BEKENDMAKING \om Jaargang,, j \IAi!NI>4G 15 FFliilDAilif. j >0. IS. fie uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond uitgezonderd op feestdagen, th prijs per kwartaal is f Jy7S t f ranco per post Jy90. De int PLAATSELIJK BRSTPO R. BURGEMEESTER k* WETHOUDERS vvv GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder dien het aangaat Dat volgens art. 1 van het reglement op het houden van openbare veemarkten, tot handel in Paarden. Runderrn, Schapen en Vakkens binnen dezelfde stad, gearresteerd den 7 April 1S45 en gepubliceerd den 26 daaraanvol gende, de laatste dingsdag in de maand February, zijnde dit jaar den 23ste» dezeraldaar zoodanige veemarkt zal gehouden worden, en dat dezelve zal onder worpen zijn aan de bepalingen in dat reglement vervat. En zal zulks door af kondiging. aanplakking e:i insertie in de (ioessche Courant worden bekend gemaakt. Gedaan ten raadhuize van Goes den 13 February 1S5S Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. P1LAA R. STATEN-G Elf ER AAL* TWKKDË KAMER. WIJZIGING AVET OP IIKT PERSONEEL In de bijeenkomst van de tweede kamer zijn jl. vrijdag de beraadslagingen geopend over de voordragt op de perso nele belasting en strekkende, in de eersle plaats, om te gemoet te komen aan den druk waaronder zoovele ge meenten lijden die door directe plaatselijke belastingen moeten voorzien in hare onvermijdelijke behoeften De heer R< i/ndcrs heeft het eerst liet woord gevoerd. Hij heeft devoordiagt In streden, en heeft zich voorgesteld, dat de gemeentendie thans hulp behoevenzich wel door maatregelen van bezuiniging zuilen kunnen redden, zonder daarvoor eenige meerdere last te leggen op de landbouwende gemeenten. De spreker heeft niet kunnen ontkennen dal thans in die laatstgenoemde gemeenten veel welvaart wordt waargenomen maar heelt begrependat daardoor al de klassen der ingezetenen zijn gehaaten heeft geineend te kunnen volhouden, dat thans nog de stedelingen hoven de bewoners van het platteland zijn bevoordeeld. In den loop zijner redevoering heeft de spi eker zijne hoop te kennen gegeven, dat de leden, welke de renteniers aan eene belasting willen onderwerpen voor hun gevoelen in dezen zullen uitkomen ten einde ook deze in de lasten op den staat en op de gemeen ten drukkende, te doen dragen. De heer van Bosse heelt met leedwezen verklaard, de onderwerpelijke voordrag» niet te kuiiiieu ondersteunen. Hij vindt bezwaar om eene inkomst van negen tonnen gouds op te olie.en, zonder zekerheid van hetgeen daarvoor inde plaats zal worden gesteld; zonder te weten, welken invloed de vrijdommen op de brandstoffen op den opbrengst zullen hehheu hij de daling der prijzen van de overzeesche pro ductenen de belangrijke sommen, die welligt voor spoor wegen en emancipatie van slaven zullen worden gevorderd. Na deze ontwikkeling van zijn gevoelen dat men nog gepuszius, op goede gronden, kon rekenen op eene verbe tering van de prijzen der koloniale productenheeft dhr. eon Bosse in de volgende zitting zijne bezwaren uiteengezet tegen de voordrag! zelve; vooieerst uit het oogpunt van de daarin aangenomene beginselen, en ten anderen ter zake van de uitvoering, welke daaraan zoude moeten worden gegeven. Hein is voorgekomen, dat, indien sommige gemeenten in nood verkeereu dit moet worden toegeschreven aan den te grooteu ijver om de plaatselijke belasting op hel middel van het gemaal afteschallenmaar dat ook de nood in die gemeenten, die te geiiioetkoming behoeven, niet zoo groot is, als'nien dit wel wil doen voorkomen; en dat er, in elk geval, nog wel andere middelen zouden kunnen gevonden worden om daarin Ie voorzien, zonder hel rijks-belang daar aan ten offer te brengen, en over alle bedenkingen in dit opzigt henen te slapjien. Hem is verder voorgekomen, dal men met de voordragl ie ver ging; dal daai hij niet werd beoogd, dan eene tegemoet koningmaar wel eene geheele schadeloosstelling, en dat hij dit als een gevaarlijk antece dent meende te moeten beschouwen, terwijl de meeste ge meenten hunne plaatselijke accijusen toch niet geheel zou den kunnenontheeren. Eene der belangrijkste bezwaren vair den spreker was de vermindering op de huurwaarde, zoolang er geene algemeen werkende belasting op de in- kpmsten zal zijn ingevoerd. Hij heeft zijne redevoering besloten met de verklaring, dat niet bewezen is dat g'iie, 't welk had moeten bewezen worden, dat. namelijk, de druk der jiersonele belasting »n de groole gemeenten zwaarder is, dan in de kleiueie. en heeft statistieke labellen tot betoog van dit zijn gevoelen overgelegd De heei van Dein se had gewenscht dat men alvorens eenige belangrijke wijziging in het belas ingslelsel iutevoereu, eerst ware overgegaan tot eene herziening van het kadaster, ten einde een vasten grond te bekomenop welken zou kunnen worden gebouwd. De bezwaren van dezen spie ker waren de afschaffing van het haardstedeugehl waar door, naar zijn inzien, de meervermogende!! meer zouden worden gehaatdan de minvermogenden en de hepalin" van een gulden voor elke deur en venster, door welke de middenstand in de kleinere gemeenten te zeer zou worden geliulïen. Hij heelt veiklaard. dal, indien aan deze hezwa reu niet kon worden tegemoet gekomen hij de voordragt niet zou kannen aannemen. De heer Zylker heeft zich tegen de voordragl verklaard als strekkende om eenige groolere gemeenten te helpen zonder de schatkist te veel te henaueelen en daarentegen de kleinere iets meer te belasten en aan kwellingen bloot te stellen. De heer Schimmel'penninek heeft doen uitkomen, dat de voordragt geenszins alleen strekt ten gunste van de steden Amsterdam en Rotterdam, maar zou dienen om fe voorzien ding van adv er ten tien moet geschieden vóór drie uren des nan. in den gehlelijken nood van nog cèn aantal groolere en kleinere gemeenten. Naar zijne overtuiging is de wetgeving verpligl *le regering in dat opzigt te ondersteunen, teneinde den middenstand, die niet alleen in Amsterdam, maar ook elders, door het dusgenaamde equivalent zoozeer gedrukt wordt, te helpen ontlasten en ook andere gemeenten in staal te stellen hunne hoofdelijke omslagen zoo niet afte schallendan toch belangrijk te verminderen. Na.»!" zijne overtuiging zou de wet gunstig werken, en verklaart hij zich derhalve voor de algeuieene strekking derzeiveals wel verzekerd, dat men zich hel eenmaal en te laat zou kunnen beklagen van dit middel te hebben afgewezen. De heer Storm ran s Grnvezande heeft het betreurd dat hij zich ditmaal niet aan de zijde der ministers kan scharen. Zijne bezwaren tegen de voordrag! zijn; 1'. de afschaffing van het haardsteden-geld; 2. de belasting op de rijtuigen, per wiel; en 3. den voorgestelden grondslag der belasting van de paarden. De heer Godrfroi heeft de voordragt verdedigd. Naar zijn inzien, is het van de zijde dergeuen, die steeds zoo ernstig iiehtieu aangedrongen op de afschaffing van de belasting op het gemaal, en die in 1855 beweerden, dat men voor de gemeenten, die dit voorbeeld hadden gevolgd, een laauwer krans had belmoren te vlechten, onbillijk om die gemeenten, in welke men heeft gemeend tot deze afschaffing te moeten besluiten; om dat dergelijke belasting op den duur niet houdbaar was, van overijling ie beschuldigen. Volgens den spreker geeft de gemeentewet wel het middel aan de hand om in de behoeften te voorzien door hoofde lijke omslagen, maar heslaan er steden, in welke dergelijke omslagen onoverkomelijke bezwaren zouden opleveren. In dien er middelen kunnen worden gevonden om de meerver mogende!) meer dan thans te doen betalen, en dus genaam de lortuiiieu in portefeuille te treilen, zoude men hem s'eeds gereed vinden om daartoe mede te" werken doch nimmer niet aanwending van inquisitoriale maatregelen. Naar zijn inzien is het lioohihezwaar van den hooldelijken omslag hierin gelegen, dat juist daaidoorde middenstand het meest wordt fret rollen, die de meeste behoefte heeft om te worden ontlast en dat dit doel, met de onderwerpelijke voordragt in de daad zou worden bereikt}, zal, naar hij vertrouwt, genoegzaam door den minister, die dezelve heeft ingediend worden bewezen. Naar zijne overtuiging zijn de groolere gemeentendoor de bestaande wet op het personeel te zeer bezwaard; is die druk door de verordeningen van 1833 nog verhoogd en is het regtviiardig en pligtmatig dit onregt te herstellen. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 15 February. De inschrijvingen voor den spoorweg bedragen tot heden alhier f 69i000. Naar wij vernemen zijn verleden zaturdag on gunstige berigten uit Engeland ontvangen, betrekkelijk den voortgang der werkzaamheden aan het kanaal, en wel van dien aard, dat onm^ddelijk het uitpompen en de andore bezigheden zijn gestaakt, en het gansche personeelzoo boekhoudersopzigters als anderen zijn bedankt. Men schrijft ons uit Krabbendijke, van heden Vrijdag rrorgencirca II uur ontstond, er brand hij den kuiper v alhier die gelukkig door spoedig aangebragte hulp is gebluscht. Het gemis aan water en de voorhandene brandstoffen hadden erger gevolgen kunnen doen voorzien. Reeds dagen verschillende vletters voor den dijk van den 2den polder op. om werkzaamheden voor dimt polder bij den laatste» Imogen vloed onder geloopen, te verrigten. Mag men het gerucht gelooven, dan zal met krach.t lot de herstelling worden overgegaan. Verscheidene ploegen, meest krammers zijn aan het werk, die gedurig vermeer deren en voor de waarheid van hét gerucht pleiten. Het vertrek van Hellevoefsluis naar Batavia van Zr. Ms. stoomschip Arrljoenoop 20 dezer bepaald zijnde, zullen dp brieven die men met dezen bodem mogt willen verzenden, aan het postkantoor te Amster dam moeten bezorgd zijn den 28 februnrij. s1avonds 9 ure, onder aanduiding op de adressen, dat men de verzending op die wijze verlangd. Te Breda, waar eene tooneelvnorstelling en con cert ten voordeele der armen is gegeven zal men in de uitbetaling van den opbrengst eenen anderen dan den gewonen weg inslaan, die ter navolging aangepre zen wordt De uitkeering zal aan niet bedeelde huis- ziftende armen geschieden Teder die tot deze uitspan- nitig bijdroeg, heeft het regt den naam van een behoef tige op te gevendie volgens zijne overtuiging het meest hulp noodig heeft De wet op de patenten heeft weder aanleiding gegeven tot eene vervolgingdie echterna tot in cassatie te zijn 'voorgebragtten gevolge van getroffen schikking, is gestaakt. Zie hier de aanleiding daartoe. De heer S.C.J. Boelengraanhandelaar te vsHage, en daarvoor aldaar gepatenteerd begaf zich in de jaren Gewone advertcntien worden 4 tO cis, \tle regel geptciatst Geboorte-* huwelijks- en doodberigtenvan Va f behalve hei zegelrrgt. iddags. 1856 en 1857 onderscheidene malen naar Rotterdam om van verschillende commissionnairs aldaar, op de graanmarktgranen te koopen. Ten gevolge hiervan werd tegen den lieer Boelen proces-verbaal opgemaakt en werd hij voor de arrond. regtbank te Rotterdam, namens den minister van financien gedagvaardter zake dat door hem in het dienstjaar 1856 57 binnen de gemeente Rotterdam is uitgeoefend het beroep van koopman zonder dat het verschuldigd aauvullingsregt voor de uitoefening van dat bedrijf in eene gemeente van hoogereu rang. dan waarvoor gij is gepatenteerd dnor hem ia voldaan of hij daarvoor aangifte gedaan heeft. In de zitting der regtbank van Rotterdam, van 6 junij 1857, werd deze zaak behandeld. Door den procureur der administratie werd geconcludeerd tot veroordeeling van den gedaagde, zelfs bij gijzeling, in eene boete van 25 tot f 400. De cfÜcier van justitie concludeerde tot vrijspraak van den gedaagde. De regtbank vereenigde zich met dat gevoelen o a. op grond, dat al ware het wettig bewezen, dat- deged. die te Rotterdam gekochte granen in s'Gravenhago weder in het giuot of klein verkoopthij dan wel gezegd kan worden daden van koophandel uit te oefenen (waarvan de pntenwet niet spreekt), maar niet dat hij. hetgeen tot completering dier daden van koophandel behoort, niet te Rotterdam maar te s" Hage bewerkstel ligd De administratie kwam van dit vonnis in ap pèl bii het hof in Zuid Holland. Ook daar werd de gedaagde, overeenkomstig de conclusie van den adv. gen. la G rappe Dominions, vrijgesproken. Tegen die vrijspraak werd cassatie aangeteekend 'Jen dage even wel dat deze zaak bij den hoogen raad zou worden behandeld werd namens de administratie van liet be roep gedesisteerd zoo dat de zaak van de rol werd geroijeerd. En hiermede is de zaak geëindigd. De heer J. G. IC. Fijnjeingenieur van den waterstaat, heeft eene nieuwe hrochure uitgegeven, strek kende tot vervolg van zijne, dezer dagen gepubliceerde n Bijdrage tot de kennis van het belang der Neder- landsche spoorwegen, n Dit nieuwe geschrift bevat behalve een voorberigt, twaalf bijlagen, waarin een kort historisch overzigt wordt gegeven van de belgische staatsspoorwegen van de spoorwegen in Frankrijk, en van de opbrengsten der spoorwegen in Pruisseu en En geland. De laatste bijlage geeft een overzigt der uit komsten van de verschillende spoorwegen, over het jaar 1853 verkregen. Deze bijlagen zijn bijzonder geschikt om het groote vraagstuk der spoorwegen tot nadere ontwikkeling te brengen en hebben onzes inziens voor belangstellenden geene verdere aanbeveling noodig. Xaaa aanleiding der onlangs te Amsterdam ver schenen brochure: "Moeten de gemeenten geholpen of moet de accijns op het geslagt afgeschaft, worden," behelst de Gemeentestem eenige beschouwingen be treffende de thans bij de tweede-kamer aanhangige be- lasting ontwerpen. In dat betoog worden op onder- scheidene gronden aangetoonddat de wijzigingen in liet algemeen voor de plattelands gemeenten ondienstig en ook niet voor alle groote gemeenten even wun- schelijk zijn. Er wordt gewezen op de opmerkelijke omstandigheid dat alleen de amsterdamsche gemeente raad zicli tijdig tot de regering heeft gewend, en slechts een enkele onder de overige gemeente-besturen bij de tweede-kamer op de aanneming der voorstellen heeft aangedrongen. Verder wordt aangetoond dat 'sGravenliage door de voorgestelde wijziging misschien de belasting op liet gemaal kon afschaffen doch dat het waarschijnlijker is, dat daar de lasten eerder zullen vermeerderen dan verminderen. Rotterdam zal door liet nieuwe zamenstel van belastingen niet worden gebaat, terwijl Leiden geen het minste voordeel van de voor gestelde wijzigingen zal genieten, daar de eigene, directe belasting, die nu geheven wordt zou vervangen worden door de verhooging der opcenten op de personele be lasting en op de grondbelasting der gebouwde eigen dommen. Ten hiwijze daarvan worden verschillende cijfers aangevoerd. Ten slotte wordt het denkbeeld aan de hand gegeven zon al de gemeenten geholpen moeten worden dat dit dan geschiede op eene wijze die beter doel treft en het rijk de gemeenten en do natie te gader wei kei ijk haat. BUIT EN LAN DSC HF. BERUSTEN» DUITSCHLAND. Er is eene zeldzame regtskwestie aanhangig tus- schen eenen hoer uit den omtrek van Lot zen en een poolscheii joodinsgelijks in die streek woonachtig. De boer, in eene herberg met den jood sprekende, bood

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1