No. 14. openbare vergadering GEMEENTE-RAAD TE GOES, I5SU Jaargang, f)c nit gave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per k wartaal is f J,75franco per post .1,90. De ini PLAATS BLIJK BESTUUR. VAN DEN ten raaduuize ai.daar, OF yiAASDAfi DEN 22 FEBRUADI] JS5S, des avonds ten 6 ure. PUNTEN VAN BEUANDEL1NG. 1. Rekening van de leenbank 1857. 2. Idem u fondsen der vernietigde gilden 1857. 3. Aanbeveling en benoeming lid plaatselijke school commissie. •I. Benoeming commissie van toezigt over de school van minvermogenden en bewaarschool. 5. Besteding straatverlichting met gas. 6. Wijziging der verordening voor de gem. apotheek. 7. Mededeeling staat verandering in de gemeente eigendommen. 8. Idem instelling van weldadigheid. 9. Onvoorziene uitgaven voor regtskundig advies 10. Verzoek van H. van den Berge om onderhands te pachten. 11. Nader verzoek om remissie hoofdelijken omslag 1837. 12. Vaststelling kohier hoofdelijken omslag 1858. 13. Mededeeling van ingekomene stukken. advertentie! Hst PLAATSELIJK BESTUUR van GOES, ver- wittigt de ingeschrevenen voor de nationale militie van dezen jare, dat de alphabetische naamlijst van alle de personen die aan de ligting van dit jaar moeten deel nementer visie van elk en een iegelijk zal liggen op het raadhuis van heden af tot V rijdag 5 Maart eerstkomendedes morgens van 9 tot des namiddags twee ure. ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandig heden mogten voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekeud of daarvan moeten worden weggelatendaarvan aan den heer militie-com missaris kennis te geven, met last zich op den 6 MAART 1858, des morgens ten tien ure le bevinden te Goes, in de groote geregtzaal op bet raadhuis, ten einde al daar voor de dienst der NATIONALE MILITIE TE LOTEN en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven alsmede om de bewijzen tot staving derzelve en bij de wet gevorderd uiterlijk binnen 5 dagen na de loting, over te leggen aan het bestuur der gemeente. Goes, den 18 February 1858. Het plaatselijk bestuur voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. STATEN-G ENER AAL* TWEEDE KAMER. WIJZIGING WET OP IIET PERSONEEL. Bij het voortzetten der beraadslaging over de wet op het personeel in de vergadering van jl. zaturdag, heeft de heer ten Ca te verzekerd dat hij zeer genegen is om de gemeen ten, die daaraan behoefte hebben, te hulp te komen: maar hij twijfelt, of de oriderwerpelijke voordragt daartoe kan strekken, tegen welke hij de navolgende bezwaren heeft, als: 1". dat de belasting blijft drukken op bedrijven, die niet gedrukt moeten worden, en 2 omdat daarbij de grond slag voor de vrouwelijke dienstboden niet is weggelaten, en de belasting op de haardsteden niet, met eenige wijzigingen, in stand is gehouden. I)e heer van Asch van Wijk heeft «Ie voordragt verdedigd, en de bewering bestreden, dat alleen de groote gemeenten daarmede op eene onbillijke wijze zouden worden gehaat. Deze spreker heeft de verpligting doen uitkomen, welke op den slaat berusttot hel herstel van het verbroken eveti- wigt tusschen de rijks- en gemeente-belastingen, en de deugdelijkheid van het beginsel, dat de gemeenten evenzeer de zorg behoeven der regering, als het rijk. De lieer r. d. Veen heeft de voordragt bestreden, en heeft beweerd, dat de gemeenten, voor welke hulp wordt ver latigdgeenszins onvermogend zijn, en dal, als de wet wordt aangenomen, kwalijk zal kunnen worden gedacht aan de algeheele afschaffing der accijnsen welkevolgens hem spreker, algemeen zou worden gevvenscht. DeJ heeren v. d. Linden eu Hugenholtz hebben de voordragt bestreden. De heer Dirks heeft zich niet bepaaldelijk vei lt Uatil maar o a. aangemerkt, dat men omzigtig behoort te zijn met afschaffiiug van belasting, ook met het oog op DONDERDAG 18 FEBRUARI}, j in» van adrertentien moet geschieden vóór drie uren des m, de bijdragen welke de aanleg van spoorwegen die eene volkszaak is gewordenzou kunnen vorderen. De lieer f. Deinsc heeft den heer Sr/ummelpenninck verzocht om eenige becijferingen, op welke de spreker heeft gewezen hij de vo rige beraadslaging, tt}r onderst en Ring van zijn gevoelen, te laten drukken. Verder zijn nog twee amendementen op de wet op het personeel ingediend als een door den heer Reiudvrsbe treffende art. 1, tengevolge van 't welk dit art. aldus zoude luiden: «de belasting op het personeel wordt geregeld naai de volgende vijf grondslagen, als 1°. de huurwaarde, 2'. de deuren en' vensters3'k het mobilair, 4°. de haardsteden, 5de paarden.Ten gevolge daarvan zoude in de wet worden behouden de belasting op de haardsteden en wor den afgeschaft de belasting op de dienstbodenen geene melding worden gemaakt van eene belasting op de rijtuigen. Door den lieer van Deinse is een amendement ingediend, inhoudende, dat achter de zinsnede deuren en vensters zou worden opgenomen de belasting op de haardsteden. In de bijeenkomst van de tweede kamer van zaturdag heeft de heer v. d. Linden gewezen op de wenschelijkheid van het afschaffen van de belasting op de brandstoffen als welke thans, als 't ware, dubbel wordt betaald, zoowel voor deze voortbrengselen als door het belasten van de haardsteden, en vau eene herziening van de wel op de patenten, waai op reeds zoo dikwerf is aangedrongen. Wat de bedoeling der wet betreftheeft de spi eker gemeend dat het voor de gemeenten die zich in ongelegenheid be vinden wel moeijelijk maar niet ondoenlijk was om den accijns op het gemaal als gemeente belasting te behouden maar dat het de pligt is der gemeenten zeiven om in de daaruit geboren behoeften te voorzien, en dat, als b. v. in Amsterdam de middenstand door de bestaande directe belas ting te veel wordt gedrukt, dit een bewijs oplevert dat deze niet behoorlijk is verdeeld, maar dat het zijne taak niet is om dit te onderzoeken hoe daarin zoude kunnen worden voorzien. Hij heeft verklaard dat men hem daarentegen bereid zou vinden om de lasten, die op de gemeenten zijn gelegd en die niet daarop behooren weg te riemen. De heer Hugenholtz heeft gemeend, dat de welvaart ten platten lande niet zoo zeer is toegenomen, als wel wordt beweerd, eu dat. indien in dit opzigt van meerdere wel vaart mogt blijken het aanleggen van stralen en het hou wen van buitenverblijven ook meer welvaart in de steden aanduiden. De lieer Stofte heeft zich ten gunste der voordragt verklaard, voornamelijk op grond, dat daarbij, zonder inbreuk te ma ken op het beginsel van niet te veel te rekenen op de hij dragen uit de koloniale geldmiddelen, de ongelijke druk der belasting op de bevolking der steden boven die van het platte land zoude worden weggenomen. Hij zoude echter het behoud van de belasting op de haardsteden als wensche- lijk beschouwen. In de volgende zitting: is de beraadslaging "over het ont werp van wel tot wijziging der personele belasting 'ih de tweede kamer voortgezet. "".De min. van financiëndie verlangd had op de verschil lende beschouwingen der voordragt te antwoorden, heeft in hel breede het woord gevoerd, en in de eerste plaats betoogd, dat de voordragt, uit een financieel oogpunt beschouwd, aanne melijk is; dat de opbrengst der personele belasting met j900,000 verminderd kan worden, zonder dal in liet vervolg op meer dan 14'/2 millioen uit de koloniale haten gerekend wordt. In de tweede plaats heelt de minister uiteengezet, dat de voordragt wel strekt om de gemeenten, welke zich in financiële ongelegenheid bevinden le helpen of te gemoet te komen maar dat het thans in behandeling zijnde ont werp van wet op hel personeel een geheel uitmaakt met de overige reeds aangebodene ontwerpen en dat deze ge zamenlijk strekken 0111 eene belangrijke verbetering te brengen in het belastingstelsel.In de derde plaats, ant woordende op de ontwikkelde bedenkingen, heeft de minister doen opmerken, dat het geenszins de bedoeling is, aan enkele groote sleden verligting van lasten te geven, ten koste van de gemeenten ten platten lande, maar integendeel 0111 al de gemeenten te ontlasten. Ten blij'te, dat hij de regering geenszins eene zucht bestaat om den landbouwenden stand meer te bezwaren en daarentegen den handel en de zee vaart te bevoordeelen wees Z. Exc. op de afschaffing van de accijnsen op het schapen en varkensvleesch en op het gemaal, ten bedrage van 5'/.2 millioen terwijl de in- eti uitgaande region en schippers patenten slechts met 13'4 ton zijn verminderd. Door de voorgedrageue wet zullen alle gemeenten ontheffing genieten, maar het privilegie, hetwelk de plattelands gemeenten tot dus ver door de wet op het personeel genoten, zal ophouden; de tegenwoordige voor dragt strekt om de ongelijkmatigheid, welke die wet ople verdete doen vervallen. Tot verdediging der afschaffing van de belasting op de haardsteden heeft de minister gewezen op de menigvuldige klagten, welke vroeger legen die belasting zijn ingehragt, en op de vele ontduikingen waartoe zij aanleiding geeft. Nu wilden eenigen die belasting op de haardsteden behouden, om de belasting op de brandstoffen te kunnen afschaffen maar daarbij moest in hel oog gehouden worden dal de haardsteden 9 ton en de brandstoffen 21 Ion opbrengen en derhalve het behoud der eerstgenoemde betalinniet tegen de afschaffing der laatste kan opwegen.De dienst boden en rijtuigen behooren, zoo als de minister aanmerkte, als grondslagen der belasting behouden te worden omdat zij heiden een maatstaf van de vertering zijn. Aan het slot zijner rede, welke drie uren duurde, zeide de minister dat het zijne overtuiging is, dat de gemeenten geholpen moeten worden, hetzij nu of laterdat, afgeschei den daarvan eene herziening van de belasting op hut per (Id-tlgS. s'oneel noodzakelijk is, en dat daarbij zoo als nu is voor gesteld eene meer billijke verhouding tusschen de groote en de kleiue gemeenten moet worden daargesleld. Na den minister hebben de heeren v. Akerlaken eu Poort man de voordragt bestreden. Vervolg later.) BINNENLANDSCHE BERIGTEN. n den loop der zitting van jl. maandag is in gekomen de memorie van beantwoording door de voor stellers opgemaakt, over liet voorstel tot afschaffing van den accijns op het geslagt daarbij tevens inzendende een voorstel tot amortisatie van 16 millioen guldens uit de dienst van 1857. Deze beide stukken zulle» worden gedrukt eu rondgedeeld, terwijl het laatste naar de afdeelingen is verzonden, ten einde over het in over weging nemen te beraadslagen. (In ons vorig nummer in V korl onder de telegrafische beriglen medegedeeld Ter openbare besteding onzer straatverlichting door middel van gas. overeenkomstig de gestelde voor waarden, is gisteren geen aannemer komen opdagen; volgens aan het hoofd dezer gestelde punten zal in de raadsvergadering van aanstaanden maandag ook dit in behandeling komen. Even als in elk geval dat men zich niet vrijelijk beweegt, gevoelde men sinds eenigen tijd het onge rief, dat de stoomboot van hier op Rotterdam varende, genoodzaakt was, uit hoofde van herstelling, die vaart gedurende eenigen tijd te staken. Wij meenen daarom velen, inzonderheid de neringdoenden, genoegen te doen met de mededeeling, dat wij vernomen hebben, dat die herstellingen aau het stoomschip zoo ver gevorderd zijn dat er hoop bestaat hetzelve de dienst op 3 maart a. s. zal hervatten. Ter vervulling der vacature van deurwaarder bij de arrond.-reglbank en het kantongeregt alhierzegt men, dat zijn voorgedragen dlirn. IV. A. Anemael A. J. Vermande en JE E. Slokmans. Heden namiddag bij het lossen van mee-vaten aan de fabriek van de heeren Renterghem Comp. zijn de paarden geschrikt en met den wagen doorge gaan. Tot aan de bi'ug heeft de voerman de lijsten gehouden niettegenstaande gedurende dit traject reeds een paar der vaten van den wagen gevallen waren en de voerman bezeerd werd. Zij zijn verder de brug over en singel opgeloopen waar de wagen tegen een zomerhuis is teregt gekomen; toen brak het overige tuig en zijn de paarden van hun last bevrijd, hollende verder ge gaan zonder dat wij weten dat eenige ongelukken zijn veroorzaakt De lotings-dagen voor de nationale militie in het district does, zijn voor het 7de kanton, te Goes, bepaald op den 6denvoor liet 8ste kanton te Kap- pelle op den Ssten Maart en voor het 13de kanton, te Korigenc op den 27 Februarij e. k. Door de gedeputeerde staten van Zeeland is op de verklaring van den rijks- en provincialen veearts Ch. Mature dat onder dezelze zich eenigen bevinden die blijkbaar door de besmettelijke longziete zijn aan getast, besloten zeventien stuks rundvee te onteigenen, be- hoorende aan v. llaaflen en gestald in den van Haaf- j ten-polderonder de gemeente Oud- Vosmeer iTholen). De opmetingen van de geprojecteerde spoorwegen zullen spoedig plaats hebben naar men meent onder hoofdleiding van den hoofd-inspecteur van den water staat den lieer v. d. Kunaan wien de ingenieurs Schneiter en van Hielen zullen toegevoegd worden terwijl de hoofd-ingenieur Musquetier met de loopende dienst te 's Hage zal worden belast Het Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuussch- Vlaanderen verzekert, dat de zaak omtrent de (werke lijk plaats gehad hebbende) klopjagt op de belgische grenzen als afgedaan te beschouwen is aangezien de vereischte gelden daartoe gestort zijn. Uit Scheveningen wordt de droevige mare mede gedeeld dat de pir.k de jonge K!aartje stuurman

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1