(ïOtXMiii; ioikam. mm No. 26. 45stti Jaargang, HERIJK HER BATES GEWIGTSN. :;i858. 1 fï \v/•- .j Gewone advertentien worden a 20 ets. de régel geplaatst De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag i avonduitgezonderd op feestdagen. DON DERDAG I APRIL. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan d6 regels a, f d^20 De prijs per kwartaal is f .7,75, franco per post 5,90. j I behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. Vervolg Art. 6. De burgemeesters der gemeenten worden uitgenoodigd, om aan den ai roudissements ijker, voor den aanvang van den herijk, of bij deszei I's komst it) de gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente, welke, uithoofde van hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijn, gebruik te maken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patent- pligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke administratien. welke, in hunne ambtsbetrekkingen, van maten of gewigten, lot het constateren van leverancien of werken gebruik móeten maken; wordende met betrekking tot de zamenstel- liug der bedoelde opgaven, eene bijzondere naauwkeurigheid aanbevolen, opdat daarin uitsluitend alle erkende ijkpligtigen en geene andere dan de zoodanigen, worden opgenomen. Art. 7. De arrondissemenls ijkers zullen, betrekkelijk de door hen in iedere gemei 11 te, in welke zij hebben gevaceerd, gedane verificatie en herijk, een relaas opmaken, en daarbij opgeven de ambtenaren, publieke administratien en parti culieren, welke, iu de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aan derzelver" verpligting, betrekkelijk den herijk, te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen dooi de arrondissements ijkers, na den afloop van den termijn, gedurende welken de herijk is opengesteld aan oi:s worden gezonden. Art. 8. De arrondissementsijkers zullen ten minste twee maal in het jaar op onbepaalde lijden en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten, vergezeld van den commissaris van policieof bij ontstentenis van zoodanig ambtenaar, van een lid van het plaatselijk bestuur, in al de gemeenten van hun arrondissement visitalien doen in de opene werkplaatsen, magazijnen en winkels, op de markten, vleeschhallen pu blieke wagen en op de molens en zich daarbij verzekeren dat in dezelve geene dan de nieuwe mateu eu gewigten aanwezig zijn en dat die behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten, alsmede die, welke niet zijn herijkt, in beslag nemen, en met het deswege op te maken procesverbaal aan den officier bij de arrondisse menls regtbaak van hun ressort inzenden; van hunne ver rig tingen ten deze en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente, zullen zij bij de aan ons in te dienen rapporten omstandige opgaven doen. Art. 9. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of beëedigde landmeters, wegers en meters verboden, eenige certificaten, weeg en meetbrieven af te geven, waarinde maat of bet gewigt anders dan in de nieuwe, alleen wettige benamingen is uitgedrukt, en zullen door hen geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten mogen worden gebezigd Art. 10. Insgelijks wordt aan de plaatselijke besturen, godsbuizen of armbesturen en aan alle ambtenaren en pu blieke administratien verboden, eenige actenplans, be stekken of beramingen te doen opmaken aan te nemen of daarop regard te slaan, in welke de hoeveelheden en afme tingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. Slot hierna. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOKS, 1 April. Bij besluit van 31 maart jl. heeft Z. M. goed gevonden, met ingang van 1 junij aanstaande, tot com missaris des konings in de provincie Zeeland te benoemen de heer mr. S. baron van Heemstraonder toekenning van eervol oritslag uit de betrekking van 's konings commissaris in de provincie Utrecht. Gisteren bij bulletin medegedeeld //Ten gevolge van de met 1 april in werking treden der nieuwe bepalingen voor het telegrafisch ver keer tussclien de staten der duitsch-oostenrijksche-tele graaf vereeniging, hebben de prijzen voor het telegram men naar buitenlandsche kantoren tot die staten behoorende, eene belangiijke prijsvermindering ondergaan, hoewel ook voor die berigten, zoowel als voor de bin- nenlandsche, een maximum van 20 woorden (met mede elling van adres, bepaling omtrent bezorging buiten de lijn, antwoord, etc.) voor een enkelvoudig berigt is vastgesteld, met verhooging van den halven tariefs- prijs voor elke volgende tien woorden; terwijl behou dens dezelfde regelen voor woordentelling en tariefering, een enkelvoudig telegram naar alle kantoren in Groot- Brittanje slechts 3.50 (tot nu toe /'5) kost. Voor het verkeer met Belgie eu Frankrijk blijven voorloopig de bestaande bepalingen van kracht" De diligence op Middelburg heeft heden de zomer dienst begonnen en rijdt thans des morgens om 6 ure van hier en 7 ure van Middelburg, des namiddags ten t'u ure van hier en ten 5 ure van Middelburg. De heer O. II. Hels. te Rotterdam, heeft bedankt voor de candidatuur van het lidmaatschap der tweede kamer ter vervanging van den heer van Bosse. In de gemeente Zevenbergen is dezer dagen een bedroevend ongeval gebeurd. Ren welgesteld bouwman gaf, in drift ontstoken, zijnen lOjarigen zoon, zulk een slag met een vuurlepel in den nek dat de jon geling nog denzelfden dag aan de gevolgen overleed. De aanleiding was deze tegen elf ure vroeg de zoon om een boterham, de vader weigerde, willende dat hij even als de anderen tot het middagmaal zou wachten. Daarop ging de zoon zelf brood snijdenen de vader, zich dus miskend ziende, thsog op en bragt den nood lot (igen slag toe. De zaak wordt geregtelijk onderzocht; acht dagen na de begrafenis is het lijk weder opgegraven om geschouwd te worden. Het Zondagsblad vermeldt het volgende uit Zevenaar: "De laatste dag van februarij heeft zich in deze streken, behalve door de maan-eclips, gesignaleerd door het eclipseren achter tralies van twee schoenmakers, die op hunne beurt zich vermaakt hadden met het onder de menigte te doen eclipséren van nederlandsche guldens van eigen fabriek. De een die te Etten is gevatverheugde zich reeds aanvankelijk in een debiet van circa 20 stuks te Lobith en te Elten geplaatst, de andere die te'slleerenberg inden aanvang zijner carrière gestruikeld ishad het zoo ver nog niet gebragt om eenige soliditeit aan zijne nieuwe affaire te verzekeren. Het is jammer, want die ridders van de els voor spelden iets gceds; maar spijtig is het voor hen dat zij zoo vroeg reeds in de beoefening der gietkunst gestuit en herinnerd zijn aan het welbekende: schoenmaker! houd u bij uw leest I Later is de vader van den de linquent te Elten insgelijks opgeligt en ir. verzekerde bewaring gesteld BUITENLANDSCHE BERIGTEN. OU1TSCHLAND. Dezer dagen is te Neurenberg de rijkste vrouw dier stad zijnde de weduwe van den directeur der zout mijnen in Wurtemberg, den heer Thonoverleden. Hare nalatenschap wordt op meer dan een millioen gul den geschat. Deze overigens beschaafde vrouw kenmerkte zich door eenen hoogen graad van ziekelijke hebzucht die zich in de zonderlingste handelingen openbaarde. Onder anderen rigtte zij voor eenige jaren eene sigaren fabriek opwaarin zij zelve medewerkte. Op een ande ren tijd vervaardigde zij kleine speelpoppen gelijk die te Neurenberg bij duizenden gefabriceerd worden en ze aan verschillende kramers en winkeliers te verkoopen. Zij laat een zoon na wiens geestvermogens insgelijks eenigzins bekrompen zijn en wiens grootste vermaak bestaat in het helpen der doodgravers bij hunnen tic u- rigen arbeid. BEEG1E. De berigten uit België, nopens de wintervruch- ten op het veld, welke men aanvankelijk gemeend had, dat grootendeels zouden bevroren geweest zijn luiden allezins gunstig. Het koolzaad herneemt zijnen groei, de gerst wordt groen en de klavers beginnen te schieten. Alles beloofd weder eenen scfcooneu oogst, daar de lan den in volle vruchtbaarheid verkeeren. Ook wordt de zomer zaaitijd door het weêr bovenmate begunstigd. Eene verwonderlijke daad van wreedheid heeft vrijdag nacht van den 19 maart te Brussel iu de Huivetterstraat plaats gehad. Een policie-agent zag eene publieke vrouw met eenen persoon als burger ge kleed in een naauw en donker gangetje treden. Een oogenblik daarna kwam die vrouw er uitterwijl zij hevig uit haren mond bloedde. Spreken kon zij niet, doch door hare gebaren deed zij verstaan, dat de kerel haar hij de keel had gevat, zoodat de tong uit den mond was gekomenen dat de ellendeling haar dit lidmaat midden door gebeten had. Men bragt de vrouw naar het gasthuis, en de agent vond, door middel van eene lantaarn het stuk tong, verscheidene duimen lang. Reeds des morgens was de schuldige aangehouden liet is een huisvader, die tot hiertoe als een zeer fat soenlijk man bekend stond. Voor als nog verklaart men zich deze barbaarsche behandeling niet. Sedert eenige dagen werd men in een huisgezin te Antwerpen min of meer hevige buikpijnen gewaar, zonder dat men wist waaraan deze ongesteldheid toe te schrijven. Na gissingen van allerlei aard te hebben gemaakt, opperde de man liet vermoeden, dat welligt sommige spijzen ongezond waren en stelde aan zijne vrouw liet plan voor oin de boter te doen onderzoeken. Daar de landbouwerdie aan dit gezin boter leverde, hetzelve reeds 17 jaren lang achtereen daarvan bediend had, kon de vrouw daartoe aanvankelijk maar moeije- lijk besluiten. Eindelijk voldeed zij aan haars mans verlangen, en liet dc boter bij eenen apotheker schei kundig onderzoeken die er loodwit in ontdekte. De aldus vergiftige boter is bij eenen policie-commissaris I gebragt, en de landbouwer, die ze geleverd had is jl. vrijdag aan die woningtoen hij aldaar nieuwe boter bragt aangehouden. INGEZONDEN. IETS BETREKKELIJK DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG te GOES. Men zégt, en het is vrij algemeen bekent!, dat de heer W. A. de Laat de Kanter, tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag bij I den gemeente-raad alhier heeft gereclameerd, niet omdat hij te hoog maar om dat anderen te laag zouden zijn aangeslagen. Er zijn er, naar het schijnt, die zoodanig petitioneren onwettig noe men en dit afkeurenwij kunnen ons daarmede volstrekt niet vcr- eeuigen en vermeenen integendeel dat iedere inlichting aan diegenen gegeven die geroepen ziju deze altijd moeijelijke wijze van belasting heffing te regelen en vast te stellen welkom meet zijnen dat hij die ze geeft zich zeer verdienstelijk maakt. Immers het kan niet betwist worden dat naar mate deze of gene te weinig betaalt, de overige ingezetenen gezamenlijk te veel betalen, eu zoo lang het nu ónmogelijk zal zijn dat eenige weinige personen met de inkomsten eu bezittingen van alle ingezetenen volkomen juist bekend kunnen zijn moet iedere inlichting op goede gronden steunende, welkom worden geacht, en kan zij zeker in het algemeen belang haar nut hebben. Wij willen op dien grond het voorbeeld van den heer W. A. de Laat de Kanteu volgen en welligt in beginsel meer dan ZEd. in genomen met openbaarheid, onze beweringen aan de publieke opinie onderwerpen, waardoor de waarheid, waarom het hier alléén te doen is, welligt te gemakkelijker zal ontdekt worden en waarom zonde men ook een onderwerp waar het een publiek belang geldtniet publiek behandelen Wij hebben ons voorgenomen opvolgend te bewijzendat velen maar vooral de heer Willem Albert de Laat de Kanter, ont vanger der registratieetc. etc. etc. etc., veel te laag is aangeslagen, waardoor anderen, zoo als gezegd is, van zelve te veel betalen. Wij hebben ons in de eerste plaats tot hem bepaald om dat ZEd. in dien zin het initiatief genomen heeft en tevens om zeker te zijn dat wij dan althans het minste gevaar loopen om onze goede bedoe lingen miskend te zien. Die heer toch vonden wij geplaatst in de klasse wier inkomen van 6000 tot 6700 wordt geraamd en alzoo dien overeenkomstig aangeslagen, en kunnen dit onmogelijk rijmen met hetgeen wij ver meenden dat vrij algemeen bekend was, en zeker bekend kon zijn bij de ontwerpers van het kohierzoo wel als bij de leden van den gemeente-raad die hetzelve moeten vaststellen. Wij zullen aannemen dat die heer met zijn gezin van 1818 af rijks-ambtenaar, tot 1831 toe geleefd heeft enkel van zijn tractement zonder eenig kapitaal te bezitten. In het begin van 1831 kwam bij echter in het bezit van de helft der nalatenschap van Ds. Chatelain, die zoo als openbaar bekend isruim twee ton gouds naliet. De prijs van het geld destijds op 5% stellendeverschafte hem dit in 1831 aan rente5000, Waarbij het gemiddelde inkomen zijner betrekking, ad - 6000, Zoodat zijn inkomen toen bedroegf 11000, Waarvan hij volgens zijne wijze van leven hoogstens kan verteerd hebben- 4000, Hij hield dus in 1831 overf 7000,— In 1832 f 7350,en zoo vervolgens tot en met 1841 rekenende, zoo zal men zich kunnen overtuigen, dat destijds zijn kapitaal reeds met f 100,000 was vermeerderd, en dit gevoegd bij de 100,000 zijner erfenis, zoo blijkt het duidelijk, dat hij eiude 1841 een fortuin bezat van 200,000, welke hem aan rente tegen den prijs van het geld in dien tijd opbragtenf 10000, plus zijn zuiver tractement gemiddeld- 6000, Jaarlijks inkomen in 1842 reeds16000, Nu willen wij eens aannemen, dat hij tot en met 1849 door de kosten van opvoeding aan zijne kinderen gegeven, daarvan jaarlijks uitgaf10000, Dau hield hij over in 1842 f 6000, In 1843 f 6300,— en zoo vervolgens tot en met 1849 rekenende, dan blijkt het, dat ziju kapitaal van 1842 tot 1849 weder vermeer derd was metf 56400. waarbij gevoegd moet worden het salaris van districts commissaris, drie jaren lang a 1800,- 5400, Zamen 61800, Begin 1851 bezat alzoo de heer de Kanter minstens een kapitaal van '260,000, Om allen schijn van overdrijving te vermijden, stellen wij van 1850 af, door de verminderde waarde van het geld, slechts eene rente van 4%, dan nog steeg zijn jaarlijksch inkomen met inbegrip van zijn zuiver tractement tot f 16,400, Sedert dien tijd, kan zijne jaarlijksche vertering niet hooger wor den gesteld ais 4400,waardoor hij in 1850 overhield f 12000, in 1851 f 12480,en zoo voortgaande tot en met 1857 waarbij dan gevoegd moet worden het zuiver '/l0 prijslct der/ 100,000, onlangs door hem uit de loterij getrokken ad f 8500,dan blijkt er sedert 1850 tot 1857 weder eene kapitaals-verhooging ad 121900, waarbij de vroegere 260000,wijst alzoo voor 1858 een bezit aan van 381900, Waarvan het jaarlijksch revenu a 4%15276, Plus zijn zuivel' salaris ad- 6000 Totaal inkomen 'sjaars Welk inkomen genoten wordt, zonder gevaar, moeite of zorgen'. En zoo iemand zien wij aangeslagen in de klasse van f 6000 iu f 6700 jaarlijksch inkomen!! Het is raadselachtig en vreemd; maar boven al, liet is schreeuwend onbillijk! Men zal ons wel niet kunnen beschuldigen dat wij, bij dit betoog kleingeestig zouden zijn te werk gegaan, immers wij hebben gezwe gen van zijne mindere uitgaven toen zijne dochter voor secondante fungeerde, van het voordeel in der tijd voorat aan het bur>»emees- terschap van Kloetingcn verbonden, van zijne bijzondere administratief van het gezworenschap der breede watering, of zelfs van de vrij aan zienlijke geschenken van de zuster zijner vrouw etc. etc.voor dat alles hebben wij niets gerekend. Wij moeten nu echter als blijk van onpartijdigheid nog nagaan of er volgens de bepalingen van het laads-besluitbetrekkelijk den hoofdelijken omslag, ook iets van dit inkomen behoort te worden af getrokken, a. wegens opvoeding, b. wegens huisseljke omstandigheden die den belastingschuldige bijeonder drukken, of c. wegens ge/de/iikè ondersteuning aan behoeftige bloedverwanten verkend.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1