COURANT. No. 23. STRAATWEGEN. 458le Jaargang. 4858. De uitgave dezer Courant geschiedt. Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75, franco per post ó,90. De inze. BESTUREN EN^ADMINISTRATIEN. PROVINOTE ZEELAND. 11 s IJ x i dek De COMMISSARIS des KONINGS in de pro vincie ZEELAND, gezien de voordragt van den hoofd ingenieur in het llJe district van den waterstaat; BESLUIT De op den 10Je" dezer uitgevaardigde bepalingen, omtrent het berijden der straatwegen in deze provincie, worden opgeheven, met middernacht tusschen den 21 sten el) 25iaten dezer. Dit besluit zal in het provinciaal blad geplaatst en door de gemeente besturen afgekondigd worden. Afdrukken daarvan zullen aangeplakt worden op de ge bruikelijke plaatsen, alsmede aan de poorten en tolkantoren. Afdrukken zullen worden gezonden aan den hoofd ingenieur in het 11 Ae district van den waterstaat, aan den bevelhebber van het luitenantschap der marechaus see te Sas van Gent, aan het provinciaal geregtshof en aan den heer procureur-generaal bij dat hof. Middelburg den 19den Maart 1858. De Commissaris des Konings voornoemd, 11 E CI U Si.. c. Lid van Gedeputeerde Stalen. BEKSNDiiiiïi,'ör~ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend 1°. dat 'L. M. de koning bij besluit van den llden januarij 1858, n°. 107, heeft gelieven te bepalen: dat in de gemeente Goes, eenc kamer van koophandel en fabrijken zal worden gevestigd bestaande uit vijf leden -- dat de som waarvoor de kiezers dier leden, ter zake van eenig bedrijf ran handel of fabrijkwezen in het patentregtop het minst moeten zijn aange slagen zal bedragen acht gulden in hoofdsom dat de vergadering tot het kiezen der leden van die kamer zal gehouden worden in de maand april eerstkomende; en dat de nieuwe kamer in werking treedt met den 1 junij daaraanvolgende; i. dat de lijst der kiezersbedoeld bij Z M. be sluit van den 9 november 1851, (staatsblad n°. 142) naar aanleiding van art 11 van dat besluit op heden vastgesteld en voor den tijd van acht dagen op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd is gedu rende welken tijd de bezwaren overeenkomstig hetzelfde artikel, bij verzoekschrift door de noodige bewijsstukken gestaafd aan het gemeente-bestuur kunnen worden ingeleverd 3°. dat de inlevering der stembriefjes zal moeten plaats hebben op woensdag den *21 april 1858, waartoe het stembureau zal vaceren van des morgens negen tot des namiddags een ure 4°. dat den daaropvolgender. dag des voormiddags ten tien ure, ter zelfder plaatse, de opening der stem briefjesin het openbaar zal aanvangen. En opdat zulks algemeen bekend zij zal deze wor den afgekondigdter gewoner plaatse in de gemeente aangeplakt en opgenomen in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Go?s> den 20 Maart 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. van KERKWIJK, Wethouder. De Secretaris, II. C. PILAAR. BINNENLANUSCHE BERIGTEJf. Bij ministerieële beschikkingen van 19 dezer zijn de verkiezingen van een lid voor de tweede karna1 der Staten-Generaal te Utrecht, ter vervanging van den lieer mr. J. K. baron van Goltstein en te Rotterdam ter vervanging van den beer mr. P. P. van Posse bepaald op Woensdag 7 April a. s. Reeds is door menige dagbladpers de optreding van bet nieuwe ministerie begroet; in de wijze waarop die bladen het eerst zich over het kabinet uitlieten,zoowel als in hunne oordeelvellingen liepen deze in het eerst nog al uiteen, gaandeweg worden de verwachtingen zoo van de zijde der liberale, als van die der meer behoudsgezinde partij, beter. De Amst. Cl. is niet zonder hoop, dat het nieuw opgetreden bewind meer duurzaamheid zal hebben dan het afgetredene. '/Immers bet kabinet is niet de uit drukking van eenig uiterste, maar in gematigd liberalen geest zamengesteld." Den lieer Rochussen ziet dat blad met genoegen en vertrouwen optreden. De lieer van A144I>i>4G 22 M.4.4KT. j din* van udverteutien moet. geschieden vóór drie uren des nan Bosse heeft bewezen een goed financier te zijn die met onmiskenbaar talent heeft voortgebouwd op de hechte grondslagen door den heer van Hall voor ons financie-wezen gelegd.De heer van Goltstein heeft zich als ijverig voorstander van bezadigden vooruitgang doen kennen en onze dierbaarste vrijheden zullen in hém steeds een edei en krachtig handhaver en verde diger vinden." De benoeming van den heer van Tets zal der vrijzinnige partij genoegen doen; hij is een der bekwaamste leerlingen van den heer Thorbeckedie vroeger bij het ministerie van binnenl. zaken reeds werkzaam was, en toen o. a. de redactie der gemeente wet heeft op zich genomen. De heer Boot heeft in zijne verschillende regterlijke en administratieve betrek kingen het vertrouwen des konings algemeen verdiend. Het Handelsblad geeft zijne vreugde te kennen, dat met de aftreding van het vorig bewind u het ongeluk kig ziekteverschijnsel dat sedert het einde van 1852 hier te lande zoozeer gewoed heeft, eindelijk verdwenen is. In zooverre is de maand maart 1858 een keerpunt in onze geschiedenis, waardoor de toeleg onmogelijk is geworden om maart 1848 uit de geschiedenis te wis- schen. Wat de politieke rigting aangaatwordt het tegenwoordige ministerie door dat blad een gemengd ministerie genoemdwaarin de heeren van Tets en van Bosse de zuivere liberale rigting vertegenwoordigen terwijl andere leden van het kabinet meer de conser vative rigting zijn of althans waren toegedaan. Allen echter dit is de innige overtuiging ook van dat blad beschouwen onze grondwet als een plegtanker, als een levend feit, niet als eene doode letter, waaraan men zich onderwerpt. De N. R. Cour. is zeer kort- Zij beweertdat niet vooruit te bepalen is, welken weg het ministerie zal inslaan. Er zijn, zegt dit blad, onbetwistbaar liberale leden in opgenomen, en het is te hopen, dat deze zich krachtig zullen weten te handhaven, om iederen invloed te werendie afwijking van de ware constitutionele beginselen ten doel inogt hebben. Wij hadden hen liever aan het bestuur gezien in vereeniging met mannen wier bekende, met de hunne overeenstemmende begin selen niet den minsten twijfel omtrent de leidende ge dachte van het bewind hadden overgelaten waardoor wij het ministerie, zonder aarzeling, met vertrouwen had den kunnen begroeten. Thans zullen wij die gedachte uit de handelingen moeten opmaken en wij zullen ons gelukkig achten, als deze steeds zóó zullen zijn, dat wij daaraan onzen bijval kunnen schenken, n Men verneemt, dat de tweede kamer" der staten-generaal op dingsdag 13 april hare werkzaamheden zal hervatten. 11e K'óln. Zeitung zegt, dat er tusschen onze regering en den heer Bosscha, onderhandelingen plaats hebben nopens de portefeuille vau hervormde en andere eerediensten. Uit Bath schrijft men ons van 20 dezer: //Onder een toevloed van belangstellendenwerden gisteren avonddoor de verschillende onderofficiers, korporaals en soldaten van de 2e comp. 4e reg. infanterie, alhier in garnizoen een paar tooneelstukjes opgevoerd en door eene pantomime gesloten. Het doel was, zooals in uiv vorig n°. is medegedeeld, om daar door eenigzins aan de behoefte der armen van Bath en Rilland te gemoel te komen en waarlijkde verschillende spelers, die zich meesterlijk van hunne taak kweten, zullen in de eivolle kazerne-zaal, daartoe onder toezigt van den kapitein Langgulh, sierlijk ingerigten den bijval hun allerzijds betoond, ruimschoots genoegdoening vinden voor hunne hieraan besteede uren. Dit is nu reeds de 3e maaldat dit personeel tot gelijk einde zijne talenten, tijd en moeite veil heeft; wij zien dan ook ir.et demoed het vertrek te gemoet van hen, die voorgegaan door hunne superieuren, ondersteund door het hoofd en de verschillende leden van het plaatselijk bestuur, hunne tijdelijke medeburgers den tijd aldus weten te veraangenamen en zichzelven eene leerzame uitspanning te verschaffen. De Petersburger Courant behelst een voorstel tot het invoeren van den nieuwen kalender in Rusland. Zooals men weten zal, wordt in dit rijk nog steeds de juliaansche tijdrekening gevolgd en is men daar te genwoordig 12 dagen ten achteren bij den gregoriaan- schen stijldie in westelijk Europa gevolgd wordt, zoodatterwijl wij thans den 22 maart schrijven in Rusland nog eerst den lOden maart is aangebroken. Nu wil men in Rusland* ook den nieuwen stijl hebben ingevoerd doch in plaats van het voorbeeld der ove- F, L.)j Gewone advertentien worden d 20 ets. tie regèl geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J-^6 regels d f J$0 behalve het zegelregt\ ,s iddags. \S"* rige staten bij do invoering van den nieuwen kalender te volgen en op eens 12 dagen weg te laten, door het jaar 1859 terstond met den 13 januarij te beginnen wil men liever bij de eerstkomende schrikkeljaren tel kens den 29 februarij laten wegvallen. Op deze wijze zou de oude kalender langzamerhand en onopgemerkt in Rusland verbeterd worden en in het jaar 1912 eindelijk diet de gre^oriaansohe en juiste tijdrekening in overeenstemming gebragt zijn. BÜITENLANDSCHfKBERIGTEN. DU1TSCHLAND. Een brief uit Dresden meldt, dat twee schilder stukken aldaartwee meesterstukken door eene mis dadige hand zijn geschonden. Aan een Christus van Guido Reni is het hoofd uitgesneden en een Amor van Correggio is afgrijsselijk verminkt. De bedrijvers dezer snoode handeling zijn nog niet bekend^ doch de daad van wandalismus heeft diepe verontwaardiging opgewekt in eene stad, die den eernaam van //het hedendaagsche Athene" tracht te verwerven. ENGELAND. Volgens een der dagbladen zou de graaf van Rosse, een der voornaamste sterrekundigen gezegd hebben, dat hij geloofdedat de aanstaande zomer een der heetste zou zijn welke bekend waren. FRANKRIJK. Nopens de buitenlandsche kvvestien spreekt men nog altijd van eene botsing met Engeland, Zwitserland en bovenal met Piëmontwegens de jongste houding- der Sardinische kamermet betrekking tot de verwer ping van de wet op de samenzweringen. In verband met een en ander zou een dezer dagen tusschen den graaf Walewski en den heer de Kisseleff gevoerde langdu rige conferentie eene naauivere alliantie tusschen Frankrijk en Rusland ten koste van Engeland ten doel hebben. Volgens eene officiële statistiek bedraagt hetjaar- lijksche verbruik van eijeren in Parijs 115 stuks per persoon doch in de provinciën en vooral op het plat teland, waar eijeren en melk eene hoofdrol bij de maal tijden spelen klimt het cijfer op het dubbele. Dien tengevolge zou het verbruik van eijeren in de 86 de partementen 7,231,160,000 stuks bedragen wel te verstaan, behalve die eijeren welke men laat uitbroeijen of uitvoert. De uitvoer is zeer aanzienlijk. Tot 1810 bedroeg die slechts 1,754,140 stuks per jaar, van toen af echter klom de uitvoer allengs tot 7.685,580 in het jaar 1835, en wel naar Engeland 7,094,120 naar Belgie 60,800. naar de vereenigde stalen 49,696, naar Zwitserland 42,960, naar Spanje 34,800 en naar de overige staten 306,304. De totale waarde van den nitvoer bedroeg (5 centimes het ei) 3,029,284 francs, waarvan aan belasting 103,180 fr. werd betaald. Van 16 februarij tot 8 Maart, zijn door de parijssche vrouwen 22 verzoeken tot scheiding van goederen met hunne echtgenooten ingediend. In den tijd van 9 februarij tot 3 maart werden 15 vonnissen tot scheiding van goe deren uitgesproken en 12 tot scheiding van goederen en scheiding van tafel en bed. Men vermeent dat de beurs- speculatien en gewaagde ondernemingen ten einde in 't vooruitzigt een fortuin te maken, hiervan de oorzaak zijn. In de omstreken van Grenade bad dezer dagen een verschrikkelijk voorval plaats. Een behoeftig man die als zwijnenhoeder zijn brood verdiende, nam ge woonlijk zijn 8 a 10 jarige zoon met zich tot hulp. Eens dat de vader op hem verstoord was, wierp hij hem een steen toe, die hem in de slaap trof, en dood deed nedervallen de vader hierdoor verplet, verliest het verstand en hangt zich op Eenige oogenblikken daarna, verzamelen de, zwijnen, aangelokt door het bloed, zieli rond het ligchaam van den zoon en vreten het op. De vrouwhaar zoon niet op het gewone uur om het eten ziende komen, gaat hen opzoeken, ziet het akelig*, niet te beschrijven schouwspel, geraakt in zwijm en laat zich haren zuigeling die zij op den arm had ontvallen, dat spoedig levend tot tweede offer aan de varkens vei- strekt. De Courrier de Hayonne zegt dat de vrouw krank zinnig is geworden; had zij het liever levend bestorven! BELGIE. Urnssel18 maart. Rang noch fortuin kunnen den vreemdeling meer vrijwaren van het bemoeijelijken der politie-agenten te Parijs die eene premie schijnen (e krijgen voor elke plagerij welke zij uitdenken. Zoo had, weinige dagen geleden, de graaf de Lalaing, oud belgisch gezant te Madridde onvoorzigtigheid te Parijs over politiek te spreken. Eenige oogenblikken daarna kwam een inspecteur van politic hem vragen

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1