45ste Jaargang. I DONDERDAG 11 FEBRUARI!» Otboarte-, huwelijks- en dopiljierigtcn, van 5—6 r<yje/s d f 5,2(1 Ao. 12. lb itit°urc dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 5 Gewone advertentien worden d ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. prijs per kwartaal ie f 3,75franco per poet f .1,911. j J belutlve het zegelregt. Dc inzending van adrertentien mort geschieden roer drie uren lies namiddags. BINKENEANDSCHE BEKIGTEN. De lwrede -kamer der stal en-generaal heeft de beraadslaging over de belastingwetten bepaald op aan staanden vrijdag ten 11 ure. Aan de orde rijn gesteld: 1°. de belasting op het personeel2°. het regt van successie en van overgang, 3°. de wijziging der ge meentewet (plaatselijke belastingen) en 4°. de wijziging der wetten van 26 augustus 1824 en 2 augustus 1822 omtrent den accijns op het binnen- en buitenlandsch gedisteleerd. Aan het departement van binnenlandscho zaken, afdpeling waterstaat, wordt sedert eenigen tijd eene bijzondere bedrijvigheid opgemerkt, sommigen brengen dit in verhand met de werkzaamheden, die het onder werp van den aanleg van spoorwegen zoo zeer vordert. T)e regering heeft beantwoord het verslag der kamer over het ontwerp tot vaststelling van maatregelen tot bezuiniging in het hoog militair gerpgtshof Zij heeft overgelegd een gewijzigd ontwerp De regering wil het karakter der wet, als bezuinigings maatregel behouden en wil dus geene gedeeltelijke herziening der militaire wetboeken. Haar doel is nu reeds bezuini ging en nog meer in de toekomst, zonder benadeeling der tegenwoordige titularissen. Zij wil het geregtshof minder kostbaar maken. Men wil weten Jat al de miliciens der ligting van IS."i7, thans in reserve, in het begin van April, bij hunne corpsen zullen worden opgeroepen, ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. I evens zouden aan de gehecle ligting van 1353 tegen de helft tier maand mei a- s paspoorten uitgereikt worden. Het Handelsblad verneemt, dat het onderzoek in de afvloeiingen der tweede kanier overliet wets-ontwerp op r'è nationale militie, tot veelvuldige bezwaren aan leiding heeft gegeven en tot meer dan ééne belangrijke beschouwing over de inrigting van ons krijgswezen. Hij hetgeen van den nieuwen minister van oorlog is te verwachten en bij hetgeen men thans is llelgie over de militie-wet ziet gebeuren, is dit verslag nog van meer dan gewoon belang. Genoemd blad dringt op eene spoedige regeling van dit onderwerp aan. Heeds jaren lang beef: men te ver geefs naar de vaststelling eener wet op de nationale militie uitgezien Die vaststelling is zooveel te meer wensclielijk. omdat de bestaande wetgeving allergebrek kigst is en ook omdat de herziening van die wet in verband kan worden gebragt met de ontwerpen welke de we.tgeving mogt op het oog hebben nopens eene andere organisatie van het krijgswezen en eene vermin dering van liet leger. -— Wij vernemen, dat de eerste vergadering van de inspecteurs van het lager onderwijs, onder de leiding van den minister van binneiilandsche zaken, naar aan leiding van art 59 der wet, in de maand maart a. s zal gehouden worden Kr zullen vele belangrijke stuk ken ter tafel komen, waaronder de vaststelling van de programma's voor de afneming der examens, waaraan de meeste behoefte op het oogenblik is, wel een der belangrijkste zal zijn Tn ons vorig nummer deelden wij een paar be noemingen van rijks-veldwachters mededie wij hier aanvullen. Benoemd onder meerderen tot rijks veldwachters van de tweede. Matseop eene jaarwedde van f 450, met den rang van brigadier, F. Ekkel hoorn,(stand plaats Goes) en Johannes Buillcr. te Heinkenszand thans te Domburg. Van de derde Masse op cpne jaarwedde, van f'il's, IT. I'luts en Ihiybrigl, I t.sser(standplaats Goesl, de laatste thans te Heinkenszand. WalravenFort Batli. L. Filmer, W'lheiminadorp. J. Hendrikse, Yersekendam thans te Kruiningen. F. Anspach Éllewoutsdijk F. Ualraoai: lloedekenskerke. N. l/oo- grrwerre, thans bewaarth-r 2de klasse ill het huis van arrest te Goes, (standplaats Vlissingen), IV. Moe- Inertvroeger gerpgtsdienaar te Wissenkerke(stand plaats St. Annaland). L. C. l/oogerheidevroeger geregtsdienaat te Kapelle, (standplaats Phiüpsland). Van de deule klasse(vroeger hezoldigde opzieners der jagt-en visscherij) op eene jaarwedde van ƒ300, H. Unieer, Kruiningen. Fh. Koene Wissekerke. P. Verdouw-, Borsseleu. Het alhier ingeschrevene, vorst dpn zeeuwseh-limburg- schen spo. rwegis met 11,000 sinds onze laatste opgave vermeerderd, en bedraagt thans f 61,000. De hooge raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van i. de Jortg/t c. s, betreffende de klop- jngten en het vonnis van de regtbank alhier vernie tigd op grond dat de vegter wel in regtskundige beschouwingen was getreden maar niet omtrent het feitelijke liatl beslist De zaak is verwezen naar het hof van Zeeland. Verleden vrijdag is in eene openbare besteding, het begrindtn van een gedeelte dijk in de gemeente Colijns- plaat, aangenomen door J.J.Koole aldaar, voor/ 1425. De Antwrpsche Précvrsenr weerspreekt het door verschillende bladen dezer dagen medegedeelde, betrek kelijk eene gehnudene klopjagt op de bollandsche grenzen ten gevoige waarvan tegen de daaraan schul digen verhaal zou gemaakt zijn, en waarbij volgens de Ulrechtsche Courant zich de hertog van Brabant, de graaf van Vlaanderen en de heide jonge hertogen van Aretnherg zouden bevonden hebben. Eerstgen. blad meent te kunnen veizekeien dat niets van dit alles waar is, dat niet alleen door de marechaussee niet tegen de helgische prinsen en de hertogen var, Aremberg gever baliseerd is, maar zelf, dat in den laatsten tijd geen verbaal hoe ook genaamd wegens jagt-overtreding op de hollaudsche grenzen in de omstreken van I luist is gemaakt. Inlusschen mecnen wij bovenstaande geheel bezijden de waarheid- alihans vernamen wij dat leeds een regts kundige te dezer stede in de zaak was geraadpleegd. De Middelburgsche boot heeft gisteren in den ge wonen tijd (7 z ure) de reis tot Rotterdam gemaakt. In de Kil en de Noord was veeldrijfijs. Uit Wolphaartsdijk berigt men ons, dat ds. If. van Slrien pred te Scherpenisse c. a. voor het jberoep naar eeistgemelde plaats heeft bedankt. De maatschappij Arli. et Amiciliae te Amsterdam heeft besloten tot liet houden eener tentoonstelling van voortbrengselen van kunst en nijverheid, uit de vroegste tijden tot uit de eerste helft der 18e eeuw. Tn het dorp Baardwijk heeft men in een boom toen hij werd opengezaagd het juiste afbeeldsel van een mensch ontdekt. De eigenaar van dezen boom (een behoeftig man) heeft van deze ontdekking in zijn voordeel gebruik weten te maken, door die plankjes in zijne woning te nemen, waarop het afbeeldsel het naauw- keurigst is ingeprent. LI. zondag, hebben honderde meiischen van alle standen, oud en jong, mannen en vrouwen dit zoogenaamde //wonder" gaan bezigtigeii, en geen van allen verliet den armen eigenaar, zonder op een daartoe geplaatst bold ten minste eene klei nigheid te hebben geworpen. In zeker stadje van ons vaderland vermeld hel Zondagsblad was onlangs afgekondigd - dal al de genen die na 12 ure, naar huis gaande- schreeuwden of zongen zouden worden gearresteerd In den eerst volgenden nacht reeds werd een jonge losbol die ten één ure het nachtwakershuisje zingend voorbij zwierde, gevat. //Wist gij dan niet wat, er is gepubliceerd?" vroeg de nachtwacht. //Ja wel," was het antwoord, //maar ik ga nog niet naar huis Terwijl de rijks veldwachter llruins. in den nacht van woensdag II drie personen op de Oost-Wechler- Tange arresteerde, die zich aa:i diefstal van bereide paardenhuiden hadden schuldig gemaakt en naar Vlagt- wedde transporteerdehad er nog eene eigenaardige ontmoeting plaats, waaibij liet getal gearresteerden toevallig nog met een vermeerderd werd. Toen men namelijk in de nabijheid van het gehucht Smeerling gekomen was zag rn-n drie personen naderen van een verdacht voorkomen, die ieder, een gevulden zak droegen en zich aan de andere zijde van den weg posteerden. Naauwelijks was de rijks-veldwachter hun op zijde ge komen, of hij liep op lien in, en had er reeds een van gepakt voor dat deze nog kon ontvlugfen De beide anderen nainen ijlings de vlugt, met achterlating hun ner zakken. Thays .bleek het dat het drie smokkelaars waren, die ieder eene vracht zout vervoerden. De we gens diefstal gearresteerden werden thans ieder met eene vracht zout beladen en marcheerden nu met den smok kelaar onder geleide van den rijks-veldwachter naar Vlagtwedde en van daar den volgenden dag naar Wind- sclioten. BEITENEANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. berlijn. Het is zeer mogelijk, dat ook Pruisen zich aan de zijde van Frankrijk en Engeland zal moe ten scharen, in den oorlog tegen China. De mogend heid is namelijk bij verdrag gehouden de schepen onder oldenburger vlag evenzeer als hare eigene te beschermen. Eu thans nu de bemanning van een sc.iip uit die stad, Jat op de chinesche kust gestrand was, door de chine zen is uitgeplunderd en mishandeldheeft de olden- burgsche regering verlangd dat Pruissen aan de be palingen van het verdrag zal voldoen en vergoeding van de chinezen eisschen. frankfort. Uit Kehl wordt gemeld, dat een persoon, wiens uiterlijk verdacht voorkwam aldaar is aangehouden; hij gaf zich uit vooreen engelschman, doch het bleek aan den kommandant van Kehl weldra dat hij de engelsche taal niet goed magtig was. Terstond werd hij gevisiteerd en nu vond inen velschillende papieren, betrekking hebbende op den 14den januarij. Te Kehl verspreidde zich het gerucht dat de aange houdene vreemdeling niemand anders was dan Mazzini. Als een bewijs van de verbrokkeling der huizen alhier, moge strekken dat bij eene aankondiging ge meld wordt, dat op 16 februari] Vi zeventigste, (dus ''ijf) aandeel in een huis, geschat, op 205 fl. in het openhaar zal verkocht worden. Het getal deelnemers aan den feestelijken optogt der handwerkslieden is thans ten naasten hij vastge steld namelijk 6380 meesters, 9S00 gezellen. 500 leerlingen en I 1,800 fabriekarbeiders, 2.8,400 personen. De handwerkslieden verschijnen met 129 banieren en 60 muziekkorpsen de fabriekarbeiders met 25 a 30 banieren en 10 muziekkorpsen. In de werkplaats van den photograaph Adlich te Berlijn die zich reeds door verschillende proeven en nieuwe vindingen in zijn vak heeft doen kennen is thans eene belangrijke proeve tentoongesteld van papie- reugeld enzhetgeen niet nagemaakt kan worden Het blad van (hennep-) papier, wordt namelijk van eene of andere photograpbiscbe teekening vooizien, die in de stof zelve overgaat en onuitwischbaar is. De tot heden gebruikelijke watermerken in het papier hebben het nadeel, dat zij door persing kunnen worden nage bootst terwijl hel papierdat op de bovenvermelde wijze is gephotographèerd, den grondslag voor den steen- of lettel druk vormtdie als dan niet photographisch kan worden nagebootst. Vooral zou de nieuwe uitvin ding voor couponswissels enz. geschikt zijn. Dezer dagen werd teAltona een crimineel regts- geding, dat sedert 1S51 geduurd had, ten einde ge- iuagt. Het gold namelijk eene bende dieven en helers, wier vertakkingen zich van llolstein tot in het zuiden van Uuitschland uitstrekten. Door de bekentenissen van een slagersgezel, wien men kwijtschelding van straf en een ongehinderd vertrek uit het land hail beloofd kregen de autoriteiten kennis van de verbazende uit gebreidheid der bende. Meer dan honderd begane mis daden werden door den slagersgezel Strausz aan hot licht gebragt, terwijl nok waarschijnlijk twee moorden door bedoelde bende zijn begaan, hetgeen echter regtens niet kon worden bewezen. Tachtig schuldigen werden veroordeeld, ten deele wegens diefstal en deels wegens het helen der gestolen goederen. De tnchtliuisstraftijd, waartoe de schuldigen werden veroordeeldte zamen genomen, bedraagt 349 jaren. Slechts tien der aan geklaagilen werden vrijgesproken. Te ilechingen zijn den 1 februarij 11 veertien mannen en zeventien vrouwen en meisjes van de katho lieke tot de evangelische kerk overgegaan

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1