GOESSCHÈ COURANT. .\o. 28. 45*" Jaargang, KENNISGEVING- mam -y 1W i' De mitguve dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag i Gewone advertentien worden d fD ets, de regel geplaatst avond uitgezonderd op feestdagen, j ?VË A 4 D 4 (j» APRIÏj» l Ctih'oorte-huwelijks- en doodberigten. van J6 regels d f J,20 fh prijs per kwartaal is f .*,75, franco per post f Jy90. I behalve het zegelregt De i ft zendt nvan advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddag'.. PLAATSELIJK BESTUUR. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WET HOL' DEUS van GOES, maken bekend Dat ter oorzake van te tlfiene werkzaamheden aan de haven dezer gemeente, het water uit dezrive vai worden gelaten up Dingsdag den SO Ipril eerstkomende en weder zal binnen gelaten worden des aturdags daaraanvolgende. En op dat zulks algemeen bekend zij, zal deze wor den afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de (loes- ache Courant. Gedaan te Goes, den 1-2 April 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris. H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brei'gen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaan mag Dat de lijsten bedoeld bij de wet van den 1 julij 1850, Staatsblad no. 37) aanwijzende de personen die tot het kiezen van LEDEN van de TWEEDE KAMER der STATEN GENERAAL, PROVIN CIALE STATEN en van den GEMEENTE-RAAD bevoegd zijn, opgemaakt naar aanleiding van de door den ontvanger der directe belastingen iiigezondeiie en door hem gewaarmerkte opgave op heden volgens art. 31 der wet, bepaaldelijk vastgesteld en gesloten zijnde dadelijk ter gewoner plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, eu dat dezelve andermaal op de secre tarie voor een ieder ter inzage zijn nedergeiegd. En zal deze binnen de gemeente worden aangeplakt en geplaatst in de Coessche Courant. Gedaan ten raadliuize van Goes den 10 april 1858 naar Antwerpen vertrokken, ten einde van di&r naar bespaarde, aan zijne moeder gaf. Op een goeden dag Brazilië ingescheept te worden. Deze lieden die meenden kwam hij op liet denkbeeld zijne fortuin te beproeven, hun brood te zullen vinden aan het kanaalwerk zijn en nam hij voor clipi florijn een loterijbriefje. Hij ried daarin door bet stilligg&i der' werkzaamheden teleur- zijne moeder eenige stuivers te leen en op het briefje gesteld, en willen beproeven in vreemde gewesten door dat hij haar gaf De volgende weken voor de trekking werk dat hun hier ontbreekt, in den nood der hunnen bragt hij gelijk gewoonlijk een florijn aan zijne moeder. te voorzien. Men kan hieruit 2ich een denkbeeld van Eindelijk kwam de «roote dag het lot kwam uit de in deze omstreken lieersehende welvaart maken met 10,000 florijnen. Buiten adem geloopen liep'hij naar huis en vroeg zijne moeder het briefjedat is De arrend; regtbank te Middelburg, heeft bij reeds lang verkocht,// antwoordde deze, en naauwe- vounis van 9 dezer, den persoon van J. de Makerlijks had zij het gezegd, of haar zoon vloog op haar koopman te Breskens beklaagd van aan een aantal personen gelden te hebben geleend, tegen pandneming van allerlei soort van goederen en met betaling van 10 percent bij de lossing, hem schuldig verklaard aan het zonder vergunning honden van een beleenliuis en hem mitsdien veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen en eene geldboete van 50, Dezer dagen is rondgezonden het algemeen ver slag omtrent het fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van de gewapende dienst in de Nederlanden Uit dat verslag blijkt allezins op nieuw de nuttige werking van dat fomis in liet jaar 1856, waarover de rekening loopt. De uitgaven bedragen 75,086, waar onder aan 780 verminkten eu tiagebleveneii van ge sneuvelden f 28,551, en aan 1098 infirmen f 35,729. Voorts is onder die som begrepen een post van /'4892 voor onkosten der districts cnmmissien en van het hoofdbestuur. Er wordt opgegeven dat er eene nieuwe bezuiniging op de bureau kosten heeft plaats gehad. Het hoofdbesfitur eindigt zijn verslag met den wensch, dat de vaderlandsche liefdadigheid zich ten opzigte van het fonds niet zal verloochenen. Het is bijna ongelooflijk boa de handel in - konijnen zich in Belgiebepaaldelijk in Vlaanderen. Burgemeester en wethouders voornoemd, Je ,aatste j jare„ )leeft ajtgebrejd. Weke- M. F. BLAAUBEEiN. wor(jen 50,000, dus jaarlijks meer dan 2'r mil- j lioen dezer dieren uit Gent, lickloo, Thaalt, enz. naar Engeland gezonden, waar zij voortdurend goeden aftrek vindenterwijl te Vlaanderen de prijs van 1 '/a it 2 francs het stuk reeds voor velen te hoog is. De toe bereiding en het kleuren der vellen (de konijnen worden namelijk geslagt naar Engeland verzouden) houdt in Gent meer dan '2000 werklieden bezigzij worden voorua- De Secretaris 11. C. PIL A A R. BIJWEHUtADSCHE BERIGTEH. GOES, 12 April. Jl. zaturdag is het herstellen van den muur buiten de afgebrokene hoofdpoort benevens het herstel len der kaaimuren binnen deze gemeente, in publieke tneiijk naar Amerika, Frankrijk eu Rusland verzonden, besteding aangenomen door G. Klemkerkrnr. timmerman alhier, het le perceel voor f 160, het 2e voor/ 1937. Een correspondent der Ulr. Cl. meldt uit'sller- j togenbosch, dat de pokken daar eene vreesselijke ver- Tot hoofdonderwijzer in de bijzondere school i woestiug hebben aangerigt; van de tien personen welke alhieris benoemd de heer Jvan Halen thans in dergelijke betrekking te Dordrecht. In de vorige week is van hier gevankelijk naar Middelburg getransporteerd de persoon van Pieler Pannij, ten einde den 23 dezer voor het provinciaal geregtshof aldaar teregt te staan. Men schrijft ons uit bath, van deu 9den. Nogmaals en wel tot afscheidhebben de hier in zijn geboren, garnizoen liggende militairen, gisteren avond een paar tooneelstiikjis uitgevoerd, als: "Ken uur huw lijksen «Ontrouw uit Liefrle'', gevolgd door eene bogen en l'rn- dendans Met adsistentie der harmonie, was deze avond wederom eene aangename uitspanning, terwijl zich weder daaraan het liefdadigs doel paarde van weldoen aan de armen, tot wier te gemoetkoming de opbrengst strekte. Met het herhaald melding maken dezer liefhebberij bij ons garnizoen dat hoegenaamd geen lof beoogt hebben wij ook slechts het enkele doel, d. i. te voor komen dat men het niet beschouwe als een com.ed.ie- spelen, maar als een middel om tot onderling genoegen zijnen tijd nuttig te besteden. Hierin zijn zij, die wij ongaarne zien vertrekken ten volle geslaagd; verlangd men namen genoemd, zoo betuigen wij dat in deze laatste de soldaat Duzan meesterlijk was. Hartelijk wenscheii wij hun allen in hunne aanstaande, standplaats eene gelijke harmonie met de ingezetenen. men ontmoet is er stellig een derde, wier aangezigleu de sporen dragen, dat z;j met verregaande onmeedoo- geudheid door die plaag zijn mishandeld Als dit berigt niet overdreven is, dan ziet het er inderdaad treurig met de aangezigten der bosschenaren uit. Als eene bijzonderheid kan medegedeeld worden, dat in de gemeente Stedum gedurende de drie eerste maanden dezes jaars 23 jongens tegen slechts 5 meisjes Uit KRtUMSiOEW meldt men ou3 van heden Heden morgen zijn ven Hansweerd een dertigtal personen zoo groot, als klein niet. schipper Griep Te Katwijk a R. hebben een aantal boeren van Rijnsburg op den tweeden Paaschdageen knaapje beneden de 10 jaren, z,ooveel sterken drank laten drinken, dat hetnaar men verneemtden 8 aan de gevolgen daarvan is overleden. Uit Rotterdam zijn eergisteren de eerste kom kommers voor dit saizoen naar Londen vervoerd. Dit artikel, vroeger als builenlandsch handels-dHikel geheel onbekend, heeft in de laatste jaren zulk eene uitbreiding verkregen dat daarvan wekelijks honderde manden naar Engeland en Schotland worden uitgevoerd, zoodat men zich dan ook zeer toelegt, om dit artikel in die omstreken aan te kweeken. aan en doodde haar door verscheidene messteken. ENGELAND. Te Edinburg heeft eene weldadige damedoor tusschenkomst van den burgemeester, doen aankondigen, dat zij gereed was eene jaarwedde te schenken aan eene in lndie verminkte engelsche vrouw welke ook. Tot dus verre heeft zich geene opgedaan, ofschoon dc oproeping ten tweede male geschiedde. Uit Adelaide wordt van den 11 Febr. het vol gende gemeld wij zijn allen hier half gebraden want sedert 10 dagen hebben wij eene ongekende hitte, 's Middags teekent de thermometer in de schaduw van 136 tot 145° F en 's nachts valt het kwik niet lager dan 94 104° F. binnenshuis. Daarbij komt dat een warme wind onafgebroken waait. Sterfgevallenten gevolge van het onweder zijn talrijke malen voorge komen. Mei: is er in geslaagdden driftig geworden leviathan die was los geraakt en verschillende schade aan de schepen had toegebragt door nieuwe ketens aan aan het drooge te boeijen. Paaschzondag heeft een 94jarig prediker der methodisten twee predikbeurten vervuld. FRANKRIJK. Meu zegt, dat de koningin der Nederlanden den 7 mei ten bezoeke bij den keizer wordt verwacht. II. M. zal vergezeld worden door haren zes-jarigen jongsten zoon prins Alexander en afstappen aan de Tuillerienom van daar later met den keizer en de keizerin naar Fonlainebleau te vertrekken. De heer l'iorenlino, de geestige tooneel- recensent in den Conslitulïonnelzegt in zijn verslag der voor stelling van Les doigs de féemet betrekking tot de lieersehende griepo a. het volgende//Zoowel in het orchest als in het paiterre, en daar vooral, hoorde men onophoudelijk hoesten en kugchen evenwel zóó geweldig, dat men waande in een gasthuis van onge neeslijke lijders te zijn. Mij dunkt dat menschen die zoo ongesteld zijn naar bed moesten gaan en niet naar den schouwburg. De acteurs toch spelen niet als zij verkouden zijn en staan dan hunne rollen aan anderen af, waarom zouden dan niet de verkouden toeschouwers hunne plaatsen aan welvarende toeschou wers afstaan Voeg daarbij dat er nu en dan eene valsche verkoudheid, huichelachtige neussnuitingen en verradelijk niezen onderloopen die gewoonlijk uit den hoek der zaal komen om het stuk en den schrijver een oorlog met keel en neus aan te doen. Een nieuw reusachtig ontwerp, welks verwezen lijking niet een der minste wonderen van onze eeuw zou wezen, trekt op dezen oogenblik tie aandacht van Europawij bedoelen het leggen van eene brug van hel kanaalIer verbinding van Kngelunel en Frankrijk. Deze brug zal 18 engelsche mijlen lang zijn en 191 doorgangen hebben ieder met eene opening van 500 engelsche voeten. De hoogte der tubulaire brug zal 50 en hare breedte 30 voet bedragen. De grootste sche pen, wier mast zich 217 voeten boven de waterlijn ver heft, zuilen onder de brug kunnen doorzeilen ofstoomen.i Elke doorgang zal gedragen worden door twee gems! I seltle torens, aan elkander verhonden door een grootenl koker-viaduc van gegoten ijzerwaarin tweeof zool noodig meer, ijzeren spoorbanen zullen gemaakt worden.. Boven eiken toren zal een door gas verlichte haak zich verheffen, terwij! hij tevens zal voorzien zijn vunl eene klok door electriciteit in beweging gebragt. De ontwerper van dat gevaarte, de heer Boydengel schil BU1TESI.AADSCHE BERIGTEN DUITSCHLAND. Te Triest is de volgende schandelijke misdaad ingenieur, schat de kosten op 30 milliöen pond ster gepleegd-' In een afgelegen gedeelte der stad, woonde ]jng, en rekent dat de brug in drie jaren zal kunnerl eene moeder met haar zoon, die van zijn' handenarbeid voltooid zijn. Voorts heeft hij, het jaar 1856 te' leefde en, wekelijks een florijn die hij door ontbering grondslag nemende, becijferd dat, wanneer clkeu reizigeB

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1