No. 24. NATIONALE MILITIE. BEKSfNDMAKING. 458le Jaargang, I DONDERDAG 25 MAART. 1 1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1,75franco per post f 4,90. De inzex PLAATSELIJK BESTUUR» OPROEPING VAN VERLOFGANGERS der BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, ontvangen hebbende eene circulaire van den heer com missaris des konings in deze provincie, van den 18 maart 1858, A n°. 901, a'fdeeling (provinciaal blad n°. 28,) volgens welke, tengevolge van de daartoe door Z. M. den koning gegevene bevelen de miliciens der ligting 1857, die bij de verschillende korpsen der armee in reserve zijn geplaatstdaaronder ook begrepen die miliciens welke in dat jaar voor hét buitengewoon kon- tingent, in vervanging van manschappen van de ligting van 1854, 1855 en 1856 zijn ingedeeld, tot de wer kelijke dienst worden opgeroepen om gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Terwijl wijders door hoogst den zei ven is bepaald dat op den 1 julij daaraanvolgende, bij de onderscheidene korpsen, onder al de miliciens uit de reserve in active dienst opgeroe pen, eene loting zal plaats hebben ten einde hen aan te wijzen, die, bij het met verlof zenden der ligting, langer in werkelijke dienst zullen moeten blijven, of later, zoo dit noodzakelijk mogt zijnweder onder de wapenen geroepen zullen kunnen worden. Geven daarvan bij deze den belanghebbenden kennis met berigtdat zij verpligt zijn zich in werkelijke dienst te begeven te weten Pieler Okké hehoorende tot het regement grenadiers en jagers. Dignu» Pannij hehoorende tot het regement veld-artillerie. Jacobus BerksJohannes Baptist. van Hooe Jan Bruggeman en Johan Blomkun, hehoorende tot het 2de regement vesting-artillerie alsmede Thomas BoddingiusAdriaait Fngelse en Cornells van der Does hehoorende tot het 8ste regement infanterie. Om op Donderdag den 8 April eerstkomendedes voormiddags ten zeven ure, present te zijn aan het Peer van Sloe, Zuid-Bevelatidsche zijde, van waar zij naar de hoofdplaats der provincie zullen geleid worden; alsmede heonardus l erbeemeCornells Perburg Pieler MeijlerPieter Olte en Kornelis Zuijdweg allen behoorende tot het 8ste regemeut infanterie. Om zich op den 8 April eerstkomenderegtstreeks naar bun korps te begeven, te weten: naar Neuzen met last om te zorgen dat zij aldaar dien dag, des namiddags vóór vier ure zijn aangekomen. En opdat zulks algemeen bekend zijzal deze wor den afgekondigd en in de Coessche Courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 Maart 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. BHVNEM.ANDSCHE BERIGTEN. GOES, 25 Maart 1858. Door den oud-commissaris des konings in deze provincie, is aan: de gemeente- en de polderbesturen de regterlijke collegien, de kantonregters en de amb tenaren van het openbaar ministerie de kamers van koophandel en fabrieken de bevelhebbers der zee- en landmagt de bevelhebbers der dienstdoende en rustende schut terijen den militie commissaris de hoofd-ambtenaren van den waterstaat, van de be lastingen en van de posterijen de kerkelijkede met bet toezigt op het onderwijs en op de uitoefening der geneeskunde belaste en aan alle andere overheden in Zeeland den navolgenden brief gerigt «Het zal u bekend zijn, dat het Zijner Majesteit heeft behaagdmij bij besluit van den 12 dezern°. 94 tot Minister van Binnenlandsche Zaken te benoemen. Dit verpligt mij, Zeeland te verlaten. Met leedwezen voldoe ik aan dien pligt. Gaarne was ik gebleven aan bet hoofd van dit gewestwaar nevens de zucht tot vrijheid, die den Nederlander past, eerbied voor de wet, 'U" x van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nan liefde voor den Koning en Zijn doorluchtig huis, ont zag voor de overheid heerscht. Ik dank U voor de mij steeds betoonde welwillend heid, voor de ondersteuning, mij, ook bij verschil van meening verleend. Ik wensch U geluk toe en voor spoed in de betrekkingendoor U bekleed. Ik hoop in staat te zullen wezen U te toonen dat Zeeland mij lief blijft." Middelburg, den 22 Maart 1858. In sommige, zoo niet in alle provinciën onzes vaderlandszijn burgemeesters en wethouders der ge meenten uitgenoodigd om bij de regeling der jaar wedden van de openbare hoofd-onderwijzers, dezen daar van kennis te doen dragen, en alvorens het raadsbesluit deswegens aan gedeputeerde staten ter goedkeuring aan te bieden den inspecteur gelegenheid te geven daarvan kennis te nemen. Bij de nea. herv. gemeente te Wolphaartsdijk is het berigt ingekomen dat ds. A. C. P. du Cloux pred' te 's Grevelduin Kapelle voor het beroep naar die gemeente heeft bedankt. Door den algeineenen kerkeraad der ned. herv. gemeente te Amsterdam, is tengevolge van het verleende emeritaat aan ds A, U. Ter/weven, beroepen ds. J. F, Blaauw, pred' te Rotterdam. Door den heer van Basse is aan de kiesver- eeniging Ordete Rotterdambij brief kennis gegeven dat hij zich voor de betrekking van lid der tweede kamer niet weder verkiesbaar stelt, en is tot kandidaat der vereeniging gekozen, dhr. G. II. Betz, lid van den gemeente-raad aldaar. De gemeente-raad van Middelburg heeft in zijne gisteren gehondene zitting, o. a, besloten, eene commis sie van 5 leden aftevaardigen, om den afgetreden com missaris des konings in deze provincie het leedwezen der burgerij en van het gemeente-bestuur te betuigen bij die aftreding. Den 16den dezer werd bij den hoogen raad der Nederlanden (kamer van strafzaken), behandeld eene zaakwaarin de vraag zich voordeedof het vissollen op zondag-, zonder vergunning van het plaatselijk bestuur geoorloofd is. De regtbank te Go- rinchem besliste deze vraag toestemmend. Van dit vonnis kwam de officier van justitie bij die regtbank in cassatie, bewerende dat dit visschen verboden was. Ten dage dienende werd deze voorziening door den verdediger der gereq.mr. de Pintobreedvoerig bestreden, met welk gevoelen de adv. gen. Bomer zich in de zitting van den raad van gisteren vereenigde. Hij hield de beslissing der regtbank voor volkomen juist en achtte de gronden, door den officier van justitie aangevoerd, onjuist, welke gronden hij echter niet breed voerig heeft onderzocht, daar hij van oordeel wasdat dit reeds genoegzaam bij pleidooi was gesteld. Volgens zijn oordeel fs bij de zondagswet van 1815 niet ver boden op zon- en feestdagen te jagen en te visschen onverschillig of dit geschiedt als kostwinning dan wel voor vermaak. Het verbod om op dergelijke dagen te jagen in de jagtwet voorkomende, is slechts te be schouwen als eene aanvulling der zondagswet, terwijl daar dergelijk verbod nergens ten aanzien van het visschen te vinden is, dit feit niet strafbaar is. Hij concludeerde mitsdien tot verwerping van het beroep en bevestiging van het vonnis der regtbank te Gorin- chem. De uitspraak is bepaald op 7 april. In den avond van jl. zondag zijn uit de gemeen ten van ZierikzeeZonnemaire en Bommenedeweder een groot aantal personen naar Antwerpen vertrokken, om zich van daar naar Brazilië in te schepen. Onder deze bevinden zich nog zeer jonge kinderen men verwacht dat deze eerstdaags door anderen zullen ge volgd worden. De inwoners van het eiland Urk hebben zich herhaaldelijk bij het hooger bestuur beklaagd over de steeds aangroeijende menigte van zeerobben die den visch verslinden, en de vischvangst, hun eenig middel van bestaan;! hoe langer hoe meer benadeelen Men Gewone advertentien worden a 2O etsde regelgeplaatst tuboorte-. huwelijks- en doodherigtenvan Jo rggjls'd 20 behalve het zegelregt. schijnt thans het besluit te hebben genomen, dat kwaad te keer te gaan en is de kanonneerboot no. 36 van het Nieuwediep naar Urk vertrokken om aldaar ge durende eenige dagen met geschut die vraatzugtige dieren te doen verminderen. Uit Veendam wordt van 16 dezer gemeld een j meisje, dingsdag morgen omstreeks vijf uur, uit werken gaande, zag bij het voorbijgaan van de behuizing van IP, Smid, horologiemaker uit het dak van het achr terhuis, kolommen rook luchtwaarts stijgen; in allerijl wekte zij de gausche familie en na de aangewezen plaats onderzocht te hebben ontdekte men tot groote schrik en ontsteltenis, dat eenige sparren van het dak waren afgeschoven en op den aanwezigen turf en harde drooge turf met brandende kolen was nedergelegd. De dader is nog niet in handen der policie. BUITENLAKDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Uit Genua wordt per telegraaf gemeld dat het hof aldaar uitspraak heeft gedaan in de zaak der insur- rectionele beweging van de maand junij des vorigen jaars. Tegen eenige hoofden, die afwezig zijn en waar onder zich ook Mazzini bevindt, is de doodstraf uit gesproken 22 der beschuldigden zijn vrijgesproken 9 zijn veroordeeld tot twintigjarigen1 tot dertien jarigen, 7 tot twaalfjarigen, tien tot tienjarigen dwang arbeid en eene tot eene gevangenisstraf van zeven jaren. De hoofd-redacteur van Italia del Popoio behoort tot hen die tot tienjarigen dwangarbeid zijn veroordeeld ENGELAND. De bij herhaling geuitte klagt over de weinige afwisselingen in den kost der soldaten in de engelsche kazernenheeft den engeischen kookkunstenaar Soger opgewekt, voorlezingen over kooktoestellen, kookmetho- den enz. aan te kondigen. Vrijdag jl. hield hij zijne eerste voordragt, en wel op uitnoodiging van de hoofd officieren van het leger en de vloot. Vele generaals waren tegenwoordig en verscheidene hunner spraken met veel lof over de verrigtingen van Soger in de Krim en in het hospitaal van Scutari. Naar men zegt, zal hij vau de regering eene voordeelige betrekking krijgen met het doel het kooksystema in het leger grondig en naar wetenschappelijke beginselen te hervormen Soger is inderdaad een bekwaam scheikundige. Volgens eene correspondentie uit Bombay van den 24 februarij in de Times voorkomendemoet Nena- Sahib zich, naar luid van het zeggen der inboorlingen, in Oude ophouden en in een staat van grooten angst en wanhoop verkeeren. Met uitzondering van eenige Mahratten en de ongeregelde infanterie, hebben al zijne aanhangers hem verlaten of zijn door hem ontslagen. Hij begeeft zich van het eene punt naar het andere en hoopt door eene gedurige verwisseling van verblijfplaats en kleederdragt aan eens gevangenneming te ontkomen. In amerikaansche dagbladen wordt gezegddat de bekende Barnum in liet volgende jaar te Washing ton eene groote tentoonstelling van vrouwen zal houden. Men zal de sehooneu alleen mogen bezigtigenmaar even als bij kunstverzamelingen, niet mogen aanraken. In de Courrier der Vereenigde Staten lezen wij omtrent de Leviathan de volgende geestige zinspeling Men weet dat de naam aan het reuzenschip van den Theems gegeven, van bijbelsellen oorsprong is. Het is waarlijk treffend als inen de juistheid der beschrij ving van het zeemonster in den bijbel leest en daar mede het gewrocht der menschelijke industrie vergelijkt Het boek van Job XLT, zegt in: 6. Zeer uitnemend zijn zijne (de Leviathansterke schilden elk gesloten als een naauw-drukkend zegel. 7. l'e een is zoo na aan den anderen, dat geen wind er kan lussehen komen. 8. Zij kleven aan één en vatten zich zamen zoo dat zij niet kunnen scheiden. 9. Elk zijner niezingen doet een licht te voorschijn komen, en zijne oogen zijn als de oogleden des dageraaas. 10. Uit zijnen mond komen fakkels vurige vonken komen er uit. 11. Zijne neusgaten rooken als een kokenden pot of ketel.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1