord II at lier to n liet eene geheele hoeve van 139 bunders draineren, dat hem 18860,kostte. Hij be vond dat na deze bewerking de hoeve f 5136,'sjaars meerder opbragt dan vroeger. Hieruit volgtdat liet geld aan de drainering bosteed, 'sjaarlijks 29 ten 100 opbragt. c. In hot graafschap Monagbam heeft cenc drainering op Gisteren avond had de aangekondigde uitvoering van het oratorium Paulusalhier plaats. Men mag de zangvereeniging met den goeden uitslag geluk wenschen en ons houdende aan het oordeel van des kundigen meenen wij ter eere dier vereeniging ook elders te mogen doen wetendat Goes prijs stelt op het bezit ook van dit (men mag het noemen talrijk) gezelschap, dat zich wijdt aan eene kunst die aan eene genoeglijke uitspanning het schoone en edele paart. Zijn ook hare instrumentale krachten geringhun directeurondersteund door de bereidwillige medewer king, ook van elders, weet bezwaren te overwinnen. Die leidingdie medewerkingzij worden erkend en hunne resultaten zijn daarvan de beste bewijzen. Zigtbaar is thans de invloed van het laatste zachte weder op boomen en velden die reeds een aangenaam groen vertoonen- Verschillende vruchtboomen staan in bloei, voornamelijk de kersen boomen beloven veel, men ziet er als met een laken omhangen. De veldvruchten staan goedhet zaad is minder voordeelig en ook de graslanden die zich gezond voordoen blijven achter lijk. Alles verlangt naar regen, voornamelijk de wei landen ter verkwikking en voeding van het veedat zijn wintervoer gaarne door het malsche gras zag ver wisseld. Algemeen wordt het gebrek aan drinkwater voor mensch en veede bakken en putten raken uitgeput. Weinige oogenblikken na het nederschrijven van deze regelen zagen wij de lucht betrekken en volgde een zwaar onweder, gevolgd door den zoo zeer gewenschten regen;hoewel van korten duur, was hij rijkelijk. Als eene bijzonderheid deelen wij mededat in deze week hier reeds meikevers vliegende gevangen en slapende geschud zijn men meent dat dit een vroegen zomer voorspelt. Den 26 dezer vierde de Middelburgse/te Courant haar lOOjarig bestaan en gaf haren lezers bij die gelegenheid een overzigt harer lotgevallen. Daaruit blijktdat zij RUSLAND. In Siberie nemen handel en nijverheid eene vroeger ongekende vlugt. Ten bewijze hiervan kan onder anderen strekken, dat de bevolking der stad Tomsk in korten tijd is vermeerderd met bijna 6000 zielen. DUITSCHLAND. Te Waldheim in Saksen heeft zich het zeldzame geval opgedaandat een gevangene ontslagen isna 4 niet minder dan eene halve eeuw gekerkerd te zijn ge weest. Nu vijftig jaren geleden werd namelijk een inwoner van Leutersdorf als hoofd eener beruchte roo- versbende tot levenslange opsluiting veroordeeld en ontving nu onlangs pardon, waarna hij, met 200 daal ders welke hij door zijnen arbeid in de gevangenis had overgewonnen in goeden welstand naar zijne ge boorteplaats terug keerde. ENGELAND. Te ManchesterBirminham en andere plaatsen zijn inschrijvingen opengesteldter bestrijding der vervolgingskosten legen de uitgevers van geschriften, die als laster worden beschouwd. Er komen voortdurend nieuwe brochures in het licht met de bijgevoegde aan kondiging //onder uittarting van vervolging." De manifestatiën ter gunste van de bedrijvers van den jongsten aanslag op het leven van den keizer van Frankrijk worden tot in de nieuwe wereld voortgezet. Te New-York heeft zich een groot aantal personen in een der voornaamste hotels vereenigd. De heer Slop- pelbein heeft als voorzitter de vergadering geopend met deze woorden //Door onze demonstratie zullen de tirannen leeren, dat er in ons land nog genoeg vastbe raden gemoederen zijnom hen op hunnen troon te doen beven". De gansche stoet is daarna met de banier voorop de voornaamste Btraten der stad door getrokken allen die aan de manifestatie deel namen droegen een rouwstrik. Van het eiland Jersey wordt gemeld, dat de

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1