llATJQNALi MILITIE, MAANDAG 1 FKIIRÏJ ARIJ. IN o. 9. De nitgare dezer Corsrnnt geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f Jy7S franco per post dy90. De inzet PLAATSELIJK BESTUUR. OPENBARE VERGADERING vav den GEMIXISÏE-RAAB TE GOES, ten raadhuizs aldaar, OP DINGSDAG DEN 2 FEBRUARIJ J85S des avonds ten 8 ure. PUNT VAN BUHANDEL1NG. Gasverlichting. WAAftSCllüWiMG- BU HG EM E HST E R en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van allen die het aangaat, dat de Militie-Raad, krachtens art. 126 der wet op de Nationale Militie, van 8 Januari] 1817, (Staats blad no I), over dezen jarezijn eerste zitting, tot onderzoek der lotelingen voor een jaar vrijgesteld, vol gens ait. 87 der wei van 27 April 1820, (Staatsblad no. II). we'ke vermei nen mogten regten op vrijstelling te hebben, zal houden te Middelburg, hoofdplaats dezer provincie op Donderdag den 1J Februari] aanstaande des morgens ten half tien ure, in de abdij aldaar Van de verpligling om voor dien raad te verschij nen zijn echter uitgesloten zoodanige lotelingen welke geenerhande reilen tot vrijstelling hebben daar dezul ken door den Militie-Raad finaal voor de dienst gede- signeerd zullen worden. Terwijl bij deze alle ouders, voogden, curators of gemagtigden worden herinnerd dat zij reclames heb bende, voor hunne absente zonen of pupillen zich zul len moeten sisteren ten dage, ure en plaatse voormeld. Zullende de Commissie voor de werkzaamheden der Nationale Militie, tot de afgifte der benoodigde Attes ten vaceren ten raadlluize alhier, Maandag 8 Februarij e. k.des middags ter. twaalf ure, ter opmaking van welke men vooraf ter Stads-Griffie de noodige opgaven gelieve te doen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd mitsgaders geplaatst in de Goessche onrant. Goes, 80 Januarij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. RLAAUBEEN, De Secretaris H. C. P J L A A R. BEBENDBVARING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aan gaat Dat' het KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG voor deze gemeente, volg; ns besluit van den gemrente-raad van den 16 Maart 1855, gewijzigd bij raadsbesluit van den I November daaraanvolgende, goedgekeurd bij koninklijke besluiten van den 18 April en IF December deszelfde.n jaars, nos 66 en 75; over het loopende jaar, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 265 der gemeente wetdoor hen voorloopig vast gesteld, van Maandag den J tot en met Dingsdag den J6 Februarij aanstaandevan des vooriniddags negen tot des namiddags twee ure, van iederen werkdag, ter secretarie ter vissie zal liggen ten einde ieder belas tingschuldige in de gelegenheid te stellen oin zijne recla mes gedurende die dagen bij het gemeente-bestuur in te dienen. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden Gedaan ten raadhuize van Goesden 30 Januarij 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BEAAUBEEN. De Secretaris, H C. P I L A A R. BINNELANNDSCliE BERIGTEN. GOES, 1 Februarij. In het jaar 1857 was de loop der bevolking in deze gemeente als volgt Gehuwd zijn 60 paren. Geboren 118 van het tnan- 45"le Jaargang. ling van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des nauit nelijk- 114 van het vrouwelijk geslacht, zameu 232, waaronder IS van het mann. en 8 van het vr. onecht. Levenloos zijn aangegeven 10 van het mann. en 1 van het vr.Je zamen II. Onfiér de geboorten waren 6 tweeling-geboorten. Overleden zijn 104 van liet mann. en 118 van het vr.zamen 222 personen, hiervan waren 78 van het mann. en .80 van het vr. ongehuwd. 20 van het inann. en 17 van het vr. gehuwd, 11 weduwnaars en 21 weduwen. Op 31 december 1857 bedroeg de wettige bevolking 2672 van het mann en 2921 van het vr, zamen 5593; sinds 1856 vermeerderd met 41. De feitelijke bevol king was 2.632 van het mann. en 2990 van liet vr zamen 5622. De bevolking bestond uit 4063 hervormden 2 waalschen, 1 aiiglicaansche 24 evang. lutherschen 3 doopsgezinden, 362 afgescheidenen, 1088 roomsch- katholieken en 50 Israëlieten De bevolking op 31 december 1S56 bestond uit 2641 van het mann. en 2911 van het vr., zameu 5552. In de vorige week is bij den alhier gevangen zittenden 1'. Pannijverdacht van grove mishandeling, in tijds poging tot ontvlugting ontdekt. Met een paar bij hem gedetineerden had hij van een der ijzeren houvasten die zich in den zolder bevinden om de hangmatten te bevestigen cene soort van breckbeitel vervaardigd zoo men zegt, volgens zijne verklaring met het doel om boterhammen te smeren, eigenlijk om, tnogt hij teil criminele verwezen worden, zich in tijds uit de voeten te maken. Aanstaanden vrijdag zal publiek te Colijnsplaat worden aanbesteed,, het maken van een grindweg op den Mmelissen dijk, ter lengte van 950 el, met levering van de bepaalde hoeveelheid grind, waarvan het bestek en de voorwaarden ter secretarie dier gemeente ter lezing liggen. Door den gemeente-raad te Middelburg is beslo ten tot indiening van een adres van adhaesie aan de tweede kamer der staten generaal, nopens het aanhangig ontwerp van wet tot wijziging der gemeente-wetwat betreft de tegemoetkoming van wege het rijk in den geldelijke» toestand der gemeenten. Te Zierikzee werd in de vorige week eene ver gadering gehouden van het aldaar gevestigd departe ment der ned. maatschappij ter bevordering van nij verheid welke door 56 leden werd bijgewoond. Tot de behandelde punten behoord, n 1" Beschouwingen van middelen tot wering van den zoogènaamden sineerbrand of blaauw in de tarwe. rje. Voorstel om aan den ge- meeute-raad een adr-s aan te bieden tot het doen van pogingen ten einde aldaar eene kamer van koophandel en fabrieken op te rigten, waartoe is besloten. 3°. eene verklaring door het departementslid 74'. IV Musvan door hem iiigezoiidene teekeiiiiigen en toestel voor eene nieuwe inrigting eener meesloof BUITENLAND SC HE BERIGTEN. ENGELAND. De ontvangen berigten uit Indie bevatten niets verder dan reeds uit verschillende brieven bekend is. De nederlaag der eiigelschen, tengevolge van overrom peling was niet gering. De rebellen maakten zich van 11,0U0 patronen en de dischgereedschappen van 4 re- gementen meester. Daarentegen werden zij wederkeerig overvallen en verloren een aanzienlijk getal stukken en bagaadje, doch weinig manschappen. Over het geheel schijnt de krijg het aanzien van een guerilla-oorlog aan te nemen en bestaat er nog groole behoefte aan meer troepen uit Engeland. Volgens berigten uit Teheran van 12 Dec. was de engelsche gezant aan het perzische hofde heer Murrygevaarlijk ziek geworden, en had dit berigt aldaar diepen indruk gemaakt. De shag had onder scheidene malen naar zijn toestand laten vernemen. De correspondent van den Times te Hongkong meldt, dat lord Elgin in zijn ultimatum aan Yeh, den onder-koning van Canton, niets andeis verlangd heeft dan de getrouwe naleving van het verdrag van 1842, dat namelijk Canton evenals de andere vier havens van het chinesche rijk voor den europeschfen handel geopend Gewone advertentien worden d ets. de regel geplaatst fitboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J 6 regels a f behalve het zegelregt. ildags. zoude zijn. Het antwoord was afwijzend. Eenige dagen te voren had de heer Reedde amerik. gevolmagtigde, om een onderhoud in de stad zelve verzocht, hetgeen door Yeh geweigerd wasdie verklaarde geen barbaren te kunnen toelaten. Ook dé baron Gros werd kortweg afgewezen. Alsnn kwamen de britsche en fransche ge zanten overeen om gewapender hand te werk te gaan. Van Yeh verhaalde men verder, dat hij de stralen van Canton had doen ondermijnen en voornemens was in geval van eene nederlaag, z.ich zelven en de stad in de lucht te laten springen. De graaf Pulialine bevind zich volgens een gerucht te Canton en nam deel aan de beraadslagingen der geallieerden. Den 16 december is het eiland Honau door de engelschen en franschen zonder tegenstand te ontmoetenbezet. De damesdie in de Vereenigde Staten alleen reizen vinden aan de buraux der spoorwegen een af zonderlijk venster, waar zij, zonder door de menigte gehinderd te worden, hare kaartjes kunnen verkrijgen. Aan den trein vinden zij een afzonderlijken wagen, waartoe heeren zonder bijhebbeude dames niet worden toegelaten. 1 tl de voornaamste hotels vinden zij een afzonderlijken ingang, en de logementhouder acht het pligtzelfs al het door haar verlangde toe te reiken. Gaan zulke dames naar het postkantoor om brieven af te halen dan vinden zij een afzonderlijk bureau-ven ster voor hare dienst. Mogt eene dusdanige dame in liet hotel terugkeeren vijf minuten na het luiden van den etenschel, dan vindt zij de voorhallen vol honge rige heeren. die liet niet wagen de eetzaal te betieden, vóór dat zij hebben plaats genomen. In een gezelschap te Bristol, deed in de afgeloopene week eene zeer bejaarde damewelke met ontbloot en geheel kaal hoofd binnentrad, alle aanwezigen schateren. Op de gedane vragen bleek, dat bij het uitstappen van haren draagstoel hare muts en paruik aan het verhe melte van het voermit'del waren blijven zitten, en dat de dragers, zonder dat zij of de dame de omstandigheid gemerkt hadden, 111 allereil waren voortgespoed, zoodat de ontparuikte dame met wijsgerige gelatenheid moest afwachtendat de jonge dame van huis haar eene ta melijk coquette muts opzette. Door lord Palmerston zal bij de hervatting der werkzaamheden van bet parlement een voorstel worden gedaan om de straf van deportatie voor zamenzweerders tegen liet leven van een bevriende» vorst vast te stellen. Er worden belangrijke discussie» in de eerstvolgende zittingen verwacht. Benige dagen geleden stootte oen arbeider, ter wijl hij in ee i veld bij Heatfield hall, in de omstreken van Birmingham met het wegruimen van eene hegge bezig wasmet zijne spade op een hard en klankge- vend voorwerp en haalde daarna twee ronde tinnen doozen uit den grond. In de hoop dat hij een schat gevonden had haastte hij zich die doozen te openen, en waande zich geenszins in zijne verwachting bedro gen naardien niet minder dan 300 engelsche bank noten van 1 p. st., met het jaartal 1814, hem tegen lachten, allen in goeden staat, behalve dat zij eenigzins vochtig waren. Maar hoe zeer zag hij zich teleurgesteld, toen de lieer Pemberton, wien hij den vond ging ver- toonen hem zijne meeuing te kennen gaf, dat al die banknoten, ofschoon zeer goed nagemaakt, valseh waren welke meening vervolgens door een bestuurder der hulpbank werd bevestigd. Al die stukken zijn naar de bank van Engeland opgezonden. Men herin nert zich nu dat de buurt, waar de opgraving geschied is ongeveer een halve eeuw geleden de schuilplaats van valsche munters geweest is. Welligt hebben deze, na uit vrees van ontdekt te wordende doozen te hebben begraven die later niet kunnen wedervinden of nog waarschijnlijker zijn zij toenmaals gevat en hebben hunne straf ondergaan. FRANKRIJK. Parijs. Parijs, 29 januarij. Heden avond worden de prins gemaal van Kngeiand, prins Friedrich van Pruissen en andere prinsen alhier verwacht. Men denkt, dat deze belangrijke gebeurtenis voor goed een einde zal maken aan de geruchten nopens eene ophanden zijnde vrede breuk tussclien Engeland en Frankrijk. Er was te Parijs het gerucht verspreid dat er weder een coinpl'.t tegen den keizer ontdekt is. Men spreekt zelfs van kleinere bommen, die met pik besmeerd zijn zoodat zij zich asthechtcn op do plaatswaar

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1