(OlltWT HliliIJK IIEil MATEN EN GEWIGTEN. Publieke Besteding. >0. 37. 45"* Jaargang. K«v>\ Oc uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag t Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst avomluitgezonderd cp feestdagen. DONDERDAG O APRIL. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f J,20 De prijs per kwartaal is f J,75 franco per post f d,90. 5 j behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRA.TIEN. {Slat.) Avu 11. Aan alle ambtenaren, publieke administratien en ingezetenen binnen deze provincie, wordt bij deze hunne ver- pligting iierinnerd,om de door hen gebezigd wordende maten en gewigtenbinnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijken, hij gemis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordende of in hunne opene werkplaatsen, maga zijnen of winkels bevonden wordende maten en gewigten, in beslag kunnen worden genomen, en degenen, die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt, of in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of' winkels voorhanden te hebben, volgens de bepalingen van hel koninklijk besluit van den 30 maart 1827 (staatsblad n°. 13), worden verwezen in eene boete van f 10,00 tot 100,00. Aan ben worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het koninklijk besluit van den 18 december 1819 (staatsblad n°. 57), volgens welke alles, wat met de maten voor drooge waren in dal besluit opgegeven, wordt gemeten, met den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken en dus allen, die van zoodanige maten gebruik makenook van strijkels voor dezelve behooren te zijn voorzien, van welke, die voor de halve en voorde quart muddeook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende de plaatselijke besturen, alsmede de arrondissemenIs ijkers aangemaand om voor de nakoming dezer verordeningen te waken en daarop bij hunne visitalien, voor zoo veel een ieder aangaat te letten terwijl van de bevinding ten deze, in de bij art. 7 bedoelde processen verbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 12. Alle ambtenaren en publieke administration worden uitgenoodigd aan de nakoming van bet tegenwoordig be sluit de band !e houden, en worden de plaatselijke besturen aangeschreven om de arrondissements ijkers in de uitoefe ning hunner functienzoo veel mogelijk behulpzaam te zijn en speciaal op hunne aanvrage dadelijk den*, commis saris van politie, of daar waar zoodanig ambtenaar niet aanwezig is, of verhinderd wordt, de vereischle assistentie te verleenen, een lid van het plaatselijk bestuur te delegeren, oin ben, hij de door hen voorgenomene visitalien van winkels en werkplaatsente vergezellen. Art. 13. Dit besluit zal, door inseitie in het provinciaal blad gebragt worden ter kennis van burgemeesters en wethouders der gemeenten in deze provincie; mitsgaders van de arrondissementsijkers, en van den bevelhebber van bet luitenantschap der marechaussée te Sas van Gentook voor de onder hetzelve ressorterende brigade-bevelhebbers, tot informatie en narigten wijders, door de zorg der plaatselijke besturen, worden afgekondigd en aangeplakt in al de gemeenten van deze provincie, ten welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exemplaren van bet- zelve aan voornoemde besturen zal worden toegezonden; zullende wijders exemplaren van dit besluit worden uitgereikt aan bet provinciaal geregtshof, den procureur generaal bij hetzelve, en. door diens tusscbenkoinst, aan de ambtenaren van bet openbaar ministeiie bij bel provinciaal geregtshof, eu bij de arrondissements reglbanken gelijk mede aan de kanton-regters in deze provincie. Gegeven te Middelburgden 19den Maart 1858. De Gedeputeerde Staten voornoemd BKCIUS, Loco Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. BURGEMEESTER E.V WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaiurdag den dl dezerdes namiddags ten een ure, ten raadhuize aldaar, publiek en aan den minstaannemende trachten aantebesteden Eenige II IMS TE I.I. IX li K V en «M' aan de MOEEX eu KOBIIfiII IA KEX in deze gemeente. Waarvan aanwijzing zal geschieden op Woensdag den IJ. dezer, te beginnen des voormiddags ten 10 ure, aan den modderbak voor liet raadhuis. Zullende het bestek en de voorwaarden van besteding tel' ge meente-secretarie ter lezing liggen van lieden af tot den dag der besteding. Gedaan te Goes, den S April 185S. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PI T, A A R. BINHKNLAPfDSCHE BERIGTEN. Het heeft 'L. M. den koning behaagd, bij besluit van 3 april, tot minister voor de zaken der hervormde en andere eeredienstenbehalve die der roomscli-katho- lieken, te benoemen: den heer J. Bosscha lid van de tweede kamer der Staten-Geiuraalten gevolge waarvan eene plaats in de tweede kamer van het hoofd-kiesdis- trict Amsterdam is opengevallen welke verkiezing op dingsdag den 27 dezer zal plaats hebben. De tweede kamer der Staten-Genernal iszoo als reeds vroeger gemeld is, bijeengeroepen tegen dingsdag aanstaandedes namiddags ten 2 ure. Dhr. mr. I'. Mijeroud-minister van koloniën, heeft voor de candidatuur v^i het lidmaatschap der tweede kaïner bedankthem door de rotterdamsche kiesvercenigingen Nederland en Oranjeen aKoning en Vaderlandaangeboden. Dhr. mr. N. Olivier wet houder te Leiden, heeft de candidatuur aangenomen. Door eenige kiezers zijn als candidate!! tevens aan bevolen dhrn. mr. L. Metman en J. li. A. graaf van Bij landt. (Zie per telgraaf.) Het berigt, dat van den Zeeuwsch-Limburgsclien spoorweg zou zijn afgezien is onjuist; maar men houdt het voor onmogelijk de onderneming op de bestaande voorwaarden uit te voeren. Daar de tegenwoordige concessie met den 1 april vervallen is, wordt door de ondernemers het waarborg-kapitaal terug verzocht, maar zij zullen de onderhandelingen hervatten. Uit Londen wordt berigt, dat binnen weinige dagen eene van vele onderteekemngen voorziene memorie der belanghebbenden bij de landaanwinning in Zeeland, aan Z. M. den koning der Nederlanden zal worden gezon den ten einde aan te dringen op eenige wijzigingen der concessie. Men zegtdat de maatschappij onder anderen wensclit ontheven te worden van de verpligting om verdere onkosten aan het kanaal te doen en voorts geldelijke ondersteuning van de nederlandsche regering verlangt, ter bestrijding van de onkosten der barrage over de Schelde Eergisteren hebben zich weder een 60 tal personen uit Zierikzee en omstreken naar Antwerpen ingescheept om naar Brazilië te vertrekken. Onderscheidene ge zinnen maken zich gereed om spoedig de reis roede te aanvaarden. (ff.) Verleden zondag morgen, dus 2 a 3 weken vroe ger dan dit gewoonlijk plaats heeftvertoonden zich te Maastricht de eerste zwaluwen. Wij vernemen, dat heden morgen, nadat de koetsier eenige lotelingen van Wolphaarsdijk naar het Sloe had gebragteen der paarden op de terugreis aan het slaan is geraakt en daardoor paarden en wagen van den steilen dijk zijn geraakt. Gelukkig heelt zich de koetsier in tijds gered en hebben de later hollend doorgegaan zijnde paarden hem alleen met gebroken wagen achtergelaten. Ten gevolge van de beschikking van burgemeester eu wethouders van 's Gravenhagealdaar een lokaal aangewezen zijnde tot het houden van eene der door Z. M. den koning geautoriseerde tentoonstellingen van i de merkwaardigste voortbrengselen van nijverheid en kunst uit alle landen is de administratie in de gele genheid gesteld de inzendingen af te wachten te be ginnen met den 15 dezer maand. De tentoonstelling zal tusscben den I en 15 mei aanst. kunnen geopend worden, en zes a. acht weken duren. Het bureau is ge vestigd in het iokaai der teeken academie aan den Bosch- kant te 's Hage, alwaar ten spoedigste de voorstellen en mededeelingen der fabrikanten uit alle landen franco moeten worden ingezonden. Men schrijft ons uit Krabbendijke van den 7 April. In den vroegen morgen van gisterenis zekere schipper, Leendert van der Waal. varende van Middelharnis, bij het doen van peilingen, digt bij Bath, zoogenaamd op het land in de Ooster-Scheldeover boord gevallen. Hoewel goed zwemmer is hij verdronken, terwijl zijn knecht de eenige aan boord hem niet heeft kunnen redden. Weinig tijd na dienis hij levenloos opgehaald. Naar men zegt is hij kort gehuwden laat eene vrouw en kindje nazijn schuitje was geladen met versche viscli naar Antwerpen. In den avond van eergisteren, half 8 urewerd alhier de klok geluid dewijl in de rigting van Bath brand werd waargenomen. Spoedig was het gansche personeel der brandspuit op de been een wagen gere- kwireerdde spuit er op en met hare volgers op een draf het dorp uit. Na een half uur rijdens zag men de brand minderen en begon zich bet denkbeeld te verwezenlijken, dat die aan de noord-brabandsche zijdo plaatshad, 't welk spoedig een bode van dien kant kwam j bevestigen. Men vernam nader dat de brand ontstaan 1 was digt bij Ossendrecht, in een mastbosc'n, doch hoe I hevig ook, spoedig was gestuit door eene breede vüet I (water). Nadere bijzonderheden zijn nog onbekend. Uit het bevorens gemaakte twaalf- en zestal is bij de nederd. herv. gemeente te "Veere een drietal ge- j formeerd waarop in alphabetiscbe orde zijn geplaatst dd. Creutzbergte Oosterlandvan Goghte Zundert en Rijsbergen; en Kluever, te 's Heer Abts- en Sinouts- kerkewaaruit eerstgenoemde is beroepen. Uit Balk wordt dd. 25 maart gemeld dattij dens den jongsten storm, namelijk van den 7 tot den 15 maart, het scheen alsof alle zeevogels voor de ge weldige sneeuwjagt en de kracht van het drijfijs de vlugt naar bet vaste land in den omtrek van genoemde plaats en in de gemeente Caasterland namen althans, waar men zijn oog wendde, overal zag men duizenden van die dieren. De meesten waren van die soort, die men rotganzen noemt Te Balk ving men verscheidene met de hand, honderden zijn met stokken dood gesla gen. Een persoon ving alleen door middel van een stuk bout over de 30 terwijl de geoefende schutter met gemak een honderd per dag schoot. De vangst was zoo algemeen en groot dat zij voor acht centen per stuk te koop worden aangeboden. Ook zijn er wilde zwanen geschoten. BUITENLAHDSCHE BERIGTEA. ENGELAND. Een engelscbman te Liverpool, zeer rijker, lijdende aan spleen, wil 50,000 ponden sterling verwedden, dat hij ie voet en in den tjd van tien jaren, de volgende reis zal afleggen: hj zal Frankrijk, Duitschland, Pruis- sen, Rusland, Siberie, Tartarijen doortrekken, de chine- sche grenzen in hare groote uitgestrektheid omgaan, en door IndiëPersie, zuidelijk Rusland, Turk je GriekenlandItalië en Frankrijk terugkeeren. Den I januaiij 1859 uit Londen vertrekkende, zou hj d&ar den I januarij 1869 terug moeten zijn. Men twijfelt niet of er zullen liefhebbers zijn om deze weddingschap aan te gaan. Margaretlia Mason is te Stonehaven in den ou derdom van 100 jaren gestorven. Toen zij 90 jaren was, kreeg zij een geheel stel nieuwe tanden. Nabij Ticehurst in het graafschap Sussex over leed een arbeider die zulk een behoeftig leven geleid haddat zoowel zijne kinderen als hij, zich met den ellendigsten kost voedden, zoodat al de leden van het huisgezin in zeer zwakken ligchaamstoestand verkeer den. Eindelijk bezweek de vader. Naardien liij onaf gebroken arbeid had gehad veronderstelde men dat zijne levenswijze niet gebrekmaar schraapzucht tot grondslag moest hebben en men doorzocht het huis naauwkeurig. Spoedig vond men een spaarbankboekje van 53 pd. stwaarbij tien jaren rente was gekomen. In eene beddesloop vond men 5 pd. st. genaaid. Toen de weinige ellendige meubelstukken naar eene verkno ping zouden worden gebragtvond men bij het weg nemen eener klok, onder een lossen steen, eene flesch, welke in eene lap gewikkeld was en aan gouden en andere muntstukken 135 pd. st., zoodat het gevon dene meer dan 300 pd. st. bedraagt. Uit eenige uit drukkingen, welke hem gedurende zijne ziekte ontsnapt zijn veronderstelt men dat er ook nog geld in den tuin begraven is. Men ontwaart bij het nieuwe ministerie dezelfde protectie en hetzelfde nepolismus in het begeven van ambten en bedieningen, als bij het vorige; niets is hierin veranderd. Een onzer dagbladen deelt, als blijk van dein dit opzigthier heerschendeverregaande willekeur, het volgende, merkwaardige feit mede, voor welks waarheid men instaat, en dat, schoon ook reeds voor een paar jaren voorgevallendeswege niets van zijne belangrijkheid verliest, omdat het een' staat van zaken openlegt, die thans nog bestaat, en ook onder dit ministerie ieder oogenbhk kan plaats vinden. Een jong mensch verscheen voor den toenmalige» eersten minister, en solliciteerde om een gouveniements- post. De minister vroeg hem «Hebt gij dan ooit menschen of steden bestuurd?" «Neen" luidde het ant woord. «Kuilt gij schrijven?" - Ook deze vraag werd ontkennend beantwoord. «Maar gij kunt toch

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1