GOESSdE im No. 6. 45sa Jaargang, DONDERDAG 21 JANUARIJ. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ófl 5franco per post f J,90. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien wordtin d W ets. de regel geplaatst t Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan d6 régels a f d,20 behalve het regelregt. BINNENLAADSCHE BERIGTEIY. De generaal-majoor van Meurs, minister van oor log legt eene voorbeeldelooze werkzaamheid aan den dag, daar hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, zich aan het ministerie bevindten zoo de loopende geruchten bewaarheid worden kunnen eerlang belang rijke hervormingen in ons oorlogsstelsel worden tege moet gezien. Men spreekt te Parijs van een aanzoek der ne- derlandsche regeringom deel te mogen nemen aan de handelingen van Engeland en Frankrijk tegen China, zoo al niet aanvalleuderwiize te werk te gaan dan ten minste bij wijze van manifestatie. Bij besluit van 19 dezer, zijn benoemd tot ge zworens van den Margaretha-polder, den heer N. Grenw en van den Klein-Huissens-polder, den heer Diele- man Fz. De Echo Universel meldtvolgens particulier schrijven van Batavia, dat er onder het koloniaal leger eene hevige spanning bestaat. De subalterne officieren gevoelen zich zeer gekrenkt door den onlangs door den minister van koloniën genomen maatregel, om ka piteins en luitenants uit het moederland bij het indisch leger te detacheren, waardoor hun vooruitzigt op bevor dering zeer wordt benadeeld. Zelfs moeten eenige offi ciereu van zeker bataillon zich bij hun chef ten hoog ste over die handelwijze hebben beklaagd en te kennen gegevendatindien hunne grieven niet binnen een korten tijd zouden worden hersteldzij allen hadden besloten hun degen te verbreken. Nog ernstiger feiten moeten in eene der voornaamste garnizoens-plaatsen van Indie zijn voorgevallen. Door tegenzin in den militairen stand, hebben verscheidene officieren van verdienste zich de middelen welen te verschatten om hunne fortuin op gelukkiger wijze in handel en nijverheid te beproeven. Dien ten gevolge hadden zij hun eervol ontslag uit den militairen stand verzocht. Onderhands heeft men hun doen kenbaar worden, dat, indien zij op hun ontslag bleven aan dringen zij zulks konden erlangen maar dat in dit geval zij zich ook gereed moesten houden, onmiddelijk het indisch grondgebied te verlaten. Als bewijs van de toenemende waarde, welke door inlandsche vorsten en bevolking aan de vaccine gehecht wordtkan ten vervolge op het deswege laatstelijk medegedeeldevermeld worden dat de vorsten van Lombok twee hunner onderdanen, vergezeld van eenige kinderen, naar Java hebben gezonden, om zich aldaar in deze kunstbewerking te oefenen en de koepokstof naar Lombok over te brengen. Dezer dagen is uit Groningen aan de tweede kamer der staten generaal opgezonden, een door onder scheidene neringdoenden onderteekend adres, waarin zij, bij de ophanden zijnde beraadslagingen in de regterlijke instellingen, aandringen op het verkrijgen van minder kostbaar en langdurig regt. Als middelen daartoe ge ven zij aan: afschaffing van procureurs, vermindering van registratie-regten en vaste bezoldiging van griffiers. Eindelijk beklagen adressanten zich nog over de liooge kosten bij faillissementen. Verschillende fabrikanten, ijzergieters, zeepzieders, enz. te MaastrichtRoermond Eindhoven Geldrop Helmond, 's Bosch, Arnhem, Almelo, Enschede, Amster dam Haarlem Leijden, 's ldage, Delft en Rotterdam, hebben zich tot de tweede kamer der staten-generaal gewendgewigtige bedenkingen aanvoerende tegen het bij de kamer aanhangig ontwerp tot herziening van het tarief van regteu op den in-, uit- en doorvoer. Bij resolutie van den 13den dezer is, krachtens koninklijk besluit van 17 September 1857, n°. 10,8, door den minister van financiën vastgesteld de 235ste loterij. Die loterij zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt ten kantore van den directeur der staats-loterij, te 's Hage, geopend op maandag den 15'len fehruarij en gesloten op zaturdag den 27stc" derzelfde maand. De trekking van de onder scheidene klassen geschiedt 14 dagen de een na de andere; die van de lste klasse heeft plaats en moet ge heel zijn afgeloopen op 15, 16, 17 en 18 maart, die der 2<le klasse op 29, 30, 31 maart en 1 april; die der 3<!e klasse^ op 12, 13", 14 en 15 april; die der 4llc klasse op 26, 27, 28 en 29 derzelfde maand; en die der 5de of laatste klasse op 10, 11, 12, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27, 28 mei, 1, 2, 3, 4 junij, terwijl de laatste 100 noramers op zaturdag den 5den junij worden ge trokken. In eene circulairedezer dagen uitgevaardigd door het hoofd bestuur vau het fonds, ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Neder landen, wordt deze instelling in 1858, bij vernieuwing, dringend aanbevolen. Het hoofd bestuur herinnert daarbij, hoe het jaarlijks gedwongen is, een gedeelte van zijn kapitaal te gelde te makenzonder hetwelk een ge deelte der nu uit het fonds verzorgde militairen daarvan zouden moeten worden verstoken. Op 31 Dec. 11. werden daaruit 745 verminkten nagebleven en van verminkte of gesneuvelden en 1113 infirmen onder steund. Een aantal van 930 sollicitanten wacht nog op hunne opnemingwaaronder zich een groot getal blinden bevindt, boven en behalve die aangenomen ver zoeken, heeft men ten gevolge der bekrompenheid van het fonds, nog eene menigte behoeftige oude militairen moeten afwijzen. Het is dus wel te hopen dat ter gelegenheid der bedoelde collecte de nederlandsche mildadigheid ruim in den nood dezer nuttige instelling zal voorzien. In eenen brief uit Amsterdam leest men de vol gende verblijdende narigten nopens Japan ïn Japan wordt de nederduitsche taal als de moedertaal beschouwd, zoodat in de hooge kringen en zelfs aan het hof ne- derduitsch wordt gesproken. Eene hollandscbe boek drukkerij met snel-pers, verscheidene handpersen, letters in Holland gegoten, hollandsche letterzetters en druk kers zijn onlangs daarheen gezonden, terwijl ons gou vernement van daar eene bestelling heeft ontvangen van nederduitsche boeken, ten bedrage van f 150,000, welke bestelling onder de voornaamste boekhandelaars in Nederland is verdeeld." Uit Breda wordt gemeld, dat den 15 dezer aldaar gevankelijk is aangebragt de burgemeester der naburige gemeente R.als verdacht van het plegen van onder scheidene knevelarijen. Onder de feiten die bij een voorloopig onderzoek aan 't licht gebragt zijnworden genoemd het vorderen van boeten van de ingezetenen voor vermeende overtredingen van plaatselijke verorde ningen het heffen van buitengewone gelden bij het sluiten van huwelijken en het opmaken van andere acten van den burgerlijken stand. Door een landbouwer te Tilburg is bij het graven op eene plaats waar vroeger eene kelder was, een spaar pot gevondengevuld met gouden en zilveren munt speciën van f 10,en 2,60, zoo men zegt een niet onaanzienlijk bedrag uitmakende. Te Harlingen brak van een korenmolen in het noorden der stad op den zeedijk staande, een zoogenaamde paltrokonder het malen, door een hevigen rukwind, bij de schroef af en storte naar beneden. De eene helft van het boveneind viel over den muur in het water doch het andere bleef verbrijzeld op de zeewering liggen. In dit laatste gedeelte bevond zich de molenaar. Ieder vreesde hem als een lijk te zullen weder vinden toen hij als door een wonder gered ongedeerd uit een der openingen te voorschijn kwam. Te Schiedam lijden meer dan 500 menschel! aan de pokken gelukkig is de sterfte niet groot. Als loteling voor de nationale militie van dit jaar. is te Franeker ingeschreven de bekende dwerg Jan Ilannemabekend onder den naam van Admiraal Tom Poucehebbende eene lengte van 7 palm 5 duim en wegende. 11'4 ned pond. Hij bevindt zich thans met zijne ouders te Weenen. Men schrijft uit DoornIn den nacht van woens dag op donderdag heeft er eene belangrijke diefstal niet inbraak plaats gehad bij den heer Stuart. De dieven, naar gissing twee in getalhebben zich door inbraak van vele gouden en zilveren voorwerpen meester gemaakt, ja zelfs het gouden horologie weggenomen van het bed van mevrouw Stuartdie met beide logees de beweging in huis wel schijnen gemerkt te hebben doch zich wegens afwezigheid van den heer Stuartslechts slapende hielden. Veel schade is er aan meubelen enz. veroor zaakt, en de medegenomen waarde wordt op omstreeks f 2000 geschat. De dieven hebben ten laatste in de keuken de door hen geroofde goederen gepakt, en zich vervolgens naar het station Driebergen begeven hetgeen blijkt uit een zilveren kurk, die op den weg gevonden is. Aan het plaatsbureau gekomen hebben twee per sonen die aan den heer v. E. verdacht voorkwamen per nachttrein plaats genomen naar Amsterdam. Laatst genoemde beer gaf last aan de conducteurs, die personen wel gade te slaan. In plaats echter van naar Amsterdam te gaan, schijnen zij te Utrecht den wagen verlaten en op nieuw plaats genomen te hebben naar Rotterdam, Onmiddelijk is er donderdag morgen kennis gegeven van het gebeurde, en zijn telegraphische dépêches regts en links verzouden. De officier van justitie heeft in loco de zaak onderzocht. Volgens gerucht zouden de dieven te Gouda gegrepen en in het bezit gevonden zijn van al het geroofde. Woifaartsdijk20 Januarij. Door den kerkeraad der hervormde gemeente is ter vervulling der hier bestaande vacature, met eenparige stemmen beroepen ds. 11. van Strien predikant te Scherpenisse c. a. Op de no minatie waren geplaatst, de HH. J. Renierpred. te 's Gravenpolder; II. van Strien, pred. te Scherpenisse c. a.; J. G. hlaauw, pred. te Eist bij AmerongenA. jflac- pherson pred. te Garijp c. a.P. M. Losgertpred. te Molenaarsgraaf; J. P. Nonhebeipred. te Vaassen A. P. A. du (loux, pred. te 1s Grevelduin Kapelle; IV. Kiaijenbelt, pred. te Seheveningen J. 1). Beman Brouwer, pred. te Ede; J. A. C. Nonhebei, pred. te Wemeldinge; en IV. Klueverpred. te 's Heer Abts- kerke c. a. waaruit op het zestal werden geplaatst DDs. G. Blaauw; J. P. NonhebeiA. P. A. du ClouxIV. Kraijenbelt IV. Kluever en II. van Strienen op het drietal, de HH. JP. Nonhebei, II. van Strien en A. P. A. du Cloux. BU1TEKLANDSCHE BERÏGTEN. AZIE. In dezen winter is in geheel Azie veel sneeuw gei- vallen. Een vreessehjke storm, die drie uren duurde, verhief zich in den nacht van 19 op 20 Dec bij Mar- sona. Het grieksche klooster van Aiaka werd geheel onder de sneeuw begraven en het kostte veel moeite/ om eene soort van tunnel door de sneeuw te make en de 5 kloosterbroeders te redden. Hiertoe was et turksch officier der genie met grooten ijver werkzaal 4 DUITSCHLAND. De volgende schier ongeloofelijke geschiedend wordt den Siebenburger Bole medegedeeld. Te Karlsi burg is een man, een voormalig Honved hongaarscl vaderlandsch verdediger) aangekomen, die sedert 1849 j toen men de vestingswerken van het Devaer-berwdoM liet springen, onder liet onderaardsclie puin geraakt er.il aldaar door den hier aanwezigen beschuit- en wijnvoor- I raad tot thans zijn leven onderhield, terwijl twee zijner I makkersdie hetzelfde lot met hem gedeeld hadden, den dood hadden gevonden. Door toeval zou het eerst thans gelukt zijn, den ongelukkige te vinden; hij zietM er geheel verwilderd uit, heeft een langen grijzen baar/ en verwekt waarlijk medelijden door zijnen toestand. De verongelukte is blind geworden en heeft den wenscli geuit naar Weenen te komen. p Te Gieshubel (Bohemen) heeft dezer dagen het I volgende merkwaardige voorval plaats gehad: Eene' vrouw hoort des nachts haar kind een meisje van 5 jaren, steunen en kermen; zij staat op, om te zien, yvnt het scheelde, en merkt tot haar niet geringen schril;, dat een muis in den mond der kleine zit. In den- angst grijpt de vrouw het diertje bij den staarten j tracht het uit den mond te trekken maar de staart scheurt af en de muis ontglipt in de maag des kinds Gelukkig was er spoedig geneeskundige hulp bij de.

Goessche Courant | 1858 | | pagina 1