GOME Pnblieke Besteding. No. 30. 458le Jaargang, 1858. 1 ik&IC MAANDAG 10 APRIL. i'jij v 1 \-i\ --fttsf. 1 Alwf C-/ De uitgave tlezer Courant geacfuedt Maandag en Donderdag i avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per k wartaal is f J,76franco per post J,90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden d $Q ets. de regel geplaatst Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan d6 regels a f i,2fl behalve het zegelregt. PLAATSELIJK BESTUUR. BUIIG E MEEST Eli ev WETHOUDERS vam GOES, zulle» op zaturdag den eersten Mei eerstkomende, des namiddags ten een ure, publiek en aan de minstaanne- menden trachten aan te besteden: 1". Eenige herstellingen aan de schoolge bouwen. 2°. Dito aan de zoogenaamde trekkerswoning, in huur bij II. vak den Berge. Waarvan lokale aanwijzing zal geschieden op woens dag den 28 dezer te beginnen des voormiddags ten den ure aan de fransche school. Zullende de bestekken en de voorwaarden van beste ding, ter gemeente secretarie ter lezing liggen, van heden af tot den dag der besteding. Gedaan te Goes den 17 April 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Beschrijving- der Patentpligtig-en PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES Gezien hebbende de circulaire van den beer commissaris des koninjjs in deze provincie, de dalo 8 dezer maand, A n°. 1172 le afd- (provinciaal blad n°. 35). betrekkelijk de BESCHRIJVING der PATENTPLIGTIGEN voor bet dienstjaar 18581859. Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbende» lu. Ten aanzien der patetitpli^ti^en in de 15 eerste ta bellen der wet vau den 31 Mei 1819, (staatsblad n°. 34) omschreven. Dat, met uitzondering van de patentpligtifle slijters, tap pers, kroeghouders en kofiijhuisbouders, die niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aau welker buizenzoodra mogelijk na den ingang van bet dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wachten, ren declaratoir zal bezorgd wordenhetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald en welke verpligt zijn dadelijk de helft vau bunnen aanslag te voldoen, waarna hun patentop vertoon der kwitantiealsmede van liet bewijs dat bun deswegens verschuldigde over het voorgaande jaar ten vollen aangezuiverd ister secretarie onmiddelijk verkrijgbaar zal zijn de verklaringen ter verkrijging van patent voor deze patentpligtigen, binnen de provincie worden uitgegeven van den 6 mei 1858, lot en met den 14 dier maand. Dat die verklaringen behoorlijk ingevuld zullen moeten zijn ingezameld of bij den ontvanger der directe belastingen i ngediendbinnen deze gemeente op den 22 Mei 1858. Dat de registers van gemelde patentpligtigen gesloten zullen worden, binnen deze gemeente, op den 9 Junij daaraanvolgende. 2°. Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of andere vaste gebruikers van binnenvaartuigen, zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de resolutie van Z. K. den minister van finantien van 20 april 1852, n°. 192, (provinciaal blad n°. 57 van dat jaar.) En wordt voor dezen de gelegenheid tot bet doen der aangifte opengesteld van 1 Mei 1858, bij het gemeente-bestuur der plaats alwaar de belasting ver schuldigd is, onder overlegging van een aangift biljet daartoe bij die besturen verkrijgbaar. 3n. Ten aanzien van de kramers: Dat zij zullen gehouden zijn om bij bet doen hunner aan vrage om patentop te geven de onderscheidene goederen welke zij voornemens zijn te koop aan te bieden. Zoomede de wijze op welke zijhun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7e tabel, gevoegd bij de wet van den 16 junij 1832 (staatsblad n". 30), alsmede de ge zamenlijke inkoopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederenzullende dien onverminderd door de patentpligtigen die hunne goederen in berbergen of berg plaatsen, huizen en andere gebouwen vau derden uitstallen, opgave moeten geschieden van den tijd der during van hu» verblijf in de gemeente, en door hun die derzelver waren in openbare veilingen, buiten hunne winkels, bij koopen van doorgaans beneden de 25,iederdoen verkoopen van 'dien der te boudene verkooping; terwijl zoo zij de wijze van verkoop veranderende waarde hunner waren ver meerderen of den duur des verblijfs of der te houdene verkooping verlengen, daarvan op den voet van art. 19 der wet van den 21 mei 1819 en op de boeten bij art- 37 be paald, aangifte zullen doen in de gemeente alwaar zij zich bevinden en zoodanig aanvullingsregt voldoen als van ben bij werkelijk toegenomen belastbaarheid zoude kunnen wor den gevorderd. 4°. En eindelijk dat de bedoelde kramers benevens de debitanten van loterij briefjes, krachtens Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820 (staatsblad n°. 22) op de boete bij 1 en 2van art. 32 der wet vau den 21 mei 1819 bepaald, verpligt zijn steeds bun patent met zich te voeren. En opdat niemand deswege onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden gepubliceerd, geaftigeerd mitsgaders geïnsereerd in de Goessche Courant. Gedaan ten raadbuize van Goes, den 17 april 1858 Bui genieester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, II. C. PILAAR. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS nan GOES. Gezien de circulaire van den heer commissaris des konings in deze provincie, van den 8 dezer, A. no. 1172/', le. afd. (provinciaal blad no. 35) betrekkelijk de BESCHRIJVING der PERSONELE BELASTING voor het dienstjaar 1858—1859. Brengen bij deze ter kennis van alle ingezetenendat mei het primitief beschrijvingswerk voor de belasting op het personeel, vastgesteld bij de wetten van den 29 Maart 1833, (staatsblad no. 4,) 29 December 1835, (staatsblad no. 43,) en 24 April 1843. (staatsblad no 15,) in deze gemeente een aanvang zal worden gemaakt op donderdag den 6 Mei aanstaande en dat de alzoo aan de ingezetenen uit te reikene bescli rij vings biljet te»met den achtsten dag daarna, van wege den ontvanger, opvolgelijk zullen worden opgehaald. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat oin als tegenschalters van de zijde der belastingschuldigen te dienen, ingeval van herziening achtervolgens het bepaalde bij art. 29, 2 der wet van 29 Maart 1833, (staatsblad no. 5,) van het aangegeven bedrag der huurwaarde of aantal deuren en vensters of haardsteden door burgemeester en wethouders zijn benoemd de vier volgende personen als: Johannes Goossen. Johannes DekkerLz., Hubertus le Clercg en Willem Jon van der weert.. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd aangeplakt, mitsgaders in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 17 April 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C P I L A A R. BINNENLAND SCHE BERIGTEN. Z. M. de koning heeft uit de H.D. aangeboden lijst van kandidaten den heer Sehimmelpenninck van der Oye tot voorzitter der tweede kamer benoemd. Bij de tweede kamer is een ontwerp van wet tot inkoop en amortisatie van openbare schuld ingediend. De punten van behandeling in de openbare vergade ring van deu gemeente-raad alhier op heden avond, zijn de volgende: 1. rekening der leenbank over 1857; 2. ver antwoording nieuwejaars-uitdeeling; 8. wijziging in de verordening voor de gemeente-apotheek4. verzoek ontslag van erfpacht; 5. verzoek tot het bekomen van grond op erfpacht; 6. overschrijving op de begrooting van 1857; 7. verzoeken om kwijtschelding hoofdelijken omslag; 8. kohier van den hoofdelijken omslag, wijzi ging 9. kohier der belasting op de honden ter vast stelling. Mededeeling van ingekomene stukken. In de op jl. vrijdag gehouden vergadering van ingelanden van verschillende poldersalsKrabben- dijke-Maags-, Monniken-, Oost-, Maire- en Valke- nisse-polderis met algemeene stemmen tot penning meester benoemd de heer C. C. van den Drinkin plaats van wijlen deszelfs vader J. van den Brink. Tot kandidaten voor de vacerende betrekking van dijkgraaf van den Maire-polder, zijn voorgedragen A. Blok Az. Jr., gezworen van Maire, Jan IZabeke Jz. en A. Blok Johz, landlieden in Maire. Dezer dagen zag men te Assen twee bijzonnen, de eene ten noorden, de andere ten zuiden van de zon. To Beest zijn achttien huizen eene prooi der vlammen geworden, waardoor twintig huisgezinnen groo- tendeels van have en goed zijn beroofd, de schade moet aanzienlijk zijn een groot gedeelte schijnt verzekerd. I Groot water gebrek had veel tot dit ongeval bijgedragen. Men verneemt, dat aan al de geplaatsten bij 's rijks veldwacht, last gegeven is, dat zij op hunne deur, een I wit bord met zwarte letters moeten plaatsen waarop zullen gesteld zijn hun naam en den rangdien zij bij 's rijks politie of veldwacht vervullen. bl: itesLaanseiiK berigtek. DU ITSCHLAN D. Frankfort. 14 April. Er heeft zich hier eene, uit leden van alle godsdienstige gezindten zamciigestelde commissie gevormdmet het doel om liefdegaven in te zamelen, ten behoeve van het St. Gotshards-hospice, waarin jaarlijks 7 8000 arme reizigers, zonder onder scheid van landaard of geloofsbelijdenisgehuisvest, gevoed en zelfs van kleedingstukken voorzien worden. Bij het toegenomen verkeer op dit punt moeten de gebouwen vergroot wordenwaartoe het echter aan de noodige geldmiddelen ontbreekt. Aan het hoofd dier commissie staan de bekende bankiersvrijheer van Bethmann Joh. Gol zoonen, enz. ENGELAND. Londen, 17 April. Heden zijn de debatten in de zaak van Bemaul afgeloopen. Ten vier ure heeft de jurie een verdict van niet schuldig uitgesproken. Zoo wel binnen als buiten het hof werden bij hel vernemen dier uitspraak luide hoerahs aangeheven. Te Hempnallin Norfolkoverleed den 25 der vorige maand zekere heer John Holmes in den ouder dom van ruim 100 jaren, die een zoon van 81 en een kleinzoon van 60 jaren nalaat. Deze laatste is zelfs reeds overgrootvader, zoodat zich hier het opmerkelijk geval voordoet, dat een man zijne eigene nakomelingschap in het zesde geslacht aanschouwd en het beleefd heeft dat zijn achterkleinzoon zelf grootvader is. De amerikanen hebben rust noch duursinds de te water brenging van den Leviathanzij kunnen liet niet dulden, dat Engeland het grootste schip der vijf vverelddeelen bezit. Zij gaan een reus der zee op stapel zetten, die den naam van Behemoth zal voeren; dit monster zal nog met een vierde de grootte en den omvang van den Leviathan overtreffen, en opdat alles aan boord van dit reuzenschip iD overeenstemming zij, zullen slechts personen van zes voet lengte als matroos aangenomen worden aan wie eene belangrijke premie zal verleend worden. INGEZONDEN STUKKEN. Bij hel lezen van het artikel in het Nieuws- en Adver tentieblad Zeeland van Zaturdag jl.over de kamer van koophandel en fabrieken te Goes, kwam het mij voor, dat die handelaar niet reg,t op de hoogte is van hetgeen in de alhier ontbonden kamer is verrigt. ZEd. moest alzoo trachten inzage te krijgen in de notulen van het verhan delde in die kamer, dan zoude ZEd. zich kunnen overtuigen dat er meer is gedaan danzoo als ZEd. het gelieft te noemen, vechten met woorden, en als er al eens gevochten mogt zijn inet woorden, schijnt ZEd. toch niet bekend te zijn wie daar de oorzaak van kan geweest zijn. Tot inlichting dient echter dat, na het genomen ontslag door den WelEd. Heer J. F. van de PUTTE en ZEd. verwijdering uit de kamer, er nimmer met woorden is gevochten of verdeeld heid heeft gehcerscht, en de vergaderingen steeds met orde en beleid zijn bestuurd geworden door den heer C. Pilaar, (president), terwijl alle toen aanwezige leden zeker met meer genoegen die vergaderingen hebben bijgewoond. Wie toch aanleiding tot eenige verdeeldheid heeft gegeven Iaat ik aan de beslissing over. De schrijver schijnt ook niet regt onderscheid te kunnen maken tusschen een handelaar die, én met den Linnen handel bekend is, én tegelijk ook veel buiten af handelt, en tusschen de door ZEd. aangehaalde vakken als: hoedenmaker, leertooijer, kaarsenmaker, enz. (vakken, zeer nuttig) doch wier beroep zich hier alleen meest beperkt binnen de ge meente. Een korenmolenaar is mede zeer nuttig in zijn vak doch of dit nu met stoom of wind gedreven wordt, liet vak blijft hetzelfde, daarom had ZEd van dit vakals dit zoo belangrijk is, wel drie kandidaten kunnen opgeven om de keuze te ruimer tc maken. Dat de groothandel alleen vertegenwoordigd zoude kunnen worden door den WelEd Heer .1. F. van de PUTTE, is zeer te betwijfelen, er zijn in deze gemeente toch meel handelaars en wel die geheel voor hun privé handelen (dus geen commissie-handel) welke dezelfde kennis van zaken hebben. Do aanbeveling van kandidaten door dien handelaar, laat ik aan het oordeel van de kiesgeregtigden over, volgens mijn gevoelen moet eene verkiezing geheel vrij zijn. Goes, 19 April IR 58. I.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1